Święto piernika w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Święto piernika w Toruniu

Warsztaty, koncerty, jarmark i parada. 6-7 września 2014 r. zapraszamy do Torunia na Święto Piernika.

Impreza, współorganizowana przez miasto i producenta toruńskiego przysmaku oraz Muzeum Okręgowe, Muzeum Etnograficzne i Teatr Baj Pomorski, wraca po kilkuletniej przerwie i uczci przypadające w tym roku 250-lecie Fabryki Cukierniczej "Kopernik".

- Piernik to jedna z ikon Torunia, niezmiennie obecna, obok Mikołaja Kopernika i gotyku, w kampaniach promocyjnych miastamówi zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz. - Wielowiekowa tradycja wypiekania toruńskich katarzynek oraz dotychczasowe, wspólne działania z Fabryką Cukierniczą „Kopernik”, jak Piernikowa Aleja Gwiazd, Piernikowe Miasteczko czy trwająca adaptacja budynku dawnej fabryki przy ul. Sukienniczej na Muzeum Piernika skłoniły nas do podjęcia rozmów o reaktywacji Święta Piernika. Chcemy, by Toruń stał się piernikową stolicą Europy.

Po raz pierwszy Święto Piernika będzie imprezą dwudniową, z powtarzającymi się punktami programu. Zabawa rozpoczynać się będzie każdego dnia o godz. 11.00 i trwać aż do późnego wieczora. Głównymi miejscami wydarzeń będą Rynek Staromiejski i Muzeum Etnograficzne. Wiele zaplanowanych atrakcji będzie miało charakter edukacyjny – nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych.

Piernikowa gra miejska w 3D

- Formuła Święta Piernika jest otwarta. Chcielibyśmy z tej cyklicznej imprezy zrobić spektakularne duże wydarzenie, które przyciągnie do Torunia wielu turystów. Przy okazji chcemy przypomnieć, że Fabryka „Kopernik” jest najstarszą firmą cukierniczą w Polsce i jedną z najstarszych na świeciemówi Przemysław Myśliwy, prezes FC "Kopernik".

Muzeum Etnograficzne zaprasza w sobotę od godz. 11.00 na pokazy obróbki ziaren zbóż i domowych sposobów wyrobu mąki, ekspozycję wag, różnych sposobów ważenia oraz transportu surówców, pokazy pracy wiatraka i młyna wodnego, a także egzamin czeladniczy. Pszczelarze opowiedzą o hodowli pszczół, pozyskiwaniu i przechowywaniu miodu. Można będzie zobaczyć ekspozycję bartnictwa, różne typy uli i sprzęt pszczelarski oraz pokaz odlewania świec z wosku pszczelego, a na stoiskach handlowych - kupić miód, mąkę na pierniki i przyprawy, świece z wosku pszczelego, drewniane naczynia, plecionki ze słomy, naczynia bednarskie.

W sobotę po południu arena wydarzeń Święta Piernika przeniesie się na starówkę. O godz. 15.00 z Muzeum Etnograficznego wyruszy Piernikowa Parada z wiozącym zaczyn Królem Piernikowym, tancerzami, szczudlarzami i członkami Bractwa Kurkowego. W kolorowym pochodzie nie zabraknie flisaka, żabek i samego Mikołaja Kopernika. Parada przejdzie na Rynek Staromiejski, gdzie nastąpi uroczyste przekazanie Piernikowemu Królowi kluczy do bram miasta i Fabryki Cukierniczej Kopernik”. 

Na rynku stanie Piernikowy Jarmark, gdzie będzie można kupić korzenne ciastka oraz zapoznać się z tradycyjnymi rzemiosłami, nie tylko zresztą piernikarskimi. Zaplanowano pokazy czerpania papieru, garncarstwa, snycerstwa oraz dawnej mody. Młyn Wiedzy opowie na jarmarku o piernikowej chemii. Oczywiście będzie można uformować i wypiec własny piernik. Ze swoim dziełem warto przenieść się na dziedziniec ratusza, gdzie przygotowywane są warsztaty zdobienia pierników jadalnymi farbami. Będzie tam można również spróbować wykonać piernikową biżuterię i wziąć udział w tworzeniu księgi legend związanych z toruńskim ciastkiem. Gratką dla uczestników będą spotkania z piernikarzami i technologami z FC "Kopernik", którzy uchyla rąbka tajemnicy dotyczącej powstawania słynnego toruńskiego przysmaku. Na scenie pod ratuszem „Mała Rewia” wytańczy piernikowe opowieści, usłyszymy Steve’a Nasha & dj-a Funktion oraz aktorów Baja Pomorskiego w filmowym repertuarze. Następnie na scenę wkroczy Toruńska Orkiestra Symfoniczna wraz z solistami. Po południu na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego będzie można posłuchać bajek, zaś wieczorem, w godz. 18.00-22.00 budynek zostanie nieodpłatnie udostępniony zwiedzającym na piernikową Noc w Muzeum.

