Toruń obchodzi Światowy Dzień Zdrowia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Toruń obchodzi Światowy Dzień Zdrowia

Miasto
Data publikacji: 06 kwietnia 2023
Autor: Marcin Pryka

Zgodnie z dobrą tradycją podczas uroczystej gali z okazji Światowego Dnia Zdrowia uhonorowano mistrzów toruńskich środowisk medycznych. - W Toruniu obdarzamy Panie i Panów wielkim sentymentem, wielkim uznaniem i jesteśmy szczęśliwi, że to właśnie Wy opiekujecie się nami w trudnych chwilach zdrowotnych - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest corocznie od 1950 r. w dniu 7 kwietnia z okazji powstania Światowej Organizacji Zdrowia. W przeddzień tej rocznicy na Sali Wielkiej Dworu Artusa odbyła się uroczysta gala z udziałem władz samorządowych Gminy Miasta Toruń oraz przedstawicieli personelu medycznego. Wśród nich byli lekarze, pielęgniarki, położne, ratownicy, opiekunowie medyczni z placówek, dla których organem prowadzącym jest miasto, a także szefowie Samorządu Lekarskiego i Pielęgniarskiego w Toruniu.

Hasło tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia jest proste, uniwersalne i dotyczy każdego z nas: „Zdrowie dla wszystkich”. To życzenie spełnia się w Toruniu tylko i wyłącznie dzięki fantastycznej i niezastąpionej pracy toruńskiego personelu medycznego, w tym m.in. 1214 lekarzy i lekarzy dentystów oraz 1221 pielęgniarek i położnych. Skalę ofiarności tego personelu widzimy na co dzień w toruńskich szpitalach, zakładach podstawowej opieki zdrowotnej, domach opieki, hospicjach, miejscach opieki ambulatoryjnej, laboratoriach, gabinetach prywatnych czy w stacji Sanepidu.

W swoim przemówieniu w trakcie gali prezydent Torunia Michał Zaleski przypomniał, że miasto jest organem założycielskim dla trzech samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej: Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika, Miejskiej Przychodni Specjalistycznej i Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego im. ks. Jerzego Popiełuszki. - Staramy się w Urzędzie Miasta Torunia dostrzegać sprawy związane z funkcjonowaniem placówek ochrony zdrowia, jak i samej problematyki zdrowia, dlatego od lat w Urzędzie funkcjonuje Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej. Jako samorząd staramy się zapewnić byt materialny trzem placówkom, które prowadzimy w naszym mieście. Bardzo się cieszę i dziękuję, iż w Toruniu prowadzona jest bardzo duża ilość programów profilaktyki zdrowotnej, wspierania osób niepełnosprawnych oraz seniorów - podkreślił prezydent Michał Zaleski.
 
Życzenia od prezydenta Michała Zaleskiego i toruńskich przedszkolaków
z okazji Światowego Dnia Zdrowia
 
Włodarz miasta podziękował wszystkim, którzy bez chwili wytchnienia brali udział w działaniach zapobiegających rozwojowi COVID-19, by zapewnić ochronę jak największej liczbie torunianek i torunian. - W Toruniu obdarzamy Panie i Panów wielkim sentymentem, wielkim uznaniem i jesteśmy szczęśliwi, że to właśnie Wy opiekujecie się nami w trudnych chwilach zdrowotnych, ale zdrowie to także my sami i własna odpowiedzialność każdego z nas - przypomniał prezydent. Przy okazji złożył wszystkim najlepsze życzenia związane z nadchodzącym okresem Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. - Świąt, które niosą w sobie przesłanie radości z wielu przyczyn. Jedną z nich są radosne obyczaje, takie jak śmigus dyngus, jak zajączek przynoszący prezenty. To jest jeden kierunek myślenia radosnego. Drugi jest taki, że przesłaniem tych świąt są rzeczy, o których na co dzień powinniśmy pamiętać, iż dobro zawsze zwycięży zło, że od nienawiści piękniejsza jest miłość i że wojna zawsze zostanie pokonana przez pokój, czego nam wszystkim serdecznie życzę - powiedział prezydent Michał Zaleski.
 
Zgodnie z dobrą toruńską tradycją podczas gali uhonorowano mistrzów środowisk medycznych. To torunianki i torunianie szczególnie zaangażowani w opiekę zdrowotną nad mieszkańcami Torunia i jednocześnie pracownicy cieszący się wzorową opinią dyrektorów swoich placówek miejskich. Wyróżnienia te otrzymali:

- pracownicy Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. M. Kopernika w Toruniu: Agnieszka Szajerska - pielęgniarka koordynująca w Oddziale Neurochirurgii; Sylwester Kleczka - lekarz medycyny, koordynator Szpitalnego Oddziału Ratunkowego; Aniela Wolska- lekarz medycyny, koordynator Zakładu Rentgenodiagnostyki

