Szkolnictwo artyleryjskie w Toruniu obchodzi stulecie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Szkolnictwo artyleryjskie w Toruniu obchodzi stulecie

Miasto
Data publikacji: 30 marca 2023
Autor: Marcin Pryka
Wspólne zdjęcie uczestników konferencji

Konferencją "Toruń kuźnią kadr artyleryjskich" zainaugurowano tegoroczne obchody 100. rocznicy powstania Oficerskiej Szkoły Artylerii - obecnie Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. - Stąd się wynosi tylko to co najlepsze, stąd się wyjeżdża przygotowanym. Nie tylko przygotowanym do pełnienia służby w Wojsku Polskim, ale także przygotowanym do niesienia pomocy innym, do życia w społeczeństwie, do kształtowania ludzkich postaw - powiedział prezydent Michał Zaleski.

W marcu przypada 100 lat od podjęcia decyzji przez Marszałka Józefa Piłsudskiego o likwidacji Szkoły Głównej Artylerii i Inżynierii i utworzeniu dwóch szkół – Oficerskiej Szkoły Artylerii w Toruniu oraz Oficerskiej Szkoły Inżynierii w Warszawie. Z tej okazji Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia wraz ze Stowarzyszeniem Polskich Artylerzystów organizuje rocznicowe obchody, nad którymi patronat honorowy objęli Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki i Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.

W czwartek 30 marca 2023 r. odbyła się konferencja pt. "Toruń kuźnią kadr oficerskich", która oficjalnie zainaugurowała tegoroczne uroczystości. W konferencji udział wziął prezydent Torunia Michał Zaleski, obecni byli seniorzy artylerii, absolwenci Oficerskiej Szkoły Artylerii, m.in. gen. Antoni Skibiński – absolwent z 1951 r., płk. Marian Andruk – absolwent z 1954 r., gen. Sławomir Owczarek, gen. Jarosław Wierzchowski, płk. Zenon Wiśniewski, ostatni komendant artyleryjskiej uczelni gen. Andrzej Piotrowski, a także zaproszeni goście - Szef Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii Wojsk Lądowych płk. Grzegorz Potrzuski, Komendant Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia płk. Remigiusz Zieliński, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, członkowie honorowi Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów oraz członkowie wspierający stowarzyszenia.

Artyleryjski Toruń przekazuje słowa sympatii i należne honory wszystkim rocznikom i pokoleniom polskich artylerzystów. To jest środowisko, które w naszym mieście znamy i cenimy od lat. Lubimy bowiem artyleryjską zieleń i czerń, a także okazujemy respekt wartościom wpisanym w symbol skrzyżowanej rakiety i lufy artyleryjskiej. Artyleria stała się jednym z najważniejszych znaków rozpoznawczych współczesnego Torunia. Kojarzy się z prestiżem i klasą oficerską.

- 100 lat temu w Toruniu powstała Oficerska Szkoła Artylerii, która później przeobrażała się w inne szkoły, uczelnie (Oficerska Szkoła Artylerii w 1965 r. przekształcona została w Oficerską Szkołę Wojsk Rakietowych i Artylerii, a następnie w Wyższą Szkołę Oficerską, natomiast od 2002 r. kontynuatorem szkolnictwa wyższego artyleryjskiego w Toruniu jest Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia), ale zawsze duch artylerii, duch wojsk rakietowych był w naszym mieście. Stąd wywodzą się praktycznie wszyscy oficerowie, którzy sięgnęli po szlify artyleryjskie w Wojsku Polskim. To znakomita kadra Wojska Polskiego. Dzisiejsze spotkanie, dzisiejsza konferencja ma przypomnieć historię kształcenia w tym centrum nauki artyleryjskiej w Polsce, jednym z najlepszych w Europie. To dla nas to duma i radość, bo dzięki tym, którzy tutaj kształcili, ale także dzięki tym, którzy tutaj się kształcili to wszystko razem kuźnia kadr artyleryjskich - podkreślił prezydent Michał Zaleski.

Włodarz miasta powiedział, że wydana 1 czerwca 1923 r. decyzja Marszałka Józefa Piłsudskiego była odważna. - Toruń w tamtych latach to był potężny ośrodek oficerski. Rok wcześniej powstała Wyższa Szkoła Marynarki Wojennej, działała także Oficerska Szkoła Aeronautyczna i kształcili się oficerowie wojsk balonowych. Taki był Toruń. Ukochany Toruń z wielką radością przyjmuje każdy gest, każde działanie, każdą pozytywną zmianę związaną z kontynuowaniem kształcenia kadr artyleryjskich i temu jesteśmy zawsze bardzo przychylni - dodał prezydent. Przy okazji życzył uczestnikom konferencji udanych obrad.

Rocznicowe obchody są dwuetapowe – właściwe uroczystości odbędą się w dniach 1-2 czerwca 2023 r.

Zdj. Wojtek Szabelski

 Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
 • Na zdjęciu białe kwiaty w donicy przed budynkiem urzędu
  Eko, Miasto
  Rozpoczęły się nasadzenia kwiatów w centrum Torunia. Łącznie pojawi się tam ok. 11,5 tys. kwitnących roślin.
 • Miasto
  Od 27 do 30 maja 2024 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji na terenie Gminy Miasta Toruń.
 • Na zdjęciu widok na Rynek Staromiejski, na pierwszym planie ratusz
  Miasto
  Z okazji obchodzonego 27 maja Dnia Pracownika Samorządowego i Dnia Samorządu Terytorialnego życzenia urzędnikom składają prezydent Paweł Gulewski oraz przewodniczący Rady Miasta Łukasz Walkusz wraz z Radnymi.
 • Miasto
  Gmina Miasta Toruń, wzorem lat ubiegłych, realizuje Programy Polityki Zdrowotnej adresowane do mieszkańców Torunia.
 • Ambasador Finlandii w UMT
  Miasto
  Pani Päivi Maarit Laine, Ambasador Finlandii w Polsce odwiedziła Urząd Miasta Torunia. 27 maja 2024 r. spotkał się z nią Prezydent Paweł Gulewski. Była to pierwsza oficjalna wizyta Pani Ambasador w Toruniu. Towarzyszył jej Konsul Honorowy Finlandii w Toruniu, pan Tadeusz Pająk. Podczas rozmowy w Urzędzie Miasta Torunia Pan Prezydent wyraził...
 • Gmina Miasta Toruń, wzorem lat ubiegłych, realizuje Programy Polityki Zdrowotnej adresowane do mieszkańców Torunia.
 • Hokejowy Klub Pomorzanin Toruń został wicemistrzem Polski w hokeju na trawie.
 • 27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego oraz Pracownika Samorządowego.
 • „Nie ma jak u mamy” – to coroczny koncert z okazji Dnia Matki, organizowany przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. W 2024 r. blisko 6000 gości powitał prezydent Torunia Paweł Gulewski.
 • Wyjątkowy prezent dla mam z okazji ich święta przygotowała Toruńska Orkiestra Symfoniczna – 26 maja 2024 r. wystąpiła pod batutą Krzesimira Dębskiego z koncertem muzyki filmowej.
 • W niedzielę 26 maja 2024 r. wieczorem spodziewane są burze z silnymi opadami deszczu. Apelujemy o ostrożność.
 • 26 maja 2024 r. zakończyła się pierwsza edycja Festiwalu Twórczości dla Dzieci i Młodzieży Arte! Gościem specjalnym koncertu finałowego był Mezo.
 • W ramach wymiany edukacyjnej do Torunia przyjechało 31 uczniów i opiekunów z Theodor-Heuss-Gymnasium z Getyngi.