www.torun.pl

Toruń innowacyjny według Forbesa

Biznes, Miasto
Data publikacji: 14 sierpnia 2019
Autor: Maria Wesoła

W rankingu innowacyjnych miast magazynu "Forbes" Toruń zajął 6. miejsce wśród 10 najbardziej innowacyjnych miast w Polsce.

Ranking jest oparty o ankietę, która została przeprowadzona przez autorów zestawienia. Miasta odpowiadały na 10 pytań dotyczących różnych aspektów ich funkcjonowania:

 1. Czy miasto ma przygotowany i zatwierdzony strategiczny program rozwoju w perspektywie 5, 10 i 20 lat? (maks. 5 pkt)
 2. Czy miasto ma system informatyczny, ułatwiający mieszkańcom kontakt z władzami lokalnymi? Jeśli tak, to ile procedur można załatwić przez internet? (maks. 5 pkt)
 3.  Ile i jakie serwisy internetowe przeznaczone dla mieszkańców posiada miasto? Prosimy wymienić adresy (maks. 5 pkt)
 4. Czy miasto posiada bezpłatne punkty dostępu do internetu: w budynkach użyteczności publicznej, w szkołach, w otwartej przestrzeni miejskiej, w innych miejscach? Jaka powierzchnia miasta (w procentach) jest pokryta bezpłatnym dostępem do internetu? (maks. 10 pkt)
 5. Czy miasto ma i korzysta z programu automatyzacji sterowania infrastrukturą, np. komunikacją miejską, wodociągami, energetyką? Jeśli nie, to czy w ciągu obecnego roku powstanie taki system? (maks. 10 pkt)
 6. Czy miasto dysponuje elektronicznym systemem informacji przestrzennej? Jeżeli nie, to czy uruchomi taki system w ciągu obecnego roku? (maks. 5 pkt)
 7. Czy miasto dysponuje SMS-owym systemem informacji lub ostrzeżeń? (maks. 5 pkt)
 8. Czy miasto zbudowało lub ma zamiar uruchomić aplikację albo platformę mobilną do komunikacji z mieszkańcami? (maks. 5 pkt)
 9. Czy miasto prowadzi program wsparcia finansowego w rozwój przedsiębiorstw związanych z rozwojem procesów technologicznych lub BPO (Business Process Outsourcing)? Jeśli tak, to w jaki sposób? (maks. 10 pkt)
 10. Prosimy wymienić i krótko opisać najważniejsze projekty innowacyjne lub wspierające innowacje. Proszę podać wydatki na ten cel w 2018 r. (maks. 20 pkt)

Na podstawie odpowiedzi powstało zestawienie 10 najbardziej innowacyjnych polskich miast:

 1. Gdańsk
 2. Wrocław
 3. Poznań
 4. Warszawa
 5. Szczecin
 6. Toruń
 7. Katowice
 8. Łódź
 9. Częstochowa
 10. Kraków
 11. Białystok

Autorzy zestawienia docenili istnienie i realizowanie strategii rozwoju miasta, rosnącą liczbę serwisów informacyjnych dla mieszkańców, system Toruń SMS oraz miejską aplikację mobilną (Toruń Porusza). W Toruniu rozwija się również z automatyzacja sterowania infrastrukturą, a mieszkańcom służą takie witryny, jak geoportal, gdzie można uzyskać informacje o uwarunkowaniach przestrzennych i nieruchomościach gruntowych. Rozwija się system dostępu do miejskiego internetu Toruń Wi-Fi oraz witryny i aplikacje, które umożliwiają zgłaszanie spraw mieszkańcom, m.in. "Moje drzewo", która pozwala wskazywać miejsca do nasadzeń, a już niebawem będzie działać aplikacja, która pozwoli użytkownikom zgłaszać usterki i awarie.

Fot. Daniel Pach

 


Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Świąteczny Konwój Radia ZET zawita ponownie do Torunia! Wiele atrakcji z tej okazji czeka nas w dniach 14-15 grudnia 2019 r.
 • Miasto, MZK
  Miasto za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji kupi pięć nowoczesnych, niskopodłogowych tramwajów. To kolejny krok w stronę ekologicznego i nowoczesnego transportu miejskiego. 13 grudnia 2019 r. zostaje uruchomiony przetarg na to zadanie.
 • Miasto
  W poniedziałek 16 grudnia 2019 r. upływa termin zgłaszania kandydatek i kandydatów w ogłoszonym przez miasto plebiscycie "Współczesny torunianin 100-lecia".
 • Kultura, Miasto
  Grzegorz Ciechowski Symfonicznie, Salon Poezji, dwie projekcje filmowe oraz Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego - Tak! Tak! To już weekend w Toruniu z liderem Republiki w roli głównej!
 • Kultura, Miasto
  8 grudnia 2019 roku w CKK Jordanki wystąpił Robbie Williams z koncertem promującym nowy dwupłytowy album artysty pt. „Christmas Present”.
 • Drogi, Inwestycje
  Służby drogowe przez cały czas analizują, jak usprawnić organizację ruchu w rejonie placu Rapackiego w związku z inwestycją w alei św. Jana Pawła II .
 • Grzegorz Wilk, Kasia Moś, Igor Herbut, Janusz Radek i Ania Lasota wystąpili wraz z muzykami Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej na wyjątkowym koncercie zorganizowanym w ramach 6. Dni Grzegorza Ciechowskiego. Największe utwory lidera Republiki publiczność usłyszała w oryginalnych aranżacjach Krzysztofa Herdzina.
 • Nowe drogi, chodniki, ścieżki rowerowe, zintegrowany węzeł przesiadkowy, pas tramwajowo-autobusowy i łącznik torowy – tak w przyszłości będzie wyglądał plac Rapackiego i jego okolice. 12 grudnia 2019 r. rusza kolejny etap prac – przebudowa alei św. Jana Pawła II.
 • 14 grudnia 2019 roku w Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej odbyła się konferencja „Przedsiębiorczość w Polsce – Nowe Perspektywy Rozwoju”. Wśród gości specjalnych był między innymi wicepremier Jacek Sasin.
 • 14 grudnia 2019 roku, podczas 18. Koncertu Specjalnego Pamięci Grzegorza Ciechowskiego wręczono Nagrodę Artystyczną Miasta Torunia. Odebrał ją Ralph Kaminski. Koncert w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa był punktwm kulminacyjnym 6. Dni Grzegorza Ciechowskiego.
 • Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. będzie nadal odbierać odpady komunalne z posesji zamieszkałych w latach 2020-2021. W związku z nowelizacją ustawy mieszkańcy muszą liczyć się ze wzrostem opłat za wywóz i utylizacje śmieci.
 • Na parterze Urzędu Miasta Torunia można od kilku dni podziwiać bożonarodzeniową szopkę osadzoną w realiach toruńskich.
 • PGE Toruń zakończyła projekt związany z budową nowej sieci zasilającej ponad 70 tys. mieszkańców miasta.
 • 29 listopada 2019 roku na Rynku Staromiejskim rozpocznie się tegoroczny jarmark. Dla odwiedzających przygotowano masę atrakcji.