"Taksiarz" promuje Toruń | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

"Taksiarz" promuje Toruń

Kultura, Miasto
Data publikacji: 12 maja 2022
Autor: Filip Tomasik

Pomarańczowe tło i napis budżet obywatelski mieszkańców Torunia 2023

Budżet obywatelski w Toruniu na 2023 r.

OKRES SKŁADANIA WNIOSKÓW

od 4 do 31 maja 2022

  

Wyreżyserowany przez torunianina Ryszarda Kruka film „Taksiarz” z Janem Nowickim w roli głównej reprezentuje Toruń na festiwalach filmowych.

"Taksiarz" to zrealizowana w Toruniu fabularna etiuda inspirowana filmem dokumentalnym "Taksówkarz". Tytułowym bohaterem jest toruński taksówkarz, w którego rolę wcielił się Jan Nowicki. To opowieść o fikcyjnej postaci - panu Staszku, który pracuje i mieszka w Toruniu. Jego życie jest na pozór zwyczajne. Jako taksówkarz z kilkudziesięcioletnim stażem jest dobrze znany mieszkańcom miasta i ma wielu stałych klientów. Na co dzień jego czas wypełnia praca. Ma również starego przyjaciela, z którym często się spotyka. Mimo to doskwiera mu samotność.

Film zdobył już nominacje na trzy festiwale:

27. Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej „Prowincjonalia 2022”

19. Neiße-Nysa-Nisa Film Festival

68. Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych Imienia Profesora Henryka Kluby.

Toruń planem filmowym

W sierpniu 2021 roku województwo kujawsko-pomorskie ponownie stało się planem zdjęciowym. Toruń przez tydzień gościł ekipę filmową z Janem Nowickim w roli głównej. Toruńska starówka po raz kolejny zachwyci widzów pięknem nocnych ujęć w zabytkowej gotyckiej scenerii. Rodowity torunianin, mieszkający w Toruniu i związany z nim zawodowo filmowiec Ryszard Kruk wyreżyserował film „Taksiarz” do własnego scenariusza. Teatr Baj Pomorski w Toruniu był miejscem prób i główną lokacją. Janowi Nowickiemu w drugoplanowych rolach towarzyszyli aktorzy związani z toruńskim teatrem.

Produkcja powstała dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń, Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, firmie Weyna Invest oraz we współpracy z AMA Film Academy i Teatrem Baj Pomorski.


Jan Nowicki to wybitny polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser teatralny, pedagog, felietonista, pisarz i poeta. W ubiegłym roku zapowiedział, że zakończył karierę aktorską i chce skoncentrować się na pisarstwie. Jednak ku radości widzów i reżysera przyjął główną rolę w debiucie fabularnym Ryszarda Kruka.

Ryszard Kruk dotychczas koncentrował się na autorskim kinie dokumentalnym. Opowiadając o mieszkańcach Torunia i województwa kujawsko-pomorskiego poruszał uniwersalne tematy – samotności, sukcesu i porażki, przyjaźni i miłości, zdrowia psychicznego. Na jego filmografię składają się m.in. obsypany nagrodami „Taksówkarz”, „Ziggy Dust”, „Republika. Narodziny legendy”, „Czarne Błoto”.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: Prezydent Wołodymyr Zełenski podczas wystąpienia przed Radą Najwyższą Ukrainy w Kijowie, fot. PAP/Jakub Szymczuk/KPRP
  Miasto, Toruń dla Ukrainy
  Toruń wymieniony przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego wśród polskich miast najbardziej zasłużonych dla pomocy obywatelom Ukrainy.
 • Na zdjęciu: prace związane z układniem płyt pod nowe toru tramwajowe
  Miasto, MZK
  Budowa nowej linii tramwajowej wkracza na kolejny etap. Prace prowadzone są m.in. w samym centrum Torunia – na pl. NOT. Dzieje się także na pozostałych odcinkach.
 • Na zdjęciu: rzut na teren inwestycyjny we wschodniej części Torunia
  Biznes, Miasto
  Strefa Inwestycyjno-Logistyczna Toruń-Wschód prężnie się rozbudowuje. Powstają kolejne magazyny, powierzchnie dla logistyki, biurowce i siedziby firm. Na kilkudziesięciu hektarach inwestują światowi giganci, jak i małe i średnie przedsiębiorstwa. Centrum Wsparcia Biznesu prezentuje stan zaawansowania prac inwestorskich w sąsiedztwie węzła...
 • Plakat informujący o spotkaniu autorskim „Kosmos i Życie"
  Miasto
  Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zapraszają na spotkanie autorskie poświęcone książce „Kosmos i życie". Wydarzenie zaplanowano 2 czerwca 2022 r. w Centrum Innowacyjnej Edukacji.
 • Na zdjęciu: młodzi wykonawcy ze Studia P na scenie Młodzieżowego Domu Kultury
  Kultura, Miasto
  Młodzieżowy Dom Kultury i OPP Dom Harcerza rozpoczęły nabór na zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia w roku szkolnym 2022/2023.
 • Na zdjęciu: strony gazet z artykułami o Toruniu
  Miasto
  O tym, że warto odwiedzić Toruń, można przeczytać w gazetach – w ostatnich miesiącach na łamach prasy pojawiły się artykuły zapraszające do naszego miasta.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza dzieci i młodzież do udziału w konkursie plastycznym na plakat profilaktyczny "Jestem wolny – jestem sobą!". Prace można nadsyłać do 24 czerwca 2022 r.
 • Dzisiaj, 21 maja 2022 roku na Stadionie Miejskim odbywa się Toruńska Olimpiada Osób z Niepełnosprawnościami. Licznie przybyłych zawodników przywitał prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Po dwuletniej przerwie do naszego miasta wracają Piernikalia, czyli juwenalia po toruńsku! Tematem przewodnim tegorocznego święta studentów UMK jest „Powrót do przyszłości”.
 • 20 maja 2022 r. na toruńskim poligonie odbyła się uroczystość przekazania dowództwa amerykańskiej artylerii. Od dzisiaj w bazie wojskowej Camp Destroyer oficjalnie stacjonować będzie 3. Batalion 29. Pułku Artylerii Polowej pod dowództwem podpułkownika George’a R. Riggina.
 • Światowy Dzień Pszczoły, który obchodzony jest 20 maja, społeczność SP nr 35 w Toruniu świętowała w sposób bardzo szczególny. Tego dnia na przedszkolaków czekały warsztaty z pszczelarzem, zielone lekcje na świeżym powietrzu oraz wiele innych atrakcji związanych z owadami zapylającymi.
 • 20-21 maja 2022 r. w Toruniu odbywają się XXI Ogólnopolska Konferencja Medycyna Paliatywna Hospicjum 2022 i XVIII Ogólnopolskie Forum Onkologii i Psychoonkologii.
 • W dniach 21-22 maja 2022 roku w hali sportowej UCS przy ul. Św. Józefa 17 odbędzie się I Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców.
 • Zakończyła się rozbudowa mostu drogowego im. marszałka Józefa Piłsudskiego. Obiekt zyskał nową nawierzchnię, zostały poszerzone ciągi pieszo-rowerowe, pojawiły się tarasy widokowe, windy. Jednym słowem – wygląda jak nowy.