www.torun.pl

Szafa z lalkami

Kultura, Miasto
Data publikacji: 10 października 2019
Autor: Filip Tomasik

W Baju Pomorskim najczęściej pojawiają się spektakle dla młodszych widzów, jednak organizowany tu Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Spotkania” pokazuje, że nie brakuje propozycji również dla dojrzałej publiczności. 11-19 października 2019 r. impreza odbędzie się po raz dwudziesty szósty.

Przez tydzień młodsza i starsza publiczność obejrzy 15 konkursowych przedstawień z Polski, Holandii, Białorusi, Litwy i Rosji. Pojawią się też prezentacje szkół teatralnych oraz przegląd twórczości osób z niepełnosprawnością „Innym Okiem”. Niezależnie od wieku odbiorców, artyści poruszać będą ważne tematy, nie stroniąc od odniesień do naszego tu i teraz. Część twórców mieliśmy już okazję gościć w Toruniu niejednokrotnie. Po raz kolejny zobaczymy m.in. spektakle Neville’a Trantera, Olega Żiugżdy, Konrada Dworakowskiego i Pawła Aignera.

Wśród spektakli dla starszych odbiorców pojawią się dwie reinterpretacje biblijnych opowieści. Holenderski twórca lalek, reżyser i aktor Neville Tranter w przedstawieniu „Babilon”, odnosząc się do Starego Testamentu, opowie o walce uchodźców o życie. „Komedia Judyty” Grodzieńskiego Teatru Lalek z Białorusi przywoła postać biblijnej wdowy, która obroniła rodzinne miasto przed najazdem Asyryjczyków. Dorośli widzowie otrzymają również dwie inscenizacje klasycznej literatury. Teatr Pinokio z Łodzi wraz z Grupą Coincidentia zaprosi na „Don Kichota”, w którym nie zabraknie refleksji na temat współczesnych  błędnych rycerzy. Państwowy Teatr Laki „Tęcza” ze Słupska przywiezie do Torunia „Szwejka”. Zachętą do zajrzenia w głąb własnego „ja” będzie spektakl „Malina” teatru z litewskiej Kłajpedy. Przywoła on historię miłości poetki i pisarki Ingeborg Bachmann do wybitnego poety Paula Celana.

W nurcie przedstawień dla dzieci królować będzie nowa dramaturgia, jednak pojawi się także element klasyki. Opolski Teatr Lalki  i Aktora przywiezie „Zorro”, spektakl który reżyser Paweł Aigner nazywa drugim odcinkiem „Trzech muszkieterów”, przedstawienia gromko oklaskiwanego na jednej z poprzednich edycji festiwalu. Novy Ruch Teatr w atrakcyjny sposób wprowadzi widzów w najważniejsze funkcje, jakie pełnią poszczególne części naszego ciała w spektaklu „Ciao Ciało!”. Dwukrotnie młoda publiczność spotka się z poznańskim Teatrem Animacji i za każdym razem będą to inscenizacje sztuk Maliny Prześlugi. „La la lalki” to przedstawienie o tym, co robią teatralne postacie, kiedy skończy się przedstawienie i zostaną przeniesione do magazynu, zaś „Nic, Dzika Mrówka, Adam i Ewa” nazwano zmysłowiskiem, gdyż przeznaczone jest ono przede wszystkim dla osób niewidomych i pozwala doświadczać teatru z wyłączeniem zmysłu wzroku. W dwóch odsłonach zaprezentuje się również Białostocki Teatr Lalek. Zabawa słowem, filozoficzna refleksja, wspaniałe przygody to elementy składowe przedstawienia „Ony” znakomitej dramatopisarki Marty Guśniowskiej. W „Lence” poruszony zostanie z kolei ważny temat szacunku dla drugiej osoby, mimo jej inności (bohaterka sztuki jest nieco grubsza od rówieśników).

Dwa przedstawienia dla dzieci przyjadą do nas z Warszawy. Teatr Baj w „Minutce” opowie o miłości do dziadków i przemijaniu. „Ptak zielonopióry” Teatru Lalka to historia zawiści i poszukiwania szczęścia. „Pomelo jest zakochany… w żabie, deszczu i nie tylko” to tytuł muzycznego spektaklu Teatru Fraktal  z Łodzi. Opowieść o słoniku tworzona jest z udziałem niezwykłych instrumentów. „Puchacz i Słońce” to przedstawienie Teatru Materia z Rosji, przygotowane wraz z polskimi twórcami. Bohater spektaklu, mały puchacz, dowie się, że przeciwności w życiu pomagają nam zrozumieć, co jest w nim najważniejsze.

Jak zawsze festiwal otworzy kolorowa parada baśniowych postaci. Doprowadzą one widzów do bajowej szafy i otworzą ją na teatralną magię.

Szczegóły na www.bajpomorski.art.pl

Teskt: Magdalena Kujawa fot. Albert RocaMacia

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  W pierwszym meczu eWinner 1. ligi żużlowej toruński Apator pewnie pokonał drużynę z Gniezna 55:35.
 • Kultura, Miasto
  Recital organowy zabrzmiał w katedrze śś. Janów. Koncert odbył się w ramach 24. Międzynarodowego Festiwalu "Nova Muzyka i Architektura".
 • Miasto, Sport
  PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi odbędą się 15 sierpnia 2020 r. o godz. 19:15 na toruńskiej Motoarenie.
 • Miasto
  W niedzielę 12 lipca 2020 roku Toruń pojawi się w popularnym programie porannym „Pytanie na śniadanie” w TVP2.
 • Miasto
  W odpowiedzi na prośby mieszkańców ławka multimedialna grająca utwory Fryderyka Chopina na ul. Mostowej została przeprogramowana. Dotychczas funkcja audio była dostępna w godzinach 7:00-22:00 na żądanie poprzez wciśnięcie przycisku. Każdy kolejny z czterech utworów był emitowany poprzez kolejne wciśnięcie przycisku audio.
 • Miasto
  Razem zaplanujmy, jak zagospodarować pierzeję południową Rynku Nowomiejskiego na cele wypoczynkowo-rekreacyjne.
 • Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Warszawie informuje, że w piątek od godz. 15:00 mogą wystąpić burze z gradem.
 • Koncerty, Kino Letnie, spektakle teatralne i zbliżający się festiwal światła w niecodziennej odsłonie – tak właśnie zapowiadają się wakacje w Toruniu. Festiwal Teatrów Ulicznych czy plenerowa Scena Letnia to tylko część oferty przygotowanej przez Toruńską Agendę Kulturalną na ten okres. Najbliższe wydarzenia już w ten weekend! Przypominamy o...
 • Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu rozstrzygnął przetarg na dostawy pięciu nowych, pięcioczłonowych tramwajów. Nowe pojazdy dostarczy PESA, która jako jedyna złożyła ofertę w przetargu. Na realizację zamówienia wykonawca ma 24 miesiące.
 • W poniedziałek 13 lipca 2020 r. rusza nabór wniosków na zadania służące ochronie zasobów wodnych, polegające na gromadzeniu i wykorzystaniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania.
 • W sobotę 11 lipca 2020 r. na Motoarenie odbędą się zawody żużlowe. Aby ułatwić wiernym kibicom toruńskiej drużyny dotarcie na stadion, uruchomione zostaną kursy tramwajów linii nr 5.
 • 147 wniosków poprawnych formalnie złożyli mieszkańcy do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2021. Rekordowa liczba propozycji lokalnych wpłynęła z Bydgoskiego.
 • O tym, jak bezpiecznie przetrwać pandemię, rozmawiamy z mgr Ewą Nowak - Wąsicką, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.
 • Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego to obecnie jeden z większych placów budowy w Toruniu. Inwestycja zakończy się w listopadzie 2021 roku.