Toruń pożegnał prof. Hanasza | www.torun.pl

Toruń pożegnał prof. Hanasza

Miasto
Data publikacji: 24 października 2020
Autor: Magdalena Winiarska
Portret prof. jana Hanasza, przewiązany kirem, stoi w kościele pw. Ducha Świętego, w tle widać poczet sztandarowy miasta

Wieczorną mszą św. w kościele pw. Ducha Świętego w dniu 23 października Toruń pożegnał prof. Jana Hanasza, Honorowego Obywatela Miasta. Uroczystości pogrzebowe odbęda się w dniu 24 października w Strzelnie.

- Kopernikański Toruń żegna swojego wybitnego profesora, astronoma, obrońcę praw ludzkich i honorowego mieszkańca. Okazał się wielki jako człowiek, naukowiec i działacz społeczny. Nam wszystkim w Toruniu ukazał najpiękniejsze strony ludzkiego, akademickiego i chrześcijańskiego powołania. Naszym spotkaniem u ojców jezuitów i tą żałobną mszą świętą potwierdzamy szlachetność tego długiego i prawego życiapowiedział prezydent Michał Zaleski podczas uroczystego nabożeństwa.

Prof. Jan Hanasz, wybitny opozycjonista, naukowiec, zmarł w dniu 18 października 2020 r. w wieku 86 lat.

29 grudnia 2016 r. na uroczystej sesji Rady Miasta Torunia prof. Jan Hanasz otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Torunia nadany mu za działalność w opozycji solidarnościowej w czasach PRL-u. W roku 1985, przed wyborami do sejmu, wsławił się akcjami transmisji w telewizji publicznej haseł zachęcających do bojkotu głosowania. Wdarcie się na wizję umożliwił specjalny nadajnik skonstruowany przez Hanasza i grupę opozycjonistów. Widzowie oglądający program widzieli na dole ekranu przesuwające się hasła "Dość podwyżek cen, kłamstw, represji" i "Bojkot wyborów naszym obowiązkiem".
Jan Hanasz urodził się 29 lipca 1934 r. w Poznaniu. Od 1955 r. zatrudniony w Centrum Astronomicznym Mikołaja Kopernika PAN. Od 1981 r. doktor habilitowany, od 2008 r. profesor. Jeden twórców „Solidarności” w Centrum Astronomicznym Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po wprowadzeniu stanu wojennego współorganizator „Toruńskiego Informatora Solidarności”, najważniejszego pisma toruńskiej „Solidarności” podziemnej. Jego pierwszy numer ukazał się z datą 2 stycznia 1982 r. Pismo to wydawane było przez całe lata osiemdziesiąte. Jan Hanasz faktycznie kierował podziemnymi strukturami toruńskiej „Solidarności” w latach 1982-1984. Z czasem zostało to sformalizowane i stał on na czele Regionalnej Komisji Wykonawczej NSZZ „Solidarność”. Wykazywał na tym stanowisku niebywałą aktywność – m. in. dzięki niemu „Solidarność” toruńska nawiązała szerokie kontakty z zagranicą. W 1984 r. Jan Hanasz rozpoczął organizowanie toruńskiego Radia „Solidarność”. Był on mózgiem całego przedsięwzięcia i autorem unikalnych rozwiązań technicznych. Nadajniki szybowały podwieszone do balonów, a audycje były odbierane nawet 40 kilometrów od Torunia.

W 1985 r. podczas drugiej audycji w ramach wspomnianej wyżej akcji emitowania w telewizji haseł antywyborczych, Jan Hanasz został aresztowany wraz z Zygmuntem Turło, Leszkiem Zaleskim i Piotrem Łukaszewskim. Podczas czteromiesięcznego śledztwa odmówił składania zeznań. Dnia 26 stycznia 1986 r. został skazany na półtora roku pozbawienia wolności w zawieszeniu. W następnych latach podjął w Gdańsku starania w celu seryjnej produkcji nadajników telewizyjnych dla podziemnej „Solidarności”. W ramach represji pozbawiono go stanowiska docenta, które odzyskał dopiero w 1989 r. W kolejnych latach koncentrował się głównie na pracy naukowej i działalności społecznej (m. in. w Fundacji Polcul). Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Fot. Sławomir Kowalski
        

