Tęskno z Nagrodą im. Grzegorza Ciechowskiego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Tęskno z Nagrodą im. Grzegorza Ciechowskiego

Kultura, Miasto
Data publikacji: 21 listopada 2018
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Konferencja prasowa dotycząca Dni Grzegorza Ciechowskiego

Joanna Longić i Hania Rani czyli duet Tęskno otrzyma Nagrodę Artystyczną Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego 2018. Prestiżowe wyróżnienie panie odbiorą podczas koncertu pamięci Ciechowskiego w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa 15 grudnia. To wydarzenie będzie kulminacją tegorocznej V edycji Dni Grzegorza Ciechowskiego.

Nagroda, której patronuje nieżyjący lider zespołu Republika, przyznana zostanie po raz 17. W gronie laureatów tego prestiżowego wyróżnienia znaleźli się m.in. Piotr Rogucki, Lao Che, Mela Koteluk, Julia Marcel czy Tomasz Organek. W tym roku zdecydowano, że na nagrodę zasłużyły wokalistka i skrzypaczka Joanna Longić oraz pianistka i kompozytorka Hania Rani, które stworzyły nowy, alternatywny projekt – Tęskno. Koncert z ich udziałem będzie jednym z najważniejszych punktów programu Dni Grzegorza Ciechowskiego.

- Przez te kilka dni Grzegorz będzie szczególnie blisko torunian. Dni pamięci Grzegorza Ciechowskiego rozpoczniemy 13 grudnia. Dla nas lider Republiki to symbol twórczej osobowości i wartości artystycznych, które wpisały się na stałe w historie Torunia - powiedział prezydent Michał Zaleski podczas konferencji prasowej zorganizowanej w CKK Jordanki 21 listopada.

Dni Grzegorza Ciechowskiego

O tym kto otrzyma nagrodę w wysokości 15 tys. złotych brutto zdecydowani członkowie kapituły: Agnieszka Szydłowska, Bruno Ciechowski, Piotr Rogucki, Rafał Bryndal, Mirosław Pęczak, Mariusz Składanowski i Zbigniew Krzywański. Ich zdaniem duet Tęskno to nowa jakość na polskim rynku muzycznym i nie sposób tego nie docenić.

- Ten zespół to symbioza dźwięku i tekstu, ale ważne w twórczości Tęskno są także cisza i milczenie. Nagrodę przyznaliśmy za bardzo dobrą i entuzjastycznie przyjętą debiutancką płytę zespołu „Mi”wyjaśnia Mariusz Składanowski, członek kapituły nagrody.

Po raz pierwszy w pracach komisji brał udział syn Grzegorza Ciechowskiego Bruno. Było to dla niego bardzo ważne doświadczenie.

- Nigdy wcześniej nie miałem okazji uczestniczyć w wyborze laureata wyróżnienia, któremu patronuje mój tata. Cieszę się że w końcu dojrzałem do tego, aby brać udział w tych obradach - zdradza Bruno Ciechowski, członek kapituły nagrody.

Już po raz piąty grudniowe wspomnienie o zmarłym w 2001 roku muzyku to nie tylko koncert specjalny w toruńskiej Od Nowie, ale kilkudniowy festiwal nazwany Dni Grzegorza Ciechowskiego. W tym roku cykl wydarzeń zainauguruje pokaz filmu „Faceci w czerni” w Kinie Centrum, który odbędzie się 13 grudnia. Tego samego dnia przeboje Republiki w symfonicznych aranżacjach Krzysztofa Herdzina usłyszymy w sali koncertowej CKK Jordanki. Wykonają je muzycy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej i zaproszone gwiazdy.

- Krzysztof Herdzin będzie dyrygować muzykami podczas tego wyjątkowego koncertu. Najbardziej znane piosenki Republiki zaśpiewają: Kasia Kowalska, Natalia Nykiel, Marek Piekarczyk i Mateusz Ziółko - zaprasza Marek Czekała, dyrektor TOS.

Najważniejsze wydarzenia zaplanowano na sobotę (15 grudnia). Tego dnia w Od Nowie o godz. 16. prapremierę będzie miał film Wojciecha Skrobiszewskiego „Obywatel Miłość”.

- To jest mój debiut, nie jestem filmowcem, po prostu kocham kino. Film opowie historię piękniej miłości pełnej wzruszeń, ta historia mniej jednak nie przestraszyłazapewnia Wojciech Skrobiszewski.

Ze względu na pokaz próby do koncertu w Od Nowie zostaną wstrzymane. Tradycyjnie organizatorzy nie zdradzają jacy artyści wezmą udział w tym wydarzeniu. Wszystko po to, aby cała uwaga publiczności skupiła się na Grzegorzu.

- Wystąpią zarówno muzycy, którzy gościli już na naszych koncertach oraz gwiazdy, które po raz pierwszy zmierzą się z twórczością Ciechowskiego. Tylko zespół Tęskno będzie mógł zaśpiewać swój repertuarzapewnia Maurycy Męczekalski, dyrektor Akademickiego Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa.

Przed Dniami Grzegorza Ciechowskiego zespół Tęskno wystąpi w Toruniu 24 listopada. Podczas sobotniego koncertu na scenie Dworu Artusa towarzyszyć im będzie Högni, pochodzący z Islandii wokalista grupy GusGus.

Program V DNI Grzegorza Ciechowskiego.

13 grudnia (czwartek)

  • godz. 18.00 – „Faceci w czerni”, pokaz filmu. Kino Centrum, CSW, ul. Wały Gen. Sikorskiego 13 . Wstęp wolny
  • godz. 20.00 – koncert „Grzegorz Ciechowski Symfonicznie”, CKK Jordanki, Aleja Solidarności 1-3. Koncert biletowany.

Niezrównany polski aranżer Krzysztof Herdzin podjął się napisania specjalnie dla Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej opracowań utworów ikony polskiego, a przede wszystkim toruńskiego zespołu Republika. Do współpracy i wykonania nieśmiertelnych szlagierów Grzegorza Ciechowskiego zaprosiliśmy gwiazdy polskiej sceny muzycznej - Kasię Kowalską, Natalię Nykiel, Marka Piekarczyka i Mateusza Ziółko.
 
Wystąpią: Kasia Kowalska, Natalia Nykiel, Marek Piekarczyk, Mateusz Ziółko
Adam Lemańczyk - fortepian
Jakub Kujawa - gitara
Robert Kubiszyn - gitara basowa
Cezary Konrad - perkusja
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Krzysztof Herdzin - dyrygent, aranżacje
Mariusz Składanowski - prowadzenie
 
W programie m.in.: Nie pytaj o Polskę; Odchodząc; Mamona; Tak tak, to ja; Biała flaga; Moja krew.

14 grudnia (piątek)  

  • godz. 19.00 – Ciechowski na Kwintet , koncert w wykonaniu Kwartetu Infinito oraz Daniela Pradelli. Centrum Kultury Dwór Artusa, Rynek Staromiejski 6. Wstęp wolny

W ramach Dni Ciechowskiego na scenie Dworu Artusa wystąpi Kwartet Infinitoktóremu towarzyszyć będzie Daniel Pradella. Artyści zaprezentują specjalnie stworzony na tę okazję program zatytułowany Ciechowski na kwintet. Będzie on swoistym hołdem złożonym muzyce Grzegorza Ciechowskiego i zespołu Republika. Piosenki zabrzmią w klasycznych aranżacjach, wygrane przez kwartet smyczkowy z towarzyszeniem fortepianu.

Zabrzmią kawałki, które dla młodych twórców są inspiracją, wzorcem, ale też utwory które po prostu im się podobają. W programie usłyszymy m.in. Stojąc w kolejce, Moją krew, Śmierć na pięć, Piejo Kury Piejo, czy Mamonę. Koncert zostanie wzbogacony o utwory artystów, którzy inspirowali Ciechowskiego, a także twórców, dla których to Ciechowski był wzorcem. Nad aranżacjami czuwał Daniel Pradella oraz Tomasz Cywiński.

15 grudnia (sobota)  

  • godz. 12.00 – Obcy Astronom – premiera książki Grzegorza Ciechowskiego z udziałem Anny Skrobiszewskiej i Rafała Skoniecznego. Prowadzenie Artur Burszta, Centrum Kultury Dwór Artusa, Rynek Staromiejski 6. Wstęp wolny

Promocja książki zawierającej teksty Grzegorze Ciechowskiego (wiersze, piosenki) z komentarzem Rafała Skoniecznego. W książce znajdują się unikalne teksty do tej pory nigdzie nie publikowane. Po spotkaniu będzie możliwość zakupu książek wprost od wydawnictwa.

  • godz. 13.00 – 17.00 Toruńska Giełda Winylowa. Centrum Kultury Dwór Artusa, Rynek Staromiejski 6. Wstęp wolny

Po raz kolejny Toruńska Giełda Winylowa zawita w progi Dworu Artusa, jak zwykle też w grudniu będzie poświęcona Grzegorzowi Ciechowskiemu. Będzie to również doskonała okazja, żeby zaopatrzyć się w prezenty pod choinkę dla miłośników czarnych krążków i nie tylko. Można liczyć, że na stoiskach pojawią się płyty właśnie Obywatela G.C. i Republiki.

Giełda została stworzona przez toruńskiego fotografa i kolekcjonera Jacka Chmielewskiego, który to konsekwentnie stara się promować muzykę nagraną na czarnych krążkach. Dlaczego warto wybrać winyle? Ponad 30 lat temu w programie Sonda pojawił się po raz pierwszy rewolucyjny wynalazek w dziedzinie audio – mieniąca się kolorami płyta kompaktowa. Jeden z prowadzących cytował melomanów, którzy udowadniali, że cyfrowy dźwięk z płyty CD jest jednak zbyt doskonały, pozbawia nagrania tej specyficznej miękkości, zastępując ją ostrym i krystalicznie idealnym dźwiękiem. Wkrótce płyty winylowe zaczęły znikać z rynku, stając się znakiem rozpoznawczym wapniaków nie idących za nowoczesnością. A jednak, po 25 latach winyle powróciły dumnie na półki w wielu naszych domach. One i gramofony stały się jednym z najbardziej urzekających powrotów tego co stare i sprawdzone. Coraz częściej przeznaczamy dla nich ważne miejsce w pokoju, salonie lub nawet specjalnym pomieszczeniu do słuchania muzyki.

  • godz. 16.00 – pokaz filmu „Obywatel Miłość”, ACKiS Od Nowa, ul. Gagarina 37a. Wstęp na wejściówki i zaproszenia. Prapremiera!
  • godz. 20.00 – koncert specjalny pamięci Grzegorza Ciechowskiego, wręczenie Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego, ACKiS Od Nowa, ul. Gagarina 37a. Koncert biletowany

16 grudnia (niedziela)

  •  godz. 16.00 – „Faceci w czerni”, pokaz filmu. Kino Centrum. CSW, ul. Wały Gen. Sikorskiego 13. Wstęp wolny

Imprezy towarzyszące:

13-16 grudnia

„Obywatel słowa” czyli z Ciechowskim przy kawie - Mistrz i Małgorzata, ul. Szewska 17

Grupa artystyczna agAT  w grudniu organizuje wieczorek literacki pt.  "Obywatela słowa". Jest to nagrana audycja składająca się z wierszy Grzegorza Ciechowskiego recytowanych przez członków grupy przeplatanych jego muzyką. Audycja ta nadawana będzie w trakcie dni Grzegorza Ciechowskiego (13-16 grudnia b.r.) w Restauracji "Mistrz i Małgorzata". Wystrój restauracji będzie wzbogacony wówczas o czarno-białe barwy w postaci flag, krawatów oraz wydawnictw płytowych Republiki, Obywatela G.C. oraz Grzegorza z Ciechowa.

1-31 grudnia

Artyści z Galerii Rusz w ramach tegorocznych Dni Grzegorza Ciechowskiego przygotowali inspirującą wystawę niezwykłych prac pt."Jasne pasy".  Na "fladze" Republiki widnieją czarno-białe pasy. Można je traktować jako metaforę życia i rzeczywistości, która ma ciemne i jasne strony. To kwestia naszego wyboru czy skupimy się na jasnych czy ciemnych "pasach". Artyści w tym roku skoncentrowali się w swoich pracach na jasnych "pasach". 

W Toruniu:

- autobus MZK

- bilbordy przy ulicy: Szosa Chełmińska/Targowisko i Wały gen. Sikorskiego

W Warszawie:

- 3 bilbordy.

fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Na zdjeciu: ławki i krzesła w sali lekcyjnej, w tle tablica i mapa
    Miasto
    Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Święcenie pokarmów na Rynku Staromiejskim
    Miasto
    W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Zakończyła się przebudowa skrzyżowania ulic Podgórnej z Wiązową. Powstało tu wyniesione skrzyżowanie. We wtorek 26 marca 2024 r. około godziny 16:00, po zakończeniu ostatnich prac porządkowych, zostanie udostępnione do ruchu.
  • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Zbliża się 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. Jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce odbędzie się w dniach 24-25 kwietnia 2024 r. w Copernicus Toruń Hotel.
  • W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Stowarzyszenie Centrum Wsparcia Rozwoju zaprasza na darmowe zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży z lewobrzeża w ramach projektu „Toruńskie Lewobrzeże aktywne sportowo”.