Święto piernika w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Święto piernika w Toruniu

Warsztaty, koncerty, jarmark i parada. 6-7 września 2014 r. zapraszamy do Torunia na Święto Piernika.

Impreza, współorganizowana przez miasto i producenta toruńskiego przysmaku oraz Muzeum Okręgowe, Muzeum Etnograficzne i Teatr Baj Pomorski, wraca po kilkuletniej przerwie i uczci przypadające w tym roku 250-lecie Fabryki Cukierniczej "Kopernik".

- Piernik to jedna z ikon Torunia, niezmiennie obecna, obok Mikołaja Kopernika i gotyku, w kampaniach promocyjnych miastamówi zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz. - Wielowiekowa tradycja wypiekania toruńskich katarzynek oraz dotychczasowe, wspólne działania z Fabryką Cukierniczą „Kopernik”, jak Piernikowa Aleja Gwiazd, Piernikowe Miasteczko czy trwająca adaptacja budynku dawnej fabryki przy ul. Sukienniczej na Muzeum Piernika skłoniły nas do podjęcia rozmów o reaktywacji Święta Piernika. Chcemy, by Toruń stał się piernikową stolicą Europy.

Po raz pierwszy Święto Piernika będzie imprezą dwudniową, z powtarzającymi się punktami programu. Zabawa rozpoczynać się będzie każdego dnia o godz. 11.00 i trwać aż do późnego wieczora. Głównymi miejscami wydarzeń będą Rynek Staromiejski i Muzeum Etnograficzne. Wiele zaplanowanych atrakcji będzie miało charakter edukacyjny – nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych.

Piernikowa gra miejska w 3D

- Formuła Święta Piernika jest otwarta. Chcielibyśmy z tej cyklicznej imprezy zrobić spektakularne duże wydarzenie, które przyciągnie do Torunia wielu turystów. Przy okazji chcemy przypomnieć, że Fabryka „Kopernik” jest najstarszą firmą cukierniczą w Polsce i jedną z najstarszych na świeciemówi Przemysław Myśliwy, prezes FC "Kopernik".

Muzeum Etnograficzne zaprasza w sobotę od godz. 11.00 na pokazy obróbki ziaren zbóż i domowych sposobów wyrobu mąki, ekspozycję wag, różnych sposobów ważenia oraz transportu surówców, pokazy pracy wiatraka i młyna wodnego, a także egzamin czeladniczy. Pszczelarze opowiedzą o hodowli pszczół, pozyskiwaniu i przechowywaniu miodu. Można będzie zobaczyć ekspozycję bartnictwa, różne typy uli i sprzęt pszczelarski oraz pokaz odlewania świec z wosku pszczelego, a na stoiskach handlowych - kupić miód, mąkę na pierniki i przyprawy, świece z wosku pszczelego, drewniane naczynia, plecionki ze słomy, naczynia bednarskie.

W sobotę po południu arena wydarzeń Święta Piernika przeniesie się na starówkę. O godz. 15.00 z Muzeum Etnograficznego wyruszy Piernikowa Parada z wiozącym zaczyn Królem Piernikowym, tancerzami, szczudlarzami i członkami Bractwa Kurkowego. W kolorowym pochodzie nie zabraknie flisaka, żabek i samego Mikołaja Kopernika. Parada przejdzie na Rynek Staromiejski, gdzie nastąpi uroczyste przekazanie Piernikowemu Królowi kluczy do bram miasta i Fabryki Cukierniczej Kopernik”. 

Na rynku stanie Piernikowy Jarmark, gdzie będzie można kupić korzenne ciastka oraz zapoznać się z tradycyjnymi rzemiosłami, nie tylko zresztą piernikarskimi. Zaplanowano pokazy czerpania papieru, garncarstwa, snycerstwa oraz dawnej mody. Młyn Wiedzy opowie na jarmarku o piernikowej chemii. Oczywiście będzie można uformować i wypiec własny piernik. Ze swoim dziełem warto przenieść się na dziedziniec ratusza, gdzie przygotowywane są warsztaty zdobienia pierników jadalnymi farbami. Będzie tam można również spróbować wykonać piernikową biżuterię i wziąć udział w tworzeniu księgi legend związanych z toruńskim ciastkiem. Gratką dla uczestników będą spotkania z piernikarzami i technologami z FC "Kopernik", którzy uchyla rąbka tajemnicy dotyczącej powstawania słynnego toruńskiego przysmaku. Na scenie pod ratuszem „Mała Rewia” wytańczy piernikowe opowieści, usłyszymy Steve’a Nasha & dj-a Funktion oraz aktorów Baja Pomorskiego w filmowym repertuarze. Następnie na scenę wkroczy Toruńska Orkiestra Symfoniczna wraz z solistami. Po południu na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego będzie można posłuchać bajek, zaś wieczorem, w godz. 18.00-22.00 budynek zostanie nieodpłatnie udostępniony zwiedzającym na piernikową Noc w Muzeum.

