Tofifest 2020 | www.torun.pl

Tofifest 2020 | www.torun.pl

Data wydarzenia
-
baner festiwalu
Opis wydarzenia: 

W hybrydowej formie - na żywo i online – odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Tofifest”. 18. edycję „niepokornego festiwalu” zaplanowano na 17-25 października 2020 r.

Podobnie jak w latach poprzednich trzonem festiwalu będą konkursy. Konkurs główny On Air pokazuje pierwsze i drugie filmy reżyserów. Tu zobaczymy 11 filmów z całego świata, wśród nich obrazy docenione na festiwalach w Sundance i w Wenecji. Oceni je jury w składzie: Agnieszka Glińska (montażystka), Agnieszka Smoczyńska, Anna Kazejak, Janusz Chabior i Piotr Witkowski. Drugim ważnym konkursem jest Shortcut, w którym pokazywane są krótkie metraże. Ocenią je: Agnieszka Pisarek, Marta Prus i Michał Jacaszek. W konkursie From Poland, wypełnionym rodzimymi produkcjami, oprócz fabuł pokazane zostaną w tym roku również dokumenty. Tu jurorami są widzowie. Filmy konkursowe będzie można oglądać na żywo, ale także online. Podobnie będzie ze spotkaniami z twórcami. Dzięki formule wirtualnej spotkań będzie więcej niż zwykle.

Oprócz konkursów jak zawsze zaplanowano szereg pasm tematycznych. Odnoszą się one często do ważnych, aktualnych problemów. Dlatego w tym roku nie mogło zabraknąć filmów poświęconych naszym wschodnim sąsiadom. W paśmie Żywie Biełaruś! Pokazane zostaną cztery dokumenty: „Białoruski walc”, „Debiut”, „Plac Kalinowskiego” i „W rolach głównych: białoruscy wichrzyciele”. Nowym pasmem festiwalu jest Bella Women, w którym przypomniane zostaną filmy znakomitych reżyserek (m.in. „Boisko bezdomnych”, „Fuga” i „Córki dancingu”). Tylko stacjonarnie będzie można oglądać filmy w ramach pasma Must See Must Bee. Polską premierę na festiwalu będzie miał szwajcarsko-niemiecki film „Moja cudowna Wanda” z Agnieszką Grochowską w roli głównej. Premier będzie oczywiście więcej.

Tofifest to także nagrody wręczane corocznie wspaniałym twórcom, którzy wnoszą nową jakość do sztuki filmowej. Flisak jest nagrodą przyznawaną przez prezydenta Torunia twórcy z regionu kujawsko-pomorskiego. W tym roku trafi ona do pochodzącej z sąsiedniej Bydgoszczy znanej aktorki Romy Gąsiorowskiej. Ze względów bezpieczeństwa nie zostanie w tym roku przyznany Złoty Anioł za Całokształt Twórczości. Ponieważ otrzymują go zawsze osoby o wielkim dorobku tworzonym przez lata, organizatorzy nie chcieli narażać nikogo z nestorów kina na ryzyko zachorowania. Przyznane zostaną za to Złote Anioły za Niepokorność Twórczą. Odbiorą je znakomici aktorzy: Agata Buzek i Łukasz Simlat.

Wszystkie wydarzenia na żywo odbędą się w sali na Jordankach. Po aktualne informacje zajrzyj na stronę internetową festiwalu.

Data: 
17.10.2020 (Całodzienne) — 25.10.2020 (Całodzienne)
Miejsce: 
CKK Jordanki
Kategoria wydarzenia: 
Festiwal
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Najczęściej czytane aktualności

 • Przebarwione żółto drzewa w Parku Tysiąclecia jesienią, fot. Adam Zakrzewski
  Eko, Miasto
  Październikowe dni zachęcają do spacerów. Jednym z miejsc, które warto w tym czasie odwiedzić, jest zrewitalizowany Park Tysiąclecia na lewobrzeżu.
 • Na zdjęciu fryzjerka w maseczce obcina włosy klientowi
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu prezentuje kolejny odcinek cyklu filmowego „Starówka Mistrzów”. Poznajcie fachowców, artystów, firmy, usługodawców i zakłady rzemieślnicze, które cieszą się największym zaufaniem klientów. Bohaterem odcinka jest mistrzyni nożyczek Irena Tywczyńska, prowadząca Studio Fryzjerskie Andromeda na toruńskiej starówce.
 • plakat koncertu
  Kultura, Miasto
  Jedynie w telewizji będzie można obejrzeć w tym roku koncert galowy Festiwalu Twórczości Niezapomnianych Artystów Polskich „Pejzaż bez Ciebie”. Tegoroczna edycja poświęcona jest Wojciechowi Młynarskiemu.
 • plakat koncertu
  Kultura, Miasto
  Pamięci tych co odeszli – to tytuł koncertu, który odbędzie się 30 października 2020 r. o godz. 19.00 w sali na Jordankach. Toruńska Orkiestra Symfoniczna upamiętni w ten sposób zmarłych członków społeczności akademickiej UMK.
 • Na zdjęciu: tramwaj jadący po ulicach miasta
  MZK
  W związku z pracami przy sieci trakcyjnej prowadzonymi w rejonie pl. Rapackiego inaczej będzie kursowała komunikacja miejska.
 • Na zdjęciu: grafika promująca program koordynowany przez CWB
  Biznes, Koronawirus
  W związku z kolejnym trudnym okresem dla branży gastronomicznej Centrum Wsparcia Biznesu wznawia akcję „Toruńska baza lokali z jedzeniem na wynos lub z dowozem”. Tworzona baza ma pomóc przedsiębiorcom i mieszkańcom w obliczu pandemii i związanych z nią obostrzeń. Ze wzlędu wprowadzone ograniczenia restauracje, puby, bary i kawiarnie mogą świadczyć...
 • Trzydzieści trzy pojemniki na małą elektronikę o charakterystycznym czerwonym kolorze pojawią się w tym tygodniu na toruńskich osiedlach. System Elektryczne Śmieci uruchomi firma MB Recykling.
 • Od niedzieli, 25 października 2020 r. przy teatrze Baj Pomorski działa plenerowa Scena Szekspirowska. Spotkamy w niej bohaterów stworzonych przez dramaturga wszech czasów.
 • O 146 osób wzrosła z poniedziałku na wtorek liczba torunian zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Liczba osób chorych na dzień 27 października wynosi 1558.
 • Podczas konferencji prasowej 27 października premier Mateusz Morawiecki ogłosił szczegóły rządowego wsparcia dla branż dotkniętych obostrzeniami. Z pomocy będą mogły skorzystać firmy z branży gastronomicznej, rozrywkowej, zdrowia fizycznego i sprzedaży detalicznej.
 • We wtorek 27 października 2020 roku w Toruniu odbędzie się kolejna odsłona Czarnego Protestu. Organizatorzy zapowiadają, że tym razem protestować będą w samochodach i na rowerach jeżdząc po ruchliwych ulicach Torunia. Po godz. 15:00 mogą wystapić utrudnienia.
 • Podczas konferencji prasowej, 26 października 2020 r. prezydent Torunia Michał Zaleski poinformował o aktualnej sytuacji epidemicznej w mieście.
 • Od 27 października 2020 r. wojewoda zawiesił działalność kilku rodzajów placówek dziennej opieki nad seniorami i osobami niepełnosprawnymi. Centra i kluby integracji społecznej mogą jednak kontynuować działalność wytwórczą związaną z epidemią.
 • Aby wesprzeć najstarszych mieszkańców Torunia w związku ze wzrostem zakażeń oraz zaleceniami do pozostawania w domu osób powyżej 70. roku życia, toruńskie jednostki przygotowały szereg form pomocy dla seniorów. Będą one dopełnieniem rządowego programu „Wspieraj Seniora”.