Thorunium dla Henryka Gizy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Thorunium dla Henryka Gizy

Kultura
Data publikacji: 03 października 2006
Autor: admin_vobacom

7 października 2006 r. o godz.18.00 w Ratuszu Staromiejskim prezydent Michał Zaleski wręczy Henrykowi Gizie medal Thorunium. Wyróżnienie przyznano z okazji 15-lecia założonego przez muzyka Zespołu Kameralnego Multicamerata, a także za organizację Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica.

Wręczenie medalu nastąpi podczas koncertu inaugurującego Bałtyckie Tournee zespołu, które obywa się z okazji jubileuszu. W ramach trasy, poza Toruniem odbędzie się co najmniej 15 koncertów, między innymi w Kiejdanach, Rydze, Helsinkach, Goeteborgu, Upsali, Kopenhadze i Moskwie. Publiczność wysłucha głównie muzyki polskiej.

- Nie czarujmy się, poza Polską znanych jest zaledwie dwóch, trzech naszych kompozytorów. Dlatego staram się propagować także mniej znanych twórców – zaznacza Henryk Giza.
Zdarzać się jednak będzie, że muzycy zagrają także utwory kompozytorów krajów, do których pojadą. Zwłaszcza, że w niektórych miejscach koncertować będą z tamtejszymi solistami.

Podczas toruńskiego koncertu melomani usłyszą utwory Lutosławskiego, Maciejewskiego, Bacewicz, Koszewskiego i toruńskiej kompozytorki Magdaleny Cynk.

Zespół Multicamerata zainaugurował swoją działalność w 1991 roku Niedzielnymi Koncertami Pałacowymi. Jak twierdzi Henryk Giza, przed piętnastu laty zespół wypełnił pewną lukę. Toruńska Orkiestra Kameralna wykonywała utwory na większy skład, była więc potrzeba stworzenia zespołu kilkuosobowego. Giza stwierdził także, iż skoro jednym z symboli Torunia jest grający na skrzypcach flisak, nie sposób tego nie wykorzystać.

Do tej pory zespół zjeździł wiele sal koncertowych w całej Europie. Przez lata współpracował z takimi pianistami jak Marek Drewnowski czy Piotr Paleczny, a także artystami z Japonii, Finlandii, Litwy i Szwecji. Różne okazje stawały się pretekstem do odbycia tournee po krajach Europy, np. w roku chopinowskim zespół koncertował z różnymi pianistami z odwiedzanych przez Multicameratę krajów. Trasa z okazji 450-lecia śmierci i 520-lecia urodzin Mikołaja Kopernika wiodła przez miejsca, w których przebywał słynny astronom: Toruń, Grudziądz, Frombork, Olszstyn, a także Padwę, Ferrarę, Bolonię, Watykan. Na swoim koncie zespół ma 10 płyt nagranych różnymi artystami w kraju i za granicą. Skład Multicameraty zmieniał się kilkakrotnie. Obecnie tworzą go: Henryk Giza (kontrabas), Wojciech Kołaczyk (I skrzypce), Dariusz Groblewski (II skrzypce), Zbigniew Szczęch (altówka) i Michał Litwa (wiolonczela).

Podczas jednej z tras koncertowych zespołu w Związku Radzieckim, właśnie dokonywały się przemiany i z dawnych republik powstawały nowe państwa. Wtedy zrodził się pomysł zorganizowania festiwalu, który skupiałby muzyków z krajów położonych nad Morzem Bałtyckim. Tak powstała Probaltica, której trzynasta edycja odbyła się w tym roku. Podczas festiwalu promowane są zespoły i muzyka kompozytorów z państw położonych nad Morzem Bałtyckim. Koncerty oprócz Torunia odbywają się także w Warszawie i Grudziądzu. Festiwal miał swoje prezentacje muzyczne także w pozostałych krajach nadbałtyckich.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  Ministerstwo Obrony Narodowej i Wojsko Polskie, w październiku i listopadzie, organizują dla chętnych, dorosłych Polaków bezpłatne, jednodniowe szkolenia pod hasłem „Trenuj z wojskiem”.
 • Plakat informujący o Toruńskiej Nocy Naukowców
  Miasto
  Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zapraszają 30 września 2022 r. na „Toruńską Noc Naukowców”. W programie znalazły się warsztaty, pokazy oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw.
 • Biznes, Miasto
  Program Moja Starówka świętuje 5. urodziny. Program oferuje rabaty w 92 punktach handlowych i usługowych na starówce.
 • Plakat informujący o wydarzeniu Toruń Freestyle Battle
  Miasto, Sport
  Ruszają zapisy na Amatorskie Mistrzostwa Torunia w jeździe na hulajnogach, rolkach, deskorolkach i rowerach. Toruń Freestyle Battle - Republika Park Edition zaplanowano na 8 października 2022 r.
 • Na zdjęciu: mężczyzna tłumaczy dzieciom pracującym na komputerach
  Miasto
  We wrześniu 2022 r. dzieci i młodzież z całej Polski postawili pierwsze kroki w programowaniu w ramach największych warsztatów programistycznych „Koduj z Gigantami”. W bezpłatnych zajęciach 11. już edycji wydarzenia wzięło udział prawie 20 000 osób, w tym także młodzi mieszkańcy miasta Toruń. Od 3 do 25 września uczestnicy warsztatów poznali...
 • Wizualizacja budynku usługowego przy ul. Świdnickiej
  Biznes, Miasto
  Halę usługowo-produkcyjną wraz z biurami i pomieszczeniami socjalnymi wybuduje w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń Wschód” spółka HS Inwestycje. Firma planuje oddanie budynku do użytkowania na koniec 2023 roku. Poznaliśmy już wizualizacje bryły budynku.
 • Ponad 1800 uczniów z 17 toruńskich placówek oświatowych wzięło udział w spotkaniach ze strażnikami miejskimi na temat bezpieczeństwa związanego z rozpoczęciem roku szkolnego.
 • Dwie działki pod usługi będzie można kupić w przetargach organizowanych przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Torunia. Tereny inwestycyjne na osiedlu Na Skapie w Toruniu pójdą pod młotek 30 listopada 2022 r.
 • Od soboty 1 października 2022 r. zmieniony zostanie rozkład jazdy linii autobusowej nr 32 - informuje MZK w Toruniu.
 • Zakończona w tym roku rozbudowa mostu drogowego im. marsz. Józefa Piłsudskiego zajęła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku! Rozstrzygnięcia poznaliśmy podczas uroczystej gali, która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Wręczenie statuetek w kategorii Drogi i obiekty mostowe. Toruń reprezentował...
 • Trwa ostatnie odliczanie przed SGP i SGP2 na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory przygotowane w wersji polskiej i angielskiej.
 • 29 września obchodzony jest Światowy Dzień Serca. Jest to okazja, aby podnosić świadomość społeczną w zakresie chorób układu krążenia, które stanowią największe wzywanie współczesnego zdrowia publicznego.
 • Pomóż Klimatowi! Pod tym hasłem odbędą się konsultacje społeczne dotyczące tworzenia Planu Adaptacji do Zmian Klimatu dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia.
 • Przedsiębiorstwo Swimer, które produkuje m.in. zbiorniki do magazynowania i dystrybucji płynów i paliw, jest bohaterem kolejnego odcinka cyklu filmowego „Tak się robi biznes w Toruniu”, realizowanego przez Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.