www.torun.pl

Święto Wojsk Rakietowych i Artylerii

Miasto
Data publikacji: 30 listopada 2019

29 listopada 2019 roku w Toruniu odbyło się Święto Wojsk Rakietowych i Artylerii. W uroczystościach udział wzięli zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz oraz przewodniczący Rady Miasta Marcin Czyżniewski.

Obchody rozpoczęły się o godz. 8:00 apelem przy pomniku Artylerii Polskiej.

- Stajemy dziś do uroczystego apelu pamięci, aby oddać hołd znanym i nieznanym żołnierzom polskim, rakietowcom i artylerzystom, tworzącym zręby państwa polskiego, oraz przywołać chlubne tradycje oręża polskiego naszych ojców i dziadków walczących o wolność i niepodległość Rzeczypospolitej - powiedział komendant garnizonu Toruń mjr Ireneusz Bandura. - Wzywam wszystkich rodaków, którzy na przestrzeni dziejów spełnili swój obowiązek wobec ojczyzny składając na jej ołtarzu największy dar - swoje życie. Stańcie do apelu!

Apel pamięci zakończył się salwą honorową, po czym żołnierze udali się do kościoła garnizonowego. Podczas uroczystości mszalnych prezydent Torunia Michał Zaleski odznaczony został medalem “W Służbie Bogu i Ojczyźnie”. W imieniu prezydenta odznaczenie przyjął jego zastępca Zbigniew Fiderewicz.

Główna część uroczystości odbyła się na poligonie toruńskim. Żołnierzom nadano odznaczenia i wyróżnienia, podsumowano tegoroczne osiągnięcia oraz podkreślono rolę artylerii wojskowej.

- Toruń to stolica polskiej artylerii. Tu można poczuć wojskowego ducha i przypomnieć sobie, że artyleria był nazywana bogiem wojny, któremu zawsze służyli ludzie z powołaniem - odczytywał list Ministra Obrony Narodowej sekretarz stanu Wojciech Skurkiewicz. - Wiem, że wasza służba jest trudna i odpowiedzialna - doceniam to. Artylerzystom i rakietowcom z okazji waszego święta życzę satysfakcji ze służby pełnionej w tym szczególnym rodzaju wojsk. Wszystkim żołnierzom i pracownikom resortu obrony narodowej, którzy są i służą na rzecz wojsk rakietowych i artylerii, życzę pomyślności i wielu sukcesów!

Po oficjalnych wystąpieniach odbyła się defilada pododdziałów wojsk rakietowych i artylerii, której akompaniowała orkiestra wojskowa garnizonu Toruń. Na zakończenie dla gości przygotowano pokaz dynamiczny wozów bojowych oraz wyrzutni rakiet.

Tekst: Natalia Przytarska, fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto, Sport
  Od 27 stycznia do 9 lutego 2020 r. przypadają ferie zimowe w województwie kujawsko-pomorskim. Na dzieci, spędzające ten czas w Toruniu, czeka wiele atrakcji sportowych, kulturalnych oraz edukacyjnych.
 • Miasto
  26 stycznia 2020 r. w CKK Jordanki zainaugurowano obchody 115-lecia Związku Nauczycielstwa Polskiego i 100-lecia powstania struktur ZNP w Toruniu.
 • Po 81 latach nieobecności do Parku Miejskiego na Bydgoskim Przedmieściu powróci Pomnik Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych, zniszczony w 1939 r. przez hitlerowców.
 • Drogi, Inwestycje
  W związku z budową kanalizacji od 27 stycznia br. zostanie wprowadzone ograniczenie ruchu na ul. Szosa Chełmińska.
 • Kultura, Miasto
  Przeszło 200 osób z niepełnosprawnością bawiło się 25 stycznia 2020 r. w Dworze Artusa na IV Balu Fundacji Światło.
 • Miasto
  W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 24 stycznia 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • Impreza "Ferie na start" na lodowisku na Skarpie w Toruniu zainaugurowała 24 stycznia 2020 r. okres dwutygodniowego odpoczynku od nauki.
 • W okresie ferii, w tygodniach 27-31 stycznia 2020 r. oraz 3-7 lutego 2020 r., komunikacja miejska w Toruniu będzie funkcjonowała według feryjnych rozkładów jazdy.
 • Ruszył nabór wniosków do udziału w programie pn. „Mieszkania na wynajem dla osób starszych i niepełnosprawnych”. Dokumenty można składać od 24 stycznia do 14 lutego 2020 r. w Biurze Mieszkalnictwa przy ul. Legionów 220.
 • 24 stycznia 2020 r. w Młodzieżowym Domu Kultury odbył się wykład „Prezydenci Stulecia Torunia”. O włodarzach naszego miasta z ostatnich stu lat opowiadał toruński historyk prof. Krzysztof Mikulski.
 • Toruńska artystka Iwona Chmielewska po raz kolejny z prestiżową nominacją do Nagrody im. Hansa Christiana Andersena.
 • Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu uruchomił dostępną dla klientów indywidualnych, samoobsługową stację paliw. Z okazji otwarcia na klientów czekają niespodzianki - atrakcyjne ceny paliwa, upominki, a na najszybszych - karty podarunkowe na kolejne tankowanie..
 • Budynek biurowy wraz z halą magazynową i warsztatem firmy Rollstick powstanie w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń-Wschód”. To inwestor, który kupił pierwszą działkę przeznaczoną dla małych i średnich przedsiębiorstw w rejonie ulicy Przelot w sąsiedztwie węzła autostradowego.
 • Miasto Toruń zostało nominowane w konkursie Zdrowy Samorząd za "Program promocji zdrowia wśród dzieci i młodzieży toruńskich szkół".