Teatralne szaleństwo | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Teatralne szaleństwo

Kultura, Miasto
Data publikacji: 16 lipca 2023
Autor: Paula Gałązka

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Na zdjęciu: Ralph Kamiński podczas występu w Fosie Zamkowej

To były trzy gorące i pełne wrażeń dni. Za nami 9. edycja Festiwalu Teatrów Ulicznych, która odbyła się w dniach 14-16 lipca 2023 roku.

Wydarzenie rozpoczęło się w piątek spektaklem "ZielonoMu" Teatru JaSię. Pokaz był pozornie dla dzieci, ale wciągnęli się w zabawę także dorośli. Spektakl jest klaunadą, przeznaczoną dla widowni w każdym wieku. Opowieść o perypetiach Zielonego klauna i jego bezdennej walizce rozweseliły nawet najbardziej zachmurzonych. W trakcie przedstawienia odbył się pokaz żonglerki takimi przedmiotami jak piłki, maczugi, piłeczki pingpongowe i nie tylko. Drugim spektaklem można było dotknąć gotyk, tak charakterystyczny dla Torunia. Teatr Czwarte Miasto zaprezentował przed torunianami i turystami spektakl „Mały Gotyk”. Zaskakujące zwroty akcji, nowatorskie formy, a przy tym zachowanie teatralnej prostoty – to był idealny przepis na niespełna godzinę dobrej, rodzinnej zabawy!

W sobotę najpierw trwały warsztaty artystyczne i animacje dla dzieci, podczas, których można było zrobić brokatowe tatuaże i syntetyczne warkoczyki. Z kolei wieczorem w Fosie Zamkowej odbył się wyjątkowy koncert - na scenie otoczonej historycznymi murami wstąpił zespół Sorry Boys i Ralph Kamiński. Wydarzenie wypełniło fosę po brzegi. Zabawom, tańcom i śpiewom nie było końca.

Z kolei w niedzielne popołudnie odbył się spektakl Teatru Rozrywki Trójkąt „Magiczna Fasola”, który zabrał widzów do świata baśni odtwarzając średniowieczny klimat wsi i jarmarku. Niespodzianką przedstawienia było angażowanie widzów w przebieg wydarzeń. To właśnie najmłodsi mieli okazję pomóc głównemu bohaterowi w pokonywaniu przeciwności losu.

Wieczorem, o godzinie 19:30 w cudowną, muzyczną podróż zabrał mieszkańców i turystłów Olexander Dolgov, który wykonał swój koncert na balkonie generałówki. Koncert tego artysty był okazją do posłuchania wspaniałych utworów w wykonaniu uzdolnionego gitarzysty z Ukrainy, który podbił serca słuchaczy podczas swojej trasy po USA.

Ostatnią atrakcją, jaką miasto Toruń przygotowało podczas 9. Festiwalu Teatrów Ulicznych. Toruń. Kujawsko-Pomorskie był pokaz fireshow grupy Synergy Art. Pokaz wypełniony energią i efektami, a to wszystko w akompaniamencie rozrywkowej muzyki przyciągnął wielu widzów.

fot. Wojtek Szabelski

fot. Paula Gałązka

fot. Agnieszka Bielecka

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwaj żużlowcy na torze
  Miasto, Sport
  W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Balonowy spektakl nad stadionem miejskim
  Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema 23/29....
 • Bulwar Filadelfijski w Toruniu
  Inwestycje, Miasto
  Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia ws. pokontrolnego wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli dot. Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Maturzystka na 100%
  Miasto
  Agnieszka Peret, absolwentka Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, jedną z dwóch toruńskich laureatek konkursu "Matura na 100 procent". Spotkał się z nią Prezydent Torunia Michał Zaleski. - Nie bez przyczyny fundacja, która organizuje wyłonienie najlepszych spośród najlepszych maturzystek i maturzystów nazywa się zawsze warto. Bo...
 • Projekty rewitalizacji siedziby katów toruńskich oraz prac konserwacyjnych w kościele p.w. Św. Jakuba otrzymają dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
 • W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
 • Zaburzeniom związanym z FASD/FAS można w stu procentach zapobiec zachowując abstynencję w ciąży.
 • W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Dokładnie 22 października 2023 r. maratończycy z całej Polski, upamiętniając 550. rocznicę narodzin Mikołaja Kopernika, wystartują na dystansie królewskim spod pomnika Kopernika.
 • Muzeum i hostel znalazły swoje miejsce na Dworcu Toruń Główny, który po metamorfozie odwiedzają nie tylko podróżni.
 • Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną, 17. odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”. W najbliższą środę (27 września 2023 r.) spotkamy się z Panem Miłoszem Rusieckim, pasjonatem lotnictwa i autorem rewelacyjnej książki pt. „Lotnicze obiekty Torunia 1908–1955. Obiekty aeronautyczne”.
 • Przez ostatnie 40 lat działał na rzecz toruńskiej kultury i edukował młodych. 27 września 2023 roku Prezydent Torunia Michał Zaleski spotkał się odchodzącym na emeryturę Zbigniewem Przybyszem. Spotkanie było okazją do wielu wspomnień i opowieści, ale przede wszystkim do podziękowań: - Dziekuję za Pana wieloletnią pracę na rzecz miasta, współpracę...