W niedzielę od godzin południowych na Rynku Staromiejskim będzie można obejrzeć spektakle: „Szewczyk Dratewka”, „Przygody Gapiszona” i „Alicja w Krainie Czarów”. Święto Piernika włączy się też w Narodowe Czytanie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Tego popołudnia odbędą się również pokazy tańca ulicznego, żonglerki, zaplanowano także szereg piernikowych konkursów. Wieczorem na scenie pojawi się muzyczna gwiazda – poruszający się między funkiem, reggae, R&B, hip-hopem i muzyką soul zespół Afromental. Nie tylko jednak na rynku pojawią się atrakcje. Na dziedzińcu ratusza w niedzielę przed południem skosztować będzie można kawy z piernikiem. Muzeum Okręgowe organizuje również grę miejską „Na tropie piernika”.

Wiele z zaplanowanych piernikowych atrakcji przygotowano z myślą o najmłodszych uczestnikach – na placach zabaw przy ul. Podmurnej i Żeglarskiej.

Sporo o korzennym wypieku można będzie dowiedzieć się z wystaw. Na ogrodzeniu dawnej fabryki pierników Gustawa Weese przy ul. Strumykowej, gdzie mieścić się ma oddział Muzeum Okręgowego w całości poświęcony pachnącemu symbolowi miasta, pokazana zostanie wystawa planszowa prezentująca historię piernikarstwa toruńskiego. Odwiedzającym pokazane zostaną również plany przyszłej ekspozycji. Z kolei na ul. Szerokiej przechodnie obejrzą wystawę Fabryki Cukierniczej „Kopernik” dokumentującą jej 250-letnią tradycję.

Święto Piernika w Toruniu w 2003 r.

Pierniki zaczęto wypiekać w Toruniu już w średniowieczu. Nasze miasto nie było jedynym ośrodkiem, w którym znano korzenne ciasto, ale są liczne dowody, że właśnie to przygotowywane przez tutejszych rzemieślników było szczególnie smaczne, a jego sława wykraczała poza granice Polski. Doceniali je królowie, w liście do przyjaciela wychwalał je Fryderyk Chopin, toruński przysmak uwielbiał też Jan Paweł II.

Najczęściej czytane aktualności

  • Za długoletnie pożycie małżeńskie
    Miasto
    Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
  • Kultura, Miasto
    Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
  • Na zdjęciu: biała strzałka zawieszona na płocie, na niej czerwony napis: do lokalu wyborczzego
    Miasto
    W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
  • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi z kilkorgiem nauczycieli, którzy trzymają teczki z aktami mianowania, za nimi portret Mikołaja Kopernika
    Miasto
    109 nauczycieli toruńskich szkół uzyskało kolejny stopień awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego.
  • Na zdjęciu: grupa młodzieży biegnie po zielonej murawie stadionu
    Miasto, Sport
    Uczniowie i przedszkolaki rozpoczęli zmagania w ramach Toruńskiej Olimpiady Przedszkoli i Szkół. Inauguracja wydarzenia odbyła się 26 września 2023 r. na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego.
  • Na zdjęciu: prezydent michał Zaleski wręcza przedstawicielom księgowych okolicznościową grafikę z panoramą Torunia
    Miasto
    Z okazji jubileuszu 30-lecia Oddziału Okręgowego w Toruniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce 26 września 2023 r. w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży odbyła się konferencja „Rachunkowość przyszłości”.
  • To kolejni laureaci znaku jakości Made in Toruń. Są wśród nich firmy zajmujące się produkcją urządzeń pokładowych w przemyśle stoczniowym, wytwarzaniem konstrukcji stalowych, recyklingiem odpadów, montażem systemów klimatyzacyjnych, czy też działają w branżach instalacji teletechnicznych, czy transportowych.
  • Rozstrzygnięty został konkurs ofert nr 53/2023 na promocję sportu i aktywności fizycznej wśród mieszkańców Torunia poprzez kluby sportowe prowadzące szkolenie drużyn seniorskich w ekstraklasie: koszykówki mężczyzn i kobiet, hokeja na lodzie, futsalu, hokeja na trawie, II lidze piłki siatkowej mężczyzn oraz III lidze piłki nożnej mężczyzn. Dotacje...
  • W Toruniu rusza Green Lab, czyli Zielone Forum Torunia - pilotażowe narzędzie współpracy z mieszkańcami w zakresie zieleni i działań pro środowiskowych.
  • Po służbie przygotowawczej i pomyślnie zdanym egzaminie 16 nowych urzędników samorządowych złożyło 25 września 2023 r. ślubowanie na sztandar miasta Torunia.
  • 26 września 2023 roku o godzinie 11:00 na stadionie miejskim przy ul. Bema nastąpi inauguracja szkolnych rozgrywek sportowych w ramach Toruńskiej Olimpiady Przeszkoli i Szkół.
  • W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
  • Wszystkich miłośników przygód, łamigłówek i zagadek zachęcamy do udziału w grze terenowej „Śladami Kopernika w Toruniu”. Zaczynamy w sobotę 30 września 2023 r. o godz. 11.00 na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego!
  • Już po raz piąty w Toruniu rozegrany został Maraton Ósemek Wioślarskich „Run & Row”. 24 września 2023 roku Puchar Prezydenta Miasta Torunia trafił do AZS UMK Toruń. „Run & Row” to widowiskowy bieg z łodziami i wyścig wioślarski na Wiśle zakończony sztafetą na ergometrze. W tegorocznej edycji na wioślarzy czekały następujące etapy maratonu...