Toruń otrzymał wyższą stawkę za odpady | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Toruń otrzymał wyższą stawkę za odpady

Eko, Miasto
Data publikacji: 30 grudnia 2022
Autor: Paula Gałązka
Zdjęcie przedstawia Michała Zaleskiego, prezydenta Torunia i jego zastępcę Zbigniewa Fiderewicza.

Od nowego roku miasto nadal będzie przekazywało odpady do stacji przeładunkowej na bramie przy ul. Kociewskiej w Toruniu, stanowiącej nieodłączny element projektu – spalarni w Bydgoszczy. Do czasu uzgodnienia nowej treści międzygminnego porozumienia z Bydgoszczą, czyli do 31 marca 2023 r., będą obowiązywały nas jednak stawki komercyjne, czyli wyższe niż do tej pory.

Wczoraj, 29 grudnia 2022 roku, miasto Toruń otrzymało od Zarządu Międzygminnego Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadów Pronatura Sp. z o.o. z siedzibą w Bydgoszczy nowe, komercyjne stawki opłat za odpady na I kwartał 2023 r. Zaproponowane ceny są dużo wyższe niż te obowiązujące dotychczas:

- Bydgoszcz domaga się znacznie większych pieniędzy od Torunia za wykonywanie tej samej usługi, którą wykonywała w poprzednim roku taniej. A, co najdziwniejsze, sposób liczenia kosztów tej usługi jest systemem komercyjnym, wykraczającym poza ewentualne wątpliwości, jakie były zgłaszane w procesie negocjacji. Bydgoszcz zgłaszała problem transportu odpadów między naszymi miastami, a teraz według oferty, którą otrzymaliśmy z Pronatury mamy płacić wielokrotnie więcej – mówił na zwołanym 30 grudnia 2022 roku briefingu prezydent Michał Zaleski.

Zgodnie z nowym cennikiem od 1 stycznia 2023 roku za odpady niesegregowane ze śmieciarek (200301) zapłacimy 446,05 złotych brutto za tonę (do tej pory było to ok. 280 zł), a za odpady po przetworzeniu z sortowni – wysokokaloryczne (191212) zapłacimy 719,14 zł brutto (do tej pory było to ok. 394 zł). Natomiast Bydgoszcz od nowego roku będzie płacić za tonę śmieci odpowiednio 150,76 i 360,46 złotych brutto.

- W tych naszych kosztach jest sprawa, którą podnosi się jako dyskusyjną, czyli transport. Transport to jest prawie 200 złotych tej różnicy 300 złotych, pozostała kwota to narzut komercyjny. W związku z tym rodzi się wątpliwość, czy ze środków publicznych możemy ponosić opłaty komercyjne, skoro istnieją opłaty samorządowe. Tak, mamy zapewnienie, że w momencie, kiedy dojdzie do porozumienia te środki zostaną zwrócone, ale i tak czeka nas uzyskanie w tej sprawie opinii organów nadzoru, a więc Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz Wojewody Kujawsko-Pomorskiego – kontynuuje prezydent Torunia.

Stosowne wnioski o opinie zostaną wysłane 2 stycznia 2023 roku. Co ważne, w I kwartale 2023 roku, czyli do czasu zakończenia negocjacji ws. porozumienia, ceny za śmieci dla mieszkańców Torunia nie zostaną podniesione.

Obecny na briefingu Zbigniew Fiderewicz, zastępca Prezydenta Miasta Torunia, podkreślał, że porozumienie zawarte w 2009 roku wciąż obowiązuje:

- Żaden organ nadzoru nie wyeliminował tego dokumentu z obiegu prawnego. Różnimy się tutaj z miastem  Bydgoszcz w podejściu do ważności obowiązywania tego porozumienia. Bydgoszcz ma opinię prawną, my też mamy opinie prawne, z których wynika, że pomimo iż wówczas nie dopełniono obowiązku opublikowania porozumienia w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego, to wada ta nie eliminuje go z obiegu prawnego. I, co istotne, nawet sposób rozliczania między spółkami, jest to wada, która także powinna być w miarę szybko uregulowana. Gminy powinny się rozliczać między sobą w formie dotacji. Nie jest to przesłanka, która powoduje nieważność tego projektu.

