Toruń dla przedsiębiorców rozszerzony | www.torun.pl

Toruń dla przedsiębiorców rozszerzony

Biznes, Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 21 listopada 2020
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu Rynek Staromiejski, na dole niebieski pasek z napisem Toruń dla przedsiębiorców

Miasto Toruń rozszerza program pomocowy „Toruń dla przedsiębiorców”.

W związku z kolejnymi ograniczeniani rządowymi dot. prowadzenia działalności toruńscy przedsiębiorcy dotknięci skutkami ekonomicznymi epidemii koronawirusa mogą do 31 grudnia 2020 r. skorzystać w uproszczonej procedurze z:

 • odroczenia terminu płatności zaległych, bieżących lub przyszłych rat,
 • rozłożenia na raty

w zakresie zobowiązań z tytułu podatku od nieruchomości.

Warunkiem udzielenia ulgi jest wykazanie, że u wnioskodawcy (podatnika) nastąpił spadek obrotów z powodu COVID-19 o co najmniej 25 % w dowolnym miesiącu przypadającym po dniu 31 stycznia 2020 r., w porównaniu do miesiąca poprzedniego lub analogicznego miesiąca roku poprzedniego.

Co należy zrobić?

 • Złożyć wniosek w dowolnym Punkcie Informacyjnym Urzędu Miasta Torunia na formularzu wg załączonego wzoru nr 1 (na dole strony w sekcji DO POBRANIA)
 • Dołączyć dokumenty (lub kopie dokumentów poświadczone za zgodność z oryginałem) potwierdzające utratę w którymkolwiek miesiącu 2020 roku 25% przychodów, w porównaniu do miesiąca poprzedniego lub analogicznego miesiąca roku poprzedniego,
 • Zdecydować, czy udzielona ulga wliczana ma być do limitu pomocy de minimis (max. łącznie 200.000 euro w okresie roku bieżącego oraz poprzednich dwóch lat), czy też w ramach pomocy, o której mowa w Komunikacie Komisji Europejskiej „Tymczasowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście trwającej epidemii COVID-19” (2020/C 91 I/01 (max. 800 000 euro w r. 2020) i złożyć stosowne oświadczenia.

Przedsiębiorco! Jeśli spełniasz warunek utraty 25% przychodów, nie musisz składać żadnych innych dokumentów.


Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z umorzenia zaległości w zapłacie podatku lub chcą złożyć wniosek o odroczenie lub rozłożenie zaległości podatkowej na raty, a nie spełniają warunku utraty co najmniej 25% przychodów, zobowiązani są do złożenia wniosku na formularzu wg wzoru nr 2 (na dole strony w sekcji DO POBRANIA).

W tych przypadkach ulga będzie mogła być udzielona wyłącznie wg kryteriów stosowanych dla pomocy de minimis. Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające sytuację finansową podatnika za lata 2018-2020.


Ważne! Od odraczanych lub rozkładanych na raty zobowiązań podatkowych nie jest naliczana opłata prolongacyjna.

Uwaga! Nie jest możliwe przesyłanie wniosków na adres e-mail  urzędu – w obowiązującym stanie prawnym wniosek taki nie spełnia wymogów podania określonych w przepisach podatkowych.


 DO POBRANIA:

Najczęściej czytane aktualności

 • Grafika programu Wspieraj Seniora zachęcająca do zgłoszenia się do wolontariatu ozdrowieńców
  Koronawirus, Miasto
  Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów poszerza swoją działalność – od wczoraj ruszyły zapisy do wolontariatu ozdrowieńców. Osoby, które przeszły zakażanie koronawirusem, pomagać będą mogły w domach pomocy społecznej.
 • Dwóch Mikołajów: Kopernik na pomniku i święty z iluminacji świątecznej
  Kultura, Miasto
  Po raz kolejny z okazji mikołajek i świąt Bożego Narodzenia działacz społeczny Robert Olkowski z grupą inicjatywną Rodzina organizuje akcję charytatywną na rzecz osób niepełnosprawnych, potrzebujących oraz seniorów z Torunia. 7 grudnia 2020 r. o godz. 12.00 przed budynkiem Szpitala Dziecięcego odbędzie się koncert dla pacjentów.
 • Na zdjęciu Michał Piwoński w biegu
  Miasto, Sport
  Uczeń klasy 2 V LO w Toruniu, Mikołaj Piwoński, został powołany do lekkoatletycznej kadry narodowej.
 • widok budynku z muralem
  Kultura, Miasto
  Na szczycie budynku przy ul. Reja 25 powstał mural upamiętniający Grzegorza Ciechowskiego. Jego inicjatorką jest wdowa po zmarłym w 2001 r. muzyku Anna Skrobiszewska.
 • Prezydent Michał Zaleski
  Miasto
  List Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego do redaktora naczelnego portalu Wyborcza.pl, Jarosława Kurskiego, będący odpowiedzią na zarzuty dotyczące domniemanych „strat” Bydgoszczy w rywalizowaniu z Toruniem o instytucje i fundusze.
 • Na zdjęciu: montaż nowych wiat przystankowych na Placu Rapackiego
  MZK
  Trwają prace torowo-drogowe przy placu Rapackiego i placu Niepodległości. Gotowe jest już oznakowanie poziome jezdni, powstają ekrany akustyczne i wiaty przystankowe, a gdy pogoda pozwoli, rozpoczną się kolejne nasadzenia zieleni.
 • Dzisiaj, 2 grudnia 2020 r. obchodzimy siedemdziesiątą dziewiątą rocznicę śmierci jednego z Honorowych Obywateli Torunia, Edwarda Śmigłego-Rydza.
 • Młodzieżowy Dom Kultury wToruniu ogłasza konkurs plastyczny z cyklu „Niepodległość – Wolność – Rozwój” pod hasłem „Polski Bałtyk”. Mogą wziąć w nim udział dzieci i młodzież w wieku 5-18 lat.
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu zaprasza na cykl spotkań online, z których skorzystać mogą uczniowie i nauczyciele.
 • Ministerstwo Zdrowia informuje o 13855 osobach, które w całej Polsce zaraziły się koronawirusem w ciągu ostatniej doby. W Toruniu zakażenie potwierdzono u 144 osób.
 • Powiatowa Komisja Lekarska poszukuje lekarzy do przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej. W przyszłym roku odbędzie się ona w terminie od 1 lutego do 16 kwietnia.
 • W dniu 1 grudnia 2020 r. mija 26 lat od śmierci Wandy Szuman, Honorowej Obywatelki Torunia, pionierki toruńskiej pedagogiki i pracy z osobami niepełnosprawnymi.
 • Polski Bon Turystyczny to jedna z form wsparcia branży turystycznej w kraju. Po zniesieniu restrykcji, ci, którzy nie wykorzystali go latem, mogą dzięki niemu spędzić atrakcyjnie czas w Toruniu.
 • Ministerstwo Zdrowia informuje, że koronawirusem w ciągu ostatniej doby zakaziło się 9105 osób. Liczba zakażonych od początku pandemii w całym kraju zbliża się do miliona. W Toruniu od wczoraj zakażenie zdiagnozowano u 151 osób.