www.torun.pl

Toruń gotowy na Boże Narodzenie

Miasto
Data publikacji: 10 grudnia 2018
Autor: Adrian Aleksandrowicz

Trwa Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy, rozpoczęto montowanie szopki świątecznej, niebawem ruszy sezonowe lodowisko na Rynku Staromiejskim, a torunianie złożą sobie życzenia podczas tradycyjnej Wigilii Miejskiej – Boże Narodzenie coraz bliżej.

Okres świąteczny w Toruniu zainaugurowano już 1 grudnia – wtedy rozpoczął się Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy, a na ulicach centrum miasta zawisły bożonarodzeniowe ozdoby.

- Atrakcje świąteczne już trwają! Wkrótce na Rynku Nowomiejskim pojawi się szopka świąteczna. Wśród choinek będzie można posłuchać tradycyjnych kolęd. 15 grudnia wystartuje sezonowe lodowisko na Rynku Staromiejskim, pogoda ma być wtedy znacznie bardziej zimowa - mówił prezydent Michał Zaleski podczas konferencji prasowej 10 grudnia 2018 roku.

21 grudnia o godz. 16 na Rynku Nowomiejskim odbędzie się tradycyjna Wigilia Miejska, organizowana wspólnie z harcerzami Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP Hufiec Toruń. Tego dnia nie zabraknie świątecznych życzeń, składanych przy tradycyjnym opłatku, upominków dla najmłodszych i wigilijnego poczęstunku (przygotowano między 1200 a 1500 paczek z prezentami oraz ok. 2 tys. porcji poczęstunku). Pojawi się także prawdziwy Święty Mikołaj z Laponii.

Tego dnia zainaugurowany zostanie cykl świątecznych koncertów przy szopce, który potrwa do 5 stycznia. Na początek wystąpią laureatki plebiscytu "Scena Jest Wasza!" - Julia i Laura Jeżewskie oraz aktorzy Teatru Muzycznego „Mała Rewia” i Ryszard Pietraszyński z zespołem. Uczestnicy wigilii miejskiej obejrzą także spektakl Teatru Objazdowego Pomarańczowy Cylinder pod tytułem „Św. Mikołaj istnieje”.

31 grudnia torunianie pożegnają stary rok podczas Sylwestra Miejskiego na Rynku Staromiejskim. W tym roku gwiazdą koncertu plenerowego będzie zespół Elektryczne Gitary, wcześniej na scenie wystąpi grupa Trzy Korony 2000. O północy zaplanowano pokaz sztucznych ogni, po których życzenia na nadchodzący rok złoży mieszkańcom miasta prezydent Michał Zaleski. W tym roku torunianie po raz ostatni zobaczą sztuczne ognie podczas Sylwestra Miejskiego.

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania zorganizuje konkurs - na Rynku Staromiejskim w ostatnią noc 2018 roku, do końca imprezy sylwestrowej stać będą kontenery, do których można będzie wrzucać butelki. Każda osoba, która wrzuci takie opakowanie (jedno lub więcej), otrzyma od koordynatorów akcji kartkę z numerem, biorącym udział w losowaniu atrakcyjnych nagród ufundowanych przez Wydział Gospodarki Komunalnej. Rozlosowanych zostanie 20 bonów o wartości 200 zł każdy do jednej z toruńskich galerii handlowych.

Laureatów poznamy w pierwszych dniach 2019 roku.

1 stycznia 2019 roku o godz. 18:00 w sali koncertowej CKK Jordanki odbędzie się Prezydencka Gala Noworoczna. Zaproszene gwiazdy wykonają największe hity operowe, operetkowe, musicalowe i rozrywkowe. Wystąpią: Agnieszka Makówka (mezzosopran), Łukasz Gaj (tenor) i Kamil Pękała (baryton) wraz z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, której przewodzić będzie Paweł Kotla.

Wieczór uświetnią: uroczysty toast, ogłoszenie nominacji do Piernikowej Alei Gwiazd na rok 2019 oraz przyznanie medali „Thorunium”.

W niedzielę 6 stycznia tradycyjnie wyjątkowo uroczyście obchodzić będziemy Trzech Króli.

- Orszak wyrzuszy o godz. 12 spod pomnika Kopernika. To tradycja, którą zaczerpnęliśmy z Hiszpanii i co roku cieszy się on dużą popularnością. Gwiazdą koncertu na zakończenie tego święta będzie Mateusz Ziółko. Na Rynku Nowomiejskim będzie można zobaczyć wystawę szopek bożonarodzeniowych, które stworzyli hiszpańscy artyści. Zachęcamy także grupy dzieci do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym na najlepsze przebraniawylicza Krystian Kubjaczyk, dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

W tym roku wymieniono część dekoracji zdobiących ulice starówki.