W niedzielę od godzin południowych na Rynku Staromiejskim będzie można obejrzeć spektakle: „Szewczyk Dratewka”, „Przygody Gapiszona” i „Alicja w Krainie Czarów”. Święto Piernika włączy się też w Narodowe Czytanie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Tego popołudnia odbędą się również pokazy tańca ulicznego, żonglerki, zaplanowano także szereg piernikowych konkursów. Wieczorem na scenie pojawi się muzyczna gwiazda – poruszający się między funkiem, reggae, R&B, hip-hopem i muzyką soul zespół Afromental. Nie tylko jednak na rynku pojawią się atrakcje. Na dziedzińcu ratusza w niedzielę przed południem skosztować będzie można kawy z piernikiem. Muzeum Okręgowe organizuje również grę miejską „Na tropie piernika”.

Wiele z zaplanowanych piernikowych atrakcji przygotowano z myślą o najmłodszych uczestnikach – na placach zabaw przy ul. Podmurnej i Żeglarskiej.

Sporo o korzennym wypieku można będzie dowiedzieć się z wystaw. Na ogrodzeniu dawnej fabryki pierników Gustawa Weese przy ul. Strumykowej, gdzie mieścić się ma oddział Muzeum Okręgowego w całości poświęcony pachnącemu symbolowi miasta, pokazana zostanie wystawa planszowa prezentująca historię piernikarstwa toruńskiego. Odwiedzającym pokazane zostaną również plany przyszłej ekspozycji. Z kolei na ul. Szerokiej przechodnie obejrzą wystawę Fabryki Cukierniczej „Kopernik” dokumentującą jej 250-letnią tradycję.

Święto Piernika w Toruniu w 2003 r.

Pierniki zaczęto wypiekać w Toruniu już w średniowieczu. Nasze miasto nie było jedynym ośrodkiem, w którym znano korzenne ciasto, ale są liczne dowody, że właśnie to przygotowywane przez tutejszych rzemieślników było szczególnie smaczne, a jego sława wykraczała poza granice Polski. Doceniali je królowie, w liście do przyjaciela wychwalał je Fryderyk Chopin, toruński przysmak uwielbiał też Jan Paweł II.

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Od 12 do 14 lipca 2024 r. odbędzie się pierwsza edycja On The Move Music Festival.
 • Na zdjęciu: dużo osób idzie przez starówkę, po lewej stronie widać pomnik Mikołaja Kopernika, w tle kamienice
  Kultura, Miasto, Sport
  Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Burzowa niedziela
  Miasto
  Niedziela (14.07.2024 r.) w Toruniu zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia.
 • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium.
  Kultura, Miasto
  Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
  Miasto
  Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • Fosa Zamkowa pełna muzyki
  Kultura, Miasto
  Za nami On The Move Music Festival. W ramach wydarzenia w Fosie Zamkowej zobaczyliśmy i usłyszeliśmy takich artystów jak Smolasty, Daria ze Śląska, Małpa, Rosalie i Vito Bambino.
 • Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • W związku ze spodziewanymi intensywnymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.
 • W Toruniu zakończył się Speedway Ekstraliga Camp, w ramach którego treningi odbywali zawodnicy z całego świata.
 • Prezydent Torunia Paweł Gulewski wraz z urzędnikami wizytował 12 lipca 2024 r. plac budowy Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej.
 • Rekord Polski i 17 medali zdobyli reprezentanci Torunia podczas 34. Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 6-7 lipca 2024 r. na obiektach włocławskiego OSiR-u.
 • Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego. Zamknięcie następuje w piątki o godz. 19:00. Na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej wprowadzony jest całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej obowiązuje...
 • W dzień upał, pod wieczór i w nocy burze – to prognoza pogody na piątek 12 lipca 2024 r.