Toruń dalej będzie wspierał Łuck | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Toruń dalej będzie wspierał Łuck

Miasto, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 26 stycznia 2023
Autor: Marcin Pryka

Rada Miasta Torunia zmieniła uchwałę w sprawie udzielenia pomocy miastu partnerskiemu Łuck w Ukrainie. Zwiększono limit wartości pomocy finansowej do 400 tys. zł.

Od dnia agresji wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy, Gmina Miasta Toruń solidaryzuje się z obywatelami Ukrainy, w szczególności ze społecznością Łucka. Wymiernym wyrazem wsparcia jest pomoc rzeczowa, jakiej Toruń udziela mieszkańcom Łucka, miasta partnerskiego Torunia. Od 28 lutego 2022 r. w Toruniu prowadzona jest zbiórka rzeczy, dzięki stałemu kontaktowi pomiędzy przedstawicielami urzędów obu miast partnerskich zakres najbardziej oczekiwanej pomocy jest na bieżąco aktualizowany.

Dzięki zaangażowaniu i hojności mieszkańców Torunia, miast partnerskich Torunia - Getyngi i Angers oraz wielu lokalnych przedsiębiorców, do Łucka w 2022 r. trafiło dziewięć transportów z pomocą rzeczową, na którą składały się zarówno artykuły pozyskane od darczyńców, jak i takie, których zakup sfinansowano ze środków pochodzących z budżetu miasta. Transporty wypełnione były produktami i środkami pierwszej potrzeby (artykuły spożywcze, higieniczne, medyczne i ubrania) oraz produktami przydatnymi w sytuacji kryzysowej (agregaty prądotwórcze, śpiwory, karimaty, prysznice turystyczne, namioty wojskowe). Limit wartości pomocy finansowej określony w uchwale z ubiegłego roku został do kwoty 200 tys. zł. Na pomoc dla miasta partnerskiego Łuck wydatkowano 197.431 zł.

Z uwagi na trwający konflikt wojenny w Ukrainie, w celu kontynuowania pomocy mieszkańcom Łucka, radni zwiększyli limit do kwoty 400 tys. zł. Obejmuje on środki na ten cel w wysokości 200 tys. zł, jakie zostały ujęte w budżecie miasta na 2022 r. oraz środki na rok 2023 w kwocie 200 tys. zł. Uwzględnia planowane do pozyskania środki z tytułu odsetek bankowych w wysokości 50 tys. zł i darowizn z przeznaczeniem na pomoc obywatelom Ukrainy w kwocie 150 tys. zł. 4 stycznia 2023 r. na konto miasta wpłynęła kwota 45.349 zł od miasta Getynga.

Podobnie jak w ubiegłym roku, prezydent Michał Zaleski skierował apel o zaangażowanie się w pomoc dla Łucka do pozostałych miast parnerskich Torunia.

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: ścieżka w powstającym parku kieszonkowym
  Eko, Miasto
  Wydział Środowiska i Ekologii ogłosił kolejny przetarg na wykonanie nowych dokumentacji projektowo-kosztorysowych dla czterech nowych parków kieszonkowych w Toruniu.
 • Pracownicy Grupy Maflow pomagają Ukrainie
  Biznes, Miasto, Toruń dla Ukrainy
  Pomoc zostanie skierowana do Łucka - partnerskiego miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła pw. św. Józefa
  Miasto
  Wierni parafii św. Józefa na osiedlu Bielany zgromadzili się podczas uroczystej mszy odpustowej.
 • Na zdjęciu: fasada szkoły podstawowej nr 28, zielona z kolorowymi rysunkami
  Miasto
  Nauczyciele otrzymali wyrównanie wynagrodzeń, a podwyżki wynagrodzeń obejmą także pracowników niepedagogicznych miejskich szkół i przedszkoli w Toruniu.
 • Miasto
  21 marca obchodzimy światowy dzień solidarności z osobami z trisomią 21. Z tej okazji zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym!
 • Działki na Jarze sprzedane
  Biznes, Miasto
  Dwie działki pod domy jednorodzinne na osiedlu JAR mają nowych właścicieli
 • Wierni parafii św. Józefa na osiedlu Bielany zgromadzili się podczas uroczystej mszy odpustowej.
 • Od kwietnia 2023 r. uzyskanie dofinansowania będzie możliwe w pełni online za pomocą nowego systemu iPFRON+ umożliwiającego uzyskiwanie wsparcia PFRON bez wychodzenia z domu.
 • W ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika w Szkole Podstawowej nr 3 odbyła się trzecia edycja konkursu ortograficznego "Dyktando Toruńskie". Uczniowie szkół podstawowych zawalczyli o Złote, Srebrne i Brązowe Pióro Prezydenta Miasta Torunia.
 • Wiosną jeszcze bardziej zachęcamy do skorzystania z kulturalnej oferty Torunia. W marcu warto zajrzeć chociażby do Centrum Sztuki Współczesnej! Toruńskie CSW Znaki Czasu są w formie i doceniają to krytycy. Instytucja znalazła się na drugim miejscu w kategorii Galerii Samorządowych tegorocznego rankingu galerii opublikowanego przez tygodnik...
 • Grunty znajdują się przy ul. Łódzkiej 148, Włocławskiej 103 oraz Podgórskiej 36–40 i Dwernickiego 3-7.
 • Przedsiębiorców prowadzących działalność w Toruniu lub okolicach zapraszamy do przystąpienia do tegorocznej edycji „Toruń za pół ceny”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-16 kwietnia 2023 roku.
 • Wraz z początkiem wiosny MZK Toruń ogłosiło czasową obniżkę cen na Samoobsługowej Stacji Paliw MZK.
 • Brzegiem Wisły przy Forcie X i ruinach zamku Dybów powiedzie w sobotę 25 marca 2023 r. piesza wycieczka z cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK".