Toruń dalej będzie wspierał Łuck | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń dalej będzie wspierał Łuck

Miasto, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 26 stycznia 2023
Autor: Marcin Pryka

Rada Miasta Torunia zmieniła uchwałę w sprawie udzielenia pomocy miastu partnerskiemu Łuck w Ukrainie. Zwiększono limit wartości pomocy finansowej do 400 tys. zł.

Od dnia agresji wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy, Gmina Miasta Toruń solidaryzuje się z obywatelami Ukrainy, w szczególności ze społecznością Łucka. Wymiernym wyrazem wsparcia jest pomoc rzeczowa, jakiej Toruń udziela mieszkańcom Łucka, miasta partnerskiego Torunia. Od 28 lutego 2022 r. w Toruniu prowadzona jest zbiórka rzeczy, dzięki stałemu kontaktowi pomiędzy przedstawicielami urzędów obu miast partnerskich zakres najbardziej oczekiwanej pomocy jest na bieżąco aktualizowany.

Dzięki zaangażowaniu i hojności mieszkańców Torunia, miast partnerskich Torunia - Getyngi i Angers oraz wielu lokalnych przedsiębiorców, do Łucka w 2022 r. trafiło dziewięć transportów z pomocą rzeczową, na którą składały się zarówno artykuły pozyskane od darczyńców, jak i takie, których zakup sfinansowano ze środków pochodzących z budżetu miasta. Transporty wypełnione były produktami i środkami pierwszej potrzeby (artykuły spożywcze, higieniczne, medyczne i ubrania) oraz produktami przydatnymi w sytuacji kryzysowej (agregaty prądotwórcze, śpiwory, karimaty, prysznice turystyczne, namioty wojskowe). Limit wartości pomocy finansowej określony w uchwale z ubiegłego roku został do kwoty 200 tys. zł. Na pomoc dla miasta partnerskiego Łuck wydatkowano 197.431 zł.

Z uwagi na trwający konflikt wojenny w Ukrainie, w celu kontynuowania pomocy mieszkańcom Łucka, radni zwiększyli limit do kwoty 400 tys. zł. Obejmuje on środki na ten cel w wysokości 200 tys. zł, jakie zostały ujęte w budżecie miasta na 2022 r. oraz środki na rok 2023 w kwocie 200 tys. zł. Uwzględnia planowane do pozyskania środki z tytułu odsetek bankowych w wysokości 50 tys. zł i darowizn z przeznaczeniem na pomoc obywatelom Ukrainy w kwocie 150 tys. zł. 4 stycznia 2023 r. na konto miasta wpłynęła kwota 45.349 zł od miasta Getynga.

Podobnie jak w ubiegłym roku, prezydent Michał Zaleski skierował apel o zaangażowanie się w pomoc dla Łucka do pozostałych miast parnerskich Torunia.

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
 • Mapa pokrycia Torunia planami miejscowymi.
  Miasto
  Do 31 maja 2024 r. można składać wnioski do planu ogólnego Torunia – dokumentu z zakresu zagospodarowania przestrzennego, który zastąpi obowiązujące dotychczas studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.
 • Na zdjęciu: para seniorów idzie leśną drogą, pomagają sobie kijkami
  Miasto
  Stowarzyszenie LGD „Dla Miasta Torunia” rozpoczyna realizację projektu pn. „Klub zdrowego seniora!” w ramach zadania publicznego związanego z działalnością na rzecz osób w wieku emerytalnym.
 • Korekta rozkładu jazdy linii 111
  MZK
  Od środy, 17 kwietnia 2024 r., zostanie wprowadzona korekta rozkładu jazdy linii nr 111.
 • Grafika przedstawia obrys sprzedanej działki przy ul. Grudziądzkiej
  Biznes, Miasto
  Powiększy się wolumen powierzchni usługowo-biurowej w Toruniu. Taką inwestycję zapowiada zwycięzca przetargu na sprzedaż miejskiej działki przy ul. Grudziądzkiej 194 firma Lem-Bud. Deweloper wpłaci do kasy Torunia 8,7 mln zł.
 • Plakat informujący o konkursie Legendarny Toruń
  Kultura, Miasto
  Rusza konkurs fotograficzny pn. „Legendarny Toruń”. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich amatorów fotografii, chcących pokazać w swoich pracach legendarne oblicze miasta. Prace oceni jury pod przewodnictwem uznanego fotografa Jacka Kutyby. Konkurs jest częścią projektu „Park Kultury”, realizowanego przez Stowarzyszenie GoSport.
 • Od środy, 17 kwietnia 2024 r., zostanie wprowadzona korekta rozkładu jazdy linii nr 111.
 • Stowarzyszenie LGD „Dla Miasta Torunia” rozpoczyna realizację projektu pn. „Klub zdrowego seniora!” w ramach zadania publicznego związanego z działalnością na rzecz osób w wieku emerytalnym.
 • - We wtorek 16 kwietnia 2024 r. od godz. 14:21 do godz. 18:00 na terenie miasta Torunia i powiatu toruńskiego nadal punktowo prognozowane są burze, którym mogą towarzyszyć opady deszczu do około 10 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwy drobny grad. - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • 20 kwietnia torunianie będą mogli wziąć udział w akcji „Wiosenne porządki z MPO".
 • Odpowiedź Zastępcy Prezydenta Miasta Torunia Zbigniewa Fiderewicza na pismo Wojewody Kujawsko-Pomorskiego dot. podjęcia aktualizacji opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych Skarbu Państwa położonych w Toruniu przy ul. Droga Starotoruńska 1.
 • Od 11 do 14 kwietnia 2024 r. w Redzie odbywały się XXVI Mistrzostwa Polski Pracowników Samorządowych w Piłce Siatkowej, w których udział wzięła reprezentacja Urzędu Miasta Torunia.
 • Podczas przebudowy Bulwaru Filadelfijskiego, w jego zachodniej części, odkryty został mur oporowy wiślanej skarpy. Obiekt został zbadany, a następnie zasypany. Teraz jego położenie zostało uwzględnione w nawierzchni jezdni, która nad nim przebiega.
 • Sandra Van Der Zanden, zawodniczka klubu MKSW Pomorzanin Toruń, została brązową medalistką Mistrzostw Europy Juniorek w boksie w kategorii +81 kg. Zawody odbyły się w dniach 02-15 kwietnia chorwackim Porecu.