Świętujemy niepodległość | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Świętujemy niepodległość

Miasto
Data publikacji: 06 listopada 2018
Autor: Magdalena Winiarska

Pikniki, koncerty oraz apel pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego – tak Toruń i jego mieszkańcy świętować będą 100. rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

Program obchodów tej wielkiej rocznicy został przedstawiony podczas konferencji prasowej, jaka się odbyła w dniu 6 listopada 2018 roku w toruńskim magistracie.

- Czeka nas radosne świętowanie ojczyzny – bytu, którego nie możemy dotknąć, ale który jest przecież częścią naszego życia w każdym jego etapie. Bądźmy zatem tymi, którzy potrafią wyjść na ulicę, mając biało-czerwone przypinki na swoich strojach, wywieszając biało-czerwone flagi na swoich domach i z radością kłaniajmy się każdemu po drodze, mówiąc: dzisiaj jest 100-lecie najjaśniejszej niepodległej Rzeczypospolitejzachęcał prezydent Torunia Michał Zaleski.

Jednym z wydarzeń w nadchodzący weekend jest piknik patriotyczny „Służymy niepodległej” pod patronatem Ministra Obrony Narodowej. Odbędzie się on w sobotę 10 listopada 2018 roku na poligonie przy ul. Andersa – początek o godz. 13:00. To czwarty tego typu piknik, jaki MON zorganizowało w województwie kujawsko-pomorskim. Wcześniej odbyły się one w Bydgoszczy, Minikowie i Bydgoszczy.

- To ważne wydarzenie i zapraszam wszystkich serdecznie do wzięcia w nim udziału. Cieszymy się, że także w ten sposób możemy świętować naszą niepodległość i pokazywać młodemu pokoleniu jak ważna jest niepodległość i kto obecnie za nią odpowiadapowiedział wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Uczestnicy pikniku będą mogli odwiedzić stanowiska jednostek Wojska Polskiego, a także m.in. Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego, Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, Wojskowych Zakładów Uzbrojenia S.A. Jak zapowiedział płk Dariusz Adamczyk, dowódca Garnizonu Toruń, komendant Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, podczas pikniku będzie okazja, aby z bliska obejrzeć najnowocześniejszy sprzęt będący na wyposażeniu jednostek wojskowych, a także wziąć udział w pokazach wojska i strazy pożarnej. Nie zabraknie występów artystycznych, gier i zabaw, a także wojskowego poczęstunku, czyli grochówki.  Kulminacyjnym punktem będzie wspólne odśpiewanie marszu I Brygady o godz. 16:00.

Na to wydarzenie będzie można dotrzeć bezpłatnymi autobusami MZK, które wyruszą z przystanku przy ul. Odrodzenia o godz. 12:30, 13:00, 13:30, 14:30, 15:30, 16:15. Miasto zapewnia także bezpłatny transport drogowy.



Toruńskie obchody 100-lecia niepodległości:


6 listopada:

18:00 – otwarcie w CK Dwór Artusa wystawy „100 obrazów na stulecie niepodległości Polski”.

7 listopada:

12:00 – wspólne sadzenie 100 drzew na 100-lecie odzyskania niepodległości na skwerze pomiędzy Szosą Bydgoską a ul. Mickiewicza.

18:00 - msza św. za ojczyznę w kościele pw. Matki Bożej Łaskawej i św. Josemarii Escrivy w Czerniewicach.

19:00 - IV Wspólne Śpiewanie Pieśni Patriotycznych w Szkole Podstawowej nr 34 im. Tony'ego Halika, ul. Włocławska 237

 
8 listopada:

18:00 – widowisko pt. „Mała Rapsodia Polska”, w wykonaniu orkiestry fundacji Pro Artem, chóru, śpiewającej aktorki Moniki Gębali i aktora Artura Dziurmana w auli UMK. W drugiej części wydarzenia odbędzie się koncert zespołu Pączki w Tłuszczu, w którym wokalistą jest znany aktor Tomasz Karolak.

9 listopada:

10:00 - Dziecięcy Marsz 100-lecia Niepodległości ulicami Osiedla Czerniewice, zbiórka: Szkoła Podstawowa nr 34 im. Tony'ego Halika, ul. Włocławska 237

17:00 – otwarte spotkanie z byłym dowódcą Jednostki Wojskowej GROM płk. Piotrem Gąstałem – Ratusz Staromiejski

19:00 – Koncert Niepodległościowy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej w CKK Jordanki. W programie m.in. utwory I.J. Paderewskiego, H.M. Góreckiego, K. Serockiego i W. Kilara.

 
10 listopada:

13:00 – piknik patriotyczny pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej na poligonie przy ul. gen. W. Andersa.

17:00 – wieczorny apel pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na pl. Rapackiego przy pochodniach

   - przyjęcie meldunku przez Dowódcę Garnizonu Toruń
   - podniesienie flagi państwowej i odegranie hymnu narodowego
   - przemówienia okolicznościowe
   - apel pamięci i salwa honorowa
   - złożenie wieńców pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego
   - Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego
   - pokaz sztucznych ogni

 
11 listopada:

10:00 - msza św. za ojczyznę w kościele pw. Matki Bożej Łaskawej i św. Josemarii Escrivy w Czerniewicach.

11:00- złożenie kwiatów na Cmentarzu Komunalnym nr 1 pod obeliskiem ku czci poległych w latach 1918 – 1921

11:30- złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Józefa Hallera

12:00 - uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny w Kościele Garnizonowym na pl. św. Katarzyny

12:00-16:00 - Rynek Nowomiejski – piknik patriotyczny

    - defilada historyczna i prezentacja oddziałów wojskowych na przestrzeni wieków (do 12:30)
    - militarna wioska historyczna i konkursy z nagrodami
    - poczęstunek wojskową grochówką
    - niepodległościowy „Escape Room”
    - prezentacja pojazdów zabytkowych
    - koncert muzyki 20-lecia międzywojennego
    - pokaz tańców narodowych w wykonaniu „Młodego Torunia”
    - koncert fortepianowy „Polskie melodie” – fortepian: dr Witold Kawalec w repertuarze F. Chopina, A. Garbala, I. J. Paderewskiego
    - zajęcia plastyczne dla dzieci w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka
    - gra miejska przygotowana przez harcerzy z ZHP
    - biało-czerwona fotobudka

13:30 – uroczyste odśpiewanie MAZURKA DĄBROWSKIEGO na Rynku Nowomiejskim – pokażmy ile nas jest i wspólnie zaśpiewajmy cztery zwrotki Hymnu Polski!

16:00 - koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej z cyklu "Symfonika Familijna", przeznaczona dla całych rodzin, w sali koncertowej CKK Jordanki. Zabrzmią utwory znanych Polaków, takich jak Fryderyk Chopin, Ignacy Jan Paderewski, Henryk Wieniawski, a Toruńskiej Orkiestrze Symfonicznej  towarzyszyć będą uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych im. K. Szymanowskiego w Toruniu.

17:00 - Patriotyczny Wieczór Poetycko-Muzyczny, sala parafialna kościoła pw. Matki Bożej Łaskawej i św. Josemarii Escrivy w Czerniewicach.

Fot. Małgorzata Litwin

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto
    Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Miasto, Sport
    W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
  • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
  • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.