www.torun.pl

Toruń pożegnał Adama Holszańskiego

Miasto
Data publikacji: 17 września 2019
Autor: Małgorzata Litwin

Kilkaset osób pożegnało we wtorek śp. Adama Holszańskiego, zmarłego 12 września 2019 r., w wieku 68 lat, zasłużonego toruńskiego przedsiębiorcę, prezesa Zakładu Usług Dźwignicowych „Dźwig”, członka Rady Prezydenckiej przy Prezydencie Miasta Torunia.

- Całe życie związał z naszym miastem. Tu znał każdą uliczkę i każde miejsce, nie tylko rodzinnego, Chełmińskiego Przedmieścia czy Wrzosów, gdzie przed 17 laty zbudował dom dla swojej rodziny, ale wszystkich zakamarków miasta, które poznawał z zamiłowania i niezwykłej pracowitości - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.Pozostanie w pamięci wielu jako człowiek bezgranicznie oddany rodzinie, niezapomniany przyjaciel i wspaniały szef: cierpliwy opanowany, pokazujący sens pracy poprzez swoje osobiste zaangażowanie.

Urodzony 12 grudnia 1951 r. w Chełmnie, śp. Adam Holszański przez całe życie był związany z Toruniem. Karierę zawodową rozpoczynał w Toruńskiej Przędzalni Czesankowej „Merinotex” i „Polmozbycie”. Od 1978 r. pracował w Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej i współtworzył jej zasoby znajdujące się w różnych częściach miasta. Od 1991 r. samodzielnie kierował Zakładem Usług Dźwignicowych „Dźwig” – firmy, która dzisiaj nadzoruje pracę ponad 1300 dźwigów osobowych i towarowych w budynkach wielu spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych w Toruniu. W latach 2015-2018 był członkiem Rady Prezydenckiej przy Prezydencie Miasta Torunia. Był też zapalonym kibicem wielu dyscyplin sportowych. Żonaty przez ponad 40 lat z Aleksandrą, dochował się dwójki dzieci i dwójki wnuków. Zmarł po kilkumiesięcznej chorobie w nocy z 12 z 13 września 2019 r.

Uroczystości pogrzebowe śp. Adama Holszanskiego odbyły się 17 września 2019 r. Zgromadziły kilkaset osób: członków rodziny, licznych przyjaciół, znajomych i współpracowników Zmarłego. Nabożeństwo w kościele św. Antoniego na Wrzosach celebrował ks. prałat Marek Rumiński, prepozyt Kapituły Katedralnej. Po nabożeństwie urna z prochami śp. Adam Holszańskiego została przewieziona i pochowana na cmentarzu św. Jerzego.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  W pierwszym meczu eWinner 1. ligi żużlowej toruński Apator pewnie pokonał drużynę z Gniezna 55:35.
 • Kultura, Miasto
  Recital organowy zabrzmiał w katedrze śś. Janów. Koncert odbył się w ramach 24. Międzynarodowego Festiwalu "Nova Muzyka i Architektura".
 • Miasto, Sport
  PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi odbędą się 15 sierpnia 2020 r. o godz. 19:15 na toruńskiej Motoarenie.
 • Miasto
  W niedzielę 12 lipca 2020 roku Toruń pojawi się w popularnym programie porannym „Pytanie na śniadanie” w TVP2.
 • Miasto
  W odpowiedzi na prośby mieszkańców ławka multimedialna grająca utwory Fryderyka Chopina na ul. Mostowej została przeprogramowana. Dotychczas funkcja audio była dostępna w godzinach 7:00-22:00 na żądanie poprzez wciśnięcie przycisku. Każdy kolejny z czterech utworów był emitowany poprzez kolejne wciśnięcie przycisku audio.
 • Miasto
  Razem zaplanujmy, jak zagospodarować pierzeję południową Rynku Nowomiejskiego na cele wypoczynkowo-rekreacyjne.
 • Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Warszawie informuje, że w piątek od godz. 15:00 mogą wystąpić burze z gradem.
 • Koncerty, Kino Letnie, spektakle teatralne i zbliżający się festiwal światła w niecodziennej odsłonie – tak właśnie zapowiadają się wakacje w Toruniu. Festiwal Teatrów Ulicznych czy plenerowa Scena Letnia to tylko część oferty przygotowanej przez Toruńską Agendę Kulturalną na ten okres. Najbliższe wydarzenia już w ten weekend! Przypominamy o...
 • Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu rozstrzygnął przetarg na dostawy pięciu nowych, pięcioczłonowych tramwajów. Nowe pojazdy dostarczy PESA, która jako jedyna złożyła ofertę w przetargu. Na realizację zamówienia wykonawca ma 24 miesiące.
 • W poniedziałek 13 lipca 2020 r. rusza nabór wniosków na zadania służące ochronie zasobów wodnych, polegające na gromadzeniu i wykorzystaniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania.
 • W sobotę 11 lipca 2020 r. na Motoarenie odbędą się zawody żużlowe. Aby ułatwić wiernym kibicom toruńskiej drużyny dotarcie na stadion, uruchomione zostaną kursy tramwajów linii nr 5.
 • 147 wniosków poprawnych formalnie złożyli mieszkańcy do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2021. Rekordowa liczba propozycji lokalnych wpłynęła z Bydgoskiego.
 • O tym, jak bezpiecznie przetrwać pandemię, rozmawiamy z mgr Ewą Nowak - Wąsicką, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.
 • Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego to obecnie jeden z większych placów budowy w Toruniu. Inwestycja zakończy się w listopadzie 2021 roku.