Toruń gotowy na kolejną falę uchodźców | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń gotowy na kolejną falę uchodźców

Miasto, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 16 grudnia 2022
Autor: Marcin Pryka
Aktualnie w noclegowej bazie miejskiej Torunia zakwaterowanych jest 227 uchodźców z Ukrainy.

Na terenie naszego miasta przewidziano łącznie 849 miejsc noclegowych dla obywateli Ukrainy, w tym 513 rotacyjnych krótkoterminowych na potrzeby zakwaterowania dużych grup w przypadku konieczności uruchomienia doraźnego schronienia. Obecnie ponad 200 miejsc długoterminowych jest zamieszkanych. Pozostałe mogą zostać wykorzystane już wkrótce, gdyż przewiduje się, że zimą dojdzie do następnych ataków rosyjskich i zrywania dostaw prądu na kolejnych obszarach Ukrainy.

Według danych z 13 grudnia 2022 r., aktualnie w noclegowej bazie miejskiej Torunia zatwierdzonej przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego, zakwaterowanych jest 227 uchodźców z Ukrainy.

Wśród obiektów długoterminowych, które zapewniają miejsca noclegowe, zgłoszonych przez Gminę Miasta Toruń do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego i będących w dyspozycji wojewody, jest Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży przy ul. Łokietka 3. MCSM jako pierwsze po wybuchu wojny – 27 lutego 2022 r. - uruchomiło zakwaterowanie dla Ukraińców. Obecnie tych miejsc w MCSM jest 82, z czego 67 zamieszkanych.

Poza MCSM są to także: Camping Tramp na ul. Kujawskiej 14 - liczba miejsc: 65, z czego 13 zamieszkanych; Hostel Toruń Główny na ul. Kujawskiej 1 - liczba miejsc: 40, zamieszkanych: 34; obiekt przy ul. Płaskiej 17 - liczba miejsc: 44, zamieszkanych: 43 oraz obiekt przy ul. Szosa Chełmińska 239/241 - liczba miejsc: 14, zamieszkanych: 13.

Ponadto, wśród obiektów długoterminowych, zgłoszonych do wojewody są: mieszkanie VI LO przy ul. Wojska Polskiego 47 a - liczba miejsc: 5, zajętych: 3; mieszkanie Banku Santander przy ul. Krasińskiego - liczba miejsc: 11, wszystkie zajęte; trzy mieszkania ZSMEiE przy ul. Św. Józefa 23/24 - liczba miejsc: 14, zajętych: 11 oraz Dom Dziecka Młody Las przy ul. Sienkiewicza 12 - liczba miejsc: 16, zajętych: 15. Stawka we wszystkich wymienionych obiektach wynosi 70 zł/osobodzień.

W bazie Torunia ujęte zostały, obecnie niewykorzystane, obiekty krótkoterminowe rotacyjne w dyspozycji Wojewody na potrzeby zakwaterowania dużych grup: Centrum Targowe Park przy ul. Szosa Bydgoska 1 – liczba miejsc: 200, Przystań Toruń przy ul. Ks. J. Popiełuszki 1 – liczba miejsc: 40, sale konferencyjne w hali kortów tenisowych na ul. Przy Skarpie 4 – liczba miejsc: 73 oraz halę kortów tenisowych MOSiR przy ul. Szosa Chełmińska 75 – liczba miejsc: 200.

Do Toruńskiego Centrum Usług Społecznych zgłoszona została jako obiekt długoterminowy, za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego, zgodnie z umową zawartą z wojewodą - do dyspozycji do końca kwietnia 2023 r. - Osada Leśna Barbarka przy ul. Przysieckiej 13 z liczbą miejsc: 45. Obecnie 17 z tych miejsc jest zajętych.

Razem na terenie miasta jest 849 miejsc noclegowych należących do Gminy Miasta Toruń. Łączne środki zrefundowane przez wojewodę kujawsko-pomorskiego na prowadzenie zakwaterowania w wymienionych obiektach wyniosły w okresie od lutego do października 2022 r.: 3 210 811.

