Toruń na 44. Międzynarodowym Zjeździe Miast Nowej Hanzy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń na 44. Międzynarodowym Zjeździe Miast Nowej Hanzy

Kultura, Miasto
Data publikacji: 13 czerwca 2024
Autor: Paula Gałązka
Toruń na 44. Międzynarodowym Zjeździe Miast Nowej Hanzy

Już dziś (13.06.2024 r.) wieczorem zaczyna się w Gdańsku 44. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Torunia.

Jak co roku spotkanie otworzy Wielka Parada Miast, która przejdzie Drogą Królewską między Złotą Bramą i Fontanną Neptuna. Towarzyszyć jej będą żołnierze Garnizonu Gdańskiego, dawni strażnicy bram miasta, „król morskiego Gdańska” – Neptun”, a za nim nimfy wodne, syreny i koniki morskie. Na końcu parady przejdą postacie znane z ulic miast hanzeatyckich – mieszczanie, straganiarki, kupcy i rzemieślnicy. Wśród uczestników nie zabraknie reprezentacji Torunia prezentującej się w historycznych strojach mieszczańskich.

Od jutra (14.06.2024 r.) do niedzieli (16.06.2024 r.) Toruń prezentowany będzie na stoisku promocyjnym przygotowanym przez Lokalną Organizację Turystyczną na Targu Węglowym. W ramach atrakcji dla zwiedzających i turystów można będzie wypiec toruński piernik, spróbować sztuki własnoręcznego wyrobu witraży czy posłuchać o tradycjach flisaczych. W sobotę (15.06.2024 r.) w Gdańsku na scenie na Targu Węglowym pojawi się toruńska reprezentacja muzyczna, zespół Nietrzask. Nietrzask powstał w 2014 roku w Toruniu, jako indie-folkowe trio. Z czasem zespół rozrósł się do pięcioosobowego składu i coraz częściej zapuszcza się w rejony rockowe i post-punkowe zdobywając serca publiczności.

Do Gdańska wyjedzie również delegacja oficjalna z Prezydentem Miasta Torunia, który uczestniczył będzie w tzw. Szczycie Burmistrzów. Z kolei radni Torunia wezmą udział w Walnym Zgromadzeniu Delegatów, które jest najważniejszym punktem Zjazdu.

Jako miasto hanzeatyckie skorzystamy z możliwości wymiany doświadczeń podczas Forum Gospodarczego i projektu „Partnerstwa dla kultury”.  Swój program zrealizują również Młodzi Hanzeaci – uczennice toruńskiego I Liceum Ogólnokształcącego.

Szczegółowe informacje na temat imprezy znaleźć można na stronie: www.gdansk2024.pl

fot. archiwalne Sławomir Kowalski

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
  Kultura, Miasto
  Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
 • Kultura, Miasto
  W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Autobusem MZK do Kamionek
  Miasto
  Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
 • Po spotkaniu z NGOsami
  Miasto
  Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
  Drogi, Miasto
  Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  Miasto
  Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
 • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
 • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.
 • To już siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji Teatralnej JO! Od 25 lipca 2024 r. ponownie na scenie Dworu Artusa zagoszczą grupy i teatry z całej Polski oraz goście ze świata.
 • Aż o połowę, od września 2024 r., obniżone zostaną ceny na toruńskich parkingach Park&Ride.