www.torun.pl

Toruń skutecznie pozyskuje unijne pieniądze

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 21 marca 2019
Autor: Maria Wesoła

W perspektywie finansowej 2014-2020 Gmina Miasta Toruń podpisała już 122 umowy o dofinansowanie na łączną kwotę ponad 647 mln zł.

Według stanu na koniec grudnia 2018 roku, Toruń pozyskał dofinansowanie w wysokości ponad 647 mln zł dla 122 projektów, których łączna wartość przekroczyła 1 mld zł. Najwięcej, bo aż 90 projektów zostało dofinansowanych ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a po 16 z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. W sąsiedniej Bydgoszczy podpisano umowy o dofinansowanie dla 79 projektów o łącznej wartości  1,7 mld zł,  na kwotę dofinansowania nieco ponad miliarda złotych. We Włocławku pozyskano środki dla 26 projektów o łącznej wartości 184 mln zł. Wysokość ich dofinansowania to ponad 115 mln zł.

Toruń (ponad 202 tys. mieszkańców) jest liderem w województwie kujawsko-pomorskim pod względem pozyskiwania środków unijnych w przeliczeniu na mieszkańca. Wartość projektów na jednego mieszkańca wyniosła 5 299 zł, a wartość dofinansowania 3 196 zł. W przypadku Bydgoszczy (ponad 351 tys. mieszkańców) wartość projektów w przeliczeniu na mieszkańca (według danych pobranych z Listy projektów realizowanych z Funduszy Europejskich w Polsce w latach 2014-2020, stan na 31.12.2018 r.) to 4 912 zł, a wartość dofinansowania 2 961 zł. We Włocławku natomiast (ponad 111 tys. mieszkańców) wartość projektów w przeliczeniu na mieszkańca to 1 656 zł, natomiast wartość dofinansowania 1 037 zł.

Nasze miasto pozyskuje również najwięcej środków unijnych w przeliczeniu na mieszkańca w porównaniu do większych miast z innych regionów, np: w Poznaniu (ponad 537 tys. mieszkańców) wartość projektów to 4 125 zł, a wysokość dofinansowania 1 819 zł, natomiast w Gdyni (246 tys. mieszkańców) wartość projektów w przeliczeniu to 2 846 zł, a wysokość dofinansowania 1 714 zł.

Według danych GUS (opublikowanych w lutym 2019 r.), na koniec I półrocza 2018 roku wartość wszystkich umów o dofinansowanie podpisanych dla Torunia to łącznie 2,7 mld. - Dzięki skutecznemu pozyskiwaniu funduszy Toruń zajmuje 8. miejsce wśród miast wojewódzkich, wyprzedzając m.in. Bydgoszcz, Katowice, Rzeszów czy Białystok - mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

Toruń nie ustaje w staraniach o realizację kolejnych projektów ze wsparciem środków unijnych. Na koniec grudnia 2018 roku w trakcie oceny były 24 projekty.  Obecnie są przygotowywane plany projektowe na kolejne nabory wniosków.

Fot. tytułowe: Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura
  Teatr Baj Pomorski ma niespodziankę dla wszystkich dzieci. Zapraszamy na przedstawienie „Jaś i Małgosia” - spektakl online z musicalowym zacięciem.
 • Miasto
  30 maja obchodzimy Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Życzenia rodzicom zastępczym oraz ich podopiecznym złożył prezydent Michał Zaleski.
 • Drogi, Miasto
  Od 22 do 27 maja 2020 r. Miejski Zarząd Dróg w Toruniu przyjmował uwagi dotyczące trzech zaproponowanych koncepcji przebudowy ul. Łukasiewicza w Toruniu. Konsultacje cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Wpłynęło 38 uwag, złożono 4 pisma z propozycjami rozwiązań.
 • Drogi, Miasto
  Od najbliższego poniedziałku (1 czerwca) kierowcy parkujący w Strefie Płatnego Parkowania będą mogli wnosić opłaty za parkowanie w parkomatach.
 • Miasto, Sport
  W niedzielę 7 czerwca 2020 r. wystartuje pierwszy z cyklu historycznych rajdów rowerowych „Śladem toruńskich dróg do wolności”.
 • Miasto, Sport
  Zgodnie z zapowiedzią rządu, od 30 maja 2020 r. dostępne będą siłownie zewnętrzne. Wkrótce też będzie można korzystać z placów zabaw.
 • Ponad 7,5 mln zł wynosi budżet obywatelski Torunia na rok 2021. Wnioski będzie można składać już od 8 czerwca 2020 r.
 • U 140 mieszkańców Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono zarażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Kwarantanną objęto 252 osoby, w tym 25 osób znajduje się w miejscu kwarantanny zbiorowej). Do 110 wzrosła liczba zarażonych, którzy powrócili do zdrowia. Od poniedziałku 25 maja nie zanotowano kolejnej ofiary śmiertelnej pandemii koronawirusa.
 • W związku z czwartym etapem znoszenia obostrzeń, możliwe będzie przeprowadzenie pierwszych kulturalnych wydarzeń plenerowych już w ten weekend! Miasto Toruń i toruńskie instytucje kultury zapraszają na Kino Letnie i spektakl z okazji Dnia Dziecka przy CKK Jordanki.
 • Jak branża wraca do normalności - opowiada Katarzyna Małkiewicz z toruńskiego Hotelu Filmar w kolejnym odcinku cyklu realizowanego przez Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
 • Z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego, który przypada 30 maja, prezydent Michał Zaleski przekazał upominki dla podopiecznych toruńskich rodzinnych domów dziecka i rodzin zastępczych.
 • W Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki powstało profesjonalne studio telewizyjne toruńskiej firmy Art4Media. Studio zainauguruje swoją działalność muzycznie, prezentując koncerty.
 • W Zielone Świątki (niedziela 31 maja) komunikacja miejska będzie funkcjonowała wg świątecznych rozkłądów jazdy.
 • Od pierwszego czerwca torunianie mogą korzystać z bezpośrednich porad konsumenckich. Miejski Rzecznik Konsumentów będzie udzielać porad i informacji oraz przyjmować wnioski o udzielenie pomocy prawnej w sprawach konsumenckich w Punkcie Informacyjnym przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8 w godz. 7.30-15.30.