www.torun.pl

Sybiracka pamięć

Miasto
Data publikacji: 14 lutego 2020
Autor: Małgorzata Litwin

Msza  w intencji Sybiraków i wręczenie odznak związkowych uczciły w Toruniu  80. rocznicę pierwszej deportacji Polaków na Sybir. Uroczystości odbyły się 14 lutego 2020 r.

- To jest ważny dzień, dzień pamięci o wszystkich tych, których zabrano na „nieludzką ziemię” i nie dane im było powrócić oraz za tych wszystkich, którzy odeszli na wieczny odpoczynekmówił Jan Myrcha, prezes Oddziału Związku Sybiraków w Toruniu. - Jest Was coraz mniej, ale zawsze jesteście gotowi przybyć i mówić o swojej niedoli.

O godz. 11.00 w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny została odprawiona uroczysta msza święta w intencji zesłańców Sybiru. Uczestniczyli w niej członkowie Koła i Oddziału Związku Sybiraków w Toruniu, kapelan Sybiraków ks. prałat Józef Nowakowski, a także honorowi goście, wśród nich prezydent Torunia Michał Zaleski i wicemarszałek województwa Zbigniew Sosnowski. Po nabożeństwie wręczono Złote Odznaki Związku Sybiraków, nadane osobom zasłużonym dla tej organizacji. Na wniosek toruńskiego oddziału zostali nimi uhonorowani: mjr Ireneusz Bandura, Janusz Malinowski, Wiesław Chruścielewski,  Stanisław Dubiel, Bronisława Nizioł, Michał Nizioł, Irena Schick,  Jadwiga Szymczak i Waldemar Stanke. Honorowe odznaki Związku Sybiraków przyznano Krystynie Meyer i Mikołajowi Hajduczeni.

- Często bywało w dziejach Polski tak, że agresorem, wrogiem był sąsiad - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - To sąsiad ze Wschodu 80 lat temu podjął decyzję o tym, żeby tysiące Polek i Polaków deportować na daleki Sybir. Pewnie 10 lutego 1940 r. była mroźna zima, była chwila, kiedy przerażenie trafiało do polskich rodzin, także rodzin kresowian. Tej nocy agresorzy zastukali do domu i powiedzieli: wynoście się, pojedziecie w niewiadome, w nieznane. To były straszne chwile, do których późniejsze lata niewiele wniosły dobrego, bo przecież katorgę syberyjską trudno było przeżyć i wielu z niej nie wróciło. Tym, którzy wrócili, zawdzięczamy to, że jesteśmy tutaj razem - zarówno tym, którzy doznali tragedii zsyłki, jak i ich rodzinom, potomnym. Chcę serdecznie podziękować za tę pamięć.

14 czerwca 2019 r. toruńscy Sybiracy świętowali 30-lecie istnienia swojego związku, obchodzono także 10-lecie nadania VI Liceum Ogólnokształcącemu imienia Zesłańców Sybiru. Z tej okazji w Muzeum Etnograficznym odsłonięto tablicę upamiętniającą zebranie założycielskie Oddziału Związku Sybiraków w Toruniu. 

Nocą z 9 na 10 lutego 1940 roku, na rozkaz z Moskwy, z Polski wywieziono pierwszych 140 tys. osób - głównie rodziny wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej i kolei ze wschodniej części kraju. Jedna trzecia deportowanych trafiła na północ europejskiej części Rosji, do obwodu archangielskiego i Komi ASRR, wielu przesiedlono do Kraju Krasnojarskiego i obwodu omskiego na Syberii. Łącznie Sowieci przeprowadzili cztery deportacje – drugą z 12/13 kwietnia 1940 r., trzecią z 28/29 czerwca 1940 r., a czwartą - w maju 1941 r. Według różnych szacunków wywiezionych zostało wówczas około 1 mln Polaków.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Sport
  Duńczyk Leon Madsen wygrał 4 lipca 2020 r. w Toruniu pierwszą rundę zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Najlepszy z Polaków był Bartosz Smektała, który zajął czwarte miejsce.
 • Kultura
  W Centrum Sztuki Współczesnej 3 lipca 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów kulturalnych Miasta Torunia na II półrocze 2020 r.
 • Miasto
  Zasłanianie nosa i ust znacznie obniża ryzyko zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą kropelkową. Dlatego nośmy maseczki!
 • Inwestycje
  W poniedziałek 6 lipca 2020 r. nastąpi czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do budynków przy ul. Włocławskiej. Trwa podłączanie kolejnych ulic w Toruniu do nowo wybudowanego wodociągu.
 • Miasto, Sport
  Najnowocześniejszy żużlowy obiekt świata - toruńska Motoarena - będzie gospodarzem inauguracji, a nieco później również wielkiego finału zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Cykl TAURON Speedway Euro Championship zagości w Toruniu 4 oraz 29 lipca 2020 r. Bilety na oba wydarzenia są jeszcze w sprzedaży i można nabyć je wyłącznie przez...
 • Biznes, Miasto
  Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna i Centrum Wsparcia Biznesu zapraszają przedsiębiorców z Torunia na bezpłatny webinar „Wsparcie dla firm”. Wydarzenie odbędzie 9 lipca 2020 r. o godz. 11:00.
 • W piątek 26 czerwca na platformie TVP Stream ruszył nowy kanał internetowy TVP Kultura 2. W ten weekend na platformie wyemitowane zostaną programy „Zakochaj się w Polsce” oraz „Pomniki Historii” poświęcone Toruniowi i regionowi.
 • Jeśli chcesz pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania lub złożyć wniosek o dopisanie się do spisu bądź rejestru wyborców, możesz to zrobić dodatkowo także w sobotę w Wydziale Spraw Administracyjnych przy ul. Batorego 38/40.
 • W ramach cyklu „Starówka Mistrzów” Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu zaprasza do świata kolorowych kompozycji owocowo-warzywnych podanych w łupinie kokosa. Coco Bowl to inspirujące miejsce, od nowa definiujące pomysł na prowadzenie restauracji.
 • Prace na pływalni przy ul. Bażyńskich idą zgodnie z planem, zatem już na początku grudnia 2020 r. zostanie ona otwarta.
 • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu został pełnoprawnym członkiem konsorcjum Young Universities for the Future of Europe (YUFE). To ogromne wyróżnienie dla toruńskiego uniwersytetu oraz miasta Torunia.
 • Przez Przysiek, Rozgarty i Łążyn wiedzie trasa rajdu rowerowego organizowanego 12 lipca przez Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu i Klub Turystyki Kolarskiej "PRZYGODA".
 • Toruń znalazł się wśród 23 miast i gmin w województwie kujawsko-pomorskim, które otrzymały dofinansowanie z programu Kujawsko-Pomorska Mała Infrastruktura Sportowa Edycja 2020.
 • Popisy cyrkowe i fireshow, niezwykłe instrumenty, teatr lalek, pantomima – tak różnorodne będą propozycje 6. Festiwalu Teatrów Ulicznych. Między 4 lipca a 9 sierpnia mali i duzi widzowie zobaczą 11 przedstawień.