www.torun.pl

Toruń innowacyjny według Forbesa

Biznes, Miasto
Data publikacji: 14 sierpnia 2019
Autor: Maria Wesoła

W rankingu innowacyjnych miast magazynu "Forbes" Toruń zajął 6. miejsce wśród 10 najbardziej innowacyjnych miast w Polsce.

Ranking jest oparty o ankietę, która została przeprowadzona przez autorów zestawienia. Miasta odpowiadały na 10 pytań dotyczących różnych aspektów ich funkcjonowania:

 1. Czy miasto ma przygotowany i zatwierdzony strategiczny program rozwoju w perspektywie 5, 10 i 20 lat? (maks. 5 pkt)
 2. Czy miasto ma system informatyczny, ułatwiający mieszkańcom kontakt z władzami lokalnymi? Jeśli tak, to ile procedur można załatwić przez internet? (maks. 5 pkt)
 3.  Ile i jakie serwisy internetowe przeznaczone dla mieszkańców posiada miasto? Prosimy wymienić adresy (maks. 5 pkt)
 4. Czy miasto posiada bezpłatne punkty dostępu do internetu: w budynkach użyteczności publicznej, w szkołach, w otwartej przestrzeni miejskiej, w innych miejscach? Jaka powierzchnia miasta (w procentach) jest pokryta bezpłatnym dostępem do internetu? (maks. 10 pkt)
 5. Czy miasto ma i korzysta z programu automatyzacji sterowania infrastrukturą, np. komunikacją miejską, wodociągami, energetyką? Jeśli nie, to czy w ciągu obecnego roku powstanie taki system? (maks. 10 pkt)
 6. Czy miasto dysponuje elektronicznym systemem informacji przestrzennej? Jeżeli nie, to czy uruchomi taki system w ciągu obecnego roku? (maks. 5 pkt)
 7. Czy miasto dysponuje SMS-owym systemem informacji lub ostrzeżeń? (maks. 5 pkt)
 8. Czy miasto zbudowało lub ma zamiar uruchomić aplikację albo platformę mobilną do komunikacji z mieszkańcami? (maks. 5 pkt)
 9. Czy miasto prowadzi program wsparcia finansowego w rozwój przedsiębiorstw związanych z rozwojem procesów technologicznych lub BPO (Business Process Outsourcing)? Jeśli tak, to w jaki sposób? (maks. 10 pkt)
 10. Prosimy wymienić i krótko opisać najważniejsze projekty innowacyjne lub wspierające innowacje. Proszę podać wydatki na ten cel w 2018 r. (maks. 20 pkt)

Na podstawie odpowiedzi powstało zestawienie 10 najbardziej innowacyjnych polskich miast:

 1. Gdańsk
 2. Wrocław
 3. Poznań
 4. Warszawa
 5. Szczecin
 6. Toruń
 7. Katowice
 8. Łódź
 9. Częstochowa
 10. Kraków
 11. Białystok

Autorzy zestawienia docenili istnienie i realizowanie strategii rozwoju miasta, rosnącą liczbę serwisów informacyjnych dla mieszkańców, system Toruń SMS oraz miejską aplikację mobilną (Toruń Porusza). W Toruniu rozwija się również z automatyzacja sterowania infrastrukturą, a mieszkańcom służą takie witryny, jak geoportal, gdzie można uzyskać informacje o uwarunkowaniach przestrzennych i nieruchomościach gruntowych. Rozwija się system dostępu do miejskiego internetu Toruń Wi-Fi oraz witryny i aplikacje, które umożliwiają zgłaszanie spraw mieszkańcom, m.in. "Moje drzewo", która pozwala wskazywać miejsca do nasadzeń, a już niebawem będzie działać aplikacja, która pozwoli użytkownikom zgłaszać usterki i awarie.

Fot. Daniel Pach

 


Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Zwieńczeniem obchodów setnej rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski był koncert z udziałem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz takich gwiazd, jak Piotr Cugowski, Michał Szpak, Kasia Wilk. W Arenie Toruń w wyjątkowej aranżacji wybrzmiały największe polskie przeboje ostatniego stulecia.
 • Miasto
  W ramach obchodów stulecia powrotu Torunia do wolnej Polski 18 stycznia 2020 r. w CKK Jordanki odbył się Bal Stulecia.
 • Miasto
  Podczas Balu Stulecia w dniu 18 stycznia 2020 r. miało miejsce rozstrzygnięcie Plebiscytu na „Współczesnego Torunianina Stulecia”.
 • Kultura, Miasto
  Kto dowodził żołnierzami Dywizji Pomorskiej? Ile aktualnie mamy osiedli w Toruniu? - z tymi i wieloma innymi pytaniami musieli zmierzyć się uczestnicy Wielkiego Quizu o Toruniu, który odbył się 18 stycznia 2020 r.
 • Miasto
  18 stycznia 2020 r. obchodzimy 100. rocznicę powrotu naszego miasta do wolnej Polski. Aby upamiętnić tę ważną datę, w Toruniu odbył się szereg wydarzeń patriotycznych.
 • Miasto
  W sobotę, 18 stycznia odbędzie się BAL 100-lecia upamiętniający jubileusz 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski. Organizatorem Balu jest prezydent Torunia – Michał Zaleski.
 • Od 27 stycznia do 9 lutego 2020 r. przypadają ferie zimowe w województwie kujawsko-pomorskim. Na dzieci, spędzające ten czas w Toruniu, czeka wiele atrakcji sportowych, kulturalnych oraz edukacyjnych.
 • Olbrzymie zainteresowanie budową dróg dojazdowych do przeprawy tymczasowej. W ogłoszonych przez drogowców dwóch przetargach złożono łącznie aż 13 ofert.
 • 18 stycznia 2020 r. odbyła się IV edycja Toruńskich Biegów Wolności 2019/20. Był to finał trwających od marca zeszłego roku zawodów.
 • Toruń świętuje setną rocznicę odzyskania niepodległości! W obchody wpisuje się wystawa „Toruń 100 lat Niepodległy! Z miłości ku ojczyźnie…”, której wernisaż miał miejsce 17 stycznia 2020 roku w Ratuszu Staromiejskim.
 • Toruń jest dla nas „zupełnie nowym odkryciem” – tak o wizycie w naszym mieście opowiedziały dziennikarki kilku izraelskich mediów podróżniczych.
 • Konferencja naukowa w ratuszu oraz złożenie kwiatów pod pomnikami bohaterów roku 1920 rozpoczęły 17 stycznia 2020 r. drugi dzień obchodów 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski.
 • Halleriada, pokazy walk na szable, koncert muzyki ostatniego 100-lecia, wirtualny teatr historii “Niepodległa” - w ten weekend hucznie świętujemy 100. rocznicę powrotu Torunia do wolnej Polski.
 • Uroczysta sesja Rady Miasta Torunia w Ratuszu Staromiejskim zainaugurowała 16 stycznia 2020 r. obchody 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.