Toruń drugim cudem Polski! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Toruń drugim cudem Polski!

Kultura
Data publikacji: 21 września 2007
Autor: admin_vobacom

Ponad 28 tys. głosów na Toruń i druga pozycja naszego miasta na liście 7 Cudów Polski ! 20 września 2007 r. "Rzeczpospolita" ogłosiła w Warszawie wyniki plebiscytu na najpiękniejsze polskie obiekty i  konstrukcje. W głosowaniu wzięło udział 82 tysiące osób.

20 września 2007 r. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie  prezydent Torunia Michał Zaleski odebrał z rąk naczelnego "Rzeczpospolitej" Pawła Lisickiego dyplom potwierdzający obecność Torunia w gronie 7. Cudów Polski. Uroczystość odbyła się na ostatnim piętrze wieżowca, skąd roztacza się widok na panoramę Warszawy. Ze wszystkich stron Polski przyjechali prezydenci, burmistrzowie i właściciele obiektów, by wysłuchać werdyktu tysięcy turystów z kraju i zagranicy.

W szczęśliwej siódemce znalazły się:

 • 1. Kopalnia Soli w Wieliczce - 29 058 głosów
 • 2. Toruń - Stare Miasto i nadwiślańska panorama - 28 021
 • 3. Zamek w Malborku – 15 686
 • 4. Kraków - Zamek Królewski i katedra na Wawelu - 13 117
 • 5. Kanał Ostródzko-Elbląski - 12 719
 • 6. Zamość - renesansowe miasto idealne - 11 735
 • 7. Kraków - Rynek Główny i zespół staromiejski  - 10 244

Internetowy konkurs "Wybieramy 7 Cudów Polski", ogłoszony na łamach dodatku turystycznego Rzeczpospolitej "Moje Podróże" w lipcu 2007 r., wzbudził ogromne emocje w całej Polsce. Przypomnijmy, że w finale plebiscytu internauci mogli głosować na 27 miejsc, wybranych przez zespół ekspertów z dziedziny sztuki, architektury i turystyki spośród ponad 400 propozycji nadesłanych z całego kraju. Listę półfinalistów "Rzeczpospolita" ogłosiła 31 sierpnia. Wiele znajdujących się na niej miejsc wzbudziło kontrowersje, dyskutowano też o obiektach, które się na niej nie znalazły, jak pałace w Łańcucie i Wilanowie czy zamek w Książu. Warto dodać, że plebiscyt obejmował tylko obiekty architektury i kultury materialnej, wyłączał zaś cuda przyrodnicze.

O ostatecznym wyborze turystycznych hitów zdecydowali jednak internauci. W głosowaniu wzięło udział  82 tys. osób, które oddały łącznie 200 tys. głosów (w finale każdy mógł wskazać od 1 do maksymalnie 7 ulubionych obiektów). 120 tys. głosów padło na pierwszą siódemkę, pozostałe 20 obiektów otrzymało łącznie 80 tys. głosów.

Na 8. miejscu znalazło się Główne Miasto w Gdańsku (9076), na 9. Klasztor Jasnogórski w Częstochowie (7393), a na 10. Zamek Ogrodzieniec i Szlak Orlich Gniazd (7113). Katedra w Gnieźnie ze słynnymi drzwiami znalazła się na miejscu 13. (5949 głosów). Z obiektów warszawskich (było ich wśród 27 finalistów aż cztery) najwyżej uplasowały się Łazienki Królewskie – miejsce 18. (3413) Na końcu listy znalazły się 23. warszawski Pałac Kultury i Nauki (2614 głosów), 24. Filtry i wodociągi Lindleya - 2238 (praktycznie niedostępne do zwiedzania, otwierane dla turystów 1-2 razy w roku) i 26. warszawska Starówka – 2003 głosów. Listę zamyka 27. Hala Stulecia we Wrocławiu – 1855.

Toruńska starówka i panorama wiślana zostały zgłoszone do konkursu przez miasto już w pierwszych dniach sierpnia. Od początku głosowania, które ruszyło 31 sierpnia, Toruń plasował się na 2.miejscu. Po piętach deptały nam jednak Zamek w Malborku, Wawel i Zamość. "Moje Podróże" podgrzewały atmosferę ogłaszając w cotygodniowym dodatku cząstkowe wyniki plebiscytu. Według nich jeszcze w piątek, 14 września Toruń miał 13984 głosy za Wieliczką  (24495) i przed Malborkiem (10224). Kiedy jednak zaczęła przynosić owoce przeprowadzona przez miasto kampania promująca głosowanie, z dnia na dzień przewaga Torunia rosła, by zakończyć się znakomitym wynikiem - 28 021 głosujących i silna, druga pozycja wśród 7 Cudów Polski! Do pierwszej Wieliczki zabrakło nam zaledwie 1037 głosów. Torunianie i sympatycy naszego miasta nie zawiedli!  

