Świętujmy z Toruniem! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Świętujmy z Toruniem!

Kultura, Miasto
Data publikacji: 21 czerwca 2024
Autor: Małgorzata Litwin

Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. Plenerowe koncerty, warsztaty z Młynem Wiedzy, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd i obchody 25-lecia Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Torunia – program tegorocznych obchodów jest jak zawsze wypęłniony atrakcjami dla dorosłych i dzieci. HARMONOGRAM ŚWIĘTA MIASTA 2024

Świętowanie rozpoczęliśmy już we czwartek 20 czerwca pod Krzywą Wieżą, gdzie przez najbliższe dni odbywać się będą popołudniami koncerty z cyklu „Z gitarą na leżakach”. Kameralne prezentacje muzyków w otoczeniu zabytkowych murów to okazja do odpoczynku po codziennej bieganinie.

Kompozycji różnych gatunków nie zabraknie także w piątek 21 czerwca – już od 12.00 w różnych punktach miasta koncertować będą artyści i zespoły w ramach Święta Muzyki. Plenerowe koncerty zaplanowano na starówce, ale i na toruńskich osiedlach, gdzie przemieszczać się będzie mobilna scena muzyczna. W piątek odbyło się także wręczenie świadectw najlepszej klasie oraz rozstrzygnięcie konkursu makulaturowego na Rynku Staromiejskim. Tam również przez najbliższe dni napotkamy stanowiska popularnonaukowe Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy – będzie okazja do ciekawych eksperymentów i doświadczeń dla młodych adeptów nauki. Zaś nocnych marków nie może zabraknąć w piątek pod ratuszem - o godz.22.00 Teatr Piaskowa Magia wystawi tam klimatyczny spektakl „Mały Książę”.

W sobotę 22 czerwca już od godz.10.00 zapraszamy na Jarmark Zamkowy (na zdjęciach), który rozstawił kramy wzdłuż ul. Przedzamcze. Będzie działał od piątku do niedzieli w godz. 10.00-18.00. Na Rynku Staromiejskim od godz. 11.00 do 15.00 odbywać się będą warsztaty dla dzieci z Kulturalnym Hubem, a po nich wystartują kolejne dwa koncerty pod Krzywą Wieżą (15.00 Ola Sobczak i 17.00 Agata Świrska). O godz. 18.00 wracamy na Rynek Staromiejski, gdzie wystąpi zespół AllDęte, a w Muzeum Okręgowym rozpocznie się o tej samej porze II Toruńska Noc Muzealna. Zwieńczeniem dnia będzie pierwsza część Piernikowej Alei Gwiazd - o godz. 20.00 swoją „Katarzynkę” odsłoni przed Dworem Artusa toruński aktor Krystian Pesta, a po uroczystości na scenie na Rynku Staromiejskim wystąpi bluesmen Eric Hansson. Wytrwałym uczestnikom miejskiego świętowania polecamy o godz. 22.00 na Zamku Krzyżackim spektakl „Nocą jesteśmy tacy sami – Noc Kupały”.

Gwoździem programu niedzieli 23 czerwca będą obchody 25-lecia istnienia reaktywowanego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu. Z tej okazji do Torunia przyjadą przedstawiciele bractw z całej Polski, a ich barwne stroje można będzie podziwiać około 13.00 podczas przemarszu przez miasto, który zakończy się o godz. 13.30 tradycyjną Intronizacją Króla Kurkowego. Tuż po niej można będzie zobaczyć pokazy walk rycerskich. Pod Krzywą Wieżę na koncerty "Z gitarą na leżakach" zapraszają tego dnia kolejni muzycy - o godz. 15.00 stypendystka Torunia Anastazja Pugachova, a o godz. 17.00 Michał Dawidko. Mocniejsze rytmy zabrzmią o 18.00 na Rynku Staromiejskim – wystąpią tam Chłopcy z Placu Broni, zaś o 20.00 czeka nas uczta muzyki elektronicznej z Wojtkiem Urbańskim, laureatem Fryderyka 2022.

W poniedziałek 24 czerwca – dzień patrona miasta św. Jana Chrzciciela – zapraszamy o godz. 18.00 na uroczystą Mszę św. w intencji miasta do katedry św. Janów, a po niej o godz. 19.00 na koncert Elektrio pod Dworem Artusa. Wieczór zakończy się gwiazdorsko - o godz. 20.00 w Piernikowej Alei Gwiazd swoją „katarzynkę” odsłoni reprezentant Polski w siatkówce mężczyzn Wilfredo León Venero, który na tę uroczystość przyjedzie wprost z rozgrywek Ligi Narodów.

Fot. © UMT 2024, autor: Agnieszka Bielecka, licencja: CC BY-NC 4.0 


Planując udział w wydarzeniach organizowanych na Starówce lub wokół niej najlepiej wybrać się pieszo, rowerem lub komunikacją miejską. Jeśli jednak planujesz wybrać się samochodem, możesz skorzystać z dostępnych parkingów, których lokalizację znajdziesz, klikając w poniższy link: https://mzd.torun.pl/parkowanie-w-toruniu/

QR parkingi

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
  Kultura, Miasto
  Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
 • Kultura, Miasto
  W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Autobusem MZK do Kamionek
  Miasto
  Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
 • Po spotkaniu z NGOsami
  Miasto
  Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
  Drogi, Miasto
  Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  Miasto
  Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
 • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
 • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.
 • To już siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji Teatralnej JO! Od 25 lipca 2024 r. ponownie na scenie Dworu Artusa zagoszczą grupy i teatry z całej Polski oraz goście ze świata.
 • Aż o połowę, od września 2024 r., obniżone zostaną ceny na toruńskich parkingach Park&Ride.