Tak będą wyglądały nowe parki kieszonkowe? | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Tak będą wyglądały nowe parki kieszonkowe?

Eko, Miasto
Data publikacji: 10 lipca 2023
Autor: Paula Gałązka
Wizualizacja parki kieszonkowego przy ul. "Japonia" przy ul. Szosa Chełmińska

W Toruniu przybywa parków kieszonkowych. Cztery już są gotowe, a kolejne dwa powstaną wkrótce. Teraz Wydział Środowiska i Ekologii UMT jest w trakcie przygotowywania projektów budowlano-wykonawczych dla kolejnych czterech parków kieszonkowych, wskazanych przez mieszkańców miasta w konsultacjach społecznych pn. „Sadzimy parki kieszonkowe”, które odbyły się w okresie od 10.2020 r. do 02.2021 r..

Propozycje nowych lokalizacji lub pomysły na zagospodarowanie toruńskich parków kieszonkowych zbierane są przez WŚiE od tego czasu - w sposób ciągły - np. przy pomocy specjalnie przygotowanej w tym celu mapy aktywnej Google, dostępnej pod linkiem: http://bitly.pl/bvvdG.

Strona informuje o możliwości zgłaszania poprzez komunikację e-mailową na adres: wsie@um.torun.pl

Nowe lokalizacje dotyczą niezagospodarowanych/niedostatecznie zadbanych dotąd terenów zieleni, lub tych z niewykorzystanym potencjałem - usytuowanych:

 • przy ul. Szosa Chełmińska - w sąsiedztwie Liceum Akademickiego Okręg 11 - Chełmińskie;
 • przy ul. Sienkiewicza/Gagarina - w sąsiedztwie tzw. "Widelca" i Przedszkola Miejskiego nr 17 - Okręg nr 13 - Bydgoskie;
 • przy ul. Tarnowskiej - w sąsiedztwie Strugi Lubickiej - Okręg nr 6 - Bielawy-Grębocin;
 • przy ul. Chrobrego/Wojska Polskiego - Okręg nr 9 - Jakubskie-Mokre.

Wykonawca, lubelska firma LegeArtis, przygotowała wstępne koncepcje  zagospodarowania tych terenów zieleni, wraz z wizualizacjami - wypracowane na bazie dotychczasowych wytycznych mieszkańców miasta oraz założeń miasta dostosowanych m.in. do wymogów obecnej perspektywy finansowej UE na lata 2021-2027. Wizualizacje mogą Państwo znaleźć poniżej w galerii. Toruńskie parki klimatem odpowiadają poszczególnym państwom. Tym razem zaproponowano Ukrainę, Japonię, Wielką Brytanię i Szwecję. 

Ewentualne uwagi/dodatkowe propozycje do wypracowanych w toku konsultacji z mieszkańcami koncepcji zagospodarowania, Wydział Środowiska i Ekologii przyjmuje na adres: wsie@um.torun.pl do 20 lipca 2023 roku.

Park kieszonkowy to park o niewielkiej powierzchni od 300 do 5000 m2, zyskujący coraz większe uznanie społeczne na całym świecie, jako sposób na tworzenie nowej jakości niewielkich terenów zieleni w przestrzeni miejskiej.

Wyróżnikiem toruńskich parków kieszonkowych jest stworzenie we współpracy z mieszkańcami i w zgodzie z przyjętym w 2019 r. Planie Adaptacji miasta Torunia do zmian klimatu do roku 2030 (MPA) - funkcjonalnych „zielonych kieszonek klimatycznych” mających – poza wymiarem rekreacyjno-wypoczynkowym i estetycznym – przede wszystkim znaczenie EDUKACYJNE w zakresie adaptacji do zmian klimatu, będącej obecnie jednym z najbardziej naglących wyzwań społecznych. Znajduje to swoje odzwierciedlenie m.in. w tworzeniu takich elementów zagospodarowania, które sprzyjają bioróżnorodności (dobór roślinności zawierającej FITONCYDY - posiadające działanie hamujące rozwój wirusów, bakterii i grzybów; rośliny miododajne, ogrody ziołowe, hotele dla owadów, karmniki dla ptaków, itp.), czy małej retencji (ogrody deszczowe, ekologiczne alejki parkowe - z przepuszczalną nawierzchnią mineralno-gruntową - filtrujące wodę i zawarte w niej zanieczyszczenia; rośliny okrywowe - poprawiające warunki glebowe i zabezpieczające odpowiednie warunki bytowania mikrofauny). Innowacyjność pierwszych czterech zrealizowanych do tej pory i dedykowanych mieszkańcom „adaptacyjnych klimatycznie” założeń zieleniarskich podkreśla równocześnie utworzenie - zintegrowanego ze wszystkimi dzielnicami miasta- krajoznawczego szlaku przyrodniczo-kulturowego, pozwalającego odbyć w Toruniu „podróż dookoła świata”, poprzez odkrywanie ciekawostek z różnych stron naszego globu. Z tego powodu, każdemu parkowi kieszonkowemu została zaproponowana nazwa kraju (Szwajcarski Zakątek, Greckie Klimaty, Zacisze Holandii, Litewska Ojczyzna), którego charakterystyczne symbole zostają odzwierciedlone m.in. w przynajmniej jednym elemencie małej architektury (stojaki rowerowe w kształcie roweru, litewska wieża Giedymina, ławeczki bujane nawiązujące do szwajcarskich wyciągów narciarskich), czy w kolorystyce i rodzajowi roślinności (dywan kwiatowy na wzór szwajcarskiego zegara, kwietnik nawiązujący do barw flagi Litwy).  

Realizacja projektów ma na celu przyczynić się do wzmocnienia integracji społecznej, poprzez opracowanie funkcjonalnych przestrzeni publicznych i terenów zieleni. Zostaną one ponadto dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i wykluczonych, uwzględniając m.in. likwidację barier architektonicznych dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa i komfortu wszystkich potencjalnych użytkowników tych terenów.

Przypominamy, że do tej pory, miasto zrealizowało dla mieszkańców cztery parki kieszonkowe:

 • „Szwajcarski Zakątek” – przy ul. Narcyzowej i Zagonowej - Okręg nr 10 - Wrzosy;
 • „Greckie Klimaty” – przy ul. Rydygiera - Okręg nr 8 - Rubinkowo;
 • „Zacisze Holandii” – przy ul. Szuwarów i Tataraków - Okręg nr 2 - Stawki;
 • "Litewska Ojczyzna" - przy ul. Matejki/Słowackiego - Okręg nr 13 - Bydgoskie.

Dwa kolejne powstaną wkrótce:

 • przy ul. Polnej/Strehla/Fieldorfa Nila - Okręg nr 11 - Chełmińskie - pn. "Francuskie Inspiracje"
 • przy ul. Strzałowa/Artyleryjska - Okręg nr 3 - Rudak - pn. "Fiński Relaks".

Systematycznie, będą projektowane i realizowane kolejne parki kieszonkowe usytuowane na terenach zieleni będących własnością Gminy Miasta Toruń, wskazane przez Torunian i pozytywnie zaopiniowane przez różne jednostki miejskie.

Wizualizacje przygotowała firma LegeArtis.

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kolejny protest rolników
  Drogi, Miasto
  Od 20 lutego 2024 r. od godzin porannych bardzo duże ograniczenia w dojeździe do i wyjeździe z Torunia na większości dróg - rozpoczyna się kolejny protest rolników.
 • Na zdjęciu: znak drogowy - rondo, w tle widać maszyny rolnicze
  20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Na zdjęciu: nieruchomość przy drodze Trzeposkiej, stary zniszczony budynek, wokół białe nowe bloki
  Biznes, Miasto
  O 300% przebito cenę wywoławczą w przetargu na sprzedaż nieruchomości na Jakubskim Przedmieściu w Toruniu. Działka pod zabudowę wielorodzinną i usługi została wylicytowana za 20 050 000 zł. Cena wywoławcza wynosiła 5 000 000 zł.
 • Miasto
  20 lutego 2024 r. władze samorządowe Torunia spotkały się w Collegium Maximum z władzami rektorskimi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Tematem rozmów była szeroko pojęta współpraca miasta z uczelnią i społecznością uniwersytecką.
 • Miasto, Toruń dla Ukrainy, Торунь для України
  24 lutego 2024 r. w Toruniu odbędzie się Maraton Solidarności "Flaga życia" upamiętniający drugą rocznicę pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę oraz dziesiątą rocznicę agresji zbrojnej na terytorium Ukrainy.
 • Grafika przedstawia teren pod usługi przy ul. Grudziądzkiej
  Biznes, Miasto
  Atrakcyjna działka inwestycyjna w północnym Toruniu idzie pod młotek. W miejskim katalogu ofert dla biznesu znalazła się nieruchomość przy ul. Grudziądzkiej 194. Teren w sąsiedztwie drogi krajowej nr 91, nieopodal Centralnego Cmentarza Komunalnego, wyceniono na 5 000 000 zł.
 • Atrakcyjna działka inwestycyjna w północnym Toruniu idzie pod młotek. W miejskim katalogu ofert dla biznesu znalazła się nieruchomość przy ul. Grudziądzkiej 194. Teren w sąsiedztwie drogi krajowej nr 91, nieopodal Centralnego Cmentarza Komunalnego, wyceniono na 5 000 000 zł.
 • W Toruniu rozpoczynają się hokejowe Mistrzostwa Polski Centralnej Ligi Juniorów, w których udział weźmie 8 zespołów z całej Polski.
 • Pokaz z elementami ognia, warsztaty, wystawy, koncerty i wykłady naukowców - tymi wydarzeniami podsumowaliśmy niezwykły Rok Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zakończenie świętowania jubileuszu 550. rocznicy urodzin wybitnego polskiego astronoma było nie tylko okazją do wspólnego spędzenia czasu, ale także edukacyjnym wydarzeniem, podczas którego...
 • Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu przygotowuje kolejne warsztaty z cyklu „Wsparcie na starcie”, które odbędą się 5 marca 2024 r. o godz. 14:00 w Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej 2. Piętro przy ul. Konopnickiej 13.
 • 20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Msza pogrzebowa śp. Krzysztofa Żabińskiego została odprawiona 19 lutego 2024 r. w Katedrze św. Janów. Uczestniczyli w niej m.in. były premier RP Jan Krzysztof Bielecki, były wicepremier i minister finansów Leszek Balcerowicz, europoseł Janusz Lewandowski i prezydent Torunia Michał Zaleski. Po zakończeniu Eucharystii kondukt pogrzebowy przeszedł na...
 • Podczas tegorocznego Święta Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (19 lutego 2024 r.) nadano wybitnemu urologowi - prof. Jerzemu Bogdanowi Gajewskiemu tytuł doktora honoris causa UMK. Laureatką międzynarodowej Nagrody Naukowej "Ratio et Spes" została w tym roku prof. Chantal Delsol. Ponadto przyznano szereg innych ważnych odznaczeń, medali i wyróżnień...
 • Zgodnie z zarządzeniem Prezydenta Miasta Torunia w poniedziałek 19 lutego 2024 r. od godz. 10:00 zostało odwołane pogotowie przeciwpowodziowe na terenie Gminy Miasta Toruń.