Przypomnijmy, że informacje o głosowaniu pojawiły się w Toruniu na stronach internetowych miasta i banerze na starówce. W autobusach i tramwajach MZK oraz toruńskich szkołach zostały rozlepione plakaty, w Ośrodku Informacji Turystycznej, w hotelach, restauracjach i sklepach rozdawano mieszkańcom i turystom widokówki z nocną panoramą i informacją o konkursie. Ponad 7 tys. takich kartek rozprowadzono na meczach wśród kibiców żużla i hokeja. W Polskę ruszyła laweta z toruńską panoramą. Przez jeden dzień reklama jeździła po Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Trójmieście i Poznaniu. O konkursie informował wszystkich swoich gości prezydent Torunia. Poprosił też o poparcie miasta sąsiedzkie i partnerskie Torunia, co napotkało żywy oddźwięk. Do głosowania na Toruń zachęcał bydgoszczan prezydent Konstanty Dombrowicz. W słowackiej Czadcy "klikały" szkoły i urzędy, w niemieckiej Getyndze zdjęcie toruńskiej panoramy i informację o konkursie opublikowano na pierwszej stronie dziennika Goettinger Tageblatt.

Działał też "łańcuszek": każdy, kto dostawał maila o konkursie, posyłał go zwykle dalej i dalej. Głosowali toruńscy urzędnicy, naukowcy i studenci, politycy, biznesmeni, robotnicy, marynarze ORP Toruń i emigranci z antypodów. By dotrzeć do jak największej liczby internautów, Wydział Informacji, Promocji i Turystyki zamówił też profesjonalny mailing. List, którego nadawcą było Miasto Toruń, zatytułowany Zobacz cud nad Wisłą!, został wysłany na 100 tys. kont w województwie kujawsko-pomorskim i 20 tys. w poznańskim. Otworzyło go prawie 47 tys. osób, z czego ponad 10 tys. kliknęło na umieszczoną w poczcie panoramę Torunia i przeszło na stronę głosowania. Natomiast ponad 7 tys. ściągnęło dołączoną do poczty tapetę z nocną panoramą Torunia.

I w ten sposób dotarliśmy do finału, za co wszystkim uczestnikom głosowania z kraju i zagranicy serdecznie dziękujemy! A kiedy spojrzymy na toruński ratusz, na stare kościoły,  gotyckie kamieniczki i bramy, na nocną toruńską panoramę z lewego brzegu Wisły - z pewnością nikt z nas nie będzie miał wątpliwości, że Toruń jest cudem. Był nim zawsze. A konkurs 7 Cudów Polski tylko potwierdził.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Swoje święto obchodziło 12 sierpnia 2022 r. toruńskie Kolegium Jagiellońskie. Podczas uroczystości uczelni nadano status akademii.
 • Na zdjęciu Oficer Wojska Polskiego salutuje sztandarowi Garnizonu Toruń.
  Kultura, Miasto
  15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
 • Grafika wydarzenia
  Miasto, Sport
  Miasto Toruń i Stowarzyszenie GoSport! zapraszają na drugą edycję wydarzenia „Dzień Sportu 2022”. Podczas imprezy na toruńskich Stawkach możecie liczyć na treningi, sportowe animacje i konkursy z najlepszymi toruńskimi sportowcami.
 • Na zdjęciu: widok z drona na budowę linii tramwajowej
  Miasto, MZK
  Dłużej niż pierwotnie planowano zamknięty będzie odcinek Szosy Chełmińskiej od ul. Grudziądzkiej do pl. NOT. Przejazd nie będzie możliwy do 21 sierpnia 2022 r.
 • Na zdjęciu: trzy jachty z białymi żaglami na Wiśle
  Miasto, Sport
  14 sierpnia 2022 r. odbędzie się 57. edycja Długodystansowych Regat na Wiśle. Wydarzenie jest częścią Festiwalu Wisły.
 • Grafika z Areną Toruń
  Miasto, Sport
  Szlakiem toruńskiego sportu ruszą uczestnicy rekreacyjnego rajdu organizowanego przez Urząd Miasta oraz Stowarzyszenie GoSport! Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 21 sierpnia 2022 r.
 • W poniedziałek 15 sierpnia 2022 r. w związku z przypadającym świętem, ruch tramwajowy i autobusowy będzie ograniczony.
 • Anooki to zabawni bohaterowie instalacji, które będzie można zobaczyć na placu Rapackiego podczas 13. Bella Skyway Festival, który odbędzie się w Toruniu w dniach 16-20 sierpnia 2022 r.
 • Przy budynku Wydziału Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Torunia powstały trzy rabaty z nowymi nasadzeniami.
 • W związku z szybszym niż planowano zakończeniem prac montażowych przy 13. Bella Skyway Festival w rejonie Placu Rapackiego, Fontanna Cosmopolis została ponownie uruchomiona. Wszyscy spragnieni ochłody będą mogli korzystać z fontanny przez najbliższe upalne dni do godziny 18:00. Później, w godzinach wieczornych, w związku z organizacją festiwalu...
 • W okresie pomiędzy 15 a 17 sierpnia 2022 r. zmieniają się terminy odbioru odpadów.
 • Niemieccy dziennikarze portalu o kulinariach „Kulinariker” ponownie piszą o Toruniu! Tym razem zachęcają do odwiedzenia naszej starówki i jej smakowitych zaułków.
 • Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza przetarg ustny na wynajem lokali użytkowych i miejsc parkingowych.
 • Kładka znajdująca się nad Trasą Prezydenta Raczkiewicza zazieleniła się – wykonane zostały nasadzenia zarówno na samym obiekcie, jak i na terenie przyległym.