www.torun.pl

Toruń jak bombonierka

Miasto
Data publikacji: 25 kwietnia 2019
Autor: Magdalena Winiarska

W 2018 roku nasze miasto odwiedziło ponad 2 mln turystów – tak wynika z XIV edycji raportu Ośrodka Informacji Turystycznej z badań nad strukturą i wielkością przyjazdowego ruchu turystycznego do Torunia.
 
- Zainteresowanie Toruniem nie słabnie. Od kilku lat do naszego miasta przyjeżdża rocznie ponad 2 mln turystów. Według szacunków, w 2018 roku było to 2,35 mln osób. Niezmiennie duża grupa deklaruje, że jeszcze do nas wróci – poinformował prezydent Michał Zaleski podczas konferencji prasowej, która odbyła się w dniu 25 kwietnia 2019 r.

Turystyczny Toruń 2018 - prezentacja

Jak wynika z raportu, wydłuża się sezon turystyczny w naszym mieście. Rozpoczyna się już w kwietniu, a kończy, jeśli jest sprzyjająca pogoda, nawet w listopadzie. – Od lat to sierpień jest miesiącem, kiedy przyjeżdża do nas największa liczba turystów. Wynika to też z tego, że w tym miesiącu wakacje mają kraje Europy Zachodniej, trwają też wakacje w Polscetłumaczył Szymon Wiśniewski, dyrektor Ośrodka Informacji Turystycznej. Szczególne obłożenie widoczne jest w weekendy.

W roku 2018 najwięcej turystów przyjechało do Torunia z terenu województwa kujawsko-pomorskiego (35,2%), spora liczba była z województw: mazowieckiego (12,5%), pomorskiego (9,1%), łódzkiego (7,7%), wielkopolskiego (7,6%). Turyści krajowi stanowili aż 85,1% wszystkich osób odwiedzających nasze miasto. Jeśli chodzi o gości zagranicznych, to niezmiennie dominowali Niemcy (41%), w dalszej kolejności znaleźli się: Anglicy (16,5%), Włosi (8,4%), Francuzi (5,1%) i Hiszpanie (4%). – Zmiana, jaką obserwuje się w całej Polsce, jest taka, że stosunkowo mniej turystów niemieckich korzysta z podróży grupowej na rzecz turystyki indywidualnej. Cieszy silny wzrost liczby turystów z Włoch, Francji i Hiszpanii, czemu sprzyja rozwój tanich linii lotniczych – wyjaśnił Szymon Wiśniewski.

Pełen raport

Toruń niezmiennie budzi dwa skojarzenia – Kopernik i piernik. W roku 2018 coraz częściej wymieniana była także starówka. Połowa turystów jako cel wizyty wskazała zwiedzanie. W naszym mieście wydają oni coraz więcej pieniędzy, szacuje się, że średnio w 2018 roku była to kwota 251 zł (w 2017 – 218 zł). Turyści wyjeżdżali od nas zadowoleni – 97,7% Polaków i 98,2% osób zza granicy wyraziło chęć rekomendowania Torunia jako miasta, do którego warto przyjechać.
Główną zaletą Torunia – zdaniem odwiedzających – jest atmosfera miasta. To ona przede wszystkim zachęca gości do przyjazdu. – Bardzo często turyści wskazują, że podobają im się elementy wizerunku miasta, czyli odrestaurowane zabytki, kamienice, ulice. To sprawia, że często mówimy, że w Toruniu jest jak w bombonierce – powiedział Szymon Wiśniewski.

A co turystom się w Toruniu nie podobało? Turyści krajowi wskazywali zbyt małą liczbę miejsc parkingowych w pobliżu starówki. Osoby zza granicy wymienili np. nieczystości czy gastronomię. Wskazywane jest także „przeludnienie” starówki, czyli obecne podczas wysokiego sezonu tłumy odwiedzających.

