Toruń obchodzi Światowy Dzień Zdrowia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń obchodzi Światowy Dzień Zdrowia

Miasto
Data publikacji: 06 kwietnia 2023
Autor: Marcin Pryka

Zgodnie z dobrą tradycją podczas uroczystej gali z okazji Światowego Dnia Zdrowia uhonorowano mistrzów toruńskich środowisk medycznych. - W Toruniu obdarzamy Panie i Panów wielkim sentymentem, wielkim uznaniem i jesteśmy szczęśliwi, że to właśnie Wy opiekujecie się nami w trudnych chwilach zdrowotnych - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest corocznie od 1950 r. w dniu 7 kwietnia z okazji powstania Światowej Organizacji Zdrowia. W przeddzień tej rocznicy na Sali Wielkiej Dworu Artusa odbyła się uroczysta gala z udziałem władz samorządowych Gminy Miasta Toruń oraz przedstawicieli personelu medycznego. Wśród nich byli lekarze, pielęgniarki, położne, ratownicy, opiekunowie medyczni z placówek, dla których organem prowadzącym jest miasto, a także szefowie Samorządu Lekarskiego i Pielęgniarskiego w Toruniu.

Hasło tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia jest proste, uniwersalne i dotyczy każdego z nas: „Zdrowie dla wszystkich”. To życzenie spełnia się w Toruniu tylko i wyłącznie dzięki fantastycznej i niezastąpionej pracy toruńskiego personelu medycznego, w tym m.in. 1214 lekarzy i lekarzy dentystów oraz 1221 pielęgniarek i położnych. Skalę ofiarności tego personelu widzimy na co dzień w toruńskich szpitalach, zakładach podstawowej opieki zdrowotnej, domach opieki, hospicjach, miejscach opieki ambulatoryjnej, laboratoriach, gabinetach prywatnych czy w stacji Sanepidu.

W swoim przemówieniu w trakcie gali prezydent Torunia Michał Zaleski przypomniał, że miasto jest organem założycielskim dla trzech samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej: Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika, Miejskiej Przychodni Specjalistycznej i Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego im. ks. Jerzego Popiełuszki. - Staramy się w Urzędzie Miasta Torunia dostrzegać sprawy związane z funkcjonowaniem placówek ochrony zdrowia, jak i samej problematyki zdrowia, dlatego od lat w Urzędzie funkcjonuje Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej. Jako samorząd staramy się zapewnić byt materialny trzem placówkom, które prowadzimy w naszym mieście. Bardzo się cieszę i dziękuję, iż w Toruniu prowadzona jest bardzo duża ilość programów profilaktyki zdrowotnej, wspierania osób niepełnosprawnych oraz seniorów - podkreślił prezydent Michał Zaleski.
 
Życzenia od prezydenta Michała Zaleskiego i toruńskich przedszkolaków
z okazji Światowego Dnia Zdrowia
 
Włodarz miasta podziękował wszystkim, którzy bez chwili wytchnienia brali udział w działaniach zapobiegających rozwojowi COVID-19, by zapewnić ochronę jak największej liczbie torunianek i torunian. - W Toruniu obdarzamy Panie i Panów wielkim sentymentem, wielkim uznaniem i jesteśmy szczęśliwi, że to właśnie Wy opiekujecie się nami w trudnych chwilach zdrowotnych, ale zdrowie to także my sami i własna odpowiedzialność każdego z nas - przypomniał prezydent. Przy okazji złożył wszystkim najlepsze życzenia związane z nadchodzącym okresem Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. - Świąt, które niosą w sobie przesłanie radości z wielu przyczyn. Jedną z nich są radosne obyczaje, takie jak śmigus dyngus, jak zajączek przynoszący prezenty. To jest jeden kierunek myślenia radosnego. Drugi jest taki, że przesłaniem tych świąt są rzeczy, o których na co dzień powinniśmy pamiętać, iż dobro zawsze zwycięży zło, że od nienawiści piękniejsza jest miłość i że wojna zawsze zostanie pokonana przez pokój, czego nam wszystkim serdecznie życzę - powiedział prezydent Michał Zaleski.
 
