www.torun.pl

Toruń przyjazny rowerzystom

Drogi, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 08 września 2015
Autor: Sylwia Derengowska

Toruń został laureatem konkursu Gmina Przyjazna Rowerzystom w kategorii gminy miejskie liczące pomiędzy 100 000 a 300 000 mieszkańców.  Organizatorem konkursu jest Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, którego głównym założeniem jest promocja turystyki rowerowej.

To drugie takie wyróżnienie w historii, pierwsze przyznane zostało w roku 2012. Wtedy do dyspozycji toruńskich rowerzystów było około 65 kilometrów dróg rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych.

Obecnie do dyspozycji rowerzystów w Toruniu jest około 88 kilometrów dróg rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych. Budowane są kolejne odcinki tras, drogi rowerowe powstają m.in. w ramach przebudowy fragmentów ul. Łódzkiej i Szosy Chełmińskiej, budowy II etapu Trasy Średnicowej Północnej czy remontu ul. Piastowskiej i Odrodzenia.

Trwają postępowania przetargowe na wyłonienie wykonawców dla budowy dróg rowerowych w ciągu ul. Szosa Lubicka odcinek pomiędzy ul. Jamontta i Łyskowskiego (strona północna) oraz w obrębie Placu To-Mi-To i ul. Przy Kaszowniku. We wrześniu poszukiwany będzie także wykonawca dla drogi rowerowej i chodnika, które mają zostać wybudowane po zachodniej stronie ul. Bukowej.

Infrastruktura rowerowa w Toruniu to nie tylko drogi rowerowe. W tym roku pojawiły się pasy rowerowe wyznaczone na jezdni w ciągu ulic Wały gen. Sikorskiego, Szumana i Warszawskiej wraz ze śluzami dla rowerzystów. Pasy rowerowe powstaną także wzdłuż obecnie przebudowywanego fragmentu ul. Reja.

Na zlecenie Miejskiego Zarządu Dróg w tym roku  zamontowano ponad 100 wygodnych stojaków rowerowych. Nowe stojaki pojawiły się na terenie Starego Miasta, przed szkołami a także obiektami użyteczności publicznej. Większość lokalizacji wskazana została przez mieszkańców. Zadaszone parkingi rowerowe na kilkadziesiąt rowerów powstają w ramach przebudowy dworców kolejowych: Głównego i Miasto.

Wszystkie te działania mają na celu zachęcić torunian do spędzania aktywnego czasu na dwóch kółkach a także sprawić, by rower stał się codziennym środkiem transportu dla coraz większej liczby mieszkańców naszego miasta.

 

 

 

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Mieszkańcy Stawek spotkali się w niedzielę 19 maja 2019 r. na rodzinnym festynie parafialno-osiedlowym.
 • Miasto
  Prezydent Miasta Torunia co roku przyznaje stypendia i nagrody dla zdolnych uczniów. W 2019 roku obowiązują nowe zasady przyznawania tych świadczeń.
 • Miasto
  13 maja 2019 roku rusza nabór do klas I liceów, techników i szkół branżowych I stopnia. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano w sumie ponad 5100 miejsc dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych.
 • Miasto
  W sobotę 18 maja 2019 r. w Centrum Kształcenia ustawicznego w Toruniu odbył się V Kongres Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego. Temat tegorocznego Kongresu „Sprawdzone metody wychowania i edukacji małego dziecka”.Inicjatorem przedsięwzięcia było działające od 2002 r. w Toruniu, Stowarzyszenie Edukacji Przedszkolnej „Inicjatywa i Twórczość”,...
 • Drogi
  Miejski Zarząd Dróg informuje o utrudnieniach drogowych w Toruniu na przełomie maja i czerwca 2019 r. związanych z planowanymi pracami wodociągowo-kanalizacyjnymi.
 • Miasto
  Każdy pełnoletni mieszkaniec Torunia, pomimo braku zameldowania w mieście może złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców.
 • Kolejna produkcja, tym razem związana z grupą Republika i Toruniem, odnosi sukces na rynku filmowym.
 • Od dwudziestu lat świetlica „Antoninek” wspiera w potrzebie i organizuje czas dzieciom z toruńskich Wrzosów. W niedzielę 19 maja 2019 r. świętowała swój jubileusz.
 • Tradycje sportowe i atuty Torunia jako Europejskiego Miasta Sportu 2019 zostały zaprezentowane podczas pierwszej rundy Indywidualnych Mistrzostw Świata na żużlu. Turniej odbył się 18 maja 2019 roku na PGE Narodowym w Warszawie.
 • Informacje dla wyborców, członków komisji oraz komitetów wyborczych.
 • Ponad 200 młodych rowerzystów rywalizowało w niedzielę 19 maja 2019 roku na Motoarenie w wyścigach rowerowych zorganizowanych w ramach obchodów 10-lecia powstania najlepszego stadionu żużlowego na świecie.
 • Elana Toruń przegrała w niedzielę 19 maja 2019 r. z Olimpią Elbląg 1:2 i straciła szanse na awans do I ligi. A były one spore, zważywszy że GKS Bełchatów zakończył swoje spotkanie remisem.
 • Budynek przy ul. Słowackiego 114 zostanie poddany przebudowie i modernizacji, by swoją siedzibę miał tam Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.
 • Życie codzienne w Toruniu w latach 1914-1920, u progu odzyskania niepodległości, jest tematem prelekcji, na którą zaprasza 22 maja 2019 r. Książnica Kopernikańska przy ul. Słowackiego 8.