Najczęściej czytane aktualności

 • Grafika programu Wspieraj Seniora zachęcająca do zgłoszenia się do wolontariatu ozdrowieńców
  Koronawirus, Miasto
  Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów poszerza swoją działalność – od wczoraj ruszyły zapisy do wolontariatu ozdrowieńców. Osoby, które przeszły zakażanie koronawirusem, pomagać będą mogły w domach pomocy społecznej.
 • Dwóch Mikołajów: Kopernik na pomniku i święty z iluminacji świątecznej
  Kultura, Miasto
  Po raz kolejny z okazji mikołajek i świąt Bożego Narodzenia działacz społeczny Robert Olkowski z grupą inicjatywną Rodzina organizuje akcję charytatywną na rzecz osób niepełnosprawnych, potrzebujących oraz seniorów z Torunia. 7 grudnia 2020 r. o godz. 12.00 przed budynkiem Szpitala Dziecięcego odbędzie się koncert dla pacjentów.
 • Na zdjęciu Michał Piwoński w biegu
  Miasto, Sport
  Uczeń klasy 2 V LO w Toruniu, Mikołaj Piwoński, został powołany do lekkoatletycznej kadry narodowej.
 • widok budynku z muralem
  Kultura, Miasto
  Na szczycie budynku przy ul. Reja 25 powstał mural upamiętniający Grzegorza Ciechowskiego. Jego inicjatorką jest wdowa po zmarłym w 2001 r. muzyku Anna Skrobiszewska.
 • Prezydent Michał Zaleski
  Miasto
  List Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego do redaktora naczelnego portalu Wyborcza.pl, Jarosława Kurskiego, będący odpowiedzią na zarzuty dotyczące domniemanych „strat” Bydgoszczy w rywalizowaniu z Toruniem o instytucje i fundusze.
 • Na zdjęciu: montaż nowych wiat przystankowych na Placu Rapackiego
  MZK
  Trwają prace torowo-drogowe przy placu Rapackiego i placu Niepodległości. Gotowe jest już oznakowanie poziome jezdni, powstają ekrany akustyczne i wiaty przystankowe, a gdy pogoda pozwoli, rozpoczną się kolejne nasadzenia zieleni.
 • Dzisiaj, 2 grudnia 2020 r. obchodzimy siedemdziesiątą dziewiątą rocznicę śmierci jednego z Honorowych Obywateli Torunia, Edwarda Śmigłego-Rydza.
 • Młodzieżowy Dom Kultury wToruniu ogłasza konkurs plastyczny z cyklu „Niepodległość – Wolność – Rozwój” pod hasłem „Polski Bałtyk”. Mogą wziąć w nim udział dzieci i młodzież w wieku 5-18 lat.
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu zaprasza na cykl spotkań online, z których skorzystać mogą uczniowie i nauczyciele.
 • Ministerstwo Zdrowia informuje o 13855 osobach, które w całej Polsce zaraziły się koronawirusem w ciągu ostatniej doby. W Toruniu zakażenie potwierdzono u 144 osób.
 • Powiatowa Komisja Lekarska poszukuje lekarzy do przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej. W przyszłym roku odbędzie się ona w terminie od 1 lutego do 16 kwietnia.
 • W dniu 1 grudnia 2020 r. mija 26 lat od śmierci Wandy Szuman, Honorowej Obywatelki Torunia, pionierki toruńskiej pedagogiki i pracy z osobami niepełnosprawnymi.
 • Polski Bon Turystyczny to jedna z form wsparcia branży turystycznej w kraju. Po zniesieniu restrykcji, ci, którzy nie wykorzystali go latem, mogą dzięki niemu spędzić atrakcyjnie czas w Toruniu.
 • Ministerstwo Zdrowia informuje, że koronawirusem w ciągu ostatniej doby zakaziło się 9105 osób. Liczba zakażonych od początku pandemii w całym kraju zbliża się do miliona. W Toruniu od wczoraj zakażenie zdiagnozowano u 151 osób.