Toruń ma nowe solarisy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń ma nowe solarisy

Drogi, Miasto, MZK
Data publikacji: 19 grudnia 2012
Autor: Sylwia Derengowska

Do Torunia przyjechało pięć nowych autobusów marki Solaris zakupionych ze środków własnych Miejskiego Zakładu Komunikacji. Pojazdy kosztowały łącznie 4,4 mln zł.

- Są to nowoczesne niskopodłogowe Solarisy Urbino 12, o długości 12 metrów, zasilane olejem napędowym. Są dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, mają nowoczesną stylistykę. Mogą przewozić jednorazowo 95 osób, w tym32 miejsca są siedzące. Co istotne, koszt eksploatacji tych wozów jest niski – podkreśla rzecznik prasowy MZK w Toruniu, Piotr Reich.

Nowe solarisy wyposażone są w silnik wysokoprężny czterosuwowy o zapłonie samoczynnym, z turbodoładowaniem oraz chłodzeniem powietrza doładowanego, spełniający wymogi normy EURO 5 i zapewniający odpowiednie własności trakcyjne autobusu w warunkach pełnego obciążenia i eksploatacji w ruchu miejskim o mocy 231 kW. Układ paliwowy wyposażony jest w podgrzewany filtr paliwa.

Co bardzo istotne dla komfortu podróżowania, autobusy mają automaty do sprzedaży biletów, monitoring oraz w tablicę informacyjną wewnętrzną LCD, której w poprzednio zamawianych pojazdach MZK nie było. Na wyświetlaczu tablicy znajdzie się m.in. informacja o linii autobusu, nazwa przystanku docelowego, w strefie przystankowej napis „przystanek” i nazwa bieżącego przystanku, po wyjeździe ze strefy przystankowej napis „Następny przystanek” i nazwa tego przystanku na trasie przejazdu, lista nazw kolejnych przystanków na trasie. Informacje wyświetlane będą w formie tzw. „termometru” wraz z ewentualnymi możliwymi przesiadkami. Jest tez możliwość wyświetlania dodatkowych informacji tekstograficznych.

- Sukcesywnie poprawiamy stan toruńskiego taboru. Dotychczas MZK miał 20 autobusów marki Solaris: 14 Solaris Urbino o długości 12 metrów, z czego trzy zasilane gazem CNG, pięć Solaris Urbino 8,6-metrowych i jeden autobus Solaris Urbino 18-metrowy przegubowy. W nowych jakość podróżowania będzie jeszcze wyższa – zapewnia Piotr Reich.

Najczęściej czytane aktualności

  • Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
  • 11 czerwca 2024 r. prezydent Paweł Gulewski spotkał się z Radami Okręgów Staromiejskie i Bydgoskie.
  • Prezydent Torunia wydłużył termin zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • W dniach 15-17 czerwca 2024 r. przypada 100 – lecie maratonu w Polsce. To właśnie w Grodzie Kopernika 15 czerwca 1924 r. miała miejsce meta pierwszego, najdłuższego biegu maratońskiego w Polsce.
  • Do 30 czerwca 2024 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji na terenie Gminy Miasta Toruń.
  • Budowa nowej linii tramwajowej do pętli przy ul. Heweliusza nagrodzona Medalem Europejskim!
  • Drużyna chłopców U12 Społecznej Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego Stowarzyszenia "Edukacja" w Toruniu odniosła wielki sukces w XXIV edycji Pucharu Tymbarka. Zespół zajął 4. miejsce w całej Polsce, w swojej kategorii wiekowej.   - To ogromne osiągnięcie dla naszej szkoły i miasta Torunia. Nasza drużyna wykazała się nie tylko doskonałymi...
  • We wrześniu 2024 r. w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędą się warsztaty profilaktyczne w ramach miejskiego programu profilaktyki uzależnień.