www.torun.pl

Toruń innowacyjny według Forbesa

Biznes, Miasto
Data publikacji: 14 sierpnia 2019
Autor: Maria Wesoła

W rankingu innowacyjnych miast magazynu "Forbes" Toruń zajął 6. miejsce wśród 10 najbardziej innowacyjnych miast w Polsce.

Ranking jest oparty o ankietę, która została przeprowadzona przez autorów zestawienia. Miasta odpowiadały na 10 pytań dotyczących różnych aspektów ich funkcjonowania:

 1. Czy miasto ma przygotowany i zatwierdzony strategiczny program rozwoju w perspektywie 5, 10 i 20 lat? (maks. 5 pkt)
 2. Czy miasto ma system informatyczny, ułatwiający mieszkańcom kontakt z władzami lokalnymi? Jeśli tak, to ile procedur można załatwić przez internet? (maks. 5 pkt)
 3.  Ile i jakie serwisy internetowe przeznaczone dla mieszkańców posiada miasto? Prosimy wymienić adresy (maks. 5 pkt)
 4. Czy miasto posiada bezpłatne punkty dostępu do internetu: w budynkach użyteczności publicznej, w szkołach, w otwartej przestrzeni miejskiej, w innych miejscach? Jaka powierzchnia miasta (w procentach) jest pokryta bezpłatnym dostępem do internetu? (maks. 10 pkt)
 5. Czy miasto ma i korzysta z programu automatyzacji sterowania infrastrukturą, np. komunikacją miejską, wodociągami, energetyką? Jeśli nie, to czy w ciągu obecnego roku powstanie taki system? (maks. 10 pkt)
 6. Czy miasto dysponuje elektronicznym systemem informacji przestrzennej? Jeżeli nie, to czy uruchomi taki system w ciągu obecnego roku? (maks. 5 pkt)
 7. Czy miasto dysponuje SMS-owym systemem informacji lub ostrzeżeń? (maks. 5 pkt)
 8. Czy miasto zbudowało lub ma zamiar uruchomić aplikację albo platformę mobilną do komunikacji z mieszkańcami? (maks. 5 pkt)
 9. Czy miasto prowadzi program wsparcia finansowego w rozwój przedsiębiorstw związanych z rozwojem procesów technologicznych lub BPO (Business Process Outsourcing)? Jeśli tak, to w jaki sposób? (maks. 10 pkt)
 10. Prosimy wymienić i krótko opisać najważniejsze projekty innowacyjne lub wspierające innowacje. Proszę podać wydatki na ten cel w 2018 r. (maks. 20 pkt)

Na podstawie odpowiedzi powstało zestawienie 10 najbardziej innowacyjnych polskich miast:

 1. Gdańsk
 2. Wrocław
 3. Poznań
 4. Warszawa
 5. Szczecin
 6. Toruń
 7. Katowice
 8. Łódź
 9. Częstochowa
 10. Kraków
 11. Białystok

Autorzy zestawienia docenili istnienie i realizowanie strategii rozwoju miasta, rosnącą liczbę serwisów informacyjnych dla mieszkańców, system Toruń SMS oraz miejską aplikację mobilną (Toruń Porusza). W Toruniu rozwija się również z automatyzacja sterowania infrastrukturą, a mieszkańcom służą takie witryny, jak geoportal, gdzie można uzyskać informacje o uwarunkowaniach przestrzennych i nieruchomościach gruntowych. Rozwija się system dostępu do miejskiego internetu Toruń Wi-Fi oraz witryny i aplikacje, które umożliwiają zgłaszanie spraw mieszkańcom, m.in. "Moje drzewo", która pozwala wskazywać miejsca do nasadzeń, a już niebawem będzie działać aplikacja, która pozwoli użytkownikom zgłaszać usterki i awarie.

Fot. Daniel Pach

 


Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, MZK
  Od 1 września 2019 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu toruńskiej komunikacji miejskiej. Jednym z głównych powodów jest potrzeba zwiększenia oferty przewozowej dla uczniów, których podwójne roczniki rozpoczną naukę w szkołach ponadpodstawowych.
 • Kultura, Miasto
  W najbliższych dniach Toruń opanują setki tysięcy turystów. Ruszyła jedenasta edycja Bella Skyway Festival, która potrwa do niedzieli!
 • Kultura, Miasto
  W dniach 20-25 sierpnia 2019 r. odbędzie się 11. edycja Bella Skyway Festival. W tym roku motywem przewodnim Bella Skyway Festival jest „Różnorodność miejsca”.
 • Biznes, Miasto
  Urząd patentowy RP przyznał prawo ochronne dla wspólnego znaku towarowego Made in Toruń. To oznacza, że certyfikat jakości, jakim posługuje się część toruńskich firm, jest chroniony na podstawie przepisów prawa o własności przemysłowej.
 • Miasto
  Ogród Zoobotaniczny zaprasza w niedzielę 25 sierpnia 2019 r. na festyn rodzinny na zakończenie wakacji.
 • Nowa Zamojska
  Drogi, Inwestycje
  Zakończyła się budowa ulicy Zamojskiej w Toruniu. Gruntowa ulica na osiedlu Bielawy Grębocin dziś wygląda zupełnie inaczej niż kilka miesięcy temu.
 • Pod koniec sierpnia Toruń czekają wielkie siatkarskie emocje - Mistrzostwa Polski w siatkówce plażowej. Kibice mogą już za darmo odbierać bilety.
 • 20 sierpnia 2019 roku rusza tegoroczny Bella Skyway Festival. Organizatorzy przygotowali szereg udogodnień dla kierowców i pasażerów MZK na czas wydarzenia.
 • Toruń dołączył do rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, która startuje 1 września 2019 roku.
 • 20 sierpnia 2019 r. przedstawiciele miasta wizytowali trwającą adaptację Koszarów Bramy Chełmińskiej na Muzeum Twierdzy Toruń. Nowy oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu ma być otwarty w przyszłym roku.
 • Toruńscy drogowcy poprawią bezpieczeństwo i płynność przejazdu na ulicy Poznańskiej, na wysokości nowego cmentarza. Wszystko to za sprawą zatoki przystankowej, która powstaje w tym miejscu. W ramach inwestycji wybudowany będzie także chodnik i zostanie ustawiona wiata. Obecnie autobusy komunikacji miejskiej zatrzymują się na jezdni, na wysokości...
 • Miasto uruchomiło specjalną podstronę z informacjami o nadchodzących wyborach do Sejmu RP i do Senatu RP, które odbędą się 13 października 2019 r.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego w 2018 roku torunianie zarabiali przeciętnie 4629 zł i 36 groszy brutto miesięcznie.
 • Na tegorocznym, 11. Bella Skyway Festival pojawi się instalacja dotycząca komunikacji miejskiej. Będzie wyświetlana m.in. na autobusie Miejskiego Zakładu Komunikacji.