Toruń obchodzi Światowy Dzień Zdrowia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń obchodzi Światowy Dzień Zdrowia

Miasto
Data publikacji: 06 kwietnia 2023
Autor: Marcin Pryka

Zgodnie z dobrą tradycją podczas uroczystej gali z okazji Światowego Dnia Zdrowia uhonorowano mistrzów toruńskich środowisk medycznych. - W Toruniu obdarzamy Panie i Panów wielkim sentymentem, wielkim uznaniem i jesteśmy szczęśliwi, że to właśnie Wy opiekujecie się nami w trudnych chwilach zdrowotnych - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest corocznie od 1950 r. w dniu 7 kwietnia z okazji powstania Światowej Organizacji Zdrowia. W przeddzień tej rocznicy na Sali Wielkiej Dworu Artusa odbyła się uroczysta gala z udziałem władz samorządowych Gminy Miasta Toruń oraz przedstawicieli personelu medycznego. Wśród nich byli lekarze, pielęgniarki, położne, ratownicy, opiekunowie medyczni z placówek, dla których organem prowadzącym jest miasto, a także szefowie Samorządu Lekarskiego i Pielęgniarskiego w Toruniu.

Hasło tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia jest proste, uniwersalne i dotyczy każdego z nas: „Zdrowie dla wszystkich”. To życzenie spełnia się w Toruniu tylko i wyłącznie dzięki fantastycznej i niezastąpionej pracy toruńskiego personelu medycznego, w tym m.in. 1214 lekarzy i lekarzy dentystów oraz 1221 pielęgniarek i położnych. Skalę ofiarności tego personelu widzimy na co dzień w toruńskich szpitalach, zakładach podstawowej opieki zdrowotnej, domach opieki, hospicjach, miejscach opieki ambulatoryjnej, laboratoriach, gabinetach prywatnych czy w stacji Sanepidu.

W swoim przemówieniu w trakcie gali prezydent Torunia Michał Zaleski przypomniał, że miasto jest organem założycielskim dla trzech samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej: Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika, Miejskiej Przychodni Specjalistycznej i Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego im. ks. Jerzego Popiełuszki. - Staramy się w Urzędzie Miasta Torunia dostrzegać sprawy związane z funkcjonowaniem placówek ochrony zdrowia, jak i samej problematyki zdrowia, dlatego od lat w Urzędzie funkcjonuje Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej. Jako samorząd staramy się zapewnić byt materialny trzem placówkom, które prowadzimy w naszym mieście. Bardzo się cieszę i dziękuję, iż w Toruniu prowadzona jest bardzo duża ilość programów profilaktyki zdrowotnej, wspierania osób niepełnosprawnych oraz seniorów - podkreślił prezydent Michał Zaleski.
 
Życzenia od prezydenta Michała Zaleskiego i toruńskich przedszkolaków
z okazji Światowego Dnia Zdrowia
 
Włodarz miasta podziękował wszystkim, którzy bez chwili wytchnienia brali udział w działaniach zapobiegających rozwojowi COVID-19, by zapewnić ochronę jak największej liczbie torunianek i torunian. - W Toruniu obdarzamy Panie i Panów wielkim sentymentem, wielkim uznaniem i jesteśmy szczęśliwi, że to właśnie Wy opiekujecie się nami w trudnych chwilach zdrowotnych, ale zdrowie to także my sami i własna odpowiedzialność każdego z nas - przypomniał prezydent. Przy okazji złożył wszystkim najlepsze życzenia związane z nadchodzącym okresem Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. - Świąt, które niosą w sobie przesłanie radości z wielu przyczyn. Jedną z nich są radosne obyczaje, takie jak śmigus dyngus, jak zajączek przynoszący prezenty. To jest jeden kierunek myślenia radosnego. Drugi jest taki, że przesłaniem tych świąt są rzeczy, o których na co dzień powinniśmy pamiętać, iż dobro zawsze zwycięży zło, że od nienawiści piękniejsza jest miłość i że wojna zawsze zostanie pokonana przez pokój, czego nam wszystkim serdecznie życzę - powiedział prezydent Michał Zaleski.
 
