Toruń jest przygotowany na zimę | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Toruń jest przygotowany na zimę

Drogi, Miasto, MZK
Data publikacji: 16 listopada 2022
Autor: Paula Gałązka
Zdjęcie przedstawia zaśnieżoną ulicę Torunia, na której znajduje się pług śnieżny

Spółki miejskie w Toruniu są przygotowane na nadejście tegorocznej zimy. Zabezpieczono tony soli drogowej i piasku, a sprzęt, który je rozwiezie, czeka w gotowości na pierwsze opady śniegu.

Jednostki miejskie z wyprzedzeniem wykonały szereg dzialań zmierzających do ochrony przed zagrożeniami w okresie zimowym 2022/2023. Do usuwania skutków zimy na toruńskich drogach gotowych jest 18 pługosolarek, 10 ciągników z rozsypywaczami piasku i pługami, 6 samochodów samowyładowczych, 7 ładowarek i koparko-ładowarek z osprzętem do odśnieżania, 4 pojazdy patrolowe i 2 pojazdy z pługami. W razie wyjątkowo trudnych warunków zabezpieczonych jest też 20 koksowników. W akcję „Zima” zaangażowanych będzie około 100 osób.

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania zabezpieczyło 3770 ton soli drogowej, 2390 ton piasku i 285 ton chlorku wapnia, które pomogą w zabezpieczeniu jezdni, parkingów, przejść podziemnych, chodników i dróg rowerowych. MPO w sumie utrzymuje ponad 940 km ulic. Natomiast powierzchnia utrzymania chodników komunalnych i dróg rowerowych to ponad 1 500 000 mkw.

 

 

CENTRANY PUNKT SŁUŻBY DYSPOZYTORSKIEJ

AKCJI ZIMOWEJ 2022/2023

MIEŚCI SIĘ
W MIEJSKIM PRZEDSIĘBIORSTWIE OCZYSZCZANIA
SPÓŁKA Z O.O. W TORUNIU
ul. GRUDZIĄDZKA 159

Ważne numery telefonów: 

056 63 98 136, 605 102 300       -  Dyspozytornia AZ

056 63 98 119                               -  Sekretariat 

056 63 98 112/126                      -  Wydział Oczyszczania 

056 63 98 109                               -  Portiernia Spółki  

 

Zima niestraszna jest też Miejskiemu Zakładowi Komunikacji:

- Autobusy komunikacji miejskiej już od września przechodzą przeglądy, które mają na celu przygotować tabor do eksploatacji przy niskich temperaturach, w tym układy ogrzewania. Przeglądy przechodzą także tramwaje i dwa specjalistyczne pługi szynowe do odśnieżania torówmówi Sylwia Derengowska, rzecznik prasowy MZK.

W zajezdni autobusowej zgromadzono 20 ton piasku i 3 tony soli. Jest też pługopiaskarka do odśnieżania terenu zajezdni. Natomiast zajezdnia tramwajowa zgromadziła 3 ton piasku i prawie tonę chlorku wapnia, którym w razie potrzeby posypywane są zwrotnice. Dysponuje także pługami do ciągników, które służą do odśnieżania samej zajezdni, terenów przyległych oraz pętli tramwajowych. Ponadto przeprowadzono przeglądy systemów ogrzewania zwrotnic.

Swoje zimowe działania tej zimy przeprowadzi też Straż Miejska. W okresie zimowym prowadzone będą działania mające na celu wyegzekwowanie od właścicieli nieruchomości realizacji obowiązków w zakresie odśnieżania i uszorstniania chodników. Obowiązki te wynikają między innymi z Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz Uchwały Rady Miasta Torunia. Właściciele, użytkownicy, osoby posiadające nieruchomość w zarządzie, a także inne podmioty władające nieruchomościami zobowiązani są do utrzymania czystości i porządku na chodnikach położonych wzdłuż nieruchomości. Do obowiązków należy między innymi usuwanie śniegu, lodu, błota i innych zanieczyszczeń zalegających na chodnikach.

Nie zapominamy też o osobach ubogich i bezdomnych, które zimą są szczególnie narażone na niebezpieczeństwo. W oparciu o dotychczasowe doświadczenia w realizacji programów zabezpieczenia osób bezdomnych w okresie jesienno – zimowym oraz wieloletniej pracy z osobami bezdomnymi powstał „Planu pomocy osobom bezdomnym w okresie jesienno – zimowym w Toruniu w okresie od 1 października 2022 do 31 marca 2023”. W planie zawarto ustalenia organizacyjne, obszary współdziałania służb miejskich i instytucji oraz organizacji pozarządowych zajmujących się wspieraniem osób bezdomnych.

W zakresie przygotowania niezbędnej ilości miejsc noclegowych zabezpieczono 178 miejsc dla osób bezdomnych. W przypadku szczególnie trudnej sytuacji w salach rezerwowych noclegowni przy Miejskim Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn w Toruniu będą przygotowane miejsca dla kolejnych 40 osób. Razem daje to 218 miejsc noclegowych. W ramach realizacji programu zabezpieczenia bezdomnych dokonywane będą kontrole miejsc przebywania osób bezdomnych przez Policję, Straż Miejską oraz pracowników socjalnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i Schroniska. Jak informuje Straż Miejska, w chwili obecnej na terenie Torunia znajduje się 12 miejsc przebywania osób bezdomnych, w których okresowo przebywają 24 osoby.

