www.torun.pl

Święto Wojsk Rakietowych i Artylerii

Miasto
Data publikacji: 30 listopada 2019

29 listopada 2019 roku w Toruniu odbyło się Święto Wojsk Rakietowych i Artylerii. W uroczystościach udział wzięli zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz oraz przewodniczący Rady Miasta Marcin Czyżniewski.

Obchody rozpoczęły się o godz. 8:00 apelem przy pomniku Artylerii Polskiej.

- Stajemy dziś do uroczystego apelu pamięci, aby oddać hołd znanym i nieznanym żołnierzom polskim, rakietowcom i artylerzystom, tworzącym zręby państwa polskiego, oraz przywołać chlubne tradycje oręża polskiego naszych ojców i dziadków walczących o wolność i niepodległość Rzeczypospolitej - powiedział komendant garnizonu Toruń mjr Ireneusz Bandura. - Wzywam wszystkich rodaków, którzy na przestrzeni dziejów spełnili swój obowiązek wobec ojczyzny składając na jej ołtarzu największy dar - swoje życie. Stańcie do apelu!

Apel pamięci zakończył się salwą honorową, po czym żołnierze udali się do kościoła garnizonowego. Podczas uroczystości mszalnych prezydent Torunia Michał Zaleski odznaczony został medalem “W Służbie Bogu i Ojczyźnie”. W imieniu prezydenta odznaczenie przyjął jego zastępca Zbigniew Fiderewicz.

Główna część uroczystości odbyła się na poligonie toruńskim. Żołnierzom nadano odznaczenia i wyróżnienia, podsumowano tegoroczne osiągnięcia oraz podkreślono rolę artylerii wojskowej.

- Toruń to stolica polskiej artylerii. Tu można poczuć wojskowego ducha i przypomnieć sobie, że artyleria był nazywana bogiem wojny, któremu zawsze służyli ludzie z powołaniem - odczytywał list Ministra Obrony Narodowej sekretarz stanu Wojciech Skurkiewicz. - Wiem, że wasza służba jest trudna i odpowiedzialna - doceniam to. Artylerzystom i rakietowcom z okazji waszego święta życzę satysfakcji ze służby pełnionej w tym szczególnym rodzaju wojsk. Wszystkim żołnierzom i pracownikom resortu obrony narodowej, którzy są i służą na rzecz wojsk rakietowych i artylerii, życzę pomyślności i wielu sukcesów!

Po oficjalnych wystąpieniach odbyła się defilada pododdziałów wojsk rakietowych i artylerii, której akompaniowała orkiestra wojskowa garnizonu Toruń. Na zakończenie dla gości przygotowano pokaz dynamiczny wozów bojowych oraz wyrzutni rakiet.

Tekst: Natalia Przytarska, fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu Maja Błażejewska z medalem
  Miasto, Sport
  Maja Błażejewska, toruńska juniorka młodsza z KS Centuria, otrzymała powołanie do kadry narodowej taekwondo olimpijskiego.
 • Na zdjęciu para seniorów na starówce
  Miasto
  Upadki są jedną z najczęstszych przyczyn hospitalizacji, niepełnosprawności starszych osób i potencjalnym zagrożeniem dla ich życia. Od 13 sierpnia 2020 r. zgłosić można się do „Programu zapobiegania upadkom dla seniorów w województwie kujawsko-pomorskim”.
 • Plakat wydarzenia przedstawiający nurkującą dziewczynkę
  Miasto, Sport
  W ramach programu "Lato w Toruniu bez nudy" zapraszamy na kolejne wydarzenie na basenach letnich, tym razem na Skarpie. Rekreacyjna impreza pod nazwą „All Day Beach Party” odbędzie się w najbliższy piątek 14 sierpnia 2020 r.
 • plakat wydarzenia
  Kultura, Miasto
  Toruńska starówka piękna jest zawsze, ale starówka wieczorową porą widziana z lotu ptaka to szczególne przeżycie. 14 i 15 sierpnia 2020 r. Muzeum Okręgowe zaprasza na nocne wejście na wieżę Ratusza Staromiejskiego.
 • Miasto, MZK
  Od 12 sierpnia 2020 r. obowiązują nowe godziny otwarcia kas biletowych Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu.
 • Na zdjęciu: Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski
  Miasto
  Wyjaśnienie Prezydenta Miasta Torunia w nawiązaniu do artykułu redaktor Małgorzaty Oberlan pt. „Cięcia wydatków w Toruniu: urzędnicy wkurzeni „Niech zaczną od siebie” ” opublikowanego w Nowościach 7 sierpnia 2020 r.
 • Po raz pierwszy dla zwiedzających zostanie udostępnione Muzeum Twierdzy Toruń. 15 sierpnia w godz. 10.00-18.00 możliwe będzie zwiedzanie obiektu oraz obejrzenie wybranych pomieszczeń z zewnątrz.
 • Motoarena Toruń im. Mariana Rosego w 2020 roku gościć będzie dwa turnieje Speedway Grand Prix!
 • „Podróżuj razem z nami” to hasło promującej transport miejski kampanii społecznej Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. Na trasę wyjechał pierwszy autobus wspierający akcję.
 • 9 sierpnia od godz. 14:00 na terenie Torunia i powiatu toruńskiego mogą wystąpić anomalie pogodowe.
 • 8 sierpnia 2020 r. otwarty został Park Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”. Miejsce upamiętnia tysiące Polaków, którzy w okresie II wojny światowej ratowali Żydów narażając własne życie.
 • Po prawie miesiącu głosowania, poznaliśmy zwycięzców plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2020. 8 sierpnia nagrodzony został najlepszy toruński DJ, Wykonawca, Nadzieja oraz Płyta Roku.
 • Na 10 sierpnia 2020 r. zostało zaplanowane czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do niektórych budynków przy ul. Warneńczyka oraz Bażyńskich.
 • Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.