Zgodnie z dobrą toruńską tradycją podczas gali uhonorowano mistrzów środowisk medycznych. To torunianki i torunianie szczególnie zaangażowani w opiekę zdrowotną nad mieszkańcami Torunia i jednocześnie pracownicy cieszący się wzorową opinią dyrektorów swoich placówek miejskich. Wyróżnienia te otrzymali:

- pracownicy Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. M. Kopernika w Toruniu: Agnieszka Szajerska - pielęgniarka koordynująca w Oddziale Neurochirurgii; Sylwester Kleczka - lekarz medycyny, koordynator Szpitalnego Oddziału Ratunkowego; Aniela Wolska- lekarz medycyny, koordynator Zakładu Rentgenodiagnostyki

- pracownicy Miejskiej Przychodni Specjalistycznej: Beata Mielcarek - specjalistka ds. administracji; Patryk Gerc - technik elektroradiologii pełniący obowiązki i nadzorujący pracę innych techników elektroradiologów

- pracownicy Zakładu Pielęgnacyjno – Opiekuńczego im. ks. Jerzego Popiełuszki w Toruniu: Anna Matysek-Raszkowska - opiekun medyczny; Katarzyna Adamska – szefowa kuchni

- pracownicy Domu Pomocy Społecznej im. dr Leona Szumana w Toruniu: Gabriela Gajek – pielęgniarka; Maria Dziewiątkowska - opiekun medyczny

Wyróżnienia w kategorii „Osobowość” otrzymały osoby wyłonione w głosowaniu przez pracowników Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. M. Kopernika, Miejskiej Przychodni Specjalistycznej oraz Zakładu Pielęgnacyjno – Opiekuńczego im. ks. Jerzego Popiełuszki:

  • Michał Jankowski - ratownik medyczny Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. M. Kopernika w Toruniu
  • Lidia Jaskulska-Grzechowiak – dyrektorka Miejskiej Przychodni Specjalistycznej
  • Rafał Sączawa – opiekun medyczny Zakładu Pielęgnacyjno – Opiekuńczego im. ks. Jerzego Popiełuszki w Toruniu

Wyróżnienia za całokształt działalności otrzymały:

  • Kujawsko-Pomorska Okręgowa Izba Lekarska w Toruniu
  • Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Toruniu
Nagrodą Prezydenta Miasta Torunia za całokształt działalności na rzecz ochrony i promocji zdrowia w Toruniu wyróżniona została Izabela Miłoszewska - w latach 2012-2021 dyrektorka Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia, obecnie ciesząca się zasłużoną emeryturą. Izabela Miłoszewska nie była obecna na uroczystości, nagrodę w jej imieniu odebrała córka.

Wyróżnienia za szczególne zaangażowanie w ratowanie zdrowia i życia ludzkiego, pełną oddania pracę na rzecz mieszkańców Torunia oraz wsparcie udzielone w Toruniu uchodźcom wojennym z Ukrainy otrzymały zespoły pracownicze:

  • Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu
  • Miejskiej Przychodni Specjalistycznej w Toruniu
  • Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego im. ks. Jerzego Popiełuszki w Toruniu
  • Domu Pomocy Społecznej im. dr Leona Szumana w Toruniu

Miasto Toruń cały czas inwestuje w służbę zdrowia. W ostatnich latach zrealizowano ważne inwestycje, m.in.:

  • rozbudowa Specjalistycznego Szpitala Miejskiego o nowy budynek wraz z jego wyposażeniem (wartość inwestycji to 24,5 mln zł ), w którym umieszczono archiwum medyczne, szatnie personelu, Oddział Neurologii z dodatkowymi 16 łóżkami do leczenia udarów oraz Oddział Intensywnej Terapii i Anestezjologii poszerzony o nowe 2 łóżka, a także odcinek przeszczepowy Oddziału Hematologii i Transplantacji Szpiku. Ponadto powstały 2 sale operacyjne i Zakład Mikrobiologii.
  • termomodernizacja trzech budynków Szpitala (wartość inwestycji to 2,7 mln zł) wraz z montażem paneli fotowoltaicznych (inwestycja została zakończona w 2020 r.).
  • utworzenie Specjalistycznego Oddziału Ratunkowego na bazie istniejącej Izby Przyjęć (wartość inwestycji to 9,4 mln zł). Dzięki temu placówka posiada nowoczesny SOR, na którym wykonywany jest szeroki zakres badań diagnostycznych.
  • zabezpieczenie bazy dla Oddziału Chorób Wewnętrznych i Pracowni Endoskopowej Szpitala poprzez adaptację pomieszczeń budynku po byłej kuchni. To inwestycja w trakcie realizacji, a jej planowana wartość to 17,6 mln zł.

Warto przypomnieć także inicjatywy prozdrowotne szpitala, jak ubiegłoroczny program bezpłatnych badań mammograficznych dla blisko 600 pań, wprowadzenie „Procedury udarowej”, programu leczenia chorych z migreną przewlekłą czy utworzenie Poradni Onkologicznej.

Z myślą o najmłodszych i najstarszych miasto wspierało finansowo budowę Hospicjum dla Dzieci „Nadzieja” (tu wartość inwestycji wyniosła 9,7 mln zł), ale także rozbudowę w 2020 r. Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego im. ks. Popiełuszki (wartość inwestycji to 6,8 mln zł): tu dobudowane zostało jedno piętro placówki, a liczba miejsc opieki całodobowej wzrosła o 30.

Oczywiście tych działań w Toruniu jest znacznie więcej. Dotyczą one programów profilaktyki zdrowotnej, wspierania osób niepełnosprawnych i seniorów, profilaktyki uzależnień czy ubiegłorocznej kontynuacji szczepień przeciwko COVID-19. Wszędzie tam spotkać można było bohaterki i bohaterów tegorocznej gali.

Podczas gali rozstrzygnięto konkurs multimedialny dla dzieci szkół podstawowych i ponadpodstawowych pn.: „Z zamiłowania astronom, z zawodu lekarz. Jeden dzień z życia Mikołaja Kopernika”, którego celem było nie tylko propagowanie wiedzy o Mikołaju Koperniku, jako lekarzu, ale również kreowanie postaw zdrowotnych i społecznych oraz kształtowanie w młodym pokoleniu umiejętności pracy zespołowej. Laureatami konkursu, którzy otrzymali nagrody rzeczowe w postaci biletów do kina oraz słodkich upominków dla całej klasy, zostali ex aequo: uczniowie klasy IIIA i IIIB Szkoły Podstawowej nr 8 im. Marii Skłodowskiej – Curie oraz uczniowie klasy IVC Szkoły Podstawowej nr 9 im. Stanisławy Jaworskiej

Na zakończenie oficjalnej części spotkania odbył się występ artystyczny Teatru „Czy TAK, czy NIE” pt. „Klub Cierpliwych” podopiecznych Fundacji Dorotkowo. Spektakl o cierpliwości idealnie wpisał się w tegoroczny temat hasła przewodniego „Zdrowie dla wszystkich”.

Zdj. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto, Sport
    W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Dodatkowe tramwaje na żużel
    Miasto, MZK
    Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Na zdjeciu: laureaci nagród i wyróżnień w XXXII Konkursie na Najlepsze Prace Magisterskie i Dyplomowe poświęcone Toruniowi
    Kultura, Miasto
    Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • 17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • Dodatkowy nabór dotyczy kandydatów do rady społecznej ds. konsultacji społecznych będących przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w Toruniu.
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
  • Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...