www.torun.pl

Sytuacja epidemiczna [8.04.2020]

Miasto
Data publikacji: 08 kwietnia 2020
Autor: Adrian Aleksandrowicz

Koronawirusa SARS-CoV-19 potwierdzono u 68 osób z terenu Torunia i powiatu toruńskiego. W kwarantannie domowej przebywa prawie 700 osób, a w miejscach kwarantanny zbiorowej 25 osób. W związku z przypadkami zarażenia u pacjentów i personelu Specjalistycznego Szpitala Miejskiego trzy oddziały placówki pozostają wyłączone.

W SSM do tej pory pobrano 341 wymazów, 227 próbek dało wynik ujemny, 41 pozytywny. Czekamy na ponad 70 wyników badań. W związku z potwierdzonymi zarażeniami trzy oddziały zostały wyłączone: Oddział Hematologii, Oddział Urologii Ogólnej i Onkologicznej oraz Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej. W tym ostatnim SARS-CoV-19 wykryto u jednego pacjenta i dwóch pielęgniarek.

- Największa grupa osób zarażonych w SSM to pracownicy oddziału hematologii. Pojedyncze przypadki wystąpiły na urologii i chirurgii. Pozostałe siedem oddziałów działa normalnie. Przed izbą przyjęć ustawiono namioty, mają one być „śluzą bezpieczeństwa”, która zapobiegnie wpuszczeniu na teren szpitala osoby chorej lub wykazującej objawy COVID-19. Wśród pracowników i pacjentów szpitala systematycznie mierzona jest temperatura ciałainformuje prezydent Torunia Michał Zaleski.

W innych placówkach medycznych prowadzonych przez miasto nie miały miejsce zdarzenia, które mogłyby mieć wpływ na zdrowie lub życie torunian. Znany także wyniki badań dwóch pacjentów z Domu Pomocy Społecznej prowadzonego przez Fundację Brata Alberta.

- Oba wyniki były ujemne. Pozostali podopieczni nie wykazują żadnych niepokojących objawów – dodaje prezydent.

Coraz większą popularnością cieszy się wsparcie oferowane przez Dział Interwencji Kryzysowej MOPR-u. Obiady dowożone są do ponad 230 mieszkańców, ponad 100 osobom wolontariusze i pracownicy ośrodka dowożą zakupy.

Realizacja: TV Toruń

fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Sport
  O planach Żużlowej Reprezentacji Polski na kolejne miesiące 2020 r. była mowa 5 sierpnia 2020 r. na toruńskiej Motoarenie.
 • Zółto-niebieski tramwaj swing na przystanku przy Cinema-City
  MZK, Sport
  MZK uruchomi dodatkowy kurs tramwaju nr 5 w związku z czwartkowym meczem Apatora Toruń z TŻ Ostrovia.
 • Na zdjęciu fragment budynku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
  Kultura, Miasto
  Biuro Programu „Niepodległa” ogłosiło wyniki naboru w ramach programu dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria 1920”. Dofinansowanie otrzymało Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, które w październiku zaprosi na dwudniowy festiwal nauki związany z militarną historią Torunia.
 • Parking przy ul. Skrzyńskiego od 1 października 2020 r. będzie płatny
  Drogi, Miasto
  Przypominamy, że od 1 sierpnia 2020 r. Strefa Płatnego Parkowania w Toruniu została poszerzona. Do SPP Podstrefy "B" zaliczono 238 dodatkowych miejsc parkingowych zbudowanych w 2019 roku.
 • Na zdjęciu laborantka bada próbki
  Miasto
  Woda dostarczana przez Toruńskie Wodociągi jest przydatna do spożycia - stwierdził Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu.
 • Strona tytułowa ksiażki "Smak Gothicu"
  Kultura, Miasto
  Na pokaz kulinarny w wykonaniu Bogdana Gałązki zaprasza w piątek 7 sierpnia 2020 r. Muzeum Toruńskiego Piernika przy ul. Strumykowej. Początek o godz.17:00.
 • Centrum Wsparcia Biznesu, miejska jednostka zajmującą się promocją gospodarczą miasta i współpracą z inwestorami, przygotowało zaktualizowane portfolio gospodarcze Torunia.
 • Statki i łodzie rzeczne spłyną 15 i 16 sierpnia do Torunia w ramach czwartej edycji Festiwalu Wisły. Oprócz możliwości podziwiania jednostek pływających, publiczność weźmie udział m.in. jarmarku regionalnych produktów oraz pikniku przy Zamku Dybowskim.
 • W toruńskich szkołach i przedszkolach trwają wakacyjne remonty. Na prace w placówkach oświatowych miasto przeznaczyło w tym roku 4,5 mln zł.
 • Od soboty 8 sierpnia 2020 r. nastąpią zmiany w organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości spowodowane pracami realizowanymi w ramach projektu BiT-City II.
 • Pod hasłem "Wielka tajemnica wiary" 4 sierpnia 2020 r. z Torunia ruszyła 42. Piesza Pielgrzymka z Torunia i 40. Pielgrzymka Ziemi Lubawskiej na Jasną Górę.
 • W sobotę 15 sierpnia 2020 r. wystartuje kolejny z cyklu historycznych rajdów rowerowych „Śladem toruńskich dróg do wolności”. Na trasie wyprawy znalazły się miejsca, które pokażą wielowątkową historię Torunia. Wystartowały zapisy na to wydarzenie.
 • Gmina Miasta Toruń rozstrzygnęła konkurs na organizację i udział w imprezach sportowych w II półroczu 2020 roku. Na organizację imprez sportowych, które odbędą się w Toruniu miasto przeznaczyło 165 400 zł.
 • 15 sierpnia 2020 roku o godzinie 19:15 na toruńskiej Motoarenie Toruń im. Mariana Rosego odbędą się PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi. Poznaliśmy zawodników uprawnionych do startu w tych zawodach.