W listopadzie rozpoczął się remont Hotelu Kopernik, w którym znajduje się Punkt Pomocy dla Uchodźców. W związku z tym dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy Rafał Rewoliński wystąpił z prośbą o wyrażenie zgody na uruchomienie na czas remontu hotelu Kopernik -  Punktu Pomocy w MCSM-ie. Wojewoda zabezpieczył środki na noclegi i wyżywienie oraz dodatkowo 1.500 zł brutto/ 1 m-c na prowadzenie punktu.

 
Do zadań MCSM-u należeć będzie zabezpieczenie kolejnych 20 miejsc noclegowych na potrzeby uruchomienia punktu, do którego kwaterowani będą obywatele Ukrainy przez WCZK w Bydgoszczy na max. 2 doby, a następnie będą przekwaterowywani do innych miejsc. Umowa na prowadzenie Punktu Pomocy dla Uchodźców została podpisana pomiędzy TIS Sp. z oo i Wojewodą Kujawsko-Pomorskim. Kontakt do MCSM - nr tel. 530 854 952.

W najbliższym czasie w miejscach zakwaterowania prowadzonych przez miasto odbędą się spotkania z poczęstunkiem z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Obecnie trwają rozmowy z potencjalnymi sponsorami dotyczące ufundowania darów na ten cel - słodyczy, upominków, itp.

Fot. Sławomir Kowalski

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

 • Zastępca prezydenta Rafał Pietrucień na Zlocie Mercedesów
  Miasto, Sport
  Kilkuset fanów mercedesów odwiedziło Toruń 19 maja 2024 r. W MotoParku przy ul. Łukasiewicza 66 odbył się Ogólnopolski Zlot Mercedes-Benz.
 • Na zdjęciu: samochody - mercedesy
  Miasto
  W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
 • Rondo Czadcy z tramwajem
  Drogi, Miasto
  Uwaga! Awaria sygnalizacji świetlnych w rejonie ronda Czadcy, spowodowana przez burzę. Prosimy o ostrożność!
 • Dziecko na rowerku na Motoarenie
  Sport
  246 uczestników stanęło 19 maja 2024 r. na starcie zawodów rowerkowych dla dzieci na Motoarenie.
 • Na zdjęciu: pani daje dziecku cukierki z koszyka
  Miasto
  Po raz 12. Zespół Szkół nr 19 zorganizował piknik dla swoich uczniów i ich rodzin. Atrakcji było co nie miara!
 • Spotkanie dla przedsiębiorców z sektora BPO - plakat
  Biznes, Miasto
  Korzyści płynące z programu „Cała Polska Strefą”, wyzwania związane z cyfryzacją i automatyzacją, wyniki najnowszego raportu Randstad oraz oferta działań probiznesowych Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu – to główne tematy spotkania dla przedsiębiorców z sektora BPO, na które zapraszamy 4 czerwca 2024 roku do restauracji Mio Piano w Toruniu.
 • 18 maja 2024 r. w hali w hali sportowej ZSPS i VIII LO przy ul. Grunwaldzkiej rozpoczął się III Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców. Zawody potrwają do 19 maja.
 • 80 ceramicznych maków w 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino – tak Toruń uczcił wielki czyn polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.
 • W ramach podróży studyjnej attache wojskowi w Polsce odwiedzili Toruń. W kolacji wydanej przez Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych MON udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
 • Dziesięć wyjątkowych monodramów na scenie Teatru Baj Pomorski – rozpoczęły się 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora.
 • W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
 • Orsolya Zsuzsanna Kovács, Ambasador Węgier w Polsce, była gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego 17 maja 2024 r.
 • Karatecy z klubu Kimura Toruń wrócili z medalami z Międzynarodowych Mistrzostw Polish Open oraz WGKF w full contact karate.
 • Korzyści płynące z programu „Cała Polska Strefą”, wyzwania związane z cyfryzacją i automatyzacją, wyniki najnowszego raportu Randstad oraz oferta działań probiznesowych Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu – to główne tematy spotkania dla przedsiębiorców z sektora BPO, na które zapraszamy 4 czerwca 2024 roku do restauracji Mio Piano w Toruniu.