Thorunium dla prof. Domasłowskiego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Thorunium dla prof. Domasłowskiego

Kultura, Miasto
Data publikacji: 03 czerwca 2016
Autor: Małgorzata Litwin

Jubileusz 90. urodzin świętował 3 czerwca 2016 r. wybitny toruński naukowiec i konserwator zabytków prof. Wiesław Domasłowski.

Urodzinowa uroczystość Profesora w Ratuszu Staromiejskim zgromadziła liczne grono jego przyjaciół, współpracowników i uczniów, przedstawicieli UMK i wielu instytucji, lokalnych i ogólnopolskich. Obecny był także prezydent Torunia Michał Zaleski, który odznaczył jubilata swoim najwyższym wyróżnieniem - medalem Honorowym Prezydenta Miasta Torunia Thorunium, doceniając w ten sposób liczne zasługi prof. Domasłowskiego dla Torunia, m.in. stworzenia toruńskiej szkoły konserwacji oraz odnowy wielu zabytków na starówce. 

Uroczystości towarzyszyła publikacja okolicznościowego wydawnictwa naukowego o Profesorze, zawierajacego m.in. archiwalne fotografie i listy gratulacyjne, skierowane na ręce jubilata, m.in. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Komitetu ICOMOS.


Urodzony 3 czerwca 1926 r. w Warszawie, z Toruniem prof. Domasłowski związał się w roku 1947, podczas studiów chemicznych na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym UMK. Dostojny jubilat to jeden z najbardziej zasłużonych współzałożycieli toruńskiej szkoły konserwacji zabytków, związany przez wiele lat z Instytutem Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, szczególnie z Zakładem Konserwacji Elementów i Detali Architektonicznych, w których pełnił szereg funkcji kierowniczych.

Przeprowadził m.in. rekonstrukcję kilku kamiennych pilastrów w Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu w Krakowie oraz – wraz z zespołem – konserwację manierystycznego kamiennego portalu kamienicy Eskenów w Toruniu, wieżyczek ratusza w Toruniu, gotyckiej konsoli z Mojżeszem (pozostałej po figurze Pięknej Madonny) w katedrze w Toruniu. Zajmował się tez konserwacją witraży (w 1955 r. został współautorem nowoczesnej metody konserwacji szkła witrażowego, wraz z Leonardem Torwirtem i Edwardem Kwiatkowskim) oraz drewna (m.in. relikwiarz św. Wojciecha w Gnieźnie), wraz z zespołem wykonał kopię brązowych Drzwi Gnieźnieńskich. Prowadził liczne badania za granicą, m.in. w Egipcie (Świątynia Hatszepsut w Deir el-Bahari), Kambodży (Angkor Wat), Macedonii (rzymski piec ceramiczny w Ochrydzie) i Chile (kolosy na Wyspie Wielkanocnej). Opracował kilkadziesiąt ekspertyz konserwatorskich, także dla Torunia (m.in. dotyczącą stanu zawilgocenia kamienic na starówce z programem naprawczym). Opublikował ponad 100 prac naukowych, promotor ponad 150 prac magisterskich i 13 doktoratów. Jest laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Torunia za rok 2001.

Najczęściej czytane aktualności

  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto
    Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Miasto, Sport
    W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
  • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
  • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.