www.torun.pl

Szafa z lalkami

Kultura, Miasto
Data publikacji: 10 października 2019
Autor: Filip Tomasik

W Baju Pomorskim najczęściej pojawiają się spektakle dla młodszych widzów, jednak organizowany tu Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Spotkania” pokazuje, że nie brakuje propozycji również dla dojrzałej publiczności. 11-19 października 2019 r. impreza odbędzie się po raz dwudziesty szósty.

Przez tydzień młodsza i starsza publiczność obejrzy 15 konkursowych przedstawień z Polski, Holandii, Białorusi, Litwy i Rosji. Pojawią się też prezentacje szkół teatralnych oraz przegląd twórczości osób z niepełnosprawnością „Innym Okiem”. Niezależnie od wieku odbiorców, artyści poruszać będą ważne tematy, nie stroniąc od odniesień do naszego tu i teraz. Część twórców mieliśmy już okazję gościć w Toruniu niejednokrotnie. Po raz kolejny zobaczymy m.in. spektakle Neville’a Trantera, Olega Żiugżdy, Konrada Dworakowskiego i Pawła Aignera.

Wśród spektakli dla starszych odbiorców pojawią się dwie reinterpretacje biblijnych opowieści. Holenderski twórca lalek, reżyser i aktor Neville Tranter w przedstawieniu „Babilon”, odnosząc się do Starego Testamentu, opowie o walce uchodźców o życie. „Komedia Judyty” Grodzieńskiego Teatru Lalek z Białorusi przywoła postać biblijnej wdowy, która obroniła rodzinne miasto przed najazdem Asyryjczyków. Dorośli widzowie otrzymają również dwie inscenizacje klasycznej literatury. Teatr Pinokio z Łodzi wraz z Grupą Coincidentia zaprosi na „Don Kichota”, w którym nie zabraknie refleksji na temat współczesnych  błędnych rycerzy. Państwowy Teatr Laki „Tęcza” ze Słupska przywiezie do Torunia „Szwejka”. Zachętą do zajrzenia w głąb własnego „ja” będzie spektakl „Malina” teatru z litewskiej Kłajpedy. Przywoła on historię miłości poetki i pisarki Ingeborg Bachmann do wybitnego poety Paula Celana.

W nurcie przedstawień dla dzieci królować będzie nowa dramaturgia, jednak pojawi się także element klasyki. Opolski Teatr Lalki  i Aktora przywiezie „Zorro”, spektakl który reżyser Paweł Aigner nazywa drugim odcinkiem „Trzech muszkieterów”, przedstawienia gromko oklaskiwanego na jednej z poprzednich edycji festiwalu. Novy Ruch Teatr w atrakcyjny sposób wprowadzi widzów w najważniejsze funkcje, jakie pełnią poszczególne części naszego ciała w spektaklu „Ciao Ciało!”. Dwukrotnie młoda publiczność spotka się z poznańskim Teatrem Animacji i za każdym razem będą to inscenizacje sztuk Maliny Prześlugi. „La la lalki” to przedstawienie o tym, co robią teatralne postacie, kiedy skończy się przedstawienie i zostaną przeniesione do magazynu, zaś „Nic, Dzika Mrówka, Adam i Ewa” nazwano zmysłowiskiem, gdyż przeznaczone jest ono przede wszystkim dla osób niewidomych i pozwala doświadczać teatru z wyłączeniem zmysłu wzroku. W dwóch odsłonach zaprezentuje się również Białostocki Teatr Lalek. Zabawa słowem, filozoficzna refleksja, wspaniałe przygody to elementy składowe przedstawienia „Ony” znakomitej dramatopisarki Marty Guśniowskiej. W „Lence” poruszony zostanie z kolei ważny temat szacunku dla drugiej osoby, mimo jej inności (bohaterka sztuki jest nieco grubsza od rówieśników).

Dwa przedstawienia dla dzieci przyjadą do nas z Warszawy. Teatr Baj w „Minutce” opowie o miłości do dziadków i przemijaniu. „Ptak zielonopióry” Teatru Lalka to historia zawiści i poszukiwania szczęścia. „Pomelo jest zakochany… w żabie, deszczu i nie tylko” to tytuł muzycznego spektaklu Teatru Fraktal  z Łodzi. Opowieść o słoniku tworzona jest z udziałem niezwykłych instrumentów. „Puchacz i Słońce” to przedstawienie Teatru Materia z Rosji, przygotowane wraz z polskimi twórcami. Bohater spektaklu, mały puchacz, dowie się, że przeciwności w życiu pomagają nam zrozumieć, co jest w nim najważniejsze.

Jak zawsze festiwal otworzy kolorowa parada baśniowych postaci. Doprowadzą one widzów do bajowej szafy i otworzą ją na teatralną magię.

Szczegóły na www.bajpomorski.art.pl

Teskt: Magdalena Kujawa fot. Albert RocaMacia

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  14 października 2019 roku w Dworze Artusa zorganizowano miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej. Święto całej społeczności szkolnej było idealną okazją do wręczenia nagród Prezydenta Miasta Torunia dla nauczycieli.
 • Miasto
  16 i 17 października 2019 r. w Toruniu zostaną przeprowadzone miejskie ćwiczenia obronne pod kryptonimem „Kobra-19”. Wezmą w nich udział między innymi pracownicy Urzędu Miasta, miejskie służby, policja, straż pożarna i wojsko.
 • Miasto
  W wyborach parlamentarnych 13 października 2019 roku wzięło udział 66,62 procent torunian uprawnionych do głosowania.
 • Miasto
  15 października 2019 roku podpisano umowę na budowę Klubu Ucznia, który ma funkcjonować przy I Liceum Ogólnokształcącym.
 • Inwestycje, Miasto
  Zakończyły się prace w Centrum Innowacyjnej Edukacji, które powstało w dawnych Młynach Toruńskich. Nowy budynek został już przekazany w użyczenie Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”.
 • Miasto
  Przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe znów będą rywalizować w zbiórce makulatury. Placówki, które zbiorą najwięcej surowców wtórnych otrzymają nagrody finansowe o łącznej wartości 275 tys. zł. Nagrodzeni zostaną także uczniowie, którzy najaktywniej włączą się w zbiórkę.
 • Rozpoczęły się nowe nasadzenia w ramach projektu "Zielona Brama Gotyckiej Starówki". Nowym zagospodarowaniem objęte są skwery w rejonie Muzeum Etnograficznego i CKK Jordanki.
 • Okręgowa Izba Radców Prawnych w Toruniu organizuje w dniach 18-19 października 2019 r. akcję „Na torach prawa”, podczas której radcowie prawni i aplikanci radcowscy z Izby będą udzielać bezpłatnych porad prawnych.
 • 14 października 2019 r. o godz. 13.00 w Centrum Kultury Dwór Artusa odbędą się miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej, podczas których zostaną wręczone Nagrody Prezydenta Miasta Torunia najlepszym pedagogom.
 • Rada Miasta Torunia na sesji 10 października 2019 r. wypełniając wymogi ustawy o ustroju sądów powszechnych dokonała wyboru ławników sądowych na kadencję 2020 – 2023.
 • Do 2025 roku w Toruniu ma powstać siedziba Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Będzie to wspólna inwestycja Skarbu Państwa i Gminy Miasta Toruń.
 • 13 października 2019 roku zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz podpisał umowę na remont i przebudowę budynku przy ul. Mickiewicza 57. Dawny budynek mieszkalny po zakończeniu prac będzie służyć społeczności lokalnej.
 • 1 października 2019 roku oficjalnie zainaugurowany zostanie Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego. Przez dwa tygodnie torunianie mogą wziąć udział w kilkudziesięciu festiwalowych wydarzeniach i przyglądać się rywalizacji 22 młodych skrzypków z 13 krajów.
 • W środę 2 października 2019 r. na skrzyżowaniach ulic Kraszewskiego - Matejki, Kraszewskiego - Moniuszki nie będzie działała sygnalizacja świetlna.