Toruń otrzymał wyższą stawkę za odpady | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń otrzymał wyższą stawkę za odpady

Eko, Miasto
Data publikacji: 30 grudnia 2022
Autor: Paula Gałązka
Zdjęcie przedstawia Michała Zaleskiego, prezydenta Torunia i jego zastępcę Zbigniewa Fiderewicza.

Od nowego roku miasto nadal będzie przekazywało odpady do stacji przeładunkowej na bramie przy ul. Kociewskiej w Toruniu, stanowiącej nieodłączny element projektu – spalarni w Bydgoszczy. Do czasu uzgodnienia nowej treści międzygminnego porozumienia z Bydgoszczą, czyli do 31 marca 2023 r., będą obowiązywały nas jednak stawki komercyjne, czyli wyższe niż do tej pory.

Wczoraj, 29 grudnia 2022 roku, miasto Toruń otrzymało od Zarządu Międzygminnego Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadów Pronatura Sp. z o.o. z siedzibą w Bydgoszczy nowe, komercyjne stawki opłat za odpady na I kwartał 2023 r. Zaproponowane ceny są dużo wyższe niż te obowiązujące dotychczas:

- Bydgoszcz domaga się znacznie większych pieniędzy od Torunia za wykonywanie tej samej usługi, którą wykonywała w poprzednim roku taniej. A, co najdziwniejsze, sposób liczenia kosztów tej usługi jest systemem komercyjnym, wykraczającym poza ewentualne wątpliwości, jakie były zgłaszane w procesie negocjacji. Bydgoszcz zgłaszała problem transportu odpadów między naszymi miastami, a teraz według oferty, którą otrzymaliśmy z Pronatury mamy płacić wielokrotnie więcej – mówił na zwołanym 30 grudnia 2022 roku briefingu prezydent Michał Zaleski.

Zgodnie z nowym cennikiem od 1 stycznia 2023 roku za odpady niesegregowane ze śmieciarek (200301) zapłacimy 446,05 złotych brutto za tonę (do tej pory było to ok. 280 zł), a za odpady po przetworzeniu z sortowni – wysokokaloryczne (191212) zapłacimy 719,14 zł brutto (do tej pory było to ok. 394 zł). Natomiast Bydgoszcz od nowego roku będzie płacić za tonę śmieci odpowiednio 150,76 i 360,46 złotych brutto.

- W tych naszych kosztach jest sprawa, którą podnosi się jako dyskusyjną, czyli transport. Transport to jest prawie 200 złotych tej różnicy 300 złotych, pozostała kwota to narzut komercyjny. W związku z tym rodzi się wątpliwość, czy ze środków publicznych możemy ponosić opłaty komercyjne, skoro istnieją opłaty samorządowe. Tak, mamy zapewnienie, że w momencie, kiedy dojdzie do porozumienia te środki zostaną zwrócone, ale i tak czeka nas uzyskanie w tej sprawie opinii organów nadzoru, a więc Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz Wojewody Kujawsko-Pomorskiego – kontynuuje prezydent Torunia.

Stosowne wnioski o opinie zostaną wysłane 2 stycznia 2023 roku. Co ważne, w I kwartale 2023 roku, czyli do czasu zakończenia negocjacji ws. porozumienia, ceny za śmieci dla mieszkańców Torunia nie zostaną podniesione.

Obecny na briefingu Zbigniew Fiderewicz, zastępca Prezydenta Miasta Torunia, podkreślał, że porozumienie zawarte w 2009 roku wciąż obowiązuje:

- Żaden organ nadzoru nie wyeliminował tego dokumentu z obiegu prawnego. Różnimy się tutaj z miastem  Bydgoszcz w podejściu do ważności obowiązywania tego porozumienia. Bydgoszcz ma opinię prawną, my też mamy opinie prawne, z których wynika, że pomimo iż wówczas nie dopełniono obowiązku opublikowania porozumienia w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego, to wada ta nie eliminuje go z obiegu prawnego. I, co istotne, nawet sposób rozliczania między spółkami, jest to wada, która także powinna być w miarę szybko uregulowana. Gminy powinny się rozliczać między sobą w formie dotacji. Nie jest to przesłanka, która powoduje nieważność tego projektu.

Przypomnijmy, że 29 października 2009 r. pomiędzy Miastem Bydgoszcz a Gminą Miasta Toruń zostało zawarte porozumienie międzygminne w sprawie przejęcia zadań własnych Gminy Miasta Toruń przez Miasto Bydgoszcz z zakresu zapewnienia budowy, utrzymania i eksploatacji instalacji i urządzeń do odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych (zwane: Porozumieniem). Porozumienie zostało zawarte na co najmniej 30 lat z 6-letnim okresem wypowiedzenia.

fot. Paula Gałązka

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: żółty tramwaj i biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Otwieramy lewoskręt na Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Na zdjęciu: ceglany budynek Urzędu Miasta Torunia, w tle błękitne niebo
    Miasto
    W okresie wokół Świąt Wielkanocnych następują zmiany w organizacji i czasie pracy w Urzędzie Miasta Torunia.
  • Święcenie pokarmów na Rynku Staromiejskim
    Miasto
    W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • Miasto, Sport
    W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe. Zanim pójdziesz głosować, warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Jeszcze do 2 kwietnia 2024 r. zainteresowane podmioty mogą składać oferty na wykonanie przedsięwzięć rewitalizacyjnych na obszarze rewitalizacji (Bydgoskiego Przedmieścia, Podgórza i Starego Miasta). Jest to już II tura konkursu. Przedmiotem konkursu jest powierzenie realizacji zadania gminy w terminie od 1 czerwca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r., w...
  • To już ostatnie dni. Do 31 marca 2024 r. trwa nabór wniosków w ramach Programu „Moje Podwórko”. Wsparcie finansowe można otrzymać m.in. na nowe place zabaw, ławki, zieleń, dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w tym dla osób z niepełnosprawnościami oraz remont nawierzchni.
  • Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Toruniu ogłasza nabór dla szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz przedszkoli z Torunia na: Zajęcia informacyjno-edukacyjne dla rodziców, rodzin osób zagrożonych e-uzależnieniami.
  • Daj Szansę Fundacja Na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych rozpoczęła kolejny rok działalności projektu „Centrum Diagnozy i Terapii FASD”, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń. Ofertę kierujemy do rodzin opiekujących się dziećmi z FASD lub z podejrzeniem występowania FASD. Działania Fundacji pozwalają objęć kompleksową opieką dzieci...