www.torun.pl

Tarcza Antykryzysowa - nowe propozycje

Biznes
Data publikacji: 07 kwietnia 2020
Autor: Adrian Aleksandrowicz

Ministerstwo Rozwoju przedstawiło dziś (7 kwietnia) nowe propozycje rozwiązań dedykowanych przedsiębiorcom.

Wśród zapowiedzi tzw. Tarczy Antykryzysowej 2.0, znalazły się między innymi:

- rozszerzenie pomocy dla przedsiębiorców w postaci objęcia 3-miesięcznym zwolnieniem ze składek ZUS firm zatrudniających do 49 pracowników (prawdopodobnie 50 % ulga);

- nowe rozwiązanie dla średnich i dużych firm: fundusz gwarancji płynnościowych BGK;

- zwiększenie dostępności pożyczek dla mikroprzedsiębiorców;

- zabezpieczenie przed egzekucją komorniczą środków pochodzących z tarczy antykryzysowej;

- tzw. "świadczenie postojowe" - będzie można wypłacić trzykrotnie;

- możliwość renegocjacji warunków kredytu bankowego przez wszystkich przedsiębiorców (niezależnie od wielkości zobowiązania);

- uproszczenie procedur administracyjnych.

Jak zaznaczyło Ministerstwo Rozwoju, prace nad poszerzeniem pakietu wciąż trwają i możliwe będą jego dalsze modyfikacje. Rozważana jest możliwość obejmowania państwową pomocą firm, które zostały założone po 1 marca (dotychczas o pomoc ubiegać się mogły firmy założone do 1 lutego).

Oprócz wspomnianych powyżej propozycji, nowelizacja przewiduje rozszerzenie pomocy dla osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych, zasiłki dla rolników objętych kwarantanną, wsparcie e-usług w służbie zdrowia, uproszczenie działań usług pocztowych, czy też pomoc szkołom w kwestiach wdrażania nauki zdalnej.

Projekt ustawy został przesłany do Sejmu RP, który zajmie się procedowaniem tej propozycji.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu zdobywca tytułu DJ Roku, WRB. trzyma statuetkę oraz dyplom
  Kultura, Miasto
  Po prawie miesiącu głosowania, poznaliśmy zwycięzców plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2020. 8 sierpnia nagrodzony został najlepszy toruński DJ, Wykonawca, Nadzieja oraz Płyta Roku.
 • Na zdjęciu kran nad suchym zlewem
  Miasto
  Na 10 sierpnia 2020 r. zostało zaplanowane czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do niektórych budynków przy ul. Warneńczyka oraz Bażyńskich.
 • Maciej Tacher
  Kultura, Miasto
  Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.
 • Na zdjęciu: tramwaj czekający na przystanku
  MZK
  W sobotę 8 sierpnia 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • Na zdjęciu: maszyny i ludzie pracujący na poboczu w rejonie Al. św. Jana Pawła II
  MZK
  W związku ze zmianą organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości od soboty 8 sierpnia 2020 r. godz. 8:00 przeniesiony zostanie przystanek autobusowy „Plac Rapackiego”.
 • Na zdjęciu: uczestnicy wyścigu z pucharami
  Sport
  1 i 2 sierpnia 2020 r. odbyła się pierwsza edycja międzynarodowego wyścigu „Śladami Królewny Anny Wazówny o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego”.
 • W piątek 7 sierpnia 2020 roku odbędzie się otwarty amatorski turniej siatkówki plażowej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, trwają zapisy duetów siatkarskich, które chcą wystąpić na boiskach na plaży przy ul. Broniewskiego 90.
 • Trzy spektakle w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, plebiscyt Toruńskie Gwiazdy 2020, piknik sztuki w Kaszczorku, wieczorne rejsy toruńskich flisaków - tak zapowiada się najbliższy weekend w Toruniu.
 • Po decyzji rządu dotyczącej powrotu uczniów do szkół od 1 września 2020 r. miasto intensywnie przygotowuje się do organizacji pracy placówek oświatowych w nowych warunkach.
 • Na terenie Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono 237 przypadków zarażenia koronawirusem. Kwarantanną objęto 374 osoby, a 172 powróciło do zdrowia. Od początku trwania pandemii odnotowano 20 zgonów.
 • Informujemy, że w czwartek 6 sierpnia 2020 r. w godzinach popołudniowych na terenie budowy w rejonie placu Rapackiego i pl. Niepodległości nastąpiła awaria sygnalizacji świetlnej. Trwa jej usuwanie.
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie realizuje projekt, w ramach którego możliwe jest przeprowadzenia testów na koronawirusa wśród pracowników publicznych podmiotów leczniczych z naszego województwa.
 • Świetlny pokaz motocross, szpaler fontann i projekcja na gigantycznych głowach, astronomiczny mapping na balonie czy kilkudziesięciometrowa instalacja z ekranów LED – te i wiele innych instalacji z zakresu sztuki światła czekają na zmotoryzowanych widzów „Auto Skyway Festival. Lotnisko. Toruń. Województwo Kujawsko-Pomorskie.”.
 • Toruńskie Centrum Świaczeń Rodzinie wypłaciło już ponad 1,6 mln zł w ramach świadczenia "Dobry start".