Sybilla dla Muzeum Toruńskiego Piernika | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Sybilla dla Muzeum Toruńskiego Piernika

Kultura, Miasto
Data publikacji: 24 maja 2016
Autor: Magdalena Stremplewska
Muzeum Toruńskiego Piernika

Muzeum  Piernika zdobyło prestiżową nagrodę Sybilla 2015 w kategorii Wystawy Przyrodnicze i Techniczne.

Na tegoroczną, XXXVI już, edycję Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2015 wpłynęły aż 264 zgłoszenia prezentujące projekty muzealne z całego kraju. Jury złożone z historyków sztuki, pedagogów i animatorów kultury wyłoniło najciekawsze z nich, przyznając nagrody za najlepsze przedsięwzięcia wystawiennicze.

Wśród nich, w kategorii Wystawy Przyrodnicze i Techniczne, znalazło się Muzeum Toruńskiego Piernika. Jury doceniło, fakt, że nowy oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu łączy w unikatowy sposób w skali kraju ekspozycję dziejów techniki i technologii toruńskiego piernikarstwa z wyjątkową, postindustrialną, architekturą przemysłową związaną z produkcją miejscowego specjału. 

Warto w tym miejscu przypomnieć fakt, że Muzeum Toruńskiego Piernika znajduje się w dawnej, XIX-wiecznej fabryce pierników usytuowanej przy ul. Strumykowej 4, oraz że gruntowna rewitalizacja i adaptacja tego historycznego miejsca pod ekspozycję muzealną trwała przez kilka lat.

Zwiedzający mają tu możliwość zapoznania się z rozwojem procesu technologicznego, jakim jest wypiek toruńskich pierników, od czasów średniowiecza do okresu PRL-u. Ponadto sami mogą wykonać toruński specjał podczas interaktywnych warsztatów.

Laureatów tegorocznej edycji konkursu ogłoszono 23 maja w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.

Więcej o Muzeum Toruńskiego Piernika TUTAJ

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  Ministerstwo Obrony Narodowej i Wojsko Polskie, w październiku i listopadzie, organizują dla chętnych, dorosłych Polaków bezpłatne, jednodniowe szkolenia pod hasłem „Trenuj z wojskiem”.
 • Plakat informujący o Toruńskiej Nocy Naukowców
  Miasto
  Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zapraszają 30 września 2022 r. na „Toruńską Noc Naukowców”. W programie znalazły się warsztaty, pokazy oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw.
 • Biznes, Miasto
  Program Moja Starówka świętuje 5. urodziny. Program oferuje rabaty w 92 punktach handlowych i usługowych na starówce.
 • Plakat informujący o wydarzeniu Toruń Freestyle Battle
  Miasto, Sport
  Ruszają zapisy na Amatorskie Mistrzostwa Torunia w jeździe na hulajnogach, rolkach, deskorolkach i rowerach. Toruń Freestyle Battle - Republika Park Edition zaplanowano na 8 października 2022 r.
 • Na zdjęciu: mężczyzna tłumaczy dzieciom pracującym na komputerach
  Miasto
  We wrześniu 2022 r. dzieci i młodzież z całej Polski postawili pierwsze kroki w programowaniu w ramach największych warsztatów programistycznych „Koduj z Gigantami”. W bezpłatnych zajęciach 11. już edycji wydarzenia wzięło udział prawie 20 000 osób, w tym także młodzi mieszkańcy miasta Toruń. Od 3 do 25 września uczestnicy warsztatów poznali...
 • Wizualizacja budynku usługowego przy ul. Świdnickiej
  Biznes, Miasto
  Halę usługowo-produkcyjną wraz z biurami i pomieszczeniami socjalnymi wybuduje w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń Wschód” spółka HS Inwestycje. Firma planuje oddanie budynku do użytkowania na koniec 2023 roku. Poznaliśmy już wizualizacje bryły budynku.
 • Ponad 1800 uczniów z 17 toruńskich placówek oświatowych wzięło udział w spotkaniach ze strażnikami miejskimi na temat bezpieczeństwa związanego z rozpoczęciem roku szkolnego.
 • Dwie działki pod usługi będzie można kupić w przetargach organizowanych przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Torunia. Tereny inwestycyjne na osiedlu Na Skapie w Toruniu pójdą pod młotek 30 listopada 2022 r.
 • Od soboty 1 października 2022 r. zmieniony zostanie rozkład jazdy linii autobusowej nr 32 - informuje MZK w Toruniu.
 • Zakończona w tym roku rozbudowa mostu drogowego im. marsz. Józefa Piłsudskiego zajęła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku! Rozstrzygnięcia poznaliśmy podczas uroczystej gali, która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Wręczenie statuetek w kategorii Drogi i obiekty mostowe. Toruń reprezentował...
 • Trwa ostatnie odliczanie przed SGP i SGP2 na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory przygotowane w wersji polskiej i angielskiej.
 • 29 września obchodzony jest Światowy Dzień Serca. Jest to okazja, aby podnosić świadomość społeczną w zakresie chorób układu krążenia, które stanowią największe wzywanie współczesnego zdrowia publicznego.
 • Pomóż Klimatowi! Pod tym hasłem odbędą się konsultacje społeczne dotyczące tworzenia Planu Adaptacji do Zmian Klimatu dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia.
 • Przedsiębiorstwo Swimer, które produkuje m.in. zbiorniki do magazynowania i dystrybucji płynów i paliw, jest bohaterem kolejnego odcinka cyklu filmowego „Tak się robi biznes w Toruniu”, realizowanego przez Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.