Przypomnijmy, że 29 października 2009 r. pomiędzy Miastem Bydgoszcz a Gminą Miasta Toruń zostało zawarte porozumienie międzygminne w sprawie przejęcia zadań własnych Gminy Miasta Toruń przez Miasto Bydgoszcz z zakresu zapewnienia budowy, utrzymania i eksploatacji instalacji i urządzeń do odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych (zwane: Porozumieniem). Porozumienie zostało zawarte na co najmniej 30 lat z 6-letnim okresem wypowiedzenia.

fot. Paula Gałązka

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kobiety odśnieżajace chodnik przed sklepem
  Drogi, Miasto
  W związku z obfitymi opadami śniegu przypominamy, że obowiązek odśnieżania dotyczy nie tylko służb miejskich, ale także innych właścicieli i zarządców nieruchomości na terenie Torunia.
 • Mężczyzna w żółtej kurtce puka do drzwi
  Miasto
  Od soboty 4 lutego 2023 r. w Toruniu rozpocznie się akcja roznoszenia decyzji wymiarowych w sprawie podatków lokalnych na rok 2023.
 • Zdjęcie przedstawia lód na chodniku.
  Miasto
  Po intensywnych opadach śniegu przyjdzie oblodzenie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia dla Torunia.
 • Plakat z rodziną, dzieckiem i telefonem z aplikacją mobilną ZUS
  Miasto
  Duże zainteresowanie świadczeniem 500+. Do ZUS napłynęło już prawie 670 tys. wniosków.
 • Baner 550-lecia Mikołaja Kopernika przed wejściem do sali sesyjnej Rady Miasta Torunia
  Miasto
  Rozpatrzenie uchwały w sprawie zasad udzielania dotacji konserwatorskich będzie jedynym punktem sesji Rady Miasta Torunia 9 lutego 2022 r.
 • Piaskarka na zaśnieżonych Wałach gen. Sikorskiego
  Drogi, Kultura
  W związku z intensywnymi opadami śniegu 3 lutego 2023 roku na toruńskie drogi ruszyły piaskarki i ciągniki.
 • Narodowy Bank Polski 9 lutego 2023 r. wprowadzi do obiegu kolekcjonerski banknot oraz srebrną monetę kolekcjonerską poświęcone Mikołajowi Kopernikowi.
 • Część wydziałów Urzędu Miasta Torunia zmieniła swoje dotychczasowe siedziby. Poniżej wykaz aktualnych lokalizacji.
 • Ostrzeżenie będzie obowiązywało od 2 lutego 2023 roku od godziny 19:00 do 3 lutego 2023 roku do godziny 09:00.
 • Od poniedziałku 6 lutego 2023 r. zostanie otwarte po przebudowie przejście dla pieszych na Szosie Chełmińskiej w rejonie Trasy Średnicowej Północnej przy ul. Wybickiego.
 • Najlepsze prace udekorują torty, które pojawią się 18 lutego 2023 roku podczas imprezy urodzinowej Mikołaja Kopernika.
 • Prawne aspekty funkcjonowania samorządów były tematem konferencji samorządowej, jaka odbyła się 1 lutego 2023 r. w Centrum Innowacyjnej Edukacji. Gościem spotkania był minister ds. samorządu terytorialnego Włodzimierz Tomaszewski.
 • Przeciwdziałanie nałogom i patologiom społecznym to cele programu "Profilaktyka Uzależnień", prowadzonego przez Fundację Pomocy Samotnym Matkom w Toruniu.
 • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia prowadzi nabory wniosków na formy wsparcia, które realizowane są w ramach środków pochodzących z Funduszu Pracy.