- Pojawiły się nowe elementy 3D. Ozdobiliśmy już ulicę Szeroką i Królowej Jadwigi a także Plac Rapackiego i okolice Łuku Cezara. Niebawem ozdoby pojawią się na Rynku Nowomiejskim – informuje Marcin Kowallek, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia.

24 i 31 grudnia przejazdy komunikacją miejską są bezpłatne – w Wigilię w godzinach od 5 rano do 2 w nocy, a w Sylwestra od godz. 18 do 4 rano 1 stycznia 2019 roku.

Program świątecznych atrakcji tutaj.

fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Toruń w dniu pogrzebu śp. prezydenta Pawła Adamowicza, fot. Małgorzata Litwin
  Kultura, Miasto
  Torunianie łączyli się w sobotę 19 stycznia 2019 r. w żałobie z mieszkańcami Gdańska i całej Polski podczas ostatniej drogi śp. prezydenta Pawła Adamowicza.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W związku z ogłoszoną żałobą narodową wiele wydarzeń podczas nadchodzącego weekendu w Toruniu zostało odwołanych lub przełożonych. Odbędą się tylko te, które nie naruszają powagi tych dni.
 • Miasto, Sport
  Lodowiska, baseny, orliki bezpłatnie lub w cenach ulgowych, a także kibicowanie podczas meczów toruńskich drużyn - to niektóre elementy oferty sportowej dla dzieci i młodzieży na ferie zimowe 2019.
 • Miasto
  Na fasadzie budynku Urzędu Miasta Torunia 18 stycznia 2019 r. został odsłonięty specjalny, okolicznościowy zegar stulecia z wizerunkiem gen. Józefa Hallera.
 • Kultura, Miasto
  Uroczysty przemarsz i apel, odsłonięcie zegara stulecia oraz kwiaty pod pomnikami bohaterów toruńskiej niepodległości uczciły 18 stycznia 2019 roku 99. rocznicę powrotu Torunia do wolnej Polski po latach zaboru pruskiego.
 • W Dworze Artusa zaplanowano transmisję z pogrzebu
  Miasto
  W sobotę 19 stycznia 2019 roku w Gdańsku odbędzie się pogrzeb zmarłego w poniedziałek Pawła Adamowicza. W uroczystościach weźmie udział delegacja z Torunia, na czele z prezydentem Michałem Zaleskim. Wszystkich, którzy chcieliby wspólnie obejrzeć relację z uroczystości informujemy o transmisji w Dworze Artusa.
 • 18 stycznia 2019 roku torunianie świętują 99. rocznicę powrotu miasta do Rzeczypospolitej. Tego dnia zaplanowano szereg wydarzeń w tym uroczystości wojskowe i odsłonięcie okolicznościowego zegara na frontonie budynku urzędu miasta.
 • Poniżej prezentujemy dane teleadresowe przychodni WOMP w Toruniu, w związku ze zmianami dot. Akademickiej Przychodni Lekarskiej.
 • We wszystkich klasach w szkołach prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń zorganizowane zostaną lekcję dotyczące tzw. „mowy nienawiści” i jej wpływowi na kształtowanie postaw dzieci i młodzieży.
 • W imieniu Prezydenta Miasta Torunia, zastępca prezydenta Andrzej Rakowicz podjął decyzję o unieważnieniu przetargu na prowadzenie miejskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt przy ul. Przybyszewskiego 3.
 • 18 stycznia 2019 roku w siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Sp. z o.o. podpisano umowę na rozbudowę sortowni Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. Przetarg na realizację tego zadania wygrała firma Sutco Polska Sp. z o.o. Zgodnie z umową, do 25 listopada 2019 roku MPO Sp. Z o.o. będzie mogło pochwalić się rozbudowaną...
 • 914 osób zapewniło naszemu miastu zwycięstwo w ogólnopolskiej rywalizacji - dzięki "Wielkiej Ściskawie" do Toruniu trafi sprzęt medyczny o wartości 50 tys. zł!
 • Podczas 3. sesji w dniu 10 stycznia 2019 roku radni jednomyślnie uchwalili budżet miasta Torunia na rok 2019 i Wieloletnią Prognozę Finansową miasta na lata 2019-2044.
 • Robert Korzeniowski, Tomasz Majewski, Władysław Kozakiewicz i Sebastian Chmara to tylko jedne z wielu gwiazd 8. Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce Masters, które odbędą się w Toruniu pod koniec marca. W czempionacie wystartuje szerokie grono olimpijczyków, medalistów mistrzostw świata i Europy oraz byłych rekordzistów globu. Choć...