- pracownicy Miejskiej Przychodni Specjalistycznej: Beata Mielcarek - specjalistka ds. administracji; Patryk Gerc - technik elektroradiologii pełniący obowiązki i nadzorujący pracę innych techników elektroradiologów

- pracownicy Zakładu Pielęgnacyjno – Opiekuńczego im. ks. Jerzego Popiełuszki w Toruniu: Anna Matysek-Raszkowska - opiekun medyczny; Katarzyna Adamska – szefowa kuchni

- pracownicy Domu Pomocy Społecznej im. dr Leona Szumana w Toruniu: Gabriela Gajek – pielęgniarka; Maria Dziewiątkowska - opiekun medyczny

Wyróżnienia w kategorii „Osobowość” otrzymały osoby wyłonione w głosowaniu przez pracowników Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. M. Kopernika, Miejskiej Przychodni Specjalistycznej oraz Zakładu Pielęgnacyjno – Opiekuńczego im. ks. Jerzego Popiełuszki:

 • Michał Jankowski - ratownik medyczny Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. M. Kopernika w Toruniu
 • Lidia Jaskulska-Grzechowiak – dyrektorka Miejskiej Przychodni Specjalistycznej
 • Rafał Sączawa – opiekun medyczny Zakładu Pielęgnacyjno – Opiekuńczego im. ks. Jerzego Popiełuszki w Toruniu

Wyróżnienia za całokształt działalności otrzymały:

 • Kujawsko-Pomorska Okręgowa Izba Lekarska w Toruniu
 • Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Toruniu
Nagrodą Prezydenta Miasta Torunia za całokształt działalności na rzecz ochrony i promocji zdrowia w Toruniu wyróżniona została Izabela Miłoszewska - w latach 2012-2021 dyrektorka Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia, obecnie ciesząca się zasłużoną emeryturą. Izabela Miłoszewska nie była obecna na uroczystości, nagrodę w jej imieniu odebrała córka.

Wyróżnienia za szczególne zaangażowanie w ratowanie zdrowia i życia ludzkiego, pełną oddania pracę na rzecz mieszkańców Torunia oraz wsparcie udzielone w Toruniu uchodźcom wojennym z Ukrainy otrzymały zespoły pracownicze:

 • Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu
 • Miejskiej Przychodni Specjalistycznej w Toruniu
 • Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego im. ks. Jerzego Popiełuszki w Toruniu
 • Domu Pomocy Społecznej im. dr Leona Szumana w Toruniu

Miasto Toruń cały czas inwestuje w służbę zdrowia. W ostatnich latach zrealizowano ważne inwestycje, m.in.:

 • rozbudowa Specjalistycznego Szpitala Miejskiego o nowy budynek wraz z jego wyposażeniem (wartość inwestycji to 24,5 mln zł ), w którym umieszczono archiwum medyczne, szatnie personelu, Oddział Neurologii z dodatkowymi 16 łóżkami do leczenia udarów oraz Oddział Intensywnej Terapii i Anestezjologii poszerzony o nowe 2 łóżka, a także odcinek przeszczepowy Oddziału Hematologii i Transplantacji Szpiku. Ponadto powstały 2 sale operacyjne i Zakład Mikrobiologii.
 • termomodernizacja trzech budynków Szpitala (wartość inwestycji to 2,7 mln zł) wraz z montażem paneli fotowoltaicznych (inwestycja została zakończona w 2020 r.).
 • utworzenie Specjalistycznego Oddziału Ratunkowego na bazie istniejącej Izby Przyjęć (wartość inwestycji to 9,4 mln zł). Dzięki temu placówka posiada nowoczesny SOR, na którym wykonywany jest szeroki zakres badań diagnostycznych.
 • zabezpieczenie bazy dla Oddziału Chorób Wewnętrznych i Pracowni Endoskopowej Szpitala poprzez adaptację pomieszczeń budynku po byłej kuchni. To inwestycja w trakcie realizacji, a jej planowana wartość to 17,6 mln zł.

Warto przypomnieć także inicjatywy prozdrowotne szpitala, jak ubiegłoroczny program bezpłatnych badań mammograficznych dla blisko 600 pań, wprowadzenie „Procedury udarowej”, programu leczenia chorych z migreną przewlekłą czy utworzenie Poradni Onkologicznej.

Z myślą o najmłodszych i najstarszych miasto wspierało finansowo budowę Hospicjum dla Dzieci „Nadzieja” (tu wartość inwestycji wyniosła 9,7 mln zł), ale także rozbudowę w 2020 r. Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego im. ks. Popiełuszki (wartość inwestycji to 6,8 mln zł): tu dobudowane zostało jedno piętro placówki, a liczba miejsc opieki całodobowej wzrosła o 30.

Oczywiście tych działań w Toruniu jest znacznie więcej. Dotyczą one programów profilaktyki zdrowotnej, wspierania osób niepełnosprawnych i seniorów, profilaktyki uzależnień czy ubiegłorocznej kontynuacji szczepień przeciwko COVID-19. Wszędzie tam spotkać można było bohaterki i bohaterów tegorocznej gali.

Podczas gali rozstrzygnięto konkurs multimedialny dla dzieci szkół podstawowych i ponadpodstawowych pn.: „Z zamiłowania astronom, z zawodu lekarz. Jeden dzień z życia Mikołaja Kopernika”, którego celem było nie tylko propagowanie wiedzy o Mikołaju Koperniku, jako lekarzu, ale również kreowanie postaw zdrowotnych i społecznych oraz kształtowanie w młodym pokoleniu umiejętności pracy zespołowej. Laureatami konkursu, którzy otrzymali nagrody rzeczowe w postaci biletów do kina oraz słodkich upominków dla całej klasy, zostali ex aequo: uczniowie klasy IIIA i IIIB Szkoły Podstawowej nr 8 im. Marii Skłodowskiej – Curie oraz uczniowie klasy IVC Szkoły Podstawowej nr 9 im. Stanisławy Jaworskiej

Na zakończenie oficjalnej części spotkania odbył się występ artystyczny Teatru „Czy TAK, czy NIE” pt. „Klub Cierpliwych” podopiecznych Fundacji Dorotkowo. Spektakl o cierpliwości idealnie wpisał się w tegoroczny temat hasła przewodniego „Zdrowie dla wszystkich”.

Zdj. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dzieci w strojach ludowych tańczą poloneza na boisku szkolnym
  Miasto
  Szkoła Podstawowa nr 1 obchodzi 140-lecie działalności. Uroczystości z tej okazji odbyły się 6 czerwca 2023 r.
 • Miasto, Sport
  Piłkarze toruńskiej Elany już w czwartek 8 czerwca 2023 r. meczem z Pogonią Mogilno mogą przypieczętować awans do trzeciej ligi piłkarskich rozgrywek.
 • Tak się robi biznes „Made in Toruń” - Calla Flowers
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu przygotowało cykl wideo prezentujący wybrane firmy wyróżnione toruńskim znakiem jakości.  „Tak się robi biznes Made in Toruń” ma charakter wizerunkowy. W kolejnym odcinku prezentujemy studio kwiatowe Calla Flowers. - To miejsce o niezwykłym klimacie i oferujące niebanalne kompozycje florystyczne. Wyjątkowe...
 • Na zdjęciu: kasztanowiec o imieniu Jeżyk, obok stoi kilkadziesiąt dzieci
  Eko, Miasto
  Kasztanowiec Jeżyk, rosnący przy ul. Łąkowej, znalazł się w finale konkursu Drzewo Roku 2023. Głosowanie trwa do końca czerwca 2023 r.
 • Na zdjeciu: seniorzy siedzą przy stołach
  Miasto
  Już po raz siódmy Toruńska Senioriada połączy pokolenia – do udziału w wydarzeniu zapraszamy w niedzielę 11 czerwca 2023 r.
 • Na zdjęciu ulica Kopernika w Toruniu
  Drogi, Miasto
  Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
 • Na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego mogą odbywać się wydarzenia sportowe – każdej kategorii – tak zdecydował zarząd Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
 • Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
 • Oficyna kamienicy przy ul. Łaziennej 24A idzie pod młotek. Nieruchomość na toruńskiej starówce będzie można kupić w przetargu organizowanym przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami w dn. 20 czerwca 2023 r.
 • W piątek 9 czerwca 2023 r. - po Bożym Ciele - kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 7:00-14:30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
 • W poniedziałek 5 czerwca 2023 r., w 63. rocznicę śmierci gen. Józefa Hallera, przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty pod pomnikiem Honorowego Obywatela Torunia, dowódcy Frontu Pomorskiego, który w 1920 r. przyniósł miastu niepodległość. Toruński pomnik gen. Hallera znajduje się u wylotu ulicy Piastowskiej, którą 18 stycznia 1920 r....
 • 20 czerwca o godz. 11:00 zostanie przeprowadzony pierwszy przetarg na lokal mieszkalny przy ul. Słowackiego 51. Zgodnie z regulaminem I przetargu ustnego nieograniczonego na sprzedaż lokalu niemieszkalnego nr 10 powołana została komisja przetargowa. Przetarg odbędzie się 20 czerwca o godz. 11:00 w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami Urzędu...
 • Wiele atrakcji czekało na najmłodszych podczas Art Pikniku, jaki odbył się z okazji Dnia Dziecka 4 czerwca 2023 r. na Błoniach Nadwiślańskich.
 • Wspólna wycieczka i piknik w leśnictwie Olek pod hasłem „Toruń na rowery 2023” przyciągnęły setki torunian na jednośladach. Szósta edycja największego rekreacyjnego wydarzenia sezonu rowerowego odbyła się w niedzielę 4 czerwca 2023 r.