www.torun.pl

Toruń jak bombonierka

Miasto
Data publikacji: 25 kwietnia 2019
Autor: Magdalena Winiarska

W 2018 roku nasze miasto odwiedziło ponad 2 mln turystów – tak wynika z XIV edycji raportu Ośrodka Informacji Turystycznej z badań nad strukturą i wielkością przyjazdowego ruchu turystycznego do Torunia.
 
- Zainteresowanie Toruniem nie słabnie. Od kilku lat do naszego miasta przyjeżdża rocznie ponad 2 mln turystów. Według szacunków, w 2018 roku było to 2,35 mln osób. Niezmiennie duża grupa deklaruje, że jeszcze do nas wróci – poinformował prezydent Michał Zaleski podczas konferencji prasowej, która odbyła się w dniu 25 kwietnia 2019 r.

Turystyczny Toruń 2018 - prezentacja

Jak wynika z raportu, wydłuża się sezon turystyczny w naszym mieście. Rozpoczyna się już w kwietniu, a kończy, jeśli jest sprzyjająca pogoda, nawet w listopadzie. – Od lat to sierpień jest miesiącem, kiedy przyjeżdża do nas największa liczba turystów. Wynika to też z tego, że w tym miesiącu wakacje mają kraje Europy Zachodniej, trwają też wakacje w Polscetłumaczył Szymon Wiśniewski, dyrektor Ośrodka Informacji Turystycznej. Szczególne obłożenie widoczne jest w weekendy.

W roku 2018 najwięcej turystów przyjechało do Torunia z terenu województwa kujawsko-pomorskiego (35,2%), spora liczba była z województw: mazowieckiego (12,5%), pomorskiego (9,1%), łódzkiego (7,7%), wielkopolskiego (7,6%). Turyści krajowi stanowili aż 85,1% wszystkich osób odwiedzających nasze miasto. Jeśli chodzi o gości zagranicznych, to niezmiennie dominowali Niemcy (41%), w dalszej kolejności znaleźli się: Anglicy (16,5%), Włosi (8,4%), Francuzi (5,1%) i Hiszpanie (4%). – Zmiana, jaką obserwuje się w całej Polsce, jest taka, że stosunkowo mniej turystów niemieckich korzysta z podróży grupowej na rzecz turystyki indywidualnej. Cieszy silny wzrost liczby turystów z Włoch, Francji i Hiszpanii, czemu sprzyja rozwój tanich linii lotniczych – wyjaśnił Szymon Wiśniewski.

Pełen raport

Toruń niezmiennie budzi dwa skojarzenia – Kopernik i piernik. W roku 2018 coraz częściej wymieniana była także starówka. Połowa turystów jako cel wizyty wskazała zwiedzanie. W naszym mieście wydają oni coraz więcej pieniędzy, szacuje się, że średnio w 2018 roku była to kwota 251 zł (w 2017 – 218 zł). Turyści wyjeżdżali od nas zadowoleni – 97,7% Polaków i 98,2% osób zza granicy wyraziło chęć rekomendowania Torunia jako miasta, do którego warto przyjechać.
Główną zaletą Torunia – zdaniem odwiedzających – jest atmosfera miasta. To ona przede wszystkim zachęca gości do przyjazdu. – Bardzo często turyści wskazują, że podobają im się elementy wizerunku miasta, czyli odrestaurowane zabytki, kamienice, ulice. To sprawia, że często mówimy, że w Toruniu jest jak w bombonierce – powiedział Szymon Wiśniewski.

A co turystom się w Toruniu nie podobało? Turyści krajowi wskazywali zbyt małą liczbę miejsc parkingowych w pobliżu starówki. Osoby zza granicy wymienili np. nieczystości czy gastronomię. Wskazywane jest także „przeludnienie” starówki, czyli obecne podczas wysokiego sezonu tłumy odwiedzających.

Należy podkreślić, że w Toruniu zmienia się sytuacja związana z usługami noclegowymi. – W naszym mieście mamy odzwierciedlenie trendu, jaki jest obecny w całej Europie, czyli tzw. najmu krótkoterminowego. Intensywnie powiększa się baza apartamentów – obecnie funkcjonuje w mieście ok. 250 obiektów tego typu (w latach 2017-2018 nastąpił wzrost o ok. 100 apartamentów, czyli ok. 60%), zlokalizowanych głównie na obszarze Starego Miasta, ale także na Bydgoskim Przedmieściu – powiedział Szymon Wiśniewski. Jak wynika z raportu, w Toruniu jest ponad 6000 miejsc noclegowych, dostępnych w ok. 2300 pokojach. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2018 roku w Toruniu nocowało ponad 360 000 osób. – Szacunki dokonane przez Ośrodek Informacji Turystycznej wskazują, że mogło to być ponad pół miliona osób – dodał Szymon Wiśniewski.

