Szynobusem do Torunia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Szynobusem do Torunia

Miasto
Data publikacji: 17 stycznia 2022
Autor: Magdalena Winiarska

Pomarańczowe tło i napis budżet obywatelski mieszkańców Torunia 2023

Budżet obywatelski w Toruniu na 2023 r.

OKRES SKŁADANIA WNIOSKÓW

od 4 do 31 maja 2022

  

Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski, starosta powiatowy Marek Olszewski i poseł Jan Krzysztof Ardanowski podczas spotkania ws. szynobusu

Szynobus kursujący na trasie linii kolejowej nr 27 na odcinku od Torunia Wschodniego do Czernikowa – to plan, by ułatwić dojazd do pracy i szkoły mieszkańcom gmin położonych na wschód od miasta.

Na temat ożywienia ruchu kolei pasażerskiej na trasie Toruń-Czernikowo dyskutowano w dniu 17 stycznia 2022 roku podczas spotkania, jakie odbyło się w Starostwie Powiatowym w Toruniu. Do rozmów starosta toruński Marek Olszewski zaprosił posła na Sejm Jana Krzysztofa Ardanowskiego, prezydenta Michał Zaleskiego, samorządowców reprezentujących Województwo Kujawsko-Pomorskie, Powiat Toruński, Gminę Miasta Toruń oraz trzy gminy powiatu: Lubicz, Obrowo, Czernikowo. Obecni byli także przedstawiciele spółek kolejowych, administracji rządowej i samorządowej.

Biorąc pod uwagę rozwój podtoruńskich gmin, gdzie osiedla się coraz więcej osób, oraz związane z tym problemy drogowe, rozważane jest uruchomienie na trasie linii kolejowej nr 27 połączenia szynobusowego. W trzech gminach, które położone są po wschodniej stronie Torunia: Lubicz, Obrowo i Czernikowo mieszka obecnie blisko połowa mieszkańców powiatu toruńskiego. Ożywienie przewozów kolejowych na odcinku Toruń Wschodni – Czernikowo może znacząco poprawić komfort podróżowania nawet kilku tysięcy mieszkańców.

- Linia kolejowa nr 27 utrzymana jest w przyzwoitym stanie, co pozwala nam myśleć o niej jak o kolejce podmiejskiej. To bardzo dobry moment na rozpoczęcie rozmów, bo niektóre rozwiązania, jakie chcemy wprowadzić wymusza na nas ustawa o elektromobilności – za kilka lat samochody niespełniające norm nie będą mogły wjechać do centrów miast. Nigdy wcześniej świadomość klimatyczna mieszkańców naszego kraju nie była tak wysoka - przyznaje starosta toruński Marek Olszewski.

Uruchomienie kolei podmiejskiej, której trasa przebiegałaby przez powiat to przedsięwzięcie trudne i bardzo kosztowne, nie uda się go zrealizować bez wsparcia rządowego. - Zdaję sobie sprawę, że samorządy nie są w stanie podjąć się przebudowy tego układu kolejowego bez udziału środków Skarbu Państwa. Zapewniam, że będę wspierać samorządowców w tym działaniu pośrednicząc w kontaktach. Kilka tygodni temu informowaliśmy, że Minister Infrastruktury podpisał plan inwestycyjny gwarantujący przebudowę układu drogowego w Lubiczu Dolnym i Górnym w śladzie DK 10, co pomoże rozładować sytuację drogową. Pamiętajmy jednak, że to nie rozwiąże wszystkich problemów. Ożywienie linii kolejowej z długimi tradycjami może być uzupełnieniem dla ruchu samochodowego - deklaruje poseł Jan Krzysztof Ardanowski.

O wsparciu dla idei podmiejskiego szynobusu, który w przyszłości mógłby kursować nawet poza granice administracyjne powiatu toruńskiego, zapewnił wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Sosnowski. - Komunikacja kolejowa z Torunia do Sierpca została mocno ograniczona. Przez wybuch pandemii COVID-19 zdecydowaliśmy się zawiesić ruch na trasie Toruń-Sierpc. Sytuacja nieco się zmieniła i dlatego połączenia kolejowe na tej trasie zostaną przywrócone od 31 stycznia. Możliwości finansowe samorządu województwa są ograniczone, dlatego uruchomione zostaną trzy pary pociągów w dogodnych dla osób pracujących i młodzieży szkolnej godzinach - zapewnia wicemarszałek. Jak powiedział Zbigniew Sosnowski, samorząd województwa dołoży wszelkich starań, aby znaleźć środki na dodatkowe połączenia, tak aby w ciągu doby kursowało ponad 20 par pociągów - w godzinach szczytu nawet co 20-30 minut. Oznacza to podjęcie rozmów dotyczących pozyskania środków także od innych samorządów.

To rozwiązanie popiera także prezydent Torunia Michał Zaleski. - Do naszego miasta najtrudniej dojechać od strony wschodniej – bardzo wąska droga krajowa nr 10 powoduje, że podróżujący rano do Torunia i wracający popołudniu z Toruniu stoją godzinami w korkach. Coraz więcej mieszkańców Torunia podejmuje decyzje o przesiedleniu na teren gmin: Lubicz, Oborowo, Czernikowo. Istotna jest poprawa skomunikowania, a wykorzystanie linii kolejowej nr 27 to dobre rozwiązanie - mówi prezydent. Szynobus kursujący z dużą częstotliwością to szansa dla trzech gmin powiatu leżących na trasie linii nr 27 na uniknięcie korków.

Wszyscy uczestnicy poniedziałkowego spotkania zgodzili się co do tego, że pomysł Starosty pomoże w ograniczeniu ruchu samochodowego na trasie Toruń-Czernikowo i warto dołożyć wszelkich starań, aby wprowadzić go w życie. Zapowiedziano, że w ciągu trzech najbliższych tygodni zorganizowane zostanie spotkanie robocze w tej sprawie.

Fot. Agnieszka Niwińska/Starostwo Powiatowe

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: Prezydent Wołodymyr Zełenski podczas wystąpienia przed Radą Najwyższą Ukrainy w Kijowie, fot. PAP/Jakub Szymczuk/KPRP
  Miasto, Toruń dla Ukrainy
  Toruń wymieniony przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego wśród polskich miast najbardziej zasłużonych dla pomocy obywatelom Ukrainy.
 • Na zdjęciu: prace związane z układniem płyt pod nowe toru tramwajowe
  Miasto, MZK
  Budowa nowej linii tramwajowej wkracza na kolejny etap. Prace prowadzone są m.in. w samym centrum Torunia – na pl. NOT. Dzieje się także na pozostałych odcinkach.
 • Na zdjęciu: rzut na teren inwestycyjny we wschodniej części Torunia
  Biznes, Miasto
  Strefa Inwestycyjno-Logistyczna Toruń-Wschód prężnie się rozbudowuje. Powstają kolejne magazyny, powierzchnie dla logistyki, biurowce i siedziby firm. Na kilkudziesięciu hektarach inwestują światowi giganci, jak i małe i średnie przedsiębiorstwa. Centrum Wsparcia Biznesu prezentuje stan zaawansowania prac inwestorskich w sąsiedztwie węzła...
 • Plakat informujący o spotkaniu autorskim „Kosmos i Życie"
  Miasto
  Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zapraszają na spotkanie autorskie poświęcone książce „Kosmos i życie". Wydarzenie zaplanowano 2 czerwca 2022 r. w Centrum Innowacyjnej Edukacji.
 • Na zdjęciu: młodzi wykonawcy ze Studia P na scenie Młodzieżowego Domu Kultury
  Kultura, Miasto
  Młodzieżowy Dom Kultury i OPP Dom Harcerza rozpoczęły nabór na zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia w roku szkolnym 2022/2023.
 • Na zdjęciu: strony gazet z artykułami o Toruniu
  Miasto
  O tym, że warto odwiedzić Toruń, można przeczytać w gazetach – w ostatnich miesiącach na łamach prasy pojawiły się artykuły zapraszające do naszego miasta.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza dzieci i młodzież do udziału w konkursie plastycznym na plakat profilaktyczny "Jestem wolny – jestem sobą!". Prace można nadsyłać do 24 czerwca 2022 r.
 • Dzisiaj, 21 maja 2022 roku na Stadionie Miejskim odbywa się Toruńska Olimpiada Osób z Niepełnosprawnościami. Licznie przybyłych zawodników przywitał prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Po dwuletniej przerwie do naszego miasta wracają Piernikalia, czyli juwenalia po toruńsku! Tematem przewodnim tegorocznego święta studentów UMK jest „Powrót do przyszłości”.
 • 20 maja 2022 r. na toruńskim poligonie odbyła się uroczystość przekazania dowództwa amerykańskiej artylerii. Od dzisiaj w bazie wojskowej Camp Destroyer oficjalnie stacjonować będzie 3. Batalion 29. Pułku Artylerii Polowej pod dowództwem podpułkownika George’a R. Riggina.
 • Światowy Dzień Pszczoły, który obchodzony jest 20 maja, społeczność SP nr 35 w Toruniu świętowała w sposób bardzo szczególny. Tego dnia na przedszkolaków czekały warsztaty z pszczelarzem, zielone lekcje na świeżym powietrzu oraz wiele innych atrakcji związanych z owadami zapylającymi.
 • 20-21 maja 2022 r. w Toruniu odbywają się XXI Ogólnopolska Konferencja Medycyna Paliatywna Hospicjum 2022 i XVIII Ogólnopolskie Forum Onkologii i Psychoonkologii.
 • W dniach 21-22 maja 2022 roku w hali sportowej UCS przy ul. Św. Józefa 17 odbędzie się I Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców.
 • Zakończyła się rozbudowa mostu drogowego im. marszałka Józefa Piłsudskiego. Obiekt zyskał nową nawierzchnię, zostały poszerzone ciągi pieszo-rowerowe, pojawiły się tarasy widokowe, windy. Jednym słowem – wygląda jak nowy.