Tofifest 2020 zakończony | www.torun.pl

Tofifest 2020 zakończony

Kultura, Miasto
Data publikacji: 25 października 2020
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu kadr ze zwycięskiego filmu festiwalu Tofifest -"Seole", mężczyzna i kobieta ciężarna stoją w drzwiach na tle morza

Wyjątkowa 18. edycja „niepokornego festiwalu” Tofifest zakończyła się zwycięstwem filmów opowiadających historie kobiet lub wyreżyserowanych przez kobiety.

Gala kończąca festiwal odbywała się on-line wieczorem w dniu 24 października 2020 r. - Czekaliśmy na nasz festiwal i jego 18. edycję. I ten festiwal jest, choć otoczony szarą mgłą epidemii, naszymi niepokojami i problemami, jednocześnie wnosi blask czegoś wyjątkowego: kina niepokornego, ciekawego, pokazującego najważniejsze postacie, także z naszego regionu. Pani Roma Gąsiorowska, urodzona bydgoszczanka, uzyskała trofeum Prezydenta Miasta Torunia – Flisaka Tofifest. Dzięki temu możemy powiedzieć z dumą, że ten region wpisuje się w kino polskiepowiedział prezydent Michał Zaleski, który tradycyjnie zakończył festiwal. - Wszyscy, którzy zajrzeli na festiwal, czuli jedno, że festiwal jest autentyczny i jakby trochę nie zauważa tej strasznej trudnej chwili epidemii w naszym świecie. Dlatego możemy powiedzieć z radością – ten festiwal nie zawodzi.

Wśród nagród specjalnych, obok wspomnianej Romy Gąsiorowskiej, która otrzymała Flisaka Tofifest za całokształt twórczości, Złote Anioły za Niepokorność Twórczość odebrali aktorzy: Agata Buzek i Łukasz Simlat.

W konkursie głównym On Air wystartowało 11 filmów. Jury w składzie: Anna Kazejak, Agnieszka-Smoczyńska Konopka, Agnieszka Glińska, Janusz Chabior i Piotr Witkowski przyznało trzy nagrody w konkursie On Air. Laureatem Złotego Anioła dla najlepszego filmu został włoski film „Sole” opowiadający o ciężarnej Polce (rewelacyjna Sandra Drzymalska), która planuje sprzedać swoje dziecko.
Jurorzy zdecydowali także o przyznaniu dwóch wyróżnień: dla filmu „Yalda” Massouda Bakhshi z Iranu o młodej kobiecie, która morduje znacznie starszego męża, oraz „Babyteeth” Shannon Murphy o nieuleczalnie chorej nastolatce, która chce wycisnąć z życia, ile się da.

Konkurs filmów krótkometrażowych oceniali Marta Prus, Agnieszka Pisarek i Michał Jacaszek. Ich decyzją zwycięzcą okazał się „Entre tú y Milagros” w reżyserii Mariany Saffon opowiadający o nastoletniej Kolumbijce, która musi zweryfikować relację ze swoją matką.

Tradycyjnie w konkursie polskim najlepszy film wybrała publiczność. Zwycięzcą w tej kategorii został dokument „Między nami” Doroty Proby. Film opowiada o trzech parach, które odpowiadają na z pozoru proste pytanie. Odpowiedzi prowadzą w nieoczekiwane rejony.

Swojego laureata wybrało też jury młodych w składzie: Zuza Suchorzyńska, Kinga Grabalis, Jan Brzozowski i Tomasz Poborca. Ich werdykt pokrył się z decyzją jurorów konkursu On Air — nagrodzono film „Sole”.

Festiwal Tofifest odbywał się w dniach 17-25 października 2020 roku w hybrydowej formie – online i na żywo.

