www.torun.pl

Toruń pamięta o swojej bohaterce

Miasto
Data publikacji: 19 marca 2019
Autor: Małgorzata Litwin

W 110. rocznicę urodzin gen. prof. Elżbiety Zawackiej kombatanci, przedstawiciele miasta, Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej, wojska i toruńskich szkół złożyli kwiaty na grobie Honorowej Obywatelki na cmentarzu św. Jerzego.

- Żyła w czasach, w których można było próbować gdzieś spokojnie przeczekać, aż zawieruchy wojen przeminą. Ale nie taka osoba jak ona. Zawsze chciała być bardzo aktywna, zawsze chciała działać dla sprawy wolnej Polski, już jako uczennica w Przysposobieniu Wojskowym Kobiet. Niezwykle pracowita w każdym miejscu i w każdym działaniu, którego się podejmowała przez swoje długie i piękne życiemówił prezydent Torunia Michał Zaleski.Była rodowitą torunianką, związaną z naszym miastem od pierwszego do ostatniego dnia swojego życia. Pozostawiła po sobie spuściznę swoich przekonań i idei, a także spuściznę zbiorów historycznych, które gromadziła, a nad którymi sprawuje dzisiaj pieczę fundacja jej imienia, Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej przy ul. Podmurnej. Toruń pamięta o swojej bohaterce, o Elżbiecie Zawackiej - poprzez nazwy szkół, nazwę nowego mostu drogowego oraz, oczywiście, poprzez nadane jej Honorowe Obywatelstwo Miasta. Dzisiejszy poranek jest momentem refleksji i wspomnienia kogoś wyjątkowego, szczególnego, kogoś , kto pozostanie na trwałe w historii Torunia i całej Polski.

Organizatorami wydarzenia byli Miasto Toruń i 8. Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej. Miasto reprezentowali prezydent Torunia Michał Zaleski oraz radni: Michał Jakubaszek, Paweł Gulewski i Jacek Krzyżaniak.

W ramach obchodów rocznicy urodzin w Fundacji Generał Elzbiety Zawackiej 15-16 marca można było bezpłatnie zwiedzić z przewodnikiem wystawę "Minęło 100 lat... (1909-2009) kilka obrazów z życia gen. Elżbiety Zawackiej, spotkać się z wieloletnimi współpracownikami Pani Generał oraz obejrzeć film "Elżbieta Zawacka. Miałam szczęśliwe życie". Na zwiedzających czekały też quizy i kalambury z nagrodami.

22 marca o godz. 11:30 w ZSPS i VIII LO odbędzie się uroczysty finał XIX Miejskiego Konkursu Historycznego "Dzieje Torunia", którego tematem jest w tym roku "Generał Elżbieta Zawacka "Zo" 1909-2009".

Wspomóżmy nakręcenie filmu pełnometrażowego o gen. Elżbiecie Zawackiej!

Marzeniem Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej jest wyprodukowanie pełnometrażowego filmu fabularnego o tej jedynej kobiecie cichociemnej. Do tej pory, dzięki środkom, które fundacja pozyskała od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Gminy Miasta Toruń i Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, udało się wyprodukować teaser pt. "Emisariuszka". Jego premiera kinowa odbyła się w 2018 r., a w tych dniach można go zobaczyć w autobusach i tramwajach MZK w Toruniu. Krótki obraz z udziałem Katarzyny Bujakiewicz ma pomóc w zgromadzeniu środków na film pełnometrażowy. Potrzeba aż 8 ml zł.

Numer wydzielonego na produkcję filmu konta (e-ban: PL): 27 1090 1506 0000 0001 3606 6151

Swift code: PPL PP | Tytuł wpłaty nie jest konieczny, ponieważ konto jest wydzielone, ale można też w tytule wpisać: FILM

Przypominamy też, że trwa konkurs, w którym mozna zdobyć stypendium na napisanie scenariusza pełnometrażowego filmu o gen. Zawackiej. Zarysy scenariusza można przesyłać na adres filmozo@zawacka.pl do 30 czerwca 2019 roku. Na zwycięzcę czeka 60 tys. zł. 

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  Trzecia edycja przejazdu rowerowego pn. „Toruń na rowery" odbędzie się 25 maja 2019 roku. To wydarzenie aktywizującego całe rodziny, grupy zorganizowane oraz pojedynczych rowerzystów. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie GoSport!
 • Miasto
  Uwaga, w środę 22 maja 2019 można się spodziewać przez kilka godzin utrudnień drogowych w rejonie Kaszownika.
 • Łódzka otwarta
  Drogi, Inwestycje, Miasto
  Jest szeroka i bezpieczna, z nową jezdnią, chodnikami, drogą rowerową  i oświetleniem oraz, co najważniejsze, nowymi wiaduktami nad linią kolejową - tak wygląda nowa Łódzka. 21 maja 2019 roku generalny wykonawca prac - firma  PBDI S.A. - zakończyła roboty. Projekt kosztował 21 390 208,58 zł, z czego 85% stanowiło dofinansowanie z Europejskiego...
 • Miasto
  13 maja 2019 roku rusza nabór do klas I liceów, techników i szkół branżowych I stopnia. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano w sumie ponad 5100 miejsc dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych.
 • Miasto
  Informacje dla wyborców, członków komisji oraz komitetów wyborczych.
 • Miasto
  Prezydent Miasta Torunia co roku przyznaje stypendia i nagrody dla zdolnych uczniów. W 2019 roku obowiązują nowe zasady przyznawania tych świadczeń.
 • 25 maja 2019 Stowarzyszenie Ognisko Sportu Niepełnosprawnych Alfa Sport Toruń i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu zapraszają na Toruńską Olimpiadę Osób Niepełnosprawnych.
 • Mieszkańcy Stawek spotkali się w niedzielę 19 maja 2019 r. na rodzinnym festynie parafialno-osiedlowym.
 • Koncertem Prezydenckim w wykonaniu orkiestry Sinfonia Varsovia w CKK Jordanki zakończył się 26. Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica 2019.
 • Od 26 maja do 1 czerwca 2019 r. torunianie będą mogli skorzystać z bogatej oferty zajęć sportowo-rekreacyjnych, jakie zostaną przeprowadzone w ramach XI Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich.
 • W związku z przebudową ul. Chrobrego, od środy 22 maja 2019 r. zmieni się trasa przejazdu autobusów linii nr 33.
 • Dziś (17 maja 2019 r.) drogowcy podpisali umowę na Toruński Rower Miejski. Firma BIKEU rozpoczyna przygotowania do uruchomienia systemu w mieście.
 • Kolejna produkcja, tym razem związana z grupą Republika i Toruniem, odnosi sukces na rynku filmowym.
 • W sobotę 18 maja 2019 r. w Centrum Kształcenia ustawicznego w Toruniu odbył się V Kongres Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego. Temat tegorocznego Kongresu „Sprawdzone metody wychowania i edukacji małego dziecka”.Inicjatorem przedsięwzięcia było działające od 2002 r. w Toruniu, Stowarzyszenie Edukacji Przedszkolnej „Inicjatywa i Twórczość”,...