www.torun.pl

Toruń pamięta o swojej bohaterce

Miasto
Data publikacji: 19 marca 2019
Autor: Małgorzata Litwin

W 110. rocznicę urodzin gen. prof. Elżbiety Zawackiej kombatanci, przedstawiciele miasta, Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej, wojska i toruńskich szkół złożyli kwiaty na grobie Honorowej Obywatelki na cmentarzu św. Jerzego.

- Żyła w czasach, w których można było próbować gdzieś spokojnie przeczekać, aż zawieruchy wojen przeminą. Ale nie taka osoba jak ona. Zawsze chciała być bardzo aktywna, zawsze chciała działać dla sprawy wolnej Polski, już jako uczennica w Przysposobieniu Wojskowym Kobiet. Niezwykle pracowita w każdym miejscu i w każdym działaniu, którego się podejmowała przez swoje długie i piękne życiemówił prezydent Torunia Michał Zaleski.Była rodowitą torunianką, związaną z naszym miastem od pierwszego do ostatniego dnia swojego życia. Pozostawiła po sobie spuściznę swoich przekonań i idei, a także spuściznę zbiorów historycznych, które gromadziła, a nad którymi sprawuje dzisiaj pieczę fundacja jej imienia, Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej przy ul. Podmurnej. Toruń pamięta o swojej bohaterce, o Elżbiecie Zawackiej - poprzez nazwy szkół, nazwę nowego mostu drogowego oraz, oczywiście, poprzez nadane jej Honorowe Obywatelstwo Miasta. Dzisiejszy poranek jest momentem refleksji i wspomnienia kogoś wyjątkowego, szczególnego, kogoś , kto pozostanie na trwałe w historii Torunia i całej Polski.

Organizatorami wydarzenia byli Miasto Toruń i 8. Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej. Miasto reprezentowali prezydent Torunia Michał Zaleski oraz radni: Michał Jakubaszek, Paweł Gulewski i Jacek Krzyżaniak.

W ramach obchodów rocznicy urodzin w Fundacji Generał Elzbiety Zawackiej 15-16 marca można było bezpłatnie zwiedzić z przewodnikiem wystawę "Minęło 100 lat... (1909-2009) kilka obrazów z życia gen. Elżbiety Zawackiej, spotkać się z wieloletnimi współpracownikami Pani Generał oraz obejrzeć film "Elżbieta Zawacka. Miałam szczęśliwe życie". Na zwiedzających czekały też quizy i kalambury z nagrodami.

22 marca o godz. 11:30 w ZSPS i VIII LO odbędzie się uroczysty finał XIX Miejskiego Konkursu Historycznego "Dzieje Torunia", którego tematem jest w tym roku "Generał Elżbieta Zawacka "Zo" 1909-2009".

Wspomóżmy nakręcenie filmu pełnometrażowego o gen. Elżbiecie Zawackiej!

Marzeniem Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej jest wyprodukowanie pełnometrażowego filmu fabularnego o tej jedynej kobiecie cichociemnej. Do tej pory, dzięki środkom, które fundacja pozyskała od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Gminy Miasta Toruń i Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, udało się wyprodukować teaser pt. "Emisariuszka". Jego premiera kinowa odbyła się w 2018 r., a w tych dniach można go zobaczyć w autobusach i tramwajach MZK w Toruniu. Krótki obraz z udziałem Katarzyny Bujakiewicz ma pomóc w zgromadzeniu środków na film pełnometrażowy. Potrzeba aż 8 ml zł.

Numer wydzielonego na produkcję filmu konta (e-ban: PL): 27 1090 1506 0000 0001 3606 6151

Swift code: PPL PP | Tytuł wpłaty nie jest konieczny, ponieważ konto jest wydzielone, ale można też w tytule wpisać: FILM

Przypominamy też, że trwa konkurs, w którym mozna zdobyć stypendium na napisanie scenariusza pełnometrażowego filmu o gen. Zawackiej. Zarysy scenariusza można przesyłać na adres filmozo@zawacka.pl do 30 czerwca 2019 roku. Na zwycięzcę czeka 60 tys. zł. 

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend toruńskie ulice rozjaśnią się mocą kilkuset światełek podczas Bella Skyway Festival. To jednak nie koniec atrakcji! Czekają na nas również spotkania z historią – piknik w Forcie I, spacer tematyczny pośród kamienic gotyckich, potyczki rycerskie rodzin czy cykl „Wieczory z przeszłością na Zamku Krzyżackim”.
 • Miasto
  26 uzdolnionych uczniów i uczennic uczęszczających do klas programowo najwyższych w szkołach ponadgimnazjalnych lub podstawowych zostało wyróżnionych Nagrodami Prezydenta Miasta Torunia. 22 sierpnia 2019 r. w Młodzieżowym Domu Kultury nagrody wręczył i pogratulował wychowankom prezydent Michał Zaleski.
 • Kultura, Miasto
  W dniach 20-25 sierpnia 2019 r. odbędzie się 11. edycja Bella Skyway Festival. W tym roku motywem przewodnim Bella Skyway Festival jest „Różnorodność miejsca”.
 • Miasto
  W roku szkolnym 2019/2020 naukę w szkołach toruńskich rozpocznie łącznie 29 290 uczniów oraz przedszkolaków. Szkoły i predszkola są gotowe na rozpoczęcie nowego roku, które nastąpi 2 września.
 • Miasto
  Prezydenci miast województwa kujawsko-pomorskiego spotkali się na konwencie w związku z planowanym ograniczeniem dochodów samorządów.
 • Kultura, Miasto, MZK
  20 sierpnia 2019 roku rusza tegoroczny Bella Skyway Festival. Organizatorzy przygotowali szereg udogodnień dla kierowców i pasażerów MZK na czas wydarzenia.
 • W najbliższych dniach Toruń opanują setki tysięcy turystów. Ruszyła jedenasta edycja Bella Skyway Festival, która potrwa do niedzieli!
 • Od 1 września 2019 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu toruńskiej komunikacji miejskiej. Jednym z głównych powodów jest potrzeba zwiększenia oferty przewozowej dla uczniów, których podwójne roczniki rozpoczną naukę w szkołach ponadpodstawowych.
 • Trwa drugi etap przebudowy ulicy Płaskiej. Inwestycja obejmuje odcinek 980 metrów i potrwa do maja 2020 roku. Jej realizacja jest finansowana ze środków gminy.
 • Ogród Zoobotaniczny zaprasza w niedzielę 25 sierpnia 2019 r. na festyn rodzinny na zakończenie wakacji.
 • Trwa procedura wyłaniania realizatora programu szczepień przeciw HPV skierowanego do dziewcząt z rocznika 2006. Realizacja programu jest planowana od października 2019 r. do czerwca 2020 r.
 • Toruń dołączył do rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, która startuje 1 września 2019 roku.
 • Pod koniec sierpnia Toruń czekają wielkie siatkarskie emocje - Mistrzostwa Polski w siatkówce plażowej. Kibice mogą już za darmo odbierać bilety.
 • Miasto uruchomiło specjalną podstronę z informacjami o nadchodzących wyborach do Sejmu RP i do Senatu RP, które odbędą się 13 października 2019 r.