Tak może wyglądać nowy budynek KW PSP | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Tak może wyglądać nowy budynek KW PSP

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 28 października 2022
Autor: Paula Gałązka
Koncepcja architektoniczna nowego budynku KW PSP

28 października 2022 roku poznaliśmy wyniki konkursu na koncepcję architektoniczną rozbudowy budynku Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu, który znajduje się przy ul. Prostej 32. Przedstawiono 25 wizualizacji, spośród których nagrodzono aż pięć prac.

- My jako strażacy potrafimy gasić pożary, udzielać poszkodowanym pierwszej pomocy, ale na architekturze nie bardzo się znamy. Tym bardziej, że budujemy w strefie UNESCO, w strefie która objęta jest ścisłym nadzorem konserwatorskim. I chcieliśmy, aby oceny i wyboru najlepszego rozwiązania, projektu dokonali architekci. Jako strażacy, możemy patrzeć pod względem funkcjonalno-użytkowym, ale pod względem architektury krajobrazu, gdzie musimy wpisać ten obiekt w scenerię średniowiecznej zabudowy Torunia chcieliśmy nie popełnić żadnego błędu i oddać się ocenie właśnie najwybitniejszych architektów naszego rejonu – mówi nadbryg. Jackowi Kaczmarkowi, komendant wojewódzki PSP w Toruniu i dodaje, że przebudowa siedziby jest ważna, bo strażakom potrzeba więcej miejsca: - Nam dzisiaj jest bardzo ciasno w tym obiekcie starym. Jest on pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków, więc ciężko jest prowadzić w nim różne instalacje, takie jak klimatyzacja. Są tam naprawdę ciężkie warunki zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Co ważne, poprzez modernizację siedziba straży zostanie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Prace sądu konkursowego trwały dwa dni. Oto nagrodzeni:

I miejsce: Katarzyna Jędrzejczak, Marcin Padlewski, Michał Siedacz, Adam Specht, Gdańsk, 30 tys. złotych brutto;

II miejsce: AMP Architekt Michał Piech, Projekt Officyna Pracownia Architektury Piotr Cegielski, Lumioo Sp. z o.o. reprezentowana przez Łukasza Chodorowskiego, Łódź, 20 tys. złotych;

III miejsce: Bartosz Warzecha Studio, Koszalin, 10 tys. złotych brutto;

Wyróżnienie: R3D3 Pracownia Architektoniczna Grzegorz Ziętek, 5 tys. złotych brutto;

Wyróżnienie: Marcin Gierbienis, Damian Poklewski-Koziełł, 5 tys. złotych brutto.

Zwycięzca konkursu, poza nagrodą finansową, otrzymał także zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie usługi na podstawie wybranej pracy konkursowej.

Konkurs na koncepcję architektoniczną rozbudowy budynku Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu to pierwszy etap planowanej modernizacji. Zgodnie z założeniami zabytkowa część obiektu zostanie odrestaurowana i zmodernizowana, a przylegająca do niej część współczesna, dobudowana w latach 80. i nie wpisana do rejestru zabytków, zostanie zburzona. W jej miejsce planuje się budowę nowej, większej części kompleksu i, co ważne, odsunięcie jej od historycznego muru, tym samym umożliwienie prac konserwatorskich i restauratorskich w tej części. Nowy budynek będzie powiązany wewnętrznie na poziomie piętra z budynkiem już istniejącym, tworząc z nim jedną funkcjonalną całość. Znajdą w nim miejsce: siedziba Kujawsko-Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej i biura administracji, Stanowisko Kierowania KW PSP oraz siedziba grupy dowódczo-sztabowej wraz z pojazdami i sprzętem dowodzenia i łączności. Dzięki inwestycji poprawią się warunki pracy strażaków, a zastosowane przy budowie nowe technologie pozwolą obniżyć koszty eksploatacji.

Modernizacja będzie przebiegała etapami do grudnia 2025 r. Projekt budowlany ma być gotowy do połowy 2023 r. i w tym samym roku mają ruszyć prace. Szacowany koszt przedsięwzięcia - 21 mln zł brutto - zostanie sfinansowany z "Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025".

fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: uczniowie pozują grupowo w sali gimnastycznej
    Miasto, Sport
    23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.