www.torun.pl

Toruń pożegnał Adama Holszańskiego

Miasto
Data publikacji: 17 września 2019
Autor: Małgorzata Litwin

Kilkaset osób pożegnało we wtorek śp. Adama Holszańskiego, zmarłego 12 września 2019 r., w wieku 68 lat, zasłużonego toruńskiego przedsiębiorcę, prezesa Zakładu Usług Dźwignicowych „Dźwig”, członka Rady Prezydenckiej przy Prezydencie Miasta Torunia.

- Całe życie związał z naszym miastem. Tu znał każdą uliczkę i każde miejsce, nie tylko rodzinnego, Chełmińskiego Przedmieścia czy Wrzosów, gdzie przed 17 laty zbudował dom dla swojej rodziny, ale wszystkich zakamarków miasta, które poznawał z zamiłowania i niezwykłej pracowitości - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.Pozostanie w pamięci wielu jako człowiek bezgranicznie oddany rodzinie, niezapomniany przyjaciel i wspaniały szef: cierpliwy opanowany, pokazujący sens pracy poprzez swoje osobiste zaangażowanie.

Urodzony 12 grudnia 1951 r. w Chełmnie, śp. Adam Holszański przez całe życie był związany z Toruniem. Karierę zawodową rozpoczynał w Toruńskiej Przędzalni Czesankowej „Merinotex” i „Polmozbycie”. Od 1978 r. pracował w Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej i współtworzył jej zasoby znajdujące się w różnych częściach miasta. Od 1991 r. samodzielnie kierował Zakładem Usług Dźwignicowych „Dźwig” – firmy, która dzisiaj nadzoruje pracę ponad 1300 dźwigów osobowych i towarowych w budynkach wielu spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych w Toruniu. W latach 2015-2018 był członkiem Rady Prezydenckiej przy Prezydencie Miasta Torunia. Był też zapalonym kibicem wielu dyscyplin sportowych. Żonaty przez ponad 40 lat z Aleksandrą, dochował się dwójki dzieci i dwójki wnuków. Zmarł po kilkumiesięcznej chorobie w nocy z 12 z 13 września 2019 r.

Uroczystości pogrzebowe śp. Adama Holszanskiego odbyły się 17 września 2019 r. Zgromadziły kilkaset osób: członków rodziny, licznych przyjaciół, znajomych i współpracowników Zmarłego. Nabożeństwo w kościele św. Antoniego na Wrzosach celebrował ks. prałat Marek Rumiński, prepozyt Kapituły Katedralnej. Po nabożeństwie urna z prochami śp. Adam Holszańskiego została przewieziona i pochowana na cmentarzu św. Jerzego.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  14 października 2019 roku w Dworze Artusa zorganizowano miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej. Święto całej społeczności szkolnej było idealną okazją do wręczenia nagród Prezydenta Miasta Torunia dla nauczycieli.
 • Miasto
  16 i 17 października 2019 r. w Toruniu zostaną przeprowadzone miejskie ćwiczenia obronne pod kryptonimem „Kobra-19”. Wezmą w nich udział między innymi pracownicy Urzędu Miasta, miejskie służby, policja, straż pożarna i wojsko.
 • Miasto
  W wyborach parlamentarnych 13 października 2019 roku wzięło udział 66,62 procent torunian uprawnionych do głosowania.
 • Miasto
  15 października 2019 roku podpisano umowę na budowę Klubu Ucznia, który ma funkcjonować przy I Liceum Ogólnokształcącym.
 • Inwestycje, Miasto
  Zakończyły się prace w Centrum Innowacyjnej Edukacji, które powstało w dawnych Młynach Toruńskich. Nowy budynek został już przekazany w użyczenie Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”.
 • Miasto
  Przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe znów będą rywalizować w zbiórce makulatury. Placówki, które zbiorą najwięcej surowców wtórnych otrzymają nagrody finansowe o łącznej wartości 275 tys. zł. Nagrodzeni zostaną także uczniowie, którzy najaktywniej włączą się w zbiórkę.
 • Rozpoczęły się nowe nasadzenia w ramach projektu "Zielona Brama Gotyckiej Starówki". Nowym zagospodarowaniem objęte są skwery w rejonie Muzeum Etnograficznego i CKK Jordanki.
 • 14 października 2019 r. o godz. 13.00 w Centrum Kultury Dwór Artusa odbędą się miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej, podczas których zostaną wręczone Nagrody Prezydenta Miasta Torunia najlepszym pedagogom.
 • Okręgowa Izba Radców Prawnych w Toruniu organizuje w dniach 18-19 października 2019 r. akcję „Na torach prawa”, podczas której radcowie prawni i aplikanci radcowscy z Izby będą udzielać bezpłatnych porad prawnych.
 • Rada Miasta Torunia na sesji 10 października 2019 r. wypełniając wymogi ustawy o ustroju sądów powszechnych dokonała wyboru ławników sądowych na kadencję 2020 – 2023.
 • Do 2025 roku w Toruniu ma powstać siedziba Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Będzie to wspólna inwestycja Skarbu Państwa i Gminy Miasta Toruń.
 • 13 października 2019 roku zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz podpisał umowę na remont i przebudowę budynku przy ul. Mickiewicza 57. Dawny budynek mieszkalny po zakończeniu prac będzie służyć społeczności lokalnej.
 • 1 października 2019 roku oficjalnie zainaugurowany zostanie Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego. Przez dwa tygodnie torunianie mogą wziąć udział w kilkudziesięciu festiwalowych wydarzeniach i przyglądać się rywalizacji 22 młodych skrzypków z 13 krajów.
 • W środę 2 października 2019 r. na skrzyżowaniach ulic Kraszewskiego - Matejki, Kraszewskiego - Moniuszki nie będzie działała sygnalizacja świetlna.