Szafa z lalkami | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Szafa z lalkami

Kultura, Miasto
Data publikacji: 10 października 2019
Autor: Filip Tomasik

W Baju Pomorskim najczęściej pojawiają się spektakle dla młodszych widzów, jednak organizowany tu Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Spotkania” pokazuje, że nie brakuje propozycji również dla dojrzałej publiczności. 11-19 października 2019 r. impreza odbędzie się po raz dwudziesty szósty.

Przez tydzień młodsza i starsza publiczność obejrzy 15 konkursowych przedstawień z Polski, Holandii, Białorusi, Litwy i Rosji. Pojawią się też prezentacje szkół teatralnych oraz przegląd twórczości osób z niepełnosprawnością „Innym Okiem”. Niezależnie od wieku odbiorców, artyści poruszać będą ważne tematy, nie stroniąc od odniesień do naszego tu i teraz. Część twórców mieliśmy już okazję gościć w Toruniu niejednokrotnie. Po raz kolejny zobaczymy m.in. spektakle Neville’a Trantera, Olega Żiugżdy, Konrada Dworakowskiego i Pawła Aignera.

Wśród spektakli dla starszych odbiorców pojawią się dwie reinterpretacje biblijnych opowieści. Holenderski twórca lalek, reżyser i aktor Neville Tranter w przedstawieniu „Babilon”, odnosząc się do Starego Testamentu, opowie o walce uchodźców o życie. „Komedia Judyty” Grodzieńskiego Teatru Lalek z Białorusi przywoła postać biblijnej wdowy, która obroniła rodzinne miasto przed najazdem Asyryjczyków. Dorośli widzowie otrzymają również dwie inscenizacje klasycznej literatury. Teatr Pinokio z Łodzi wraz z Grupą Coincidentia zaprosi na „Don Kichota”, w którym nie zabraknie refleksji na temat współczesnych  błędnych rycerzy. Państwowy Teatr Laki „Tęcza” ze Słupska przywiezie do Torunia „Szwejka”. Zachętą do zajrzenia w głąb własnego „ja” będzie spektakl „Malina” teatru z litewskiej Kłajpedy. Przywoła on historię miłości poetki i pisarki Ingeborg Bachmann do wybitnego poety Paula Celana.

W nurcie przedstawień dla dzieci królować będzie nowa dramaturgia, jednak pojawi się także element klasyki. Opolski Teatr Lalki  i Aktora przywiezie „Zorro”, spektakl który reżyser Paweł Aigner nazywa drugim odcinkiem „Trzech muszkieterów”, przedstawienia gromko oklaskiwanego na jednej z poprzednich edycji festiwalu. Novy Ruch Teatr w atrakcyjny sposób wprowadzi widzów w najważniejsze funkcje, jakie pełnią poszczególne części naszego ciała w spektaklu „Ciao Ciało!”. Dwukrotnie młoda publiczność spotka się z poznańskim Teatrem Animacji i za każdym razem będą to inscenizacje sztuk Maliny Prześlugi. „La la lalki” to przedstawienie o tym, co robią teatralne postacie, kiedy skończy się przedstawienie i zostaną przeniesione do magazynu, zaś „Nic, Dzika Mrówka, Adam i Ewa” nazwano zmysłowiskiem, gdyż przeznaczone jest ono przede wszystkim dla osób niewidomych i pozwala doświadczać teatru z wyłączeniem zmysłu wzroku. W dwóch odsłonach zaprezentuje się również Białostocki Teatr Lalek. Zabawa słowem, filozoficzna refleksja, wspaniałe przygody to elementy składowe przedstawienia „Ony” znakomitej dramatopisarki Marty Guśniowskiej. W „Lence” poruszony zostanie z kolei ważny temat szacunku dla drugiej osoby, mimo jej inności (bohaterka sztuki jest nieco grubsza od rówieśników).

Dwa przedstawienia dla dzieci przyjadą do nas z Warszawy. Teatr Baj w „Minutce” opowie o miłości do dziadków i przemijaniu. „Ptak zielonopióry” Teatru Lalka to historia zawiści i poszukiwania szczęścia. „Pomelo jest zakochany… w żabie, deszczu i nie tylko” to tytuł muzycznego spektaklu Teatru Fraktal  z Łodzi. Opowieść o słoniku tworzona jest z udziałem niezwykłych instrumentów. „Puchacz i Słońce” to przedstawienie Teatru Materia z Rosji, przygotowane wraz z polskimi twórcami. Bohater spektaklu, mały puchacz, dowie się, że przeciwności w życiu pomagają nam zrozumieć, co jest w nim najważniejsze.

Jak zawsze festiwal otworzy kolorowa parada baśniowych postaci. Doprowadzą one widzów do bajowej szafy i otworzą ją na teatralną magię.

Szczegóły na www.bajpomorski.art.pl

Teskt: Magdalena Kujawa fot. Albert RocaMacia

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjeciu: ławki i krzesła w sali lekcyjnej, w tle tablica i mapa
    Miasto
    Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski siedzi przy stole, przed nim urządzenie do obsługi karty miejskiej
    Miasto, MZK
    Za kilka miesięcy torunianie będą mieli kartę miejską. 26 marca 2024 r. miasto podpisało umowę na wdrożenie systemu z firmą Mera Systemy sp. z o.o.
  • Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Zakończyła się przebudowa skrzyżowania ulic Podgórnej z Wiązową. Powstało tu wyniesione skrzyżowanie. We wtorek 26 marca 2024 r. około godziny 16:00, po zakończeniu ostatnich prac porządkowych, zostanie udostępnione do ruchu.
  • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Zbliża się 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. Jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce odbędzie się w dniach 24-25 kwietnia 2024 r. w Copernicus Toruń Hotel.
  • W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Stowarzyszenie Centrum Wsparcia Rozwoju zaprasza na darmowe zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży z lewobrzeża w ramach projektu „Toruńskie Lewobrzeże aktywne sportowo”.