Zdaniem przedstawicieli Ośrodka Informacji Turystycznej, w 2019 roku powinien utrzymać się podobny poziom liczby osób odwiedzających nasze miasto. Nadal będzie się też intensywnie powiększać baza noclegowa Torunia o kolejne pokoje hotelowe oraz mieszkania udostępniane pod wynajem krótkoterminowy. Jak w minionym roku największe obłożenie w obiektach noclegowych spodziewane jest podczas weekendów, a także wydarzeń sportowych i dni ustawowo wolnych od pracy.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  Ponad 400 osób stanęło 17 sierpnia 2019 r. na starcie drugiego, nocnego biegu, rozegranego w ramach Toruńskich Sztafet Wolności 2019/2020.
 • Kultura, Miasto
  W dniach 20-25 sierpnia 2019 r. odbędzie się 11. edycja Bella Skyway Festival. W tym roku motywem przewodnim Bella Skyway Festival jest „Różnorodność miejsca”.
 • Kultura, Miasto, MZK
  20 sierpnia 2019 roku rusza tegoroczny Bella Skyway Festival. Organizatorzy przygotowali szereg udogodnień dla kierowców i pasażerów MZK na czas wydarzenia.
 • Miasto, Sport
  15 sierpnia 2019 roku na Motoarenie zorganizowano zawody żużlowe "Derby Pomorza i Kujaw 2019". Dawni bohaterowie z Torunia i Bydgoszczy wyjechali na stadion aby pokazać piękno czarnego sportu i uczciwej rywalizacji.
 • Drogi, Inwestycje, Miasto
  Nowy wodociąg, gotowa część chodników i zjazdów do posesji, pierwsze warstwy nowej jezdni - tak wygląda obecnie remont ul. Kołłątaja. Od piątku, 23 sierpnia 2019 r., na kierowców czekają kolejne zmiany w organizacji ruchu.
 • Kultura, Miasto
  15 sierpnia 2019 roku zakończył się Festiwal Wisły. Na finał trwającego przez kilka dni wydarzenia torunianie mogli podziwiać wyjątkowe widowisko światło-woda-dźwięk.
 • Atrakcyjne tereny inwestycyjne na toruńskim lewobrzeżu we wrześniu pójdą pod młotek. Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. oferuje działki w południowo-zachodniej części miasta w rejonie ulic Gen. Andersa, Poznańskiej oraz trasy S-10. To propozycja dla inwestorów z sektora MŚP.
 • W dzień Święta Wojska Polskiego - 15 sierpnia po raz kolejny wspominamy Bitwę Warszawską, jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Rzeczypospolitej. W Toruniu uroczyste obchody odbyły się pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy...
 • 26 uzdolnionych uczniów uczęszczających do klas programowo najwyższych w szkołach ponadgimnazjalnych w minionym roku szkolnym otrzyma nagrody od prezydenta Michała Zaleskiego. Wręczenie wyróżnień zaplanowano na 22 sierpnia 2019 r. w Młodzieżowym Domu Kultury.
 • Toruń dołączył do rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, która startuje 1 września 2019 roku.Aby móc uczestniczyć w rywalizacji i zdobywać kilometry dla Torunia należy zainstalować w swoim telefonie aplikację „Rowerowa Stolica Polski”. Jest to wielofunkcyjne narzędzie przydatne każdemu, kto uprawia sport. Aplikacja mierzy czas, pokonany...
 • Wodyaz wodociągu publicznego w Toruniu w pierwszym półroczu 2019 roku była zdatna do spożycia przez ludzi - wynika z oceny jakości przygotowanej przez Państwowy Powiatowy Inspektoriat Sanitarny w Toruniu.
 • 14 sierpnia 2019 r. na wyspie piaskowej na Wiśle odbył się wernisaż wystawy “Powidoki wiślane szypra Kałuży”. Prace Jacka Marczewskiego można obejrzeć w ramach Festiwalu Wisły 2019.
 • Królowa polskich rzek gościła już wiele gwiazd i znamienitości hobbystycznej, jak również profesjonalnej żeglugi. Nie inaczej jest również na naszym, toruńskim odcinku Wisły, przez który 14 i 15 sierpnia 2019 roku mają okazję przepłynąć i zaprezentować się okazałe dłubanki czy nawet wikińskie drakkary.
 • Spotkanie z projektantem, możliwość zgłoszenia uwag przez internet - tak będą wyglądały konsultacje dotyczące rozbudowy ul. Batorego w Toruniu - od ul. Polnej w kierunku północnym.