www.torun.pl

Sybiracka pamięć

Miasto
Data publikacji: 14 lutego 2020
Autor: Małgorzata Litwin

Msza  w intencji Sybiraków i wręczenie odznak związkowych uczciły w Toruniu  80. rocznicę pierwszej deportacji Polaków na Sybir. Uroczystości odbyły się 14 lutego 2020 r.

- To jest ważny dzień, dzień pamięci o wszystkich tych, których zabrano na „nieludzką ziemię” i nie dane im było powrócić oraz za tych wszystkich, którzy odeszli na wieczny odpoczynekmówił Jan Myrcha, prezes Oddziału Związku Sybiraków w Toruniu. - Jest Was coraz mniej, ale zawsze jesteście gotowi przybyć i mówić o swojej niedoli.

O godz. 11.00 w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny została odprawiona uroczysta msza święta w intencji zesłańców Sybiru. Uczestniczyli w niej członkowie Koła i Oddziału Związku Sybiraków w Toruniu, kapelan Sybiraków ks. prałat Józef Nowakowski, a także honorowi goście, wśród nich prezydent Torunia Michał Zaleski i wicemarszałek województwa Zbigniew Sosnowski. Po nabożeństwie wręczono Złote Odznaki Związku Sybiraków, nadane osobom zasłużonym dla tej organizacji. Na wniosek toruńskiego oddziału zostali nimi uhonorowani: mjr Ireneusz Bandura, Janusz Malinowski, Wiesław Chruścielewski,  Stanisław Dubiel, Bronisława Nizioł, Michał Nizioł, Irena Schick,  Jadwiga Szymczak i Waldemar Stanke. Honorowe odznaki Związku Sybiraków przyznano Krystynie Meyer i Mikołajowi Hajduczeni.

- Często bywało w dziejach Polski tak, że agresorem, wrogiem był sąsiad - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - To sąsiad ze Wschodu 80 lat temu podjął decyzję o tym, żeby tysiące Polek i Polaków deportować na daleki Sybir. Pewnie 10 lutego 1940 r. była mroźna zima, była chwila, kiedy przerażenie trafiało do polskich rodzin, także rodzin kresowian. Tej nocy agresorzy zastukali do domu i powiedzieli: wynoście się, pojedziecie w niewiadome, w nieznane. To były straszne chwile, do których późniejsze lata niewiele wniosły dobrego, bo przecież katorgę syberyjską trudno było przeżyć i wielu z niej nie wróciło. Tym, którzy wrócili, zawdzięczamy to, że jesteśmy tutaj razem - zarówno tym, którzy doznali tragedii zsyłki, jak i ich rodzinom, potomnym. Chcę serdecznie podziękować za tę pamięć.

14 czerwca 2019 r. toruńscy Sybiracy świętowali 30-lecie istnienia swojego związku, obchodzono także 10-lecie nadania VI Liceum Ogólnokształcącemu imienia Zesłańców Sybiru. Z tej okazji w Muzeum Etnograficznym odsłonięto tablicę upamiętniającą zebranie założycielskie Oddziału Związku Sybiraków w Toruniu. 

Nocą z 9 na 10 lutego 1940 roku, na rozkaz z Moskwy, z Polski wywieziono pierwszych 140 tys. osób - głównie rodziny wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej i kolei ze wschodniej części kraju. Jedna trzecia deportowanych trafiła na północ europejskiej części Rosji, do obwodu archangielskiego i Komi ASRR, wielu przesiedlono do Kraju Krasnojarskiego i obwodu omskiego na Syberii. Łącznie Sowieci przeprowadzili cztery deportacje – drugą z 12/13 kwietnia 1940 r., trzecią z 28/29 czerwca 1940 r., a czwartą - w maju 1941 r. Według różnych szacunków wywiezionych zostało wówczas około 1 mln Polaków.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  29 lutego 2020 roku o godz. 10:00 po raz kolejny można będzie zwiedzić Fort VII z przewodnikiem – Marcinem Orłowskim. Ruszyły zapisy na to wydarzenie.
 • Kultura, Miasto, Sport
  Taki weekend jak ten przypada raz na cztery lata, dlatego warto skorzystać z oferty kulturalnej w Toruniu! Przed nami: Jazz Od Nowa Festival, finisaż Artuum Mobile, Kasia Kowalska w Jordankach oraz Mata w NRD.
 • Miasto
  Rozpoczyna się rekrutacja do szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Nabór do klas I potrwa od 24 lutego 2020 r. do 13 marca 2020 r. do godz. 15.00                           Dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły podstawowej przyjmowane są do klasy I na podstawie zgłoszenia rodziców. Wzór karty zgłoszenia dziecka obwodowego tutaj...
 • Miasto
  Projekt ChainDoc, jaki został wdrożony w Toruńskim Centrum Usług Wspólnych, został wyróżniony w konkursie Innowacyjny Samorząd, zorganizowanym po raz pierwszy przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej.
 • Drogi, Inwestycje, Miasto
  Rozbudowa mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego to najważniejsza inwestycja gminna realizowana w roku 2020. Na przełomie kwietnia i maja rozpoczną się prace remontowe.
 • Miasto
  Od 24 lutego 2020 roku rodzice mogą składać wnioski o przyjęcie dzieci do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez gminę oraz do klas I szkół podstawowych.
 • 18. edycja akcji Toruń za pół ceny odbędzie się w dniach 3-5 kwietnia 2020 r.
 • Do końca 2032 roku powinny zostać usunięte wszystkie eternitowe pokrycia dachowe. Właściciele nieruchomości mogą składać w Urzędzie Miasta Torunia wnioski o dotacje na ten cel.
 • Straż Miejska w Toruniu rozpoczyna nabór pań chętnych do udziału w XXV edycji Kursu Samoobrony dla Kobiet pod nazwą „Jestem bezpieczna”.
 • Od 24 lutego 2020 r. rozpoczynają się postępowania rekrutacyjne dzieci do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń, oraz do klas I w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • Już 17 marca 2020 r. w Centrum Targowym Park odbędzie się IV Toruńskie Forum Zawodowców, w ramach którego funkcjonować będzie Strefa Biznesu.
 • 24 lutego 2020 r. rozpoczyna się rekrutacja do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Rekrutacja potrwa do 13 marca 2020 r. do godz. 15.00.
 • Rozstrzygnięty został konkurs na rozwój sportu dzieci i młodzieży – dotacje trafią do 59 toruńskich klubów sportowych.
 • W kolejnym odcinku cyklu filmowego „Invest in Toruń” rozmawiamy z Jarosławem Pińkowskim ze spółki GC Skwer. Inwestorem nowoczesnego biurowca u zbiegu ulic Grudziądzkiej i Chełmińskiej jest firma Transchem z Włocławka, która w naszym mieście realizuje także inwestycję deweloperską – osiedle domów jednorodzinnych Słoneczna Polana.