www.torun.pl

Thorunium dla prof. Domasłowskiego

Kultura, Miasto
Data publikacji: 03 czerwca 2016
Autor: Małgorzata Litwin

Jubileusz 90. urodzin świętował 3 czerwca 2016 r. wybitny toruński naukowiec i konserwator zabytków prof. Wiesław Domasłowski.

Urodzinowa uroczystość Profesora w Ratuszu Staromiejskim zgromadziła liczne grono jego przyjaciół, współpracowników i uczniów, przedstawicieli UMK i wielu instytucji, lokalnych i ogólnopolskich. Obecny był także prezydent Torunia Michał Zaleski, który odznaczył jubilata swoim najwyższym wyróżnieniem - medalem Honorowym Prezydenta Miasta Torunia Thorunium, doceniając w ten sposób liczne zasługi prof. Domasłowskiego dla Torunia, m.in. stworzenia toruńskiej szkoły konserwacji oraz odnowy wielu zabytków na starówce. 

Uroczystości towarzyszyła publikacja okolicznościowego wydawnictwa naukowego o Profesorze, zawierajacego m.in. archiwalne fotografie i listy gratulacyjne, skierowane na ręce jubilata, m.in. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Komitetu ICOMOS.


Urodzony 3 czerwca 1926 r. w Warszawie, z Toruniem prof. Domasłowski związał się w roku 1947, podczas studiów chemicznych na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym UMK. Dostojny jubilat to jeden z najbardziej zasłużonych współzałożycieli toruńskiej szkoły konserwacji zabytków, związany przez wiele lat z Instytutem Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, szczególnie z Zakładem Konserwacji Elementów i Detali Architektonicznych, w których pełnił szereg funkcji kierowniczych.

Przeprowadził m.in. rekonstrukcję kilku kamiennych pilastrów w Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu w Krakowie oraz – wraz z zespołem – konserwację manierystycznego kamiennego portalu kamienicy Eskenów w Toruniu, wieżyczek ratusza w Toruniu, gotyckiej konsoli z Mojżeszem (pozostałej po figurze Pięknej Madonny) w katedrze w Toruniu. Zajmował się tez konserwacją witraży (w 1955 r. został współautorem nowoczesnej metody konserwacji szkła witrażowego, wraz z Leonardem Torwirtem i Edwardem Kwiatkowskim) oraz drewna (m.in. relikwiarz św. Wojciecha w Gnieźnie), wraz z zespołem wykonał kopię brązowych Drzwi Gnieźnieńskich. Prowadził liczne badania za granicą, m.in. w Egipcie (Świątynia Hatszepsut w Deir el-Bahari), Kambodży (Angkor Wat), Macedonii (rzymski piec ceramiczny w Ochrydzie) i Chile (kolosy na Wyspie Wielkanocnej). Opracował kilkadziesiąt ekspertyz konserwatorskich, także dla Torunia (m.in. dotyczącą stanu zawilgocenia kamienic na starówce z programem naprawczym). Opublikował ponad 100 prac naukowych, promotor ponad 150 prac magisterskich i 13 doktoratów. Jest laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Torunia za rok 2001.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Prezydent Miasta Torunia co roku przyznaje stypendia i nagrody dla zdolnych uczniów. W 2019 roku obowiązują nowe zasady przyznawania tych świadczeń.
 • Kultura, Miasto
  Mieszkańcy Stawek spotkali się w niedzielę 19 maja 2019 r. na rodzinnym festynie parafialno-osiedlowym.
 • Miasto
  13 maja 2019 roku rusza nabór do klas I liceów, techników i szkół branżowych I stopnia. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano w sumie ponad 5100 miejsc dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych.
 • Miasto
  W sobotę 18 maja 2019 r. w Centrum Kształcenia ustawicznego w Toruniu odbył się V Kongres Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego. Temat tegorocznego Kongresu „Sprawdzone metody wychowania i edukacji małego dziecka”.Inicjatorem przedsięwzięcia było działające od 2002 r. w Toruniu, Stowarzyszenie Edukacji Przedszkolnej „Inicjatywa i Twórczość”,...
 • Drogi
  Miejski Zarząd Dróg informuje o utrudnieniach drogowych w Toruniu na przełomie maja i czerwca 2019 r. związanych z planowanymi pracami wodociągowo-kanalizacyjnymi.
 • Miasto
  Każdy pełnoletni mieszkaniec Torunia, pomimo braku zameldowania w mieście może złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców.
 • Kolejna produkcja, tym razem związana z grupą Republika i Toruniem, odnosi sukces na rynku filmowym.
 • Od dwudziestu lat świetlica „Antoninek” wspiera w potrzebie i organizuje czas dzieciom z toruńskich Wrzosów. W niedzielę 19 maja 2019 r. świętowała swój jubileusz.
 • Informacje dla wyborców, członków komisji oraz komitetów wyborczych.
 • Tradycje sportowe i atuty Torunia jako Europejskiego Miasta Sportu 2019 zostały zaprezentowane podczas pierwszej rundy Indywidualnych Mistrzostw Świata na żużlu. Turniej odbył się 18 maja 2019 roku na PGE Narodowym w Warszawie.
 • Ponad 200 młodych rowerzystów rywalizowało w niedzielę 19 maja 2019 roku na Motoarenie w wyścigach rowerowych zorganizowanych w ramach obchodów 10-lecia powstania najlepszego stadionu żużlowego na świecie.
 • Elana Toruń przegrała w niedzielę 19 maja 2019 r. z Olimpią Elbląg 1:2 i straciła szanse na awans do I ligi. A były one spore, zważywszy że GKS Bełchatów zakończył swoje spotkanie remisem.
 • Budynek przy ul. Słowackiego 114 zostanie poddany przebudowie i modernizacji, by swoją siedzibę miał tam Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.
 • Życie codzienne w Toruniu w latach 1914-1920, u progu odzyskania niepodległości, jest tematem prelekcji, na którą zaprasza 22 maja 2019 r. Książnica Kopernikańska przy ul. Słowackiego 8.