Tak może wyglądać nowy budynek KW PSP | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Tak może wyglądać nowy budynek KW PSP

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 28 października 2022
Autor: Paula Gałązka
Koncepcja architektoniczna nowego budynku KW PSP

28 października 2022 roku poznaliśmy wyniki konkursu na koncepcję architektoniczną rozbudowy budynku Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu, który znajduje się przy ul. Prostej 32. Przedstawiono 25 wizualizacji, spośród których nagrodzono aż pięć prac.

- My jako strażacy potrafimy gasić pożary, udzielać poszkodowanym pierwszej pomocy, ale na architekturze nie bardzo się znamy. Tym bardziej, że budujemy w strefie UNESCO, w strefie która objęta jest ścisłym nadzorem konserwatorskim. I chcieliśmy, aby oceny i wyboru najlepszego rozwiązania, projektu dokonali architekci. Jako strażacy, możemy patrzeć pod względem funkcjonalno-użytkowym, ale pod względem architektury krajobrazu, gdzie musimy wpisać ten obiekt w scenerię średniowiecznej zabudowy Torunia chcieliśmy nie popełnić żadnego błędu i oddać się ocenie właśnie najwybitniejszych architektów naszego rejonu – mówi nadbryg. Jackowi Kaczmarkowi, komendant wojewódzki PSP w Toruniu i dodaje, że przebudowa siedziby jest ważna, bo strażakom potrzeba więcej miejsca: - Nam dzisiaj jest bardzo ciasno w tym obiekcie starym. Jest on pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków, więc ciężko jest prowadzić w nim różne instalacje, takie jak klimatyzacja. Są tam naprawdę ciężkie warunki zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Co ważne, poprzez modernizację siedziba straży zostanie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Prace sądu konkursowego trwały dwa dni. Oto nagrodzeni:

I miejsce: Katarzyna Jędrzejczak, Marcin Padlewski, Michał Siedacz, Adam Specht, Gdańsk, 30 tys. złotych brutto;

II miejsce: AMP Architekt Michał Piech, Projekt Officyna Pracownia Architektury Piotr Cegielski, Lumioo Sp. z o.o. reprezentowana przez Łukasza Chodorowskiego, Łódź, 20 tys. złotych;

III miejsce: Bartosz Warzecha Studio, Koszalin, 10 tys. złotych brutto;

Wyróżnienie: R3D3 Pracownia Architektoniczna Grzegorz Ziętek, 5 tys. złotych brutto;

Wyróżnienie: Marcin Gierbienis, Damian Poklewski-Koziełł, 5 tys. złotych brutto.

Zwycięzca konkursu, poza nagrodą finansową, otrzymał także zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie usługi na podstawie wybranej pracy konkursowej.

Konkurs na koncepcję architektoniczną rozbudowy budynku Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu to pierwszy etap planowanej modernizacji. Zgodnie z założeniami zabytkowa część obiektu zostanie odrestaurowana i zmodernizowana, a przylegająca do niej część współczesna, dobudowana w latach 80. i nie wpisana do rejestru zabytków, zostanie zburzona. W jej miejsce planuje się budowę nowej, większej części kompleksu i, co ważne, odsunięcie jej od historycznego muru, tym samym umożliwienie prac konserwatorskich i restauratorskich w tej części. Nowy budynek będzie powiązany wewnętrznie na poziomie piętra z budynkiem już istniejącym, tworząc z nim jedną funkcjonalną całość. Znajdą w nim miejsce: siedziba Kujawsko-Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej i biura administracji, Stanowisko Kierowania KW PSP oraz siedziba grupy dowódczo-sztabowej wraz z pojazdami i sprzętem dowodzenia i łączności. Dzięki inwestycji poprawią się warunki pracy strażaków, a zastosowane przy budowie nowe technologie pozwolą obniżyć koszty eksploatacji.

Modernizacja będzie przebiegała etapami do grudnia 2025 r. Projekt budowlany ma być gotowy do połowy 2023 r. i w tym samym roku mają ruszyć prace. Szacowany koszt przedsięwzięcia - 21 mln zł brutto - zostanie sfinansowany z "Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025".

fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

 • Zdjęcie przedstawia scenę, na którzy goście otworzyli Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy
  Kultura, Miasto
  26 listopada 2022 r. rozpoczął się Toruński Jarmark Bożonarodzeniowych. W tym roku na odwiedzających czeka ponad 50 wystawców i moc atrakcji.
 • Dziecko
  Miasto
  Fundacja Daj Szansę organizuje w Toruniu konferencję pn.: „Jak pomagać dziecku z zaburzonymi więziami i traumą wczesnodziecięcą?"
 • Inwestycje, Miasto
  Przy ulicy Strzałowej w Toruniu powstanie nowy kompleks szkolny. 25 listopada 2022 została podpisana umowa z wykonawcą inwestycji – firmą Strabag.
 • Eko, Miasto
  Zima 2022 roku zawitała do Torunia w ostatnich dniach listopada. Pierwsze śniegi szybko topnieją, więc utrwaliliśmy je na zdjęciach.
 • Dyrektor wręczył wyróżnienia zasłużonym pracownikom szkoły.
  Miasto
  W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 25 listopada 2022 r. obchodzono 30. rocznicę utworzenia IX Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Toruniu.
 • Dwoje ludzi na przystanku MZK w zimowej szacie_autobus na Okólną
  Miasto, MZK
  Przypominamy, że listopad 2022 r. jest ostatnim miesiącem bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla uprawnionych uchodźców z Ukrainy.
 • Pełną ofertę inwestycyjną miasta oraz zaproszenie do współpracy przekazali wczoraj, 24 listopada 2022 roku, na ręce ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej Sun Linjianga przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu. Dyplomata z Państwa Środka na swoją pierwszą wizytę po objęciu stanowiska ambasadora ChRL w Polsce wybrał Toruń.
 • Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu zaprasza do udziału w wykładzie online: Szuflada Mickiewicza, czyli o lirykach lozańskich (i nie tylko), który odbędzie się 5 grudnia 2022 r o godz. 16:00. Wygłosi go dr hab. Paulina Abriszewska, prof. UMK. W ramach wykładu zajrzymy do Mickiewiczowskiej szuflady. Znajdziemy...
 • Przedstawiciele toruńskich organizacji pozarządowych spotkali się 24 listopada 2022 r. w Dworze Artusa na corocznym forum organizowanym w naszym mieście. Najważniejszym punktem wydarzenia był wybór reprezentantów środowiska pozarządowego do nowej Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia na kadencję 2023-2025.
 • Beneficjenci projektu pn. „Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym – Granty PPGR” odebrali laptopy, które mają stanowić wsparcie w nauce i rozmowy toruńskich uczniów.
 • We współpracy z Polską Organizacją Turystyczną i Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną Miasto Toruń zorganizowało podróż studyjną Study Tour dla przedstawicieli biur podróż z Korei Południowej. Goście zwiedzają nasze miasto m.in. śladem Mikołaja Kopernika i pierników.
 • Mimo, że aura stała się prawdziwie jesienno-zimowa, prace na budowie nowej linii tramwajowej idą w dobrym tempie. Na placu NOT trwa montaż sieci trakcyjnej i środkowej części skrzyżowania torów.
 • Dwa nowoczesne biurowce powstaną w Toruniu przy ul. Pod Dębową Górą 9. Trwają prace ziemne związane z budową budynków biurowych firmy Pikseo. Generalnym wykonawcą jest toruńska firma TOM-BUD. Na terenie, położonym w bezpośrednim sąsiedztwie Urzędu Miasta Torunia (ul. Grudziądzka), realizowane będą dwa nowoczesne budynki biurowe. Będzie w nich...
 • Sztuka Natury - te dwa słowa to hasło wywoławcze dla osób w sposób szczególny wrażliwych na zmienność, delikatność i piękno natury. W pierwszy weekend grudnia, spotkają się oni w toruńskich galeriach i centrach kultury, gdzie już po raz piętnasty zagości „Sztuka Natury” Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą, Toruń 2022....