www.torun.pl

Toruń innowacyjny według Forbesa

Biznes, Miasto
Data publikacji: 14 sierpnia 2019
Autor: Maria Wesoła

W rankingu innowacyjnych miast magazynu "Forbes" Toruń zajął 6. miejsce wśród 10 najbardziej innowacyjnych miast w Polsce.

Ranking jest oparty o ankietę, która została przeprowadzona przez autorów zestawienia. Miasta odpowiadały na 10 pytań dotyczących różnych aspektów ich funkcjonowania:

 1. Czy miasto ma przygotowany i zatwierdzony strategiczny program rozwoju w perspektywie 5, 10 i 20 lat? (maks. 5 pkt)
 2. Czy miasto ma system informatyczny, ułatwiający mieszkańcom kontakt z władzami lokalnymi? Jeśli tak, to ile procedur można załatwić przez internet? (maks. 5 pkt)
 3.  Ile i jakie serwisy internetowe przeznaczone dla mieszkańców posiada miasto? Prosimy wymienić adresy (maks. 5 pkt)
 4. Czy miasto posiada bezpłatne punkty dostępu do internetu: w budynkach użyteczności publicznej, w szkołach, w otwartej przestrzeni miejskiej, w innych miejscach? Jaka powierzchnia miasta (w procentach) jest pokryta bezpłatnym dostępem do internetu? (maks. 10 pkt)
 5. Czy miasto ma i korzysta z programu automatyzacji sterowania infrastrukturą, np. komunikacją miejską, wodociągami, energetyką? Jeśli nie, to czy w ciągu obecnego roku powstanie taki system? (maks. 10 pkt)
 6. Czy miasto dysponuje elektronicznym systemem informacji przestrzennej? Jeżeli nie, to czy uruchomi taki system w ciągu obecnego roku? (maks. 5 pkt)
 7. Czy miasto dysponuje SMS-owym systemem informacji lub ostrzeżeń? (maks. 5 pkt)
 8. Czy miasto zbudowało lub ma zamiar uruchomić aplikację albo platformę mobilną do komunikacji z mieszkańcami? (maks. 5 pkt)
 9. Czy miasto prowadzi program wsparcia finansowego w rozwój przedsiębiorstw związanych z rozwojem procesów technologicznych lub BPO (Business Process Outsourcing)? Jeśli tak, to w jaki sposób? (maks. 10 pkt)
 10. Prosimy wymienić i krótko opisać najważniejsze projekty innowacyjne lub wspierające innowacje. Proszę podać wydatki na ten cel w 2018 r. (maks. 20 pkt)

Na podstawie odpowiedzi powstało zestawienie 10 najbardziej innowacyjnych polskich miast:

 1. Gdańsk
 2. Wrocław
 3. Poznań
 4. Warszawa
 5. Szczecin
 6. Toruń
 7. Katowice
 8. Łódź
 9. Częstochowa
 10. Kraków
 11. Białystok

Autorzy zestawienia docenili istnienie i realizowanie strategii rozwoju miasta, rosnącą liczbę serwisów informacyjnych dla mieszkańców, system Toruń SMS oraz miejską aplikację mobilną (Toruń Porusza). W Toruniu rozwija się również z automatyzacja sterowania infrastrukturą, a mieszkańcom służą takie witryny, jak geoportal, gdzie można uzyskać informacje o uwarunkowaniach przestrzennych i nieruchomościach gruntowych. Rozwija się system dostępu do miejskiego internetu Toruń Wi-Fi oraz witryny i aplikacje, które umożliwiają zgłaszanie spraw mieszkańcom, m.in. "Moje drzewo", która pozwala wskazywać miejsca do nasadzeń, a już niebawem będzie działać aplikacja, która pozwoli użytkownikom zgłaszać usterki i awarie.

