www.torun.pl

Toruń skutecznie pozyskuje unijne pieniądze

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 21 marca 2019
Autor: Maria Wesoła

W perspektywie finansowej 2014-2020 Gmina Miasta Toruń podpisała już 122 umowy o dofinansowanie na łączną kwotę ponad 647 mln zł.

Według stanu na koniec grudnia 2018 roku, Toruń pozyskał dofinansowanie w wysokości ponad 647 mln zł dla 122 projektów, których łączna wartość przekroczyła 1 mld zł. Najwięcej, bo aż 90 projektów zostało dofinansowanych ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a po 16 z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. W sąsiedniej Bydgoszczy podpisano umowy o dofinansowanie dla 79 projektów o łącznej wartości  1,7 mld zł,  na kwotę dofinansowania nieco ponad miliarda złotych. We Włocławku pozyskano środki dla 26 projektów o łącznej wartości 184 mln zł. Wysokość ich dofinansowania to ponad 115 mln zł.

Toruń (ponad 202 tys. mieszkańców) jest liderem w województwie kujawsko-pomorskim pod względem pozyskiwania środków unijnych w przeliczeniu na mieszkańca. Wartość projektów na jednego mieszkańca wyniosła 5 299 zł, a wartość dofinansowania 3 196 zł. W przypadku Bydgoszczy (ponad 351 tys. mieszkańców) wartość projektów w przeliczeniu na mieszkańca (według danych pobranych z Listy projektów realizowanych z Funduszy Europejskich w Polsce w latach 2014-2020, stan na 31.12.2018 r.) to 4 912 zł, a wartość dofinansowania 2 961 zł. We Włocławku natomiast (ponad 111 tys. mieszkańców) wartość projektów w przeliczeniu na mieszkańca to 1 656 zł, natomiast wartość dofinansowania 1 037 zł.

Nasze miasto pozyskuje również najwięcej środków unijnych w przeliczeniu na mieszkańca w porównaniu do większych miast z innych regionów, np: w Poznaniu (ponad 537 tys. mieszkańców) wartość projektów to 4 125 zł, a wysokość dofinansowania 1 819 zł, natomiast w Gdyni (246 tys. mieszkańców) wartość projektów w przeliczeniu to 2 846 zł, a wysokość dofinansowania 1 714 zł.

Według danych GUS (opublikowanych w lutym 2019 r.), na koniec I półrocza 2018 roku wartość wszystkich umów o dofinansowanie podpisanych dla Torunia to łącznie 2,7 mld. - Dzięki skutecznemu pozyskiwaniu funduszy Toruń zajmuje 8. miejsce wśród miast wojewódzkich, wyprzedzając m.in. Bydgoszcz, Katowice, Rzeszów czy Białystok - mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

Toruń nie ustaje w staraniach o realizację kolejnych projektów ze wsparciem środków unijnych. Na koniec grudnia 2018 roku w trakcie oceny były 24 projekty.  Obecnie są przygotowywane plany projektowe na kolejne nabory wniosków.

Fot. tytułowe: Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Piękna pogoda, a do tego Szekspir na ulicach, porywające, pełne pasji Dni Tanga, YouTube na deskach Teatru im. Wilama Horzycy, historia toruńskiego sportu poznawana na rowerze - tych i wielu innych atrakcji nie można przeoczyć w ten weekend w Toruniu.
 • Miasto
  Toruńską starówkę w charakterystycznym stylu gry Minecraft przygotowali fani tej komputerowej zabawy, jednej z najpopularniejszych gier na świecie.
 • Miasto, Sport
  W sobotę 20 lipca 2019 r. na toruńskiej Motoarenie odbędą się kolejne, wyjątkowe zawody żużlowe - European 125cc Youth Track Racing Cup.
 • Miasto
  Prezydent Torunia Michał Zaleski docenił pracę trzydziestu sześciu urzędników. 18 lipca 2019 r. wręczył im awanse stanowiskowe.
 • Miasto
  19 lipca 2019 roku stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia oficjalnie rozpoczęli obóz w Toruniu. Tysiąc osób spędzi w grodzie Kopernika 10 dni. Przygotowano dla nich szereg atrakcji.
 • Miasto, MZK
  Prace budowlane na Wałach gen. Sikorskiego nabierają tempa. Na budowę zwożone są płyty podtorowe. Ich układanie rozpocznie się w przyszłym tygodniu.
 • Ostatni dzień lipca będzie zarazem pierwszym dniem, kiedy torunianie będą mogli wsiąść na rowery miejskie. Na toruńskich ulicach pojawiły się już stacje, z których będzie można wypożyczać rowery. Od kilku tygodni działa strona www.torvelo.pl, gdzie można się zalogować i zapoznać z regulaminem wypożyczania jednośladów.
 • 19 lipca 2019 r. zostały wypłacone pierwsze świadczenia 500+ i 300+ dla osób, które złożyły wnioski 1 lipca 2019 roku.
 • 27 lipca 2019 roku, o godz. 9:00 odbędzie XVIII toruński Top-Cross Maraton. Jest to jeden z nielicznych maratonów, podczas którego nie ma limitu czasu a każdy uczestnik jest klasyfikowany według przebiegniętego dystansu.
 • Rozpoczęła się 16. edycja festiwalu Song of Songs. Koncerty odbywają się w dniach 19-20 lipca 2019 r. na scenie plenerowej przy CKK Jordanki.
 • Na węźle przesiadkowym w al. św. Jana Pawła II powstanie pierwszy w Toruniu „zielony przystanek”. Takie rozwiązanie nie tylko uprzyjemni oczekiwanie pasażerom i da im jeszcze większą ochronę przed słońcem, ale także wpłynie na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego.
 • Przy przebudowie okolic pl. Rapackiego budowlańcy trafiają na wiele ciekawych reliktów archeologicznych. Zdarza się, że odkrycia zaskakują nawet archeologów. Prace prowadzone są pod nadzorem archeologów z Muzeum Okręgowego w Toruniu. Obecnie prace  toczą się na Wałach gen. Sikorskiego oraz ul. Chopina.  Niemal od pierwszego dnia robót pod ziemią...
 • Rada Miasta Torunia na najbliższej sesji zajmie się regulaminem określającym wysokość oraz warunki przyznawania niektórych składników wynagrodzenia dla nauczycieli toruńskich placówek oświatowych.
 • W naborze uzupełniającym do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych uczniowie mają do dyspozycji 885 miejsc, czyli o 118 miejsc więcej niż osób niezakwalifikowanych w I etapie rekrutacji.