Tak świętowało Chełmińskie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Tak świętowało Chełmińskie

Kultura, Miasto
Data publikacji: 20 września 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: dziewczynka robi wielkie bańki mydlane

Mieszkańcy Chełmińskiego Przedmieścia po raz piąty spotkali się na terenie Toruńskich Wodociągów przy ul. św. Józefa, by obchodzić swoje święto.

Występy zespołów muzycznych, liczne animacje dla dzieci, warsztaty artystyczne i ekologiczne, gry i zabawy terenowe, wystawa o historii Chełmionki czy zwiedzanie zabytkowej Wieży Ciśnień — to niektóre atrakcje, które w niedzielę 18 września 2022 r. czekały na uczestników V Święta Chełmińskiego Przedmieścia. Nie zabrakło też konkursu wiedzy o Chełmińskim Przedmieściu, a także przekąsek, dla starszych kawy i food trucka, dla młodszych – kolorowej waty cukrowej.

Święto Chełmińskiego Przedmieścia to też coroczna okazja do zwiedzania wyremontowanych budynków bielańskich Wodociągów oraz zabytkowej Wieży Ciśnień. Impreza ma na celu integrację mieszkańców, wzmocnienie więzi z lokalnym środowiskiem oraz uwydatnienie historycznych i estetycznych cech starej zabudowy Chełmionki.

Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie „Chełmińskie Przedmieście – tu mieszkam” i Rada Okręgu nr 11 „Chełmińskie”.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: kolorowe podświetlenia fontanny Cosmopolis nocą, fioletowo-błekitne, na ich tle ciemna sylwetka zapatrzonego dziecka
  Miasto
  W dniu 21 września 2022 roku zostały wyłączone fontanny miejskie. Taka decyzja została podjęta w związku z działaniami oszczędnościowymi miasta.
 • Biznes, Miasto
  Toruń jest gospodarzem konferencji PIKE 2022. To najważniejsze w naszym regionie Europy wydarzenie dot. mediów elektronicznych.
 • Na zdjęciu: poczet sztandarowy UMK stoi przy pomniku Mikołaja Kopernika
  Miasto
  Złożenie kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika oraz uroczysta inauguracja w auli UMK rozpoczęły w dniu 3 października 2022 r. nowy rok akademicki 2022/2023 w Toruniu.
 • Grafika informująca o głosowaniu w Budżecie Obywatelskim na rok 2023
  Miasto
  3 października 2022 r., minutę przed północą, kończy się głosowanie w Budżecie Obywatelskim na rok 2023. To ostatni moment, żeby oddać swój głos.
 • Logo Ogólnopolskiego Zjazdu Firm Rodzinnych
  Biznes, Miasto
  W dniach 7-8 października 2022 r. w Toruniu odbędzie się 15. Ogólnopolski Zjazd Firm Rodzinnych U-Rodziny.
 • Na zdjeciu: warsztaty - zebrani patrzą na tablicę multimedialną, prowadzący referują
  Biznes, Miasto
  35 osób wzięło udział w warsztatach dotyczących zakładania firm i form opodatkowania. Wydarzenie zorganizowano w Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej „2. Piętro”. Na szkolenie zaprosiło Centrum Wsparcia Biznesu wraz z Fundacją „Pogadać po ludzku”.
 • Przy ul. Grudziądzkiej 56 powstał parking, który pomieści 20 aut.
 • Ruszył nabór wniosków o przyznanie stypendiów Miasta Torunia w dziedzinie kultury na rok 2023: całorocznych i na I półrocze. Chętni mogą składać dokumenty do 31 października 2022 r.
 • W toruńskim Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej uczczono 2 października 2022 r. ofiary hitlerowskich czystek wśród ludności dawnego województwa pomorskiego.
 • Bartosz Zmarzlik mistrzem świata, Leon Madsen wicemistrzem, a Maciej Janowski brązowym medalistą Speedway Grand Prix 2022!
 • W Międzynarodowym Dniu Muzyki 1 października 2022 r. Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainaugurowała 44. sezon artystyczny.
 • Mateusz Cierniak ze złotem, Jan Kvech ze srebrem, a Jakub Miśkowiak z brązem – tak zakończył się turniej Speedway Grand Prix 2, rozegrany 30 września 2022 r. na Motoarenie.
 • Od 20 lat w Toruniu istnieje Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. Uroczystości jubileuszowe odbyły się 30 września 2022 r.
 • Zmarł Edward Pałka, inicjator i wieloletni animator kontaktów Torunia ze słoweńskim Novym mestem.