Fot. i informacje: organizatorzy Tofifest

Najczęściej czytane aktualności

 • Grafika programu Wspieraj Seniora zachęcająca do zgłoszenia się do wolontariatu ozdrowieńców
  Koronawirus, Miasto
  Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów poszerza swoją działalność – od wczoraj ruszyły zapisy do wolontariatu ozdrowieńców. Osoby, które przeszły zakażanie koronawirusem, pomagać będą mogły w domach pomocy społecznej.
 • Dwóch Mikołajów: Kopernik na pomniku i święty z iluminacji świątecznej
  Kultura, Miasto
  Po raz kolejny z okazji mikołajek i świąt Bożego Narodzenia działacz społeczny Robert Olkowski z grupą inicjatywną Rodzina organizuje akcję charytatywną na rzecz osób niepełnosprawnych, potrzebujących oraz seniorów z Torunia. 7 grudnia 2020 r. o godz. 12.00 przed budynkiem Szpitala Dziecięcego odbędzie się koncert dla pacjentów.
 • Na zdjęciu Michał Piwoński w biegu
  Miasto, Sport
  Uczeń klasy 2 V LO w Toruniu, Mikołaj Piwoński, został powołany do lekkoatletycznej kadry narodowej.
 • widok budynku z muralem
  Kultura, Miasto
  Na szczycie budynku przy ul. Reja 25 powstał mural upamiętniający Grzegorza Ciechowskiego. Jego inicjatorką jest wdowa po zmarłym w 2001 r. muzyku Anna Skrobiszewska.
 • Prezydent Michał Zaleski
  Miasto
  List Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego do redaktora naczelnego portalu Wyborcza.pl, Jarosława Kurskiego, będący odpowiedzią na zarzuty dotyczące domniemanych „strat” Bydgoszczy w rywalizowaniu z Toruniem o instytucje i fundusze.
 • Na zdjęciu: montaż nowych wiat przystankowych na Placu Rapackiego
  MZK
  Trwają prace torowo-drogowe przy placu Rapackiego i placu Niepodległości. Gotowe jest już oznakowanie poziome jezdni, powstają ekrany akustyczne i wiaty przystankowe, a gdy pogoda pozwoli, rozpoczną się kolejne nasadzenia zieleni.
 • Dzisiaj, 2 grudnia 2020 r. obchodzimy siedemdziesiątą dziewiątą rocznicę śmierci jednego z Honorowych Obywateli Torunia, Edwarda Śmigłego-Rydza.
 • Młodzieżowy Dom Kultury wToruniu ogłasza konkurs plastyczny z cyklu „Niepodległość – Wolność – Rozwój” pod hasłem „Polski Bałtyk”. Mogą wziąć w nim udział dzieci i młodzież w wieku 5-18 lat.
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu zaprasza na cykl spotkań online, z których skorzystać mogą uczniowie i nauczyciele.
 • Ministerstwo Zdrowia informuje o 13855 osobach, które w całej Polsce zaraziły się koronawirusem w ciągu ostatniej doby. W Toruniu zakażenie potwierdzono u 144 osób.
 • Powiatowa Komisja Lekarska poszukuje lekarzy do przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej. W przyszłym roku odbędzie się ona w terminie od 1 lutego do 16 kwietnia.
 • W dniu 1 grudnia 2020 r. mija 26 lat od śmierci Wandy Szuman, Honorowej Obywatelki Torunia, pionierki toruńskiej pedagogiki i pracy z osobami niepełnosprawnymi.
 • Polski Bon Turystyczny to jedna z form wsparcia branży turystycznej w kraju. Po zniesieniu restrykcji, ci, którzy nie wykorzystali go latem, mogą dzięki niemu spędzić atrakcyjnie czas w Toruniu.
 • Ministerstwo Zdrowia informuje, że koronawirusem w ciągu ostatniej doby zakaziło się 9105 osób. Liczba zakażonych od początku pandemii w całym kraju zbliża się do miliona. W Toruniu od wczoraj zakażenie zdiagnozowano u 151 osób.