www.torun.pl

Thorunium dla plastyków

Kultura
Data publikacji: 30 grudnia 2009
Autor: admin_vobacom

Dwóch artystów plastyków: prof. Mieczysław Ziomek i Zbigniew Mikielewicz otrzymają 1 stycznia 2010 r. z rąk prezydenta Michała Zaleskiego medale Thorunium. Uroczystość odbędzie się podczas koncertu noworocznego w Dworze Artusa.

Medal Thorunium

Medal Thorunium to najwyższe przyznawane przez prezydenta naszego miasta wyróżnienie. Mogą nim być uhonorowane instytucje, firmy, organizacje i stowarzyszenia w rocznicę powstania lub w uznaniu zasług dla miasta, a także osoby fizyczne (również cudzoziemcy) z okazji jubileuszy, szczególni goście miasta i Prezydenta Torunia, szczególnie zasłużone dla Torunia. 1 stycznia prezydent tradycyjnie wyróżnia dwie osoby z toruńskiego środowiska artystycznego.

M. Ziomek, Zabawa przy stole II

Mieczysław Ziomek urodził się w 1941 we Lwowie. W latach 1964-1969 studiował malarstwo na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, które ukończył dyplomem z wyróżnieniem w pracowni Stanisława Borysowskiego. W 1969 roku rozpoczął pracę dydaktyczną na toruńskim uniwersytecie, od 1997 roku jako profesor zwyczajny. Pełnił funkcję prodziekana WSP w latach 1985–1987 i 1996–1999. Prowadzi pracownię dyplomującą malarstwa. Był członkiem Grupy Toruńskiej. Organizuje coroczne wyjazdy plenerowe dla studentów. Kolorystyczna twórczość Mieczysława Ziomka przebiega dwutorowo. Z jednej strony tworzy stylizowane malarstwo olejne, z drugiej – niemal realistyczne pejzaże z licznych podróży. W latach 70. i na początku lat 80. głównymi bohaterami stylizowanych kompozycji byli dziecko i lalka. Następnie od początku lat 90. zdynamizowane układy na płótnie oddawały szeroką przestrzeń natury czy miasta.
Zorganizował 43 wystawy indywidualne w Polsce i za granicą oraz brał udział w 60 wystawach zbiorowych.

Zbigniew Mikielewicz przy pracy, fot. Wojtek Szabelski/freepress.pl

Zbigniew Mikielewicz urodził się 25 lutego 1956. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, początkowo malarstwo w pracowni prof. Stanisława Borysowskiego, następnie rzeźbę w pracowni prof. Barbary Bieniulis Strynkiewicz. Dyplom z rzeźby otrzymał w 1982 roku. Zajmuje się scenografią teatralną, projektowaniem wnętrz i rzeźbą w szerokim jej rozumieniu: monumentalną, kameralną, małymi formami i medalierstwem. Jest laureatem szesnastu nagród i wyróżnień w konkursach rzeźbiarskich. W rzeźbie pomnikowej używa oszczędnych środków wyrazu kierując się fundamentalna zasadą minimalizmu "mniej oznacza więcej". Przykładem jest powściągliwy w formie pomnik gen Grota Roweckiego w Warszawie czy będące w przygotowaniu do realizacji pomniki dla Gdańska: Pomordowanych Pomorzan i pomnik Daniela Fahrenheita. Od kilku lat pasjonuje się architekturą. Zainteresowanie tworzeniem w przestrzeni publicznej przejawia się w licznych projektach architektonicznych, czego wyrazem jest udział wspólnie z toruńskim architektem Przemysławem Dudziukiem w międzynarodowych konkursach architektonicznych. Najważniejsze z nich to  projekt Wielkiego Muzeum Egipskiego w Giza oraz  projekt Muzeum i Pomnika Ofiar Tsunami w Tajlandii.

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Mieszkańcy Stawek spotkali się w niedzielę 19 maja 2019 r. na rodzinnym festynie parafialno-osiedlowym.
 • Miasto
  Prezydent Miasta Torunia co roku przyznaje stypendia i nagrody dla zdolnych uczniów. W 2019 roku obowiązują nowe zasady przyznawania tych świadczeń.
 • Miasto
  13 maja 2019 roku rusza nabór do klas I liceów, techników i szkół branżowych I stopnia. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano w sumie ponad 5100 miejsc dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych.
 • Miasto
  W sobotę 18 maja 2019 r. w Centrum Kształcenia ustawicznego w Toruniu odbył się V Kongres Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego. Temat tegorocznego Kongresu „Sprawdzone metody wychowania i edukacji małego dziecka”.Inicjatorem przedsięwzięcia było działające od 2002 r. w Toruniu, Stowarzyszenie Edukacji Przedszkolnej „Inicjatywa i Twórczość”,...
 • Drogi
  Miejski Zarząd Dróg informuje o utrudnieniach drogowych w Toruniu na przełomie maja i czerwca 2019 r. związanych z planowanymi pracami wodociągowo-kanalizacyjnymi.
 • Miasto
  Każdy pełnoletni mieszkaniec Torunia, pomimo braku zameldowania w mieście może złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców.
 • Kolejna produkcja, tym razem związana z grupą Republika i Toruniem, odnosi sukces na rynku filmowym.
 • Od dwudziestu lat świetlica „Antoninek” wspiera w potrzebie i organizuje czas dzieciom z toruńskich Wrzosów. W niedzielę 19 maja 2019 r. świętowała swój jubileusz.
 • Tradycje sportowe i atuty Torunia jako Europejskiego Miasta Sportu 2019 zostały zaprezentowane podczas pierwszej rundy Indywidualnych Mistrzostw Świata na żużlu. Turniej odbył się 18 maja 2019 roku na PGE Narodowym w Warszawie.
 • Informacje dla wyborców, członków komisji oraz komitetów wyborczych.
 • Ponad 200 młodych rowerzystów rywalizowało w niedzielę 19 maja 2019 roku na Motoarenie w wyścigach rowerowych zorganizowanych w ramach obchodów 10-lecia powstania najlepszego stadionu żużlowego na świecie.
 • Elana Toruń przegrała w niedzielę 19 maja 2019 r. z Olimpią Elbląg 1:2 i straciła szanse na awans do I ligi. A były one spore, zważywszy że GKS Bełchatów zakończył swoje spotkanie remisem.
 • Budynek przy ul. Słowackiego 114 zostanie poddany przebudowie i modernizacji, by swoją siedzibę miał tam Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.
 • Życie codzienne w Toruniu w latach 1914-1920, u progu odzyskania niepodległości, jest tematem prelekcji, na którą zaprasza 22 maja 2019 r. Książnica Kopernikańska przy ul. Słowackiego 8.