Osoby, które nie skorzystają z pomocy instytucjonalnej będą otrzymywały pomoc w naturze w formie wyżywienia, odzieży, obuwia itp. Pozostawione zostaną także ulotki informacyjne o możliwości skorzystania z pomocy i wsparcia. Ulotki te zostaną również przekazane Policji, Straży Miejskiej, do wydziałów Urzędu Miasta oraz w inne miejsca użyteczności publicznej.

Straż Miejska oraz Policja będą przekazywać na bieżąco informacje do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie o ustalonych i rozpoznanych nowych miejscach pobytu osób bezdomnych. W przypadku odmowy przez osobę bezdomną skorzystania z pomocy w postaci schronienia osoba ta będzie zobowiązana do złożenia pisemnego oświadczenia o rezygnacji z oferowanej pomocy.

W zakresie zabezpieczenia osób starszych i niepełnosprawnych, pracownicy socjalni - diagności na bieżąco ustalają ilość osób starszych i niepełnosprawnych samotnie zamieszkałych, które ze względu na wiek lub inwalidztwo będą wymagały szczególnego zainteresowania i częstszych odwiedzin oraz zaopatrzenia na zimę w stosowną odzież, opał oraz bony obiadowe.

fot. Sławomir Kowalski


Do pobrania:

Ulotka informacyjna dot. pomocy dla osób bezdomnych

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Rozpoczęła się 15. edycja festiwalu Sztuki Natury. W toruńskich galeriach i centrach kultury można podziwiać wystawy sztuk wizualnych inspirowanych przyrodą.
 • Kultura, Miasto
  Silnie związane z Toruniem flisackie tradycje zostały wpisane na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO!
 • Na zdjęciu: charakterystyczny biały namiot, którym stanowi zadaszenie nad boiskiem na osiedlu Przy Skarpie
  Miasto, Sport
  Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji odbudował i ponownie postawił powłokę nad pełnowymiarowym boiskiem do piłki nożnej przy ul. Przy Skarpie. Charakterystyczny biały balon, a mówiąc fachowo, powłoka pneumatyczna, jest z powrotem na swoim miejscu.
 • Miasto
  Niezwykły, świątecznie iluminowany i rozbrzmiewający kolędami tramwaj zgodnie z tradycją rozpocznie w Mikołajki, 6 grudnia 2022 r. kursowanie po ulicach Torunia. Podczas jego pierwszego przejazdu nie zabraknie niespodzianek.
 • Zdjęcie przedstawia dzieci w czapkach św. Mikłaja biegnące ulicą Szeroką
  Miasto, Sport
  W niedzielę, 4 grudnia 2022 r. wystartuje jubileuszowy XX FESTIWAL BIEGÓW ŚWIĘTYCH MIKOŁAJÓW. Dzień wcześniej, 3 grudnia 2022 r., na Rynku Staromiejskim w godz. 11:00 – 12:30, odbędą się imprezy dla dzieci, w tym BIEG MIKOŁAJKA.
 • Bieg Św. Mikołajów w Toruniu odbędzie się 4 grudnia.
  Miasto
  W najbliższą niedzielę 4 grudnia 2022 r. w godzinach od 11.30 do 14.30 ulicami Torunia pobiegną Święci Mikołajowie.
 • Prace przy budowie nowej linii tramwajowej idą w dobrym tempie. Na odcinku od pl. NOT do przejazdu kolejowo-drogowo-tramwajowego na ul. Legionów zaawansowanie robót wynosi 64 procent, a dalej – od przejazdu wzdłuż ul. Polnej, Ugorów i Watzenrodego – 80 procent.
 • Zawodnicy klubu sportowego Laguna 24 Toruń walczyli o medale w finale Klubowego Pucharu Polski i jednocześnie Zimowych Mistrzostwach Polski w pływaniu w płetwach. Zdobyli 32 medale indywidualne i 4 medale w sztafetach.
 • Pod Pomnikiem Artylerii Polskiej oraz na terenie poligonu Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu przez dwa dni odbywały się uroczystości z okazji Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii.
 • Apel o wsparcie obywateli Ukrainy i pomoc w zgromadzeniu dla nich rzeczy niezbędnych do przetrwania zimy w walczącym kraju wystosował prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • W Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej 2.Piętro przy ul. Konopnickiej 13 odbyło się bezpłatne szkolenie dot. tworzenia wartościowych treści w sieci. Warsztaty były częścią programu Firmy Jutra prowadzonego przez Google, PFR i OChK.
 • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymał prestiżowe, najwyższe wyróżnienie - Status Diamentowy od Inicjatywy Angels oraz Europejskiej Organizacji Udarowej za leczenie udarów mózgu w III kwartale 2022 roku.
 • W związku z obchodami święta Radia Maryja w sobotę 3 grudnia 2022 r. zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu, które obejmą ulicę Żwirki i Wigury, Drogę Starotoruńską oraz ulicę Bema.
 • 1 grudnia 2022 r. minęła 28. rocznica śmierci Honorowej Obywatelki Torunia Wandy Szuman, nestorki toruńskiej pedagogiki, twórczyni miejscowego oddziału PCK i pionierki rehabilitacji osób niepełnosprawnych.