Należy podkreślić, że w Toruniu zmienia się sytuacja związana z usługami noclegowymi. – W naszym mieście mamy odzwierciedlenie trendu, jaki jest obecny w całej Europie, czyli tzw. najmu krótkoterminowego. Intensywnie powiększa się baza apartamentów – obecnie funkcjonuje w mieście ok. 250 obiektów tego typu (w latach 2017-2018 nastąpił wzrost o ok. 100 apartamentów, czyli ok. 60%), zlokalizowanych głównie na obszarze Starego Miasta, ale także na Bydgoskim Przedmieściu – powiedział Szymon Wiśniewski. Jak wynika z raportu, w Toruniu jest ponad 6000 miejsc noclegowych, dostępnych w ok. 2300 pokojach. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2018 roku w Toruniu nocowało ponad 360 000 osób. – Szacunki dokonane przez Ośrodek Informacji Turystycznej wskazują, że mogło to być ponad pół miliona osób – dodał Szymon Wiśniewski.

Zdaniem przedstawicieli Ośrodka Informacji Turystycznej, w 2019 roku powinien utrzymać się podobny poziom liczby osób odwiedzających nasze miasto. Nadal będzie się też intensywnie powiększać baza noclegowa Torunia o kolejne pokoje hotelowe oraz mieszkania udostępniane pod wynajem krótkoterminowy. Jak w minionym roku największe obłożenie w obiektach noclegowych spodziewane jest podczas weekendów, a także wydarzeń sportowych i dni ustawowo wolnych od pracy.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  Trzecia edycja przejazdu rowerowego pn. „Toruń na rowery" odbędzie się 25 maja 2019 roku. To wydarzenie aktywizującego całe rodziny, grupy zorganizowane oraz pojedynczych rowerzystów. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie GoSport!
 • Miasto
  Uwaga, w środę 22 maja 2019 można się spodziewać przez kilka godzin utrudnień drogowych w rejonie Kaszownika.
 • Łódzka otwarta
  Drogi, Inwestycje, Miasto
  Jest szeroka i bezpieczna, z nową jezdnią, chodnikami, drogą rowerową  i oświetleniem oraz, co najważniejsze, nowymi wiaduktami nad linią kolejową - tak wygląda nowa Łódzka. 21 maja 2019 roku generalny wykonawca prac - firma  PBDI S.A. - zakończyła roboty. Projekt kosztował 21 390 208,58 zł, z czego 85% stanowiło dofinansowanie z Europejskiego...
 • Miasto
  13 maja 2019 roku rusza nabór do klas I liceów, techników i szkół branżowych I stopnia. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano w sumie ponad 5100 miejsc dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych.
 • Miasto
  Informacje dla wyborców, członków komisji oraz komitetów wyborczych.
 • Kultura, Miasto
  25 maja 2019 Stowarzyszenie Ognisko Sportu Niepełnosprawnych Alfa Sport Toruń i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu zapraszają na Toruńską Olimpiadę Osób Niepełnosprawnych.
 • Prezydent Miasta Torunia co roku przyznaje stypendia i nagrody dla zdolnych uczniów. W 2019 roku obowiązują nowe zasady przyznawania tych świadczeń.
 • Koncertem Prezydenckim w wykonaniu orkiestry Sinfonia Varsovia w CKK Jordanki zakończył się 26. Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica 2019.
 • Mieszkańcy Stawek spotkali się w niedzielę 19 maja 2019 r. na rodzinnym festynie parafialno-osiedlowym.
 • Od 26 maja do 1 czerwca 2019 r. torunianie będą mogli skorzystać z bogatej oferty zajęć sportowo-rekreacyjnych, jakie zostaną przeprowadzone w ramach XI Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich.
 • W związku z przebudową ul. Chrobrego, od środy 22 maja 2019 r. zmieni się trasa przejazdu autobusów linii nr 33.
 • Dziś (17 maja 2019 r.) drogowcy podpisali umowę na Toruński Rower Miejski. Firma BIKEU rozpoczyna przygotowania do uruchomienia systemu w mieście.
 • W sobotę 18 maja 2019 r. w Centrum Kształcenia ustawicznego w Toruniu odbył się V Kongres Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego. Temat tegorocznego Kongresu „Sprawdzone metody wychowania i edukacji małego dziecka”.Inicjatorem przedsięwzięcia było działające od 2002 r. w Toruniu, Stowarzyszenie Edukacji Przedszkolnej „Inicjatywa i Twórczość”,...
 • Kolejna produkcja, tym razem związana z grupą Republika i Toruniem, odnosi sukces na rynku filmowym.