Zgodnie z dobrą toruńską tradycją podczas gali uhonorowano mistrzów środowisk medycznych. To torunianki i torunianie szczególnie zaangażowani w opiekę zdrowotną nad mieszkańcami Torunia i jednocześnie pracownicy cieszący się wzorową opinią dyrektorów swoich placówek miejskich. Wyróżnienia te otrzymali:

- pracownicy Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. M. Kopernika w Toruniu: Agnieszka Szajerska - pielęgniarka koordynująca w Oddziale Neurochirurgii; Sylwester Kleczka - lekarz medycyny, koordynator Szpitalnego Oddziału Ratunkowego; Aniela Wolska- lekarz medycyny, koordynator Zakładu Rentgenodiagnostyki

- pracownicy Miejskiej Przychodni Specjalistycznej: Beata Mielcarek - specjalistka ds. administracji; Patryk Gerc - technik elektroradiologii pełniący obowiązki i nadzorujący pracę innych techników elektroradiologów

- pracownicy Zakładu Pielęgnacyjno – Opiekuńczego im. ks. Jerzego Popiełuszki w Toruniu: Anna Matysek-Raszkowska - opiekun medyczny; Katarzyna Adamska – szefowa kuchni

- pracownicy Domu Pomocy Społecznej im. dr Leona Szumana w Toruniu: Gabriela Gajek – pielęgniarka; Maria Dziewiątkowska - opiekun medyczny

Wyróżnienia w kategorii „Osobowość” otrzymały osoby wyłonione w głosowaniu przez pracowników Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. M. Kopernika, Miejskiej Przychodni Specjalistycznej oraz Zakładu Pielęgnacyjno – Opiekuńczego im. ks. Jerzego Popiełuszki:

 • Michał Jankowski - ratownik medyczny Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. M. Kopernika w Toruniu
 • Lidia Jaskulska-Grzechowiak – dyrektorka Miejskiej Przychodni Specjalistycznej
 • Rafał Sączawa – opiekun medyczny Zakładu Pielęgnacyjno – Opiekuńczego im. ks. Jerzego Popiełuszki w Toruniu

Wyróżnienia za całokształt działalności otrzymały:

 • Kujawsko-Pomorska Okręgowa Izba Lekarska w Toruniu
 • Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Toruniu
Nagrodą Prezydenta Miasta Torunia za całokształt działalności na rzecz ochrony i promocji zdrowia w Toruniu wyróżniona została Izabela Miłoszewska - w latach 2012-2021 dyrektorka Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia, obecnie ciesząca się zasłużoną emeryturą. Izabela Miłoszewska nie była obecna na uroczystości, nagrodę w jej imieniu odebrała córka.

Wyróżnienia za szczególne zaangażowanie w ratowanie zdrowia i życia ludzkiego, pełną oddania pracę na rzecz mieszkańców Torunia oraz wsparcie udzielone w Toruniu uchodźcom wojennym z Ukrainy otrzymały zespoły pracownicze:

 • Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu
 • Miejskiej Przychodni Specjalistycznej w Toruniu
 • Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego im. ks. Jerzego Popiełuszki w Toruniu
 • Domu Pomocy Społecznej im. dr Leona Szumana w Toruniu

Miasto Toruń cały czas inwestuje w służbę zdrowia. W ostatnich latach zrealizowano ważne inwestycje, m.in.:

 • rozbudowa Specjalistycznego Szpitala Miejskiego o nowy budynek wraz z jego wyposażeniem (wartość inwestycji to 24,5 mln zł ), w którym umieszczono archiwum medyczne, szatnie personelu, Oddział Neurologii z dodatkowymi 16 łóżkami do leczenia udarów oraz Oddział Intensywnej Terapii i Anestezjologii poszerzony o nowe 2 łóżka, a także odcinek przeszczepowy Oddziału Hematologii i Transplantacji Szpiku. Ponadto powstały 2 sale operacyjne i Zakład Mikrobiologii.
 • termomodernizacja trzech budynków Szpitala (wartość inwestycji to 2,7 mln zł) wraz z montażem paneli fotowoltaicznych (inwestycja została zakończona w 2020 r.).
 • utworzenie Specjalistycznego Oddziału Ratunkowego na bazie istniejącej Izby Przyjęć (wartość inwestycji to 9,4 mln zł). Dzięki temu placówka posiada nowoczesny SOR, na którym wykonywany jest szeroki zakres badań diagnostycznych.
 • zabezpieczenie bazy dla Oddziału Chorób Wewnętrznych i Pracowni Endoskopowej Szpitala poprzez adaptację pomieszczeń budynku po byłej kuchni. To inwestycja w trakcie realizacji, a jej planowana wartość to 17,6 mln zł.

Warto przypomnieć także inicjatywy prozdrowotne szpitala, jak ubiegłoroczny program bezpłatnych badań mammograficznych dla blisko 600 pań, wprowadzenie „Procedury udarowej”, programu leczenia chorych z migreną przewlekłą czy utworzenie Poradni Onkologicznej.

