www.torun.pl

Święto Kolegium Jagiellońskiego 2019

Miasto
Data publikacji: 10 sierpnia 2019

10 sierpnia 2019 roku, w rocznicę nadania praw miejskich Nowemu Miastu Toruń, swoje święto obchodziło Kolegium Jagiellońskie – Toruńska Szkoła Wyższa. Sobotnia uroczystość była okazją do przypomnienia historii uczelni, wymienienia jej ostatnich osiągnięć czy wyróżnienia wybitnych profesorów. Swoje dyplomy odebrali też świeżo upieczeni absolwenci.


Według rankingu miesięcznika „Perspektywy” Kolegium Jagiellońskie jest najlepszą niepubliczną uczelnią w Toruniu. Świetnie wypada również w skali krajowej, zajmując wysokie piętnaste miejsce. Choć funkcjonuje raptem od 2003 roku, poszczycić się może niebagatelnym wkładem w rozwój toruńskiej oświaty, wpisując się w ponad 700-letnią historię tutejszego szkolnictwa.


- Drodzy studenci, dzisiaj dla was najszczęśliwszy moment zakończenia studiów i odebrania dyplomów - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. - Oby każdy ośrodek nauki i kształcenia rozwijał się tak jak Kolegium Jagiellońskie, które działa dopiero piętnaście lat, a zajmuje już piętnaste miejsce wśród trzystu niepublicznych uczelni w Polsce. Trzeba mieć dynamiczne umiejętności rozwoju, aby tak szybko dojść do takiego sukcesu. Życzę Kolegium Jagiellońskiemu, aby nigdy nie spuszczało z tonu i w tak dynamiczny, efektowny i sukcesywny sposób promowało miasto Toruń.


Kolegium Jagiellońskie kontynuuje tradycje powstałej w XIV wieku Szkoły Nowomiejskiej, której siedziba od początku XVII wieku znajdowała się nigdzie indziej, jak w Nowym Mieście przy ulicy Prostej. Toruńska Szkoła Wyższa odwołuje się również do tradycji toruńskiego Kolegium Jezuickiego, które było jedną z najbardziej elitarnych szkół dawnej Rzeczpospolitej.


Obecnie Kolegium Jagiellońskie prowadzi zarówno studia licencjackie, jak i magisterskie w obszarze administracyjno-ekonomicznym, pedagogicznym i bezpieczeństwa narodowego. Uczelnia w ofercie ma także studia podyplomowe. Tam spotkamy takie kierunki jak doradztwo i pośrednictwo zawodowe, wczesne nauczanie języka angielskiego, organizacja i zarządzanie oświatą zarządzanie bezpieczeństwem państwa czy administracja publiczna. Ciekawym urozmaiceniem jest również nauka języka chińskiego czy pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, która wykładana jest za darmo.


- Rozpoczęty przed kilkoma laty proces podnoszenia jakości kształcenia w naszej uczelni w świetle obiektywnych kryteriów jest potwierdzany i weryfikowany. Kolejny rok z rzędu sto procent naszych absolwentów ma zatrudnienie - powiedział rektor Kolegium Jagiellońskiego prof. Grzegorz Górski. - Jesteśmy dumni, że mury naszej uczelni opuszcza dziś grupa blisko dwustu absolwentów, w ten sposób powstaje grupa czterech tysięcy absolwentów ogółem. Zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym jest to potencjał, który znacząco wpływa na nasz region i nasze miasto.


Do coraz liczniejszego grona absolwentów Kolegium Jagiellońskiego oficjalnie dołączyli dziś kolejni uczeni, którzy w wypełnionej po brzegi auli odebrali dyplomy.


Fot. Adam Zakrzewski
Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, MZK
  Od 1 września 2019 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu toruńskiej komunikacji miejskiej. Jednym z głównych powodów jest potrzeba zwiększenia oferty przewozowej dla uczniów, których podwójne roczniki rozpoczną naukę w szkołach ponadpodstawowych.
 • Kultura, Miasto
  W najbliższych dniach Toruń opanują setki tysięcy turystów. Ruszyła jedenasta edycja Bella Skyway Festival, która potrwa do niedzieli!
 • Kultura, Miasto
  W dniach 20-25 sierpnia 2019 r. odbędzie się 11. edycja Bella Skyway Festival. W tym roku motywem przewodnim Bella Skyway Festival jest „Różnorodność miejsca”.
 • Biznes, Miasto
  Urząd patentowy RP przyznał prawo ochronne dla wspólnego znaku towarowego Made in Toruń. To oznacza, że certyfikat jakości, jakim posługuje się część toruńskich firm, jest chroniony na podstawie przepisów prawa o własności przemysłowej.
 • Miasto
  Ogród Zoobotaniczny zaprasza w niedzielę 25 sierpnia 2019 r. na festyn rodzinny na zakończenie wakacji.
 • Nowa Zamojska
  Drogi, Inwestycje
  Zakończyła się budowa ulicy Zamojskiej w Toruniu. Gruntowa ulica na osiedlu Bielawy Grębocin dziś wygląda zupełnie inaczej niż kilka miesięcy temu.
 • Pod koniec sierpnia Toruń czekają wielkie siatkarskie emocje - Mistrzostwa Polski w siatkówce plażowej. Kibice mogą już za darmo odbierać bilety.
 • 20 