www.torun.pl

Święto Wojsk Rakietowych i Artylerii

Miasto
Data publikacji: 30 listopada 2019

29 listopada 2019 roku w Toruniu odbyło się Święto Wojsk Rakietowych i Artylerii. W uroczystościach udział wzięli zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz oraz przewodniczący Rady Miasta Marcin Czyżniewski.

Obchody rozpoczęły się o godz. 8:00 apelem przy pomniku Artylerii Polskiej.

- Stajemy dziś do uroczystego apelu pamięci, aby oddać hołd znanym i nieznanym żołnierzom polskim, rakietowcom i artylerzystom, tworzącym zręby państwa polskiego, oraz przywołać chlubne tradycje oręża polskiego naszych ojców i dziadków walczących o wolność i niepodległość Rzeczypospolitej - powiedział komendant garnizonu Toruń mjr Ireneusz Bandura. - Wzywam wszystkich rodaków, którzy na przestrzeni dziejów spełnili swój obowiązek wobec ojczyzny składając na jej ołtarzu największy dar - swoje życie. Stańcie do apelu!

Apel pamięci zakończył się salwą honorową, po czym żołnierze udali się do kościoła garnizonowego. Podczas uroczystości mszalnych prezydent Torunia Michał Zaleski odznaczony został medalem “W Służbie Bogu i Ojczyźnie”. W imieniu prezydenta odznaczenie przyjął jego zastępca Zbigniew Fiderewicz.

Główna część uroczystości odbyła się na poligonie toruńskim. Żołnierzom nadano odznaczenia i wyróżnienia, podsumowano tegoroczne osiągnięcia oraz podkreślono rolę artylerii wojskowej.

- Toruń to stolica polskiej artylerii. Tu można poczuć wojskowego ducha i przypomnieć sobie, że artyleria był nazywana bogiem wojny, któremu zawsze służyli ludzie z powołaniem - odczytywał list Ministra Obrony Narodowej sekretarz stanu Wojciech Skurkiewicz. - Wiem, że wasza służba jest trudna i odpowiedzialna - doceniam to. Artylerzystom i rakietowcom z okazji waszego święta życzę satysfakcji ze służby pełnionej w tym szczególnym rodzaju wojsk. Wszystkim żołnierzom i pracownikom resortu obrony narodowej, którzy są i służą na rzecz wojsk rakietowych i artylerii, życzę pomyślności i wielu sukcesów!

Po oficjalnych wystąpieniach odbyła się defilada pododdziałów wojsk rakietowych i artylerii, której akompaniowała orkiestra wojskowa garnizonu Toruń. Na zakończenie dla gości przygotowano pokaz dynamiczny wozów bojowych oraz wyrzutni rakiet.

Tekst: Natalia Przytarska, fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Świąteczny Konwój Radia ZET zawita ponownie do Torunia! Wiele atrakcji z tej okazji czeka nas w dniach 14-15 grudnia 2019 r.
 • Miasto, MZK
  Miasto za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji kupi pięć nowoczesnych, niskopodłogowych tramwajów. To kolejny krok w stronę ekologicznego i nowoczesnego transportu miejskiego. 13 grudnia 2019 r. zostaje uruchomiony przetarg na to zadanie.
 • Miasto
  W poniedziałek 16 grudnia 2019 r. upływa termin zgłaszania kandydatek i kandydatów w ogłoszonym przez miasto plebiscycie "Współczesny torunianin 100-lecia".
 • Kultura, Miasto
  Grzegorz Ciechowski Symfonicznie, Salon Poezji, dwie projekcje filmowe oraz Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego - Tak! Tak! To już weekend w Toruniu z liderem Republiki w roli głównej!
 • Drogi, Inwestycje
  Służby drogowe przez cały czas analizują, jak usprawnić organizację ruchu w rejonie placu Rapackiego w związku z inwestycją w alei św. Jana Pawła II .
 • Kultura, Miasto
  Grzegorz Wilk, Kasia Moś, Igor Herbut, Janusz Radek i Ania Lasota wystąpili wraz z muzykami Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej na wyjątkowym koncercie zorganizowanym w ramach 6. Dni Grzegorza Ciechowskiego. Największe utwory lidera Republiki publiczność usłyszała w oryginalnych aranżacjach Krzysztofa Herdzina.
 • Nowe drogi, chodniki, ścieżki rowerowe, zintegrowany węzeł przesiadkowy, pas tramwajowo-autobusowy i łącznik torowy – tak w przyszłości będzie wyglądał plac Rapackiego i jego okolice. 12 grudnia 2019 r. rusza kolejny etap prac – przebudowa alei św. Jana Pawła II.
 • Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. będzie nadal odbierać odpady komunalne z posesji zamieszkałych w latach 2020-2021. W związku z nowelizacją ustawy mieszkańcy muszą liczyć się ze wzrostem opłat za wywóz i utylizacje śmieci.
 • PGE Toruń zakończyła projekt związany z budową nowej sieci zasilającej ponad 70 tys. mieszkańców miasta.
 • 29 listopada 2019 roku na Rynku Staromiejskim rozpocznie się tegoroczny jarmark. Dla odwiedzających przygotowano masę atrakcji.
 • Na parterze Urzędu Miasta Torunia można od kilku dni podziwiać bożonarodzeniową szopkę osadzoną w realiach toruńskich.
 • 8 grudnia 2019 roku w CKK Jordanki wystąpił Robbie Williams z koncertem promującym nowy dwupłytowy album artysty pt. „Christmas Present”.
 • Po 32 latach ze stanowiska prezesa Cereal Partners Poland Toruń-Pacific odchodzi Wojciech Sobieszak.
 • W rejonie placu Rapackiego i alei św. Jana Pawła II trwa sadzenie 80 dużych drzew.