Z myślą o najmłodszych i najstarszych miasto wspierało finansowo budowę Hospicjum dla Dzieci „Nadzieja” (tu wartość inwestycji wyniosła 9,7 mln zł), ale także rozbudowę w 2020 r. Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego im. ks. Popiełuszki (wartość inwestycji to 6,8 mln zł): tu dobudowane zostało jedno piętro placówki, a liczba miejsc opieki całodobowej wzrosła o 30.

Oczywiście tych działań w Toruniu jest znacznie więcej. Dotyczą one programów profilaktyki zdrowotnej, wspierania osób niepełnosprawnych i seniorów, profilaktyki uzależnień czy ubiegłorocznej kontynuacji szczepień przeciwko COVID-19. Wszędzie tam spotkać można było bohaterki i bohaterów tegorocznej gali.

Podczas gali rozstrzygnięto konkurs multimedialny dla dzieci szkół podstawowych i ponadpodstawowych pn.: „Z zamiłowania astronom, z zawodu lekarz. Jeden dzień z życia Mikołaja Kopernika”, którego celem było nie tylko propagowanie wiedzy o Mikołaju Koperniku, jako lekarzu, ale również kreowanie postaw zdrowotnych i społecznych oraz kształtowanie w młodym pokoleniu umiejętności pracy zespołowej. Laureatami konkursu, którzy otrzymali nagrody rzeczowe w postaci biletów do kina oraz słodkich upominków dla całej klasy, zostali ex aequo: uczniowie klasy IIIA i IIIB Szkoły Podstawowej nr 8 im. Marii Skłodowskiej – Curie oraz uczniowie klasy IVC Szkoły Podstawowej nr 9 im. Stanisławy Jaworskiej

Na zakończenie oficjalnej części spotkania odbył się występ artystyczny Teatru „Czy TAK, czy NIE” pt. „Klub Cierpliwych” podopiecznych Fundacji Dorotkowo. Spektakl o cierpliwości idealnie wpisał się w tegoroczny temat hasła przewodniego „Zdrowie dla wszystkich”.

Zdj. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Protest rolników - będą problemy z komunikacją miejską
  Miasto, MZK
  Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • 25 lat Polski w NATO - koncert
  Kultura, Miasto
  Od 1 marca 2024 r. będzie można odebrać bezpłatne wejściówki na koncert muzyki filmowej, musicalowej i popularnej „25 lat Polski w NATO”.
 • Na zdjęciu: jezdnia, a na niej jedzie samochód
  Drogi, Miasto
  Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy remontu ulicy Grudziądzkiej. Zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 14 marca 2024 r.
 • Mapa przestawia objazd ulicami Podgórną i Wiązową
  Drogi, Miasto
  We wtorek 5 marca 2024 r. rozpocznie się przebudowa skrzyżowania Podgórnej z ul. Wiązową. Za dwa miesiące w tym miejscu powstanie wyniesione skrzyżowanie.
 • Spotkanie z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim
  Miasto
  28 lutego 2024 r. Urząd Miasta Torunia odwiedził nowy Wojewoda Kujawsko-Pomorski – Michał Sztybel. Towarzyszył mu pełnomocnik ds. samorządowych Rafał Rospenda. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Konsul Generalny Chin odwiedził Toruń
  Miasto
  Fan Xiaodong – Konsul Generalny Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku, wicekonsul Jianfu Xiao oraz Changlin Mar, inicjator toruńskich kontaktów z chińskim miastem Guilin gościli w Urzędzie Miasta Torunia. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski. Przypomnijmy, że od 2010 roku Toruń ma podpisaną umowę partnerską z chińskim miastem Guilin...
 • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Ruszyła nowa edycja programu grantowego "Zielona Ławeczka". Akcja skierowana jest do grup sąsiedzkich z miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
 • Siedemnaście medali zdobyli sportowcy z Torunia w 33. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń z udziałem ponad 500 zawodniczek i zawodników.
 • Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • W Światowym Dniu Organizacji Pozarządowych, 27 lutego 2024 r. w Dworze Artusa reprezentanci 140 organizacji odebrali umowy na realizację swoich projektów.
 • Odliczamy dni do uruchomienia roweru miejskiego. Startujemy w najbliższy piątek, 1 marca!
 • 1 marca 2024 r. o godz. 12:00 przy pomniku w al. Solidarności odbędą się uroczystości patriotyczne upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.
 • „Bezpieczeństwo osób starszych” – konferencja pod tym tytułem odbyła się 26 lutego 2024 r. w Młodzieżowym Domu Kultury.