Toruń na Zjeździe Miast Nowej Hanzy w Neuss | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń na Zjeździe Miast Nowej Hanzy w Neuss

Kultura, Miasto
Data publikacji: 27 maja 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Stoisko promocyjne Torunia w Neuss

Przedstawiciele Torunia przebywają w niemieckim Neuss na 42. Międzynarodowym Zjeździe Miast Nowej Hanzy. Za rok impreza odbędzie się w Toruniu.

Do Związku Miast Nowej Hanzy, zrzeszających miasta średniowiecznej Hanzy, należy dziś 195 miast z 16 europejskich krajów. Międzynarodowe Zjazdy Miast  Nowej Hanzy cieszą się ogromnym zainteresowaniem uczestników, zwiedzających i turystów. Co roku prezentuje się na ich ok. 100 - 150 miast z 16 krajów. Stoiska promocyjne utrzymane są w konwencji średniowiecznego jarmarku, któremu towarzyszą prezentacje zwyczajów i obrzędów średniowiecznych, koncerty oraz happeningi. Zwiedzający mogą m.in. skosztować potraw regionalnych oraz obejrzeć pokazy rekonstrukcyjne czy prezentacje rękodzieła i rzemiosła artystycznego, np. bicie monet, walki rycerskie, warsztaty ceramiki, produkcji witraży itp. Jarmarkowi towarzyszą różnego typu seminaria, konferencje tematyczne, inicjatywy społeczne i kulturalne np. Forum Gospodarcze, projekt HanseArtWork czy spotkanie Młodej Hanzy. pokazami rękodzieła itp. Zjazdy są też dla miast forum wymiany projektów gospodarczych, artystycznych i społecznych.

Tegoroczny, 42. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy odbywa się 26-29 maja 2022 r. w niemieckim mieście Neuss. Uczestniczy w nim delegacja toruńskiego samorządu na czele z zastępcą prezydenta Pawłem Gulewskim, przedstawiciele miejskich instytucji kultury i turystyki (TAK, Muzeum Okręgowe, MDK, LOT) oraz młodzieżowe grupy wokalno-taneczne. Na toruńskim stoisku i podczas wydarzeń kulturalnych promujemy Toruń, zachęcając do udziału w 43. Międzynarodowym Zjeździe Miasta Nowej Hanzy, który jest planowany 22-25 czerwca 2023 r. właśnie w Toruniu. To data nieprzypadkowa - w tym czasie miasto świętować będzie Dni Torunia, rocznicę 790-lecia powstania miasta (lokacji Torunia na prawie magdeburskim w 1233 r.) oraz 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Oficjalne przekazanie flagi przechodniej dla przyszłorocznego gospodarza Zjazdu nastąpiło podczas parady zamknięcia. Z rąk przewodniczącego Nowej Hanzy odebrał ją w imieniu Torunia zastępca prezydenta Paweł Gulewski. Przewieziona z Neuss do grodu Kopernika zawiśnie w reprezentacyjnym miejscu do czasu przekazania kolejnemu organizatorowi Zjazdu, którym w 2024 roku będzie Gdańsk. 

Uroczystość przekazania flagi przechodniej w Neuss

Stoisko Torunia zostało przygotowane przez Lokalną Organizację Turystyczną. Mieści się w Neuss przy Damenstift Plazt, w sąsiedztwie stoisk Gdańska, Malborka i Krakowa. Dostępne są na nim materiały promocyjne, kulturalne i turystyczne Torunia. Można też oczywiście skosztować tradycyjnych toruńskich pierników. W ramach tzw. "wieczoru toruńskiego" w Neuss zaprezentują się grupy z Korporacji Tanecznej "Baby Jagi" i Zespołu Pieśni i Tańca "Młody Toruń", a w corocznym projekcie HanseArt Work udział wezmą muzycy z Toruńskiej Orkiestry Improwizowanej. Z kolei w programie Młodej Hanzy uczestniczą dwie uczennice z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Toruniu.

Toruń jest członkiem Związku Miast Nowej Hanzy od 1998 roku, od czasu 19. międzynarodowego zjazdu tej organizacji w szwedzkim Visby. Jednak hanzeatyckie tradycje grodu Kopernika są dużo wcześniejsze, ponieważ już w XIII wieku nasze miasto należało do Hanzy i  od początku uczestniczyło w tworzeniu tej wspólnoty gospodarczej i politycznej. Idee średniowiecznej Hanzy ożyły po ponad 300 latach, kiedy to w roku 1980 w holenderskim mieście Zwolle odbył się pierwszy Zjazd Nowej Hanzy. Toruń jako miasto z tradycjami hanzeatyckimi nie mógł pozostać poza związkiem. Od tego czasu regularnie uczestniczymy w kolejnych zjazdach Miast Nowej Hanzy, które są miejscem promocji turystycznej, kulturalnej i gospodarczej.



Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: uczniowie pozują grupowo w sali gimnastycznej
    Miasto, Sport
    23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.