Szkoły gotowe na pierwszy dzwonek | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Szkoły gotowe na pierwszy dzwonek

Miasto
Data publikacji: 22 sierpnia 2019
Autor: Magdalena Winiarska

W roku szkolnym 2019/2020 naukę w szkołach toruńskich rozpocznie łącznie 29 290 uczniów oraz przedszkolaków. Szkoły i predszkola są gotowe na rozpoczęcie nowego roku, które nastąpi 2 września.

O organizacji roku szkolnego 2019/2020 w placówkach Gminy Miasta Toruń oraz o wynikach rekrutacji do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych mówili na konferencji prasowej w dniu 22 sierpnia 2019 roku prezydent Michał Zaleski i Anna Łukaszewska, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Torunia.

W Gminie Miasta Toruń funkcjonuje 69 jednostek oświatowych: 18 przedszkoli, 29 szkół podstawowych, 11 liceów ogólnokształcących, 8 techników, 6 branżowych szkół I stopnia i 7 placówek oświatowo-wychowawczych. Będzie to pierwszy rok szkolny bez gimnazjów.

Okazuje się, że w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych działających przy szkołach podstawowych, jak również w szkołach każdego typu w mieście są jeszcze wolne miejsca.

- Czekaliśmy pełni emocji na to, jak zakończy się proces naboru - szczególnie do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych. Dzisiaj wiemy, że potwierdziły się wcześniejsze tezy, że miejsca w tych szkołach znalazły się dla wszystkich chętnych – poinformował prezydent Michał Zaleski.

W przedszkolach miejskich oraz w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych w roku szkolnym 2019/2020 przygotowano 4861 miejsc w 207 oddziałach, więcej niż w poprzednim roku szkolnym o 3 oddziały i 83 miejsca. Przyjęto 4737 dzieci do 205 oddziałów, w tym 3340 dzieci do 140 oddziałów w przedszkolach miejskich (PM) i 1397 dzieci do 65 oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych (OP w SP). Zostało jeszcze 80 miejsc wolnych - 27 w PM i 53 w OP w SP.

W klasach pierwszych szkół podstawowych, w tym w szkołach podstawowych specjalnych nr 19 i 26 oraz w szkole muzycznej, przygotowano 1973 miejsc w 83 oddziałach. Przyjęto łącznie 1840 uczniów (o 102 więcej niż roku wcześniejszym) – wolne pozostają 133 miejsca.

Z racji podwójnego rocznika, najwięcej emocji wzbudzał tegoroczny nabór do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych. W dniu 16 sierpnia 2019 roku ogłoszono listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych w rekrutacji uzupełniającej. W wyniku tego etapu do szkół zostało przyjętych ogółem 495 kandydatów (223 do szkół ponadpodstawowych i 272 do szkół ponadgimnazjalnych).

Zgodnie ze stanem na dzień 20 sierpnia 2019 roku, w miejskich szkołach ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych pozostało 317 miejsc (21 miejsc zarezerwowanych dla repetentów). Szkoły z największą liczbą wolnych miejsc:

  • licea ogólnokształcące: VI LO (25 miejsc po G) i IX LO (12 miejsc po G), VIII LO (7 miejsc po SP); XIII LO (16 miejsc w oddziale sportowym po SP – piłka nożna);
  • technika: nr 1 (9 po SP, 19 po G), nr 3 (9 po SP, 21 po G), nr 4 (15 po SP, 17 po G), nr 7 (18 po SP, 10 po G), nr 9 (26 po SP, 10 po G),
  • branżowe szkoły I st: BS I st. nr 1 (13 po SP, 7 po G), BS I st. nr 3 (4 po G), BS I st. nr 5 (14 po G), BS I st. nr 7 (24 po SP).

Podkreślić należy, że dla uczniów z tzw. podwójnego rocznika Gmina Miasta Toruń zapewniła ostatecznie 5271  miejsc (2667 po SP i 2604 po G) w 164 oddziałach (83  po SP i 81 po G), w tym w:

  • liceach ogólnokształcących 3154 miejsca w 98 oddziałach (50 oddziałów po SP i 48 po G) - przyjęto 3074 kandydatów,
  • technikach 1797 miejsc w 56 oddziałach (po 28 oddziałów po SP i po G) - przyjęto 1610  kandydatów,
  • branżowych szkołach I stopnia 320 miejsc w 10 oddziałach (po 5 oddziałów po SP i G) - przyjęto 249 kandydatów.

Łącznie do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych przyjęto 4933 kandydatów (o 338 mniej niż plan ostateczny) do 164 oddziałów.

Informacje o wolnych miejscach w przedszkolach i szkołach prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń znajdują się na stronach internetowych poszczególnych placówek oraz kuratorium.

Wbrew wcześniejszym obawom uczniowie nie będą uczestniczyć w lekcjach do późnych godzin wieczornych. – Prosiliśmy dyrektorów szkół, aby zadbali o to, by lekcje w liceach kończyły się do godz. 16:00, a w szkołach uczących zawodu do 17:00, ponieważ specyfika zajęć praktycznych może tam spowodować taką konieczność – powiedział prezydent Michał Zaleski. – Byliśmy bardzo zdeterminowani, aby zapewnić jak największą liczbę miejsc dla młodych ludzi chcących podjąć naukę w naszych szkołach. Stąd pojawiły się także działania nieszablonowe, jak np.  zmiana pomieszczeń gospodarczych oraz administracyjnych na sale klasowe. Mamy też w kilku przypadkach szkoły wieloobiektowe, w których także można było pomyśleć o przystosowaniu pomieszczeń na ten cel – dodał prezydent.

Fot. Natalia Przytarska


Podwójny rocznik rozpoczynający edukację w szkołach ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych sprawił, że zwiększono o 39 liczbę miejsc w internatach – łącznie przygotowano ich 842. Ponad 40% młodzieży uczącej się w tego typu szkołach pochodzi spoza Torunia. Internaty działają przy pięciu toruńskich szkołach: Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich, Zespole Szkół Inżynierii Środowiska, Zespole Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych, Zespole Szkół nr 10 oraz Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII LO.

Pierwszeństwo zamieszkania w internatach mają uczniowie kontynuujący w nich swój pobyt – w roku szkolnym 2019/2020 jest ich 522. Pozostało zatem 320 wolnych miejsc, o które ubiegało się 619 młodych ludzi. Spośród nich w pierwszej kolejności, zgodnie z ustawą, przyjęci zostali uczniowie danej szkoły – łącznie 200 osób. Pozostałe 120 miejsc rozdysponowane zostało między uczniów ze szkół prowadzonych przez GMT (115 miejsc) oraz ze szkół prowadzonych przez inne organy (5 miejsc). Nie prowadzono rekrutacji uzupełniającej.

Przeprowadzono także rekrutację na zajęcia prowadzone w Młodzieżowym Domu Kultury oraz Ognisku Pracy Pozaszkolnej „Dom Harcerza”. W obu placówkach przygotowano na rok szkolny 2019/2020 łącznie 2404 miejsca. Zaplanowano prowadzenie zajęć w 153 grupach. W wyniku dwóch postępowań rekrutacyjnych przyjęto 1918 kandydatów, w tym: 94 do MDK oraz 924 do OPP DH. W obu placówkach pozostało 486 wolnych miejsc (156 w MDK, 330  w OPP DH) – nadal można zgłaszać dzieci chcące uczestniczyć w prowadzonych w nich zajęciach.

Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2019/2020 odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 15 w Toruniu o godz. 10:00.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto
    Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Miasto, Sport
    W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
  • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
  • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.