Tereny inwestycyjne na lewobrzeżu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Tereny inwestycyjne na lewobrzeżu

Biznes, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 15 października 2018
Autor: Magdalena Winiarska

Symboliczne wbicie pierwszej łopaty pod budowę kompleksowej infrastruktury technicznej oznacza rozpoczęcie prac na terenach inwestycyjnych należących do Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Wydarzenie miało miejsce 15 października 2018 roku przy ul. Andersa, gdzie położone są te tereny. Symbolicznego wbicia łopat dokonali: prezydent Torunia Michał Zaleski, Michał Korolko – prezes TARR, Marek Smoczyk - sekretarz województwa kujawsko-pomorskiego oraz Piotr Leczkowski – prezes PBDI SA. Ta spółka jest generalnym wykonawcą prac.

- Wcześniej zarządcą tych terenów było Wojsko Polskie, które postanowiło przekazać je podmiotom cywilnym. Przejęło je miasto Toruń, a następnie na mocy uchwały z 12 maja 2016 roku przekazało do Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. W pierwszej kolejności mają powstawać tu firmy z najnowszych technologii, prowadzące też własne badaniawyjaśna prezydent Michał Zaleski.

Ponad 16 ha terenów inwestycyjnych zlokalizowanych w Toruńskim Parku Technologicznym to 33 działki o powierzchni od 0,31 ha do 1,34 ha (jest możliwość łączenia działek) przeznaczone na działalność usługowo-produkcyjną i magazynową. Oferta nieruchomości skierowana jest głównie do innowacyjnych firm z sektora MŚP. Doskonała lokalizacja, korzystne położenie komunikacyjne, kompleksowe uzbrojenie gruntów, uregulowany stan prawny oraz infrastruktura przygotowana do prowadzenia kluczowych dla gospodarki szeroko rozumianych sektorów high-tech oraz sektora BPO/SSC to główne atuty terenów, które oferuje TARR.

W efekcie rozpoczętych prac na tym terenie powstaną: drogi (2,3 km), chodniki (3 km), ciągi pieszo-rowerowe (0,6 km), oświetlenie drogowe (na odcinku 3 km), kanalizacja sanitarna (2,8 km) i deszczowa (3,3 km), sieci: wodociągowa i hydrantowa (2,5 km), gazowa (2,4 km)i telekomunikacyjna (1,7 km) oraz przebudowa sieci energetycznej (1,7 km). Dodatkowo wykonane zostaną nasadzenia zieleni.

Planowany termin zakończenia prac to 30 września 2019 r.

- Mam nadzieję, że powstanie tu park technologiczny taki jak przy ul. Aleksandrowskiej. Przypomnę, że tam kiedyś teren wyglądał podobnie, a dziś działa ponad 100 przedsiębiorstw z branży nowoczesnych technologii, ponad 1000 miejsc pracy – mówi Michał Korolko, prezes TARR.Ostatnia działka przy ul. Aleksandrowskiej została zbyta w 2016 roku. Od tego czasu mieliśmy zapytania zarówno od działających tam firm, które wciąż chcą się rozwijać, jak i od firm zewnętrznych, które chcą stać się częścią Toruńskiego Parku Technologicznego. TARR bowiem to całe otoczenie biznesu, taki ekosystem wzajemnie wspierających się i współpracujących ze sobą przedsiębiorstw – i taki model chcemy p[przenieść tutaj.

Uroczystość inauguracyjną poprzedziła konferencja „Toruń/Andersa – Twoje miejsce na rozwój” skierowana do przedsiębiorców, potencjalnych inwestorów z sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw, zainteresowanych przeprowadzeniem nowych inwestycji, jak również rozwojem działalności gospodarczej na terenach inwestycyjnych zlokalizowanych przy ul. Gen. W. Andersa w Toruniu. Podczas konferencji zaprezentowano ofertę wsparcia finansowego dla przedsiębiorców, a Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu przedstawiło potencjał gospodarczy regionu. Nieruchomości znajdujące się na terenie Toruńskiego Parku Technologicznego znajdą się także w miejskiej ofercie nieruchomości przeznaczonych pod inwestycje.

Fot. Lech Kamiński



Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Rowerowa Stolica Polski 2024 - plakat
    Miasto, Sport
    Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Międzypokoleniowe warsztaty dla seniorów
    Kultura, Miasto
    Kopernikański Ośrodek Integracji UMK wraz z Instytutem Psychologii zaprasza do udziału w międzypokoleniowych oraz międzykulturowych warsztatach kreatywnych, połączonych z badaniem naukowym.
  • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy 30 kwietnia 2024 r. zaprasza do swoich stanowisk na Rynku Staromiejskim.
  • Kopernikański Ośrodek Integracji UMK wraz z Instytutem Psychologii zaprasza do udziału w międzypokoleniowych oraz międzykulturowych warsztatach kreatywnych, połączonych z badaniem naukowym.
  • Pracownicy Muzeum Okręgowego w Toruniu w zeszłym roku mieli przyjemność uczestniczyć w I edycji Konkursu Mocarze Sztuki fundacji Most the Most, którego ideą jest wykreowanie mody na wspieranie kultury i ochronę dzieł sztuki. Wiele osób wsparło w tym konkursie obiekt z zasobów toruńskiego Muzeum, jakim jest – kwatera ołtarza szafiastego z ok. 1500...
  • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia dysponuje środkami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację stażu, w ramach którego osoby niepełnosprawne, poszukujące pracy, niepozostające w zatrudnieniu, mogą zdobyć umiejętności praktyczne do wykonywania pracy na danym stanowisku.
  • Tegoroczna edycja Bella Skyway Festival w Toruniu odbędzie się, podobnie jak w roku poprzednim w formie otwartego festiwalu, zachęcającego do swobodnego spacerowania po Zespole Staromiejskim Torunia i odkrywania jego uroków.
  • Trzeci Diament do statuetki Lider Polskiego Biznesu odebrał 19 kwietnia 2024 r. w Warszawie prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. Prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez Business Centre Club.
  • W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.