www.torun.pl

Symfoniczny hołd dla Grzegorza

Kultura, Miasto
Data publikacji: 13 grudnia 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz

Grzegorz Wilk, Kasia Moś, Igor Herbut, Janusz Radek i Ania Lasota wystąpili wraz z muzykami Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej na wyjątkowym koncercie zorganizowanym w ramach 6. Dni Grzegorza Ciechowskiego. Największe utwory lidera Republiki publiczność usłyszała w oryginalnych aranżacjach Krzysztofa Herdzina.

13 grudnia 2019 roku, na kilka dni przed 18. rocznicą śmierci Grzegorza Ciechowskiego, jego najwięksi fani zgromadzili się w sali koncertowej CKK Jordanki. Koncert zorganizowany przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną to obok koncertu specjalnego w Od Nowie jeden z najważniejszych punktów programu tegorocznych Dni Grzegorza Ciechowskiego.

- Jutro wręczymy Nagrodę Artystyczną Miasta Torunia – wyróżnienie, które ustanowiono 18 lat temu, tuż po nagłej śmierci Grzegorza. Dzisiejszy koncert przypomina, że jesienią 1981 roku w Toruniu po raz pierwszy koncertował Grzegorz Ciechowski. Toruń przez nauke na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika był jego matecznikiem. Republika tworzyła klimat ówczesnego Torunia. Teraz pamiętamy o Grzegorzu nie tylko w trakcie festiwalu nazwanego Dni Grzegorza Ciechowskiego, ale także każdego dnia przechodząc obok symbolicznego obelisku na placu jego imienia, tuż obok Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordankimówił do zgromadzonych prezydent Torunia Michał Zaleski inaugurując koncert.

Wydarzenie nazwane „Ciechowski Symfonicznie” torunianie zapamiętają z oryginalnych, bardzo odważnych aranżacji autorstwa Krzysztofa Herdzina i zapadających w pamięć wykonań. Klasyki autorstwa bohatera trwającego festiwalu wykonano w wersjach popowych, rockowych i inspirowanych operą i operetką. Publika doceniła wysiłki toruńskich symfoników, towarzyszących ich instrumentalistów i gwiazd, nagradzając wszystkich artystów gromkimi brawami.

W sobotę, 14 grudnia, w programie festiwalu znalazły się m.in. projekcje filmów o Obywatelu G.C. oraz koncert specjalny w Od Nowie.

Program festiwalu tutaj.

fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu Maja Błażejewska z medalem
  Miasto, Sport
  Maja Błażejewska, toruńska juniorka młodsza z KS Centuria, otrzymała powołanie do kadry narodowej taekwondo olimpijskiego.
 • Na zdjęciu para seniorów na starówce
  Miasto
  Upadki są jedną z najczęstszych przyczyn hospitalizacji, niepełnosprawności starszych osób i potencjalnym zagrożeniem dla ich życia. Od 13 sierpnia 2020 r. zgłosić można się do „Programu zapobiegania upadkom dla seniorów w województwie kujawsko-pomorskim”.
 • Plakat wydarzenia przedstawiający nurkującą dziewczynkę
  Miasto, Sport
  W ramach programu "Lato w Toruniu bez nudy" zapraszamy na kolejne wydarzenie na basenach letnich, tym razem na Skarpie. Rekreacyjna impreza pod nazwą „All Day Beach Party” odbędzie się w najbliższy piątek 14 sierpnia 2020 r.
 • plakat wydarzenia
  Kultura, Miasto
  Toruńska starówka piękna jest zawsze, ale starówka wieczorową porą widziana z lotu ptaka to szczególne przeżycie. 14 i 15 sierpnia 2020 r. Muzeum Okręgowe zaprasza na nocne wejście na wieżę Ratusza Staromiejskiego.
 • Miasto, MZK
  Od 12 sierpnia 2020 r. obowiązują nowe godziny otwarcia kas biletowych Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu.
 • Na zdjęciu: Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski
  Miasto
  Wyjaśnienie Prezydenta Miasta Torunia w nawiązaniu do artykułu redaktor Małgorzaty Oberlan pt. „Cięcia wydatków w Toruniu: urzędnicy wkurzeni „Niech zaczną od siebie” ” opublikowanego w Nowościach 7 sierpnia 2020 r.
 • Po raz pierwszy dla zwiedzających zostanie udostępnione Muzeum Twierdzy Toruń. 15 sierpnia w godz. 10.00-18.00 możliwe będzie zwiedzanie obiektu oraz obejrzenie wybranych pomieszczeń z zewnątrz.
 • Motoarena Toruń im. Mariana Rosego w 2020 roku gościć będzie dwa turnieje Speedway Grand Prix!
 • „Podróżuj razem z nami” to hasło promującej transport miejski kampanii społecznej Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. Na trasę wyjechał pierwszy autobus wspierający akcję.
 • 9 sierpnia od godz. 14:00 na terenie Torunia i powiatu toruńskiego mogą wystąpić anomalie pogodowe.
 • 8 sierpnia 2020 r. otwarty został Park Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”. Miejsce upamiętnia tysiące Polaków, którzy w okresie II wojny światowej ratowali Żydów narażając własne życie.
 • Po prawie miesiącu głosowania, poznaliśmy zwycięzców plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2020. 8 sierpnia nagrodzony został najlepszy toruński DJ, Wykonawca, Nadzieja oraz Płyta Roku.
 • Na 10 sierpnia 2020 r. zostało zaplanowane czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do niektórych budynków przy ul. Warneńczyka oraz Bażyńskich.
 • Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.