www.torun.pl

Toruń przystępuje do „Kreatywnej Europy”

Kultura, Miasto
Data publikacji: 06 grudnia 2018
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Toruń chce przystąpić do projektu

Podczas Sesji Rady Miasta 6 grudnia 2018 roku radni jednogłośnie zdecydowali, że Toruń powinien przystąpić do międzynarodowego projektu w ramach programu „Kreatywna Europa”. Wielopłaszczyznowy program współpracy pochłonie 900 tys. złotych, z czego refundacja ze środków Programu Kreatywna Europa może wynieść nawet 50 procent tej kwoty.

Program, którego liderem jest hiszpańskie miasto Orihuela, zakłada wielopłaszczyznowe partnerstwo - animatorzy kultury będą mogli wymieniać doświadczenia z zakresu wykorzystania dziedzictwa kulturowego i jego wpływu na kształtowanie przemysłów kreatywnych. Program pozwoli także na ożywienie zaniedbanych obszarów poprzez muzykę, taniec, sztukę i literaturę.

Trwa konstruowanie tzw. „pakietu toruńskiego”, z którym miasto przystąpi do międzynarodowego grona partnerów. Ma on dotyczyć ginących zawodów. Projekt realizować będą miejskie instytucje kultury m.in.: Toruńska Agenda Kulturalna, Muzeum Okręgowe, Teatr Baj Pomorski czy Centrum Sztuki Współczesnej.

Podczas sesji 6 grudnia radni wyrazili zgodę na udział Torunia w tym projekcie oraz na zabezpieczenie w budżecie kwoty 900 tys. zł (kwota refundacji może wynieść nawet 50 procent tej kwoty).

Kompletny wniosek o przystąpienie do „Kreatywnej Europy” ma zostać złożony 11 grudnia.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Prezydent Miasta Torunia co roku przyznaje stypendia i nagrody dla zdolnych uczniów. W 2019 roku obowiązują nowe zasady przyznawania tych świadczeń.
 • Kultura, Miasto
  Mieszkańcy Stawek spotkali się w niedzielę 19 maja 2019 r. na rodzinnym festynie parafialno-osiedlowym.
 • Miasto
  13 maja 2019 roku rusza nabór do klas I liceów, techników i szkół branżowych I stopnia. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano w sumie ponad 5100 miejsc dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych.
 • Miasto
  W sobotę 18 maja 2019 r. w Centrum Kształcenia ustawicznego w Toruniu odbył się V Kongres Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego. Temat tegorocznego Kongresu „Sprawdzone metody wychowania i edukacji małego dziecka”.Inicjatorem przedsięwzięcia było działające od 2002 r. w Toruniu, Stowarzyszenie Edukacji Przedszkolnej „Inicjatywa i Twórczość”,...
 • Drogi
  Miejski Zarząd Dróg informuje o utrudnieniach drogowych w Toruniu na przełomie maja i czerwca 2019 r. związanych z planowanymi pracami wodociągowo-kanalizacyjnymi.
 • Miasto
  Każdy pełnoletni mieszkaniec Torunia, pomimo braku zameldowania w mieście może złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców.
 • Kolejna produkcja, tym razem związana z grupą Republika i Toruniem, odnosi sukces na rynku filmowym.
 • Od dwudziestu lat świetlica „Antoninek” wspiera w potrzebie i organizuje czas dzieciom z toruńskich Wrzosów. W niedzielę 19 maja 2019 r. świętowała swój jubileusz.
 • Informacje dla wyborców, członków komisji oraz komitetów wyborczych.
 • Tradycje sportowe i atuty Torunia jako Europejskiego Miasta Sportu 2019 zostały zaprezentowane podczas pierwszej rundy Indywidualnych Mistrzostw Świata na żużlu. Turniej odbył się 18 maja 2019 roku na PGE Narodowym w Warszawie.
 • Ponad 200 młodych rowerzystów rywalizowało w niedzielę 19 maja 2019 roku na Motoarenie w wyścigach rowerowych zorganizowanych w ramach obchodów 10-lecia powstania najlepszego stadionu żużlowego na świecie.
 • Elana Toruń przegrała w niedzielę 19 maja 2019 r. z Olimpią Elbląg 1:2 i straciła szanse na awans do I ligi. A były one spore, zważywszy że GKS Bełchatów zakończył swoje spotkanie remisem.
 • Budynek przy ul. Słowackiego 114 zostanie poddany przebudowie i modernizacji, by swoją siedzibę miał tam Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.
 • Życie codzienne w Toruniu w latach 1914-1920, u progu odzyskania niepodległości, jest tematem prelekcji, na którą zaprasza 22 maja 2019 r. Książnica Kopernikańska przy ul. Słowackiego 8.