Szkolnictwo artyleryjskie w Toruniu obchodzi stulecie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Szkolnictwo artyleryjskie w Toruniu obchodzi stulecie

Miasto
Data publikacji: 30 marca 2023
Autor: Marcin Pryka

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Wspólne zdjęcie uczestników konferencji

Konferencją "Toruń kuźnią kadr artyleryjskich" zainaugurowano tegoroczne obchody 100. rocznicy powstania Oficerskiej Szkoły Artylerii - obecnie Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. - Stąd się wynosi tylko to co najlepsze, stąd się wyjeżdża przygotowanym. Nie tylko przygotowanym do pełnienia służby w Wojsku Polskim, ale także przygotowanym do niesienia pomocy innym, do życia w społeczeństwie, do kształtowania ludzkich postaw - powiedział prezydent Michał Zaleski.

W marcu przypada 100 lat od podjęcia decyzji przez Marszałka Józefa Piłsudskiego o likwidacji Szkoły Głównej Artylerii i Inżynierii i utworzeniu dwóch szkół – Oficerskiej Szkoły Artylerii w Toruniu oraz Oficerskiej Szkoły Inżynierii w Warszawie. Z tej okazji Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia wraz ze Stowarzyszeniem Polskich Artylerzystów organizuje rocznicowe obchody, nad którymi patronat honorowy objęli Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki i Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.

W czwartek 30 marca 2023 r. odbyła się konferencja pt. "Toruń kuźnią kadr oficerskich", która oficjalnie zainaugurowała tegoroczne uroczystości. W konferencji udział wziął prezydent Torunia Michał Zaleski, obecni byli seniorzy artylerii, absolwenci Oficerskiej Szkoły Artylerii, m.in. gen. Antoni Skibiński – absolwent z 1951 r., płk. Marian Andruk – absolwent z 1954 r., gen. Sławomir Owczarek, gen. Jarosław Wierzchowski, płk. Zenon Wiśniewski, ostatni komendant artyleryjskiej uczelni gen. Andrzej Piotrowski, a także zaproszeni goście - Szef Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii Wojsk Lądowych płk. Grzegorz Potrzuski, Komendant Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia płk. Remigiusz Zieliński, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, członkowie honorowi Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów oraz członkowie wspierający stowarzyszenia.

Artyleryjski Toruń przekazuje słowa sympatii i należne honory wszystkim rocznikom i pokoleniom polskich artylerzystów. To jest środowisko, które w naszym mieście znamy i cenimy od lat. Lubimy bowiem artyleryjską zieleń i czerń, a także okazujemy respekt wartościom wpisanym w symbol skrzyżowanej rakiety i lufy artyleryjskiej. Artyleria stała się jednym z najważniejszych znaków rozpoznawczych współczesnego Torunia. Kojarzy się z prestiżem i klasą oficerską.

- 100 lat temu w Toruniu powstała Oficerska Szkoła Artylerii, która później przeobrażała się w inne szkoły, uczelnie (Oficerska Szkoła Artylerii w 1965 r. przekształcona została w Oficerską Szkołę Wojsk Rakietowych i Artylerii, a następnie w Wyższą Szkołę Oficerską, natomiast od 2002 r. kontynuatorem szkolnictwa wyższego artyleryjskiego w Toruniu jest Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia), ale zawsze duch artylerii, duch wojsk rakietowych był w naszym mieście. Stąd wywodzą się praktycznie wszyscy oficerowie, którzy sięgnęli po szlify artyleryjskie w Wojsku Polskim. To znakomita kadra Wojska Polskiego. Dzisiejsze spotkanie, dzisiejsza konferencja ma przypomnieć historię kształcenia w tym centrum nauki artyleryjskiej w Polsce, jednym z najlepszych w Europie. To dla nas to duma i radość, bo dzięki tym, którzy tutaj kształcili, ale także dzięki tym, którzy tutaj się kształcili to wszystko razem kuźnia kadr artyleryjskich - podkreślił prezydent Michał Zaleski.

Włodarz miasta powiedział, że wydana 1 czerwca 1923 r. decyzja Marszałka Józefa Piłsudskiego była odważna. - Toruń w tamtych latach to był potężny ośrodek oficerski. Rok wcześniej powstała Wyższa Szkoła Marynarki Wojennej, działała także Oficerska Szkoła Aeronautyczna i kształcili się oficerowie wojsk balonowych. Taki był Toruń. Ukochany Toruń z wielką radością przyjmuje każdy gest, każde działanie, każdą pozytywną zmianę związaną z kontynuowaniem kształcenia kadr artyleryjskich i temu jesteśmy zawsze bardzo przychylni - dodał prezydent. Przy okazji życzył uczestnikom konferencji udanych obrad.

Rocznicowe obchody są dwuetapowe – właściwe uroczystości odbędą się w dniach 1-2 czerwca 2023 r.

Zdj. Wojtek Szabelski

 



Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

  • Za długoletnie pożycie małżeńskie
    Miasto
    Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
  • Kultura, Miasto
    Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
  • Na zdjęciu: biała strzałka zawieszona na płocie, na niej czerwony napis: do lokalu wyborczzego
    Miasto
    W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
  • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi z kilkorgiem nauczycieli, którzy trzymają teczki z aktami mianowania, za nimi portret Mikołaja Kopernika
    Miasto
    109 nauczycieli toruńskich szkół uzyskało kolejny stopień awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego.
  • Na zdjęciu: grupa młodzieży biegnie po zielonej murawie stadionu
    Miasto, Sport
    Uczniowie i przedszkolaki rozpoczęli zmagania w ramach Toruńskiej Olimpiady Przedszkoli i Szkół. Inauguracja wydarzenia odbyła się 26 września 2023 r. na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego.
  • Na zdjęciu: prezydent michał Zaleski wręcza przedstawicielom księgowych okolicznościową grafikę z panoramą Torunia
    Miasto
    Z okazji jubileuszu 30-lecia Oddziału Okręgowego w Toruniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce 26 września 2023 r. w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży odbyła się konferencja „Rachunkowość przyszłości”.
  • To kolejni laureaci znaku jakości Made in Toruń. Są wśród nich firmy zajmujące się produkcją urządzeń pokładowych w przemyśle stoczniowym, wytwarzaniem konstrukcji stalowych, recyklingiem odpadów, montażem systemów klimatyzacyjnych, czy też działają w branżach instalacji teletechnicznych, czy transportowych.
  • Rozstrzygnięty został konkurs ofert nr 53/2023 na promocję sportu i aktywności fizycznej wśród mieszkańców Torunia poprzez kluby sportowe prowadzące szkolenie drużyn seniorskich w ekstraklasie: koszykówki mężczyzn i kobiet, hokeja na lodzie, futsalu, hokeja na trawie, II lidze piłki siatkowej mężczyzn oraz III lidze piłki nożnej mężczyzn. Dotacje...
  • W Toruniu rusza Green Lab, czyli Zielone Forum Torunia - pilotażowe narzędzie współpracy z mieszkańcami w zakresie zieleni i działań pro środowiskowych.
  • Po służbie przygotowawczej i pomyślnie zdanym egzaminie 16 nowych urzędników samorządowych złożyło 25 września 2023 r. ślubowanie na sztandar miasta Torunia.
  • 26 września 2023 roku o godzinie 11:00 na stadionie miejskim przy ul. Bema nastąpi inauguracja szkolnych rozgrywek sportowych w ramach Toruńskiej Olimpiady Przeszkoli i Szkół.
  • W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
  • Wszystkich miłośników przygód, łamigłówek i zagadek zachęcamy do udziału w grze terenowej „Śladami Kopernika w Toruniu”. Zaczynamy w sobotę 30 września 2023 r. o godz. 11.00 na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego!
  • Już po raz piąty w Toruniu rozegrany został Maraton Ósemek Wioślarskich „Run & Row”. 24 września 2023 roku Puchar Prezydenta Miasta Torunia trafił do AZS UMK Toruń. „Run & Row” to widowiskowy bieg z łodziami i wyścig wioślarski na Wiśle zakończony sztafetą na ergometrze. W tegorocznej edycji na wioślarzy czekały następujące etapy maratonu...