Szkoła przy ul. Strzałowej – jest dofinansowanie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Szkoła przy ul. Strzałowej – jest dofinansowanie

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 30 maja 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski na tle ceglanego budynki Urzędu Miasta

65 mln zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski  Ład: Program Inwestycji Strategicznych dla Torunia! Środki przeznaczone są na budowę szkoły podstawowej na lewobrzeżu przy ul. Strzałowej.

W dniu 30 maja 2022 r. premier Mateusz Morawiecki poinformował o wynikach drugiej edycji naboru wniosków w ramach Programu Inwestycji Strategicznych. Łącznie 30 mld zł zostało rozdysponowane między 4989 wniosków z całego kraju, z których 262 pochodzą z województwa kujawsko-pomorskiego. Każdy samorząd mógł złożyć trzy wnioski: do 65 mln zł, do 30 mln zł i do 5 mln zł. Gmina Miasta Toruń zgłosiła trzy projekty, kolejno: budowę szkoły na lewobrzeżu, pakiet inwestycji drogowych oraz modernizację lodowiska Tor-Tor. Jako że jest ona zaliczana do gmin popegeerowskich, była możliwość złożenia dodatkowych dwóch wniosków na: budowę zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego oraz obiektu sportowego dla osób niepełnosprawnych przy szkole specjalnej.

- Otrzymaliśmy 65 mln zł z Rządowego Funduszu Polski  Ład na inwestycję, która jest już w Toruniu dobrze znana i oczekiwana – to szkoła podstawowa przy ul. Strzałowej na lewobrzeżu poinformował prezydent Michał Zaleski podczas konferencji prasowej w dniu 30 maja 2022 r. - Składając wniosek, zakładaliśmy, że cała inwestycja będzie kosztowała 77 mln zł, dzisiaj wiemy, że bez 90 mln zł się nie obejdzie – dodał prezydent. Otrzymane środki to znaczące wsparcie dla realizacji tego zadania.

W spotkaniu udział wzięli także: Adrian Mól – zastępca prezydenta miasta, Przemysław Przybylski - wiceprezes zarządu okręgowego PiS, Wojciech Klabun – przewodniczący klubu radnych PiS oraz Michał Jakubaszek – radny miasta Torunia. Wszyscy podkreślali, jak oczekiwana przez mieszkańców lewobrzeża jest budowa szkoły. Jest to prężnie rozwijająca się część miasta, gdzie na nowo powstających osiedlach zamieszkuje duża liczba torunian.

Przy ul. Strzałowej powstanie nowoczesny obiekt, złożony ze szkoły, przedszkola, ogólnodostępnej biblioteki oraz zaplecza sportowo-rekreacyjnego. W szkole podstawowej w 32 oddziałach uczyć się będzie mogło 800 uczennic i uczniów. Przeznaczonych dla nich będzie 37 sal lekcyjnych, w tym sale językowe, aula z 260 miejscami siedzącymi, świetlica, stołówka, gabinety pedagoga i psychologia. Nie zabraknie także sali gimnastycznej wraz z zapleczem sanitarno-szatniowym oraz pełnowymiarowego boiska do gry w koszykówkę i siatkówkę z trybunami dla 96 osób.

Z myślą o najmłodszych powstanie 8-oddziałowe przedszkole dla 200 dzieci z dodatkowymi salami: sportową, multimedialną i wielofunkcyjną. Znajdą się obok także dwa place zabaw.

Z kolei dla wszystkich mieszkańców otwarta zostanie biblioteka z Mediateką, z której może korzystać jednocześnie do 50 osób, z miejscami pracy indywidualnej z 14 stanowiskami komputerowymi, salą do gier, czytelnią i salą szkoleniową na 50 osób. Będzie to centrum kulturalne osiedla i miejsce spotkań mieszkańców.

Duży nacisk położony będzie na stosowanie zaawansowanych technicznie rozwiązań energooszczędnych i ekologicznych. Zastosowane zostaną odnawialne źródła energii (OZE) takie jak m.in. fotowoltaika i pompa ciepła oraz energooszczędne oświetlenie.

Cały kompleks będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, zapewniając im możliwość swobodnego poruszania się na wszystkich kondygnacjach poprzez m.in. montaż windy, zaprojektowanie głównych wejść bezpośrednio z poziomu terenu.

Zgodnie z harmonogramem, w terminie do 6 miesięcy od daty udostępnienia wstępnej promesy Gmina Miasta Toruń rozpocznie postępowanie zakupowe. – Liczymy na to, że tak jak w pierwszej edycji programu, tak i teraz promesę otrzymamy w ciągu maksymalnie dwóch miesięcy – podkreślił prezydent Michał Zaleski. Zakładając, że prace potrwają od 12 do 18 miesięcy, termin zakończenia inwestycji określa się na koniec listopada 2024 r.

To kolejne dofinansowanie, jaki Gmina Miasta Toruń otrzymała w ramach Rządowego Funduszu Polski  Ład: Program Inwestycji Strategicznych. W pierwszej edycji z trzech złożonych wniosków dwa otrzymały dofinansowanie: zagospodarowanie Bulwaru Filadelfijskiego – wartość całkowita 34 mln zł,  dofinansowanie w wysokości 30 mln zł (88%) oraz termomodernizacja kompleksowa Internatu I i II przy pl. Św. Katarzyny w Toruniu – wartość całkowita 5,1 mln zł, dofinansowanie 4,6 mln zł (90%).

Fot. Natalia Przytarska

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kolejny protest rolników
  Drogi, Miasto
  Od 20 lutego 2024 r. od godzin porannych bardzo duże ograniczenia w dojeździe do i wyjeździe z Torunia na większości dróg - rozpoczyna się kolejny protest rolników.
 • Na zdjęciu: znak drogowy - rondo, w tle widać maszyny rolnicze
  20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Na zdjęciu: nieruchomość przy drodze Trzeposkiej, stary zniszczony budynek, wokół białe nowe bloki
  Biznes, Miasto
  O 300% przebito cenę wywoławczą w przetargu na sprzedaż nieruchomości na Jakubskim Przedmieściu w Toruniu. Działka pod zabudowę wielorodzinną i usługi została wylicytowana za 20 050 000 zł. Cena wywoławcza wynosiła 5 000 000 zł.
 • Miasto
  20 lutego 2024 r. władze samorządowe Torunia spotkały się w Collegium Maximum z władzami rektorskimi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Tematem rozmów była szeroko pojęta współpraca miasta z uczelnią i społecznością uniwersytecką.
 • Miasto, Toruń dla Ukrainy, Торунь для України
  24 lutego 2024 r. w Toruniu odbędzie się Maraton Solidarności "Flaga życia" upamiętniający drugą rocznicę pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę oraz dziesiątą rocznicę agresji zbrojnej na terytorium Ukrainy.
 • Grafika przedstawia teren pod usługi przy ul. Grudziądzkiej
  Biznes, Miasto
  Atrakcyjna działka inwestycyjna w północnym Toruniu idzie pod młotek. W miejskim katalogu ofert dla biznesu znalazła się nieruchomość przy ul. Grudziądzkiej 194. Teren w sąsiedztwie drogi krajowej nr 91, nieopodal Centralnego Cmentarza Komunalnego, wyceniono na 5 000 000 zł.
 • Atrakcyjna działka inwestycyjna w północnym Toruniu idzie pod młotek. W miejskim katalogu ofert dla biznesu znalazła się nieruchomość przy ul. Grudziądzkiej 194. Teren w sąsiedztwie drogi krajowej nr 91, nieopodal Centralnego Cmentarza Komunalnego, wyceniono na 5 000 000 zł.
 • W Toruniu rozpoczynają się hokejowe Mistrzostwa Polski Centralnej Ligi Juniorów, w których udział weźmie 8 zespołów z całej Polski.
 • Pokaz z elementami ognia, warsztaty, wystawy, koncerty i wykłady naukowców - tymi wydarzeniami podsumowaliśmy niezwykły Rok Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zakończenie świętowania jubileuszu 550. rocznicy urodzin wybitnego polskiego astronoma było nie tylko okazją do wspólnego spędzenia czasu, ale także edukacyjnym wydarzeniem, podczas którego...
 • Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu przygotowuje kolejne warsztaty z cyklu „Wsparcie na starcie”, które odbędą się 5 marca 2024 r. o godz. 14:00 w Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej 2. Piętro przy ul. Konopnickiej 13.
 • 20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Msza pogrzebowa śp. Krzysztofa Żabińskiego została odprawiona 19 lutego 2024 r. w Katedrze św. Janów. Uczestniczyli w niej m.in. były premier RP Jan Krzysztof Bielecki, były wicepremier i minister finansów Leszek Balcerowicz, europoseł Janusz Lewandowski i prezydent Torunia Michał Zaleski. Po zakończeniu Eucharystii kondukt pogrzebowy przeszedł na...
 • Podczas tegorocznego Święta Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (19 lutego 2024 r.) nadano wybitnemu urologowi - prof. Jerzemu Bogdanowi Gajewskiemu tytuł doktora honoris causa UMK. Laureatką międzynarodowej Nagrody Naukowej "Ratio et Spes" została w tym roku prof. Chantal Delsol. Ponadto przyznano szereg innych ważnych odznaczeń, medali i wyróżnień...
 • Zgodnie z zarządzeniem Prezydenta Miasta Torunia w poniedziałek 19 lutego 2024 r. od godz. 10:00 zostało odwołane pogotowie przeciwpowodziowe na terenie Gminy Miasta Toruń.