www.torun.pl

Tęskno z Nagrodą im. Grzegorza Ciechowskiego

Kultura, Miasto
Data publikacji: 21 listopada 2018
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Konferencja prasowa dotycząca Dni Grzegorza Ciechowskiego

Joanna Longić i Hania Rani czyli duet Tęskno otrzyma Nagrodę Artystyczną Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego 2018. Prestiżowe wyróżnienie panie odbiorą podczas koncertu pamięci Ciechowskiego w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa 15 grudnia. To wydarzenie będzie kulminacją tegorocznej V edycji Dni Grzegorza Ciechowskiego.

Nagroda, której patronuje nieżyjący lider zespołu Republika, przyznana zostanie po raz 17. W gronie laureatów tego prestiżowego wyróżnienia znaleźli się m.in. Piotr Rogucki, Lao Che, Mela Koteluk, Julia Marcel czy Tomasz Organek. W tym roku zdecydowano, że na nagrodę zasłużyły wokalistka i skrzypaczka Joanna Longić oraz pianistka i kompozytorka Hania Rani, które stworzyły nowy, alternatywny projekt – Tęskno. Koncert z ich udziałem będzie jednym z najważniejszych punktów programu Dni Grzegorza Ciechowskiego.

- Przez te kilka dni Grzegorz będzie szczególnie blisko torunian. Dni pamięci Grzegorza Ciechowskiego rozpoczniemy 13 grudnia. Dla nas lider Republiki to symbol twórczej osobowości i wartości artystycznych, które wpisały się na stałe w historie Torunia - powiedział prezydent Michał Zaleski podczas konferencji prasowej zorganizowanej w CKK Jordanki 21 listopada.

Dni Grzegorza Ciechowskiego

O tym kto otrzyma nagrodę w wysokości 15 tys. złotych brutto zdecydowani członkowie kapituły: Agnieszka Szydłowska, Bruno Ciechowski, Piotr Rogucki, Rafał Bryndal, Mirosław Pęczak, Mariusz Składanowski i Zbigniew Krzywański. Ich zdaniem duet Tęskno to nowa jakość na polskim rynku muzycznym i nie sposób tego nie docenić.

- Ten zespół to symbioza dźwięku i tekstu, ale ważne w twórczości Tęskno są także cisza i milczenie. Nagrodę przyznaliśmy za bardzo dobrą i entuzjastycznie przyjętą debiutancką płytę zespołu „Mi”wyjaśnia Mariusz Składanowski, członek kapituły nagrody.

Po raz pierwszy w pracach komisji brał udział syn Grzegorza Ciechowskiego Bruno. Było to dla niego bardzo ważne doświadczenie.

- Nigdy wcześniej nie miałem okazji uczestniczyć w wyborze laureata wyróżnienia, któremu patronuje mój tata. Cieszę się że w końcu dojrzałem do tego, aby brać udział w tych obradach - zdradza Bruno Ciechowski, członek kapituły nagrody.

Już po raz piąty grudniowe wspomnienie o zmarłym w 2001 roku muzyku to nie tylko koncert specjalny w toruńskiej Od Nowie, ale kilkudniowy festiwal nazwany Dni Grzegorza Ciechowskiego. W tym roku cykl wydarzeń zainauguruje pokaz filmu „Faceci w czerni” w Kinie Centrum, który odbędzie się 13 grudnia. Tego samego dnia przeboje Republiki w symfonicznych aranżacjach Krzysztofa Herdzina usłyszymy w sali koncertowej CKK Jordanki. Wykonają je muzycy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej i zaproszone gwiazdy.

- Krzysztof Herdzin będzie dyrygować muzykami podczas tego wyjątkowego koncertu. Najbardziej znane piosenki Republiki zaśpiewają: Kasia Kowalska, Natalia Nykiel, Marek Piekarczyk i Mateusz Ziółko - zaprasza Marek Czekała, dyrektor TOS.

Najważniejsze wydarzenia zaplanowano na sobotę (15 grudnia). Tego dnia w Od Nowie o godz. 16. prapremierę będzie miał film Wojciecha Skrobiszewskiego „Obywatel Miłość”.

- To jest mój debiut, nie jestem filmowcem, po prostu kocham kino. Film opowie historię piękniej miłości pełnej wzruszeń, ta historia mniej jednak nie przestraszyłazapewnia Wojciech Skrobiszewski.

Ze względu na pokaz próby do koncertu w Od Nowie zostaną wstrzymane. Tradycyjnie organizatorzy nie zdradzają jacy artyści wezmą udział w tym wydarzeniu. Wszystko po to, aby cała uwaga publiczności skupiła się na Grzegorzu.

- Wystąpią zarówno muzycy, którzy gościli już na naszych koncertach oraz gwiazdy, które po raz pierwszy zmierzą się z twórczością Ciechowskiego. Tylko zespół Tęskno będzie mógł zaśpiewać swój repertuarzapewnia Maurycy Męczekalski, dyrektor Akademickiego Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa.

Przed Dniami Grzegorza Ciechowskiego zespół Tęskno wystąpi w Toruniu 24 listopada. Podczas sobotniego koncertu na scenie Dworu Artusa towarzyszyć im będzie Högni, pochodzący z Islandii wokalista grupy GusGus.

Program V DNI Grzegorza Ciechowskiego.

13 grudnia (czwartek)

 • godz. 18.00 – „Faceci w czerni”, pokaz filmu. Kino Centrum, CSW, ul. Wały Gen. Sikorskiego 13 . Wstęp wolny
 • godz. 20.00 – koncert „Grzegorz Ciechowski Symfonicznie”, CKK Jordanki, Aleja Solidarności 1-3. Koncert biletowany.

Niezrównany polski aranżer Krzysztof Herdzin podjął się napisania specjalnie dla Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej opracowań utworów ikony polskiego, a przede wszystkim toruńskiego zespołu Republika. Do współpracy i wykonania nieśmiertelnych szlagierów Grzegorza Ciechowskiego zaprosiliśmy gwiazdy polskiej sceny muzycznej - Kasię Kowalską, Natalię Nykiel, Marka Piekarczyka i Mateusza Ziółko.
 
Wystąpią: Kasia Kowalska, Natalia Nykiel, Marek Piekarczyk, Mateusz Ziółko
Adam Lemańczyk - fortepian
Jakub Kujawa - gitara
Robert Kubiszyn - gitara basowa
Cezary Konrad - perkusja
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Krzysztof Herdzin - dyrygent, aranżacje
Mariusz Składanowski - prowadzenie
 
W programie m.in.: Nie pytaj o Polskę; Odchodząc; Mamona; Tak tak, to ja; Biała flaga; Moja krew.

14 grudnia (piątek)  

 • godz. 19.00 – Ciechowski na Kwintet , koncert w wykonaniu Kwartetu Infinito oraz Daniela Pradelli. Centrum Kultury Dwór Artusa, Rynek Staromiejski 6. Wstęp wolny

W ramach Dni Ciechowskiego na scenie Dworu Artusa wystąpi Kwartet Infinitoktóremu towarzyszyć będzie Daniel Pradella. Artyści zaprezentują specjalnie stworzony na tę okazję program zatytułowany Ciechowski na kwintet. Będzie on swoistym hołdem złożonym muzyce Grzegorza Ciechowskiego i zespołu Republika. Piosenki zabrzmią w klasycznych aranżacjach, wygrane przez kwartet smyczkowy z towarzyszeniem fortepianu.

Zabrzmią kawałki, które dla młodych twórców są inspiracją, wzorcem, ale też utwory które po prostu im się podobają. W programie usłyszymy m.in. Stojąc w kolejce, Moją krew, Śmierć na pięć, Piejo Kury Piejo, czy Mamonę. Koncert zostanie wzbogacony o utwory artystów, którzy inspirowali Ciechowskiego, a także twórców, dla których to Ciechowski był wzorcem. Nad aranżacjami czuwał Daniel Pradella oraz Tomasz Cywiński.

15 grudnia (sobota)  

 • godz. 12.00 – Obcy Astronom – premiera książki Grzegorza Ciechowskiego z udziałem Anny Skrobiszewskiej i Rafała Skoniecznego. Prowadzenie Artur Burszta, Centrum Kultury Dwór Artusa, Rynek Staromiejski 6. Wstęp wolny

Promocja książki zawierającej teksty Grzegorze Ciechowskiego (wiersze, piosenki) z komentarzem Rafała Skoniecznego. W książce znajdują się unikalne teksty do tej pory nigdzie nie publikowane. Po spotkaniu będzie możliwość zakupu książek wprost od wydawnictwa.

 • godz. 13.00 – 17.00 Toruńska Giełda Winylowa. Centrum Kultury Dwór Artusa, Rynek Staromiejski 6. Wstęp wolny

Po raz kolejny Toruńska Giełda Winylowa zawita w progi Dworu Artusa, jak zwykle też w grudniu będzie poświęcona Grzegorzowi Ciechowskiemu. Będzie to również doskonała okazja, żeby zaopatrzyć się w prezenty pod choinkę dla miłośników czarnych krążków i nie tylko. Można liczyć, że na stoiskach pojawią się płyty właśnie Obywatela G.C. i Republiki.

Giełda została stworzona przez toruńskiego fotografa i kolekcjonera Jacka Chmielewskiego, który to konsekwentnie stara się promować muzykę nagraną na czarnych krążkach. Dlaczego warto wybrać winyle? Ponad 30 lat temu w programie Sonda pojawił się po raz pierwszy rewolucyjny wynalazek w dziedzinie audio – mieniąca się kolorami płyta kompaktowa. Jeden z prowadzących cytował melomanów, którzy udowadniali, że cyfrowy dźwięk z płyty CD jest jednak zbyt doskonały, pozbawia nagrania tej specyficznej miękkości, zastępując ją ostrym i krystalicznie idealnym dźwiękiem. Wkrótce płyty winylowe zaczęły znikać z rynku, stając się znakiem rozpoznawczym wapniaków nie idących za nowoczesnością. A jednak, po 25 latach winyle powróciły dumnie na półki w wielu naszych domach. One i gramofony stały się jednym z najbardziej urzekających powrotów tego co stare i sprawdzone. Coraz częściej przeznaczamy dla nich ważne miejsce w pokoju, salonie lub nawet specjalnym pomieszczeniu do słuchania muzyki.

 • godz. 16.00 – pokaz filmu „Obywatel Miłość”, ACKiS Od Nowa, ul. Gagarina 37a. Wstęp na wejściówki i zaproszenia. Prapremiera!
 • godz. 20.00 – koncert specjalny pamięci Grzegorza Ciechowskiego, wręczenie Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego, ACKiS Od Nowa, ul. Gagarina 37a. Koncert biletowany

16 grudnia (niedziela)

 •  godz. 16.00 – „Faceci w czerni”, pokaz filmu. Kino Centrum. CSW, ul. Wały Gen. Sikorskiego 13. Wstęp wolny

Imprezy towarzyszące:

13-16 grudnia

„Obywatel słowa” czyli z Ciechowskim przy kawie - Mistrz i Małgorzata, ul. Szewska 17

Grupa artystyczna agAT  w grudniu organizuje wieczorek literacki pt.  "Obywatela słowa". Jest to nagrana audycja składająca się z wierszy Grzegorza Ciechowskiego recytowanych przez członków grupy przeplatanych jego muzyką. Audycja ta nadawana będzie w trakcie dni Grzegorza Ciechowskiego (13-16 grudnia b.r.) w Restauracji "Mistrz i Małgorzata". Wystrój restauracji będzie wzbogacony wówczas o czarno-białe barwy w postaci flag, krawatów oraz wydawnictw płytowych Republiki, Obywatela G.C. oraz Grzegorza z Ciechowa.

1-31 grudnia

Artyści z Galerii Rusz w ramach tegorocznych Dni Grzegorza Ciechowskiego przygotowali inspirującą wystawę niezwykłych prac pt."Jasne pasy".  Na "fladze" Republiki widnieją czarno-białe pasy. Można je traktować jako metaforę życia i rzeczywistości, która ma ciemne i jasne strony. To kwestia naszego wyboru czy skupimy się na jasnych czy ciemnych "pasach". Artyści w tym roku skoncentrowali się w swoich pracach na jasnych "pasach". 

W Toruniu:

- autobus MZK

- bilbordy przy ulicy: Szosa Chełmińska/Targowisko i Wały gen. Sikorskiego

W Warszawie:

- 3 bilbordy.

fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  W najbliższych dniach Toruń opanują setki tysięcy turystów. Ruszyła jedenasta edycja Bella Skyway Festival, która potrwa do niedzieli!
 • Biznes, Miasto
  Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego w 2018 roku torunianie zarabiali przeciętnie 4629 zł i 36 groszy brutto miesięcznie.
 • Inwestycje, Kultura, Miasto
  20 sierpnia 2019 r. przedstawiciele miasta wizytowali trwającą adaptację Koszarów Bramy Chełmińskiej na Muzeum Twierdzy Toruń. Nowy oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu ma być otwarty w przyszłym roku.
 • Kultura, Miasto
  W dniach 20-25 sierpnia 2019 r. odbędzie się 11. edycja Bella Skyway Festival. W tym roku motywem przewodnim Bella Skyway Festival jest „Różnorodność miejsca”.
 • Miasto
  Miasto uruchomiło specjalną stronę z informacjami o nadchodzących wyborach do Sejmu RP i do Senatu RP, które odbędą się 13 października 2019 r.
 • Kultura, Miasto, MZK
  20 sierpnia 2019 roku rusza tegoroczny Bella Skyway Festival. Organizatorzy przygotowali szereg udogodnień dla kierowców i pasażerów MZK na czas wydarzenia.
 • Na tegorocznym, 11. Bella Skyway Festival pojawi się instalacja dotycząca komunikacji miejskiej. Będzie wyświetlana m.in. na autobusie Miejskiego Zakładu Komunikacji.
 • Dworce Miasto i Wschodni zostaną zmodernizowane, a pomiędzy nimi powstanie drugi tor, który zwiększy przepustowość linii - podpisana została umowa z wykonawcą dokumentacji projektu BiT City II.
 • 20 sierpnia 2019 r. do Torunia przyjechali koloniści z Ukrainy. W Muzeum Piernika spotkał się z nimi zastępca prezydenta Andrzej Rakowicz.
 • Roboty wodociągowe i ziemne oraz przygotowania do Bella Skyway Festival 2019 – tak w skrócie można podsumować to, co dzieje się na budowie przy ul. Chopina i na Wałach gen. Sikorskiego.
 • Nowym Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym została Ewa Nowak-Wąsicka. Funkcję tę będzie pełnić do 18 sierpnia 2024 roku.
 • 7 września 2019 r. na terenach rekreacyjnych w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu odbędzie się „Wielkie Śniadanie nad Wisłą”. Na część atrakcji obowiązują wcześniejsze zapisy.
 • 26 uzdolnionych uczniów uczęszczających do klas programowo najwyższych w szkołach ponadgimnazjalnych w minionym roku szkolnym otrzyma nagrody od prezydenta Michała Zaleskiego. Wręczenie wyróżnień zaplanowano na 22 sierpnia 2019 r. w Młodzieżowym Domu Kultury.
 • Toruński Klub Piłkarski Elana SA i Centrum Wsparcia Biznesu zapraszają lokalnych przedsiębiorców – pasjonatów piłki nożnej na spotkanie biznesowe. 4 września 2019 roku w Hotelu Filmar spotkają się przedstawiciele sportu i biznesu.