Fot. Daniel Pach

 


Najczęściej czytane aktualności

 • Kościół pw. Maksymiliana Kolbego w Toruniu
  Miasto
  40-lecie istnienia świętuje w tym roku Parafia Świętego Maksymiliana Kolbego na toruńskiej Skarpie.
 • Kultura, Miasto
  Pomnik Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych znów stoi w Toruniu. 14 sierpnia 2020 r. odbudowany monument został odsłonięty w Parku Miejskim.
 • Na zdjęciu hala magazynowa firmy Gamet
  Biznes, Miasto
  Gamet S.A. wraz z Grupą Stalmot S.A. zakończyły budowę hali magazynowej. Nowy obiekt zlokalizowany jest przy fabryce i biurowcu spółki, które znajdują się przy ul. Chrzanowskiego 33 w Toruniu.
 • Na zdjęciu autobus linii 22 z flagami Polski
  Miasto, MZK
  W sobotę 15 sierpnia 2020 r. (Wniebowzięcie NMP) inaczej funkcjonować będzie komunikacja miejska.
 • Na zdjęciu zespół Slavic Voices w retro samochodzie
  Kultura, Miasto
  15 sierpnia 2020 r. z okazji obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej zapraszamy do Zamku Krzyżackiego na plenerowy koncert Slavic Voices – retrospekcję polskiej przedwojennej piosenki filmowej. Początek imprezy planowany jest na godz. 18:00.
 • Miasto
  Informujemy, że w okresie od 1 lipca do 13 sierpnia 2020 r. do Toruńskiego Centrum Świadczeń Rodzinie wpłynęło już ponad 10 300 wniosków o świadczenie ,,Dobry start’’. Ponad 7 700 wniosków jest już rozpatrzonych. Szacuje się, że do końca listopada mieszkańcy Torunia złożą jeszcze ok. 4 500 wniosków.
 • "Bitwa Warszawska. Stulecie zwycięstwa" – to tytuł wystawy plenerowej, którą można oglądać na Rynku Staromiejskim w Toruniu od 14 do 21 sierpnia 2020 r.
 • W dniach 15-16 sierpnia 2020 r. odbędzie się 55. edycja Długodystansowych Regat na Wiśle. Z uwagi na aktualny stan wód oraz sytuację epidemiologiczną, tegoroczna trasa regat została skrócona. Start do regat odbędzie się z Plaży miejskiej w Ciechocinku a meta znajdować się będzie na wysokości Przystani Toruń.
 • W najdalej wysuniętej na północ polskiej jednostce badawczej powstanie film o wyprawie polarnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. 14 sierpnia 2020 r. na dziedzińcu Muzeum Toruńskiego Piernika pożegnaliśmy naukowców oraz filmowców biorących udział w projekcie.
 • W setną rocznicę Bitwy Warszawskiej, przed siedzibą Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, odsłonięta została tablica „Pamięci tych, którym winniśmy dług wdzięczności za wolność naszą i Europy”.
 • „Baloniarze garnizonu toruńskiego w służbie Niepodległej” – taki tytuł nosi wystawa otwarta 13 sierpnia 2020 r. w Książnicy Kopernikańskiej. To pierwszy akcent uroczystości związanych z odsłonięciem repliki Pomnika Żołnierzy Wojsk Balonowych.
 • Za wykonanie prac remontowo-budowlanych i konserwatorskich w kościele św. Szczepana w Toruniu proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej oraz wykonawcy uhonorowani zostali Medalem „Hereditas Saeculorum” w konkursie Dziedzictwo Wieków. Wyróżnienie wręczone zostanie 18 września 2020 r. w pałacu w Lubostroniu.
 • 16 sierpnia 2020 roku odbędzie się tegoroczna edycja imprezy biegowej RUN TORUŃ - Zwiedzaj ze Zdrowiem! Z uwagi na epidemię koronawirusa impreza będzie miała nieco inny przebieg niż dotychczasowe edycje.
 • Uroczystości patriotyczne, pikniki, koncerty, zwiedzanie, odsłonięcie pomnika Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych i inne wydarzenia związane z obchodami Święta Wojska Polskiego oraz 100-leciem powrotu Torunia do wolnej Polski, a także 4. Festiwal Wisły i udostępnienie wystawy plakatu muzealnego – w ten weekend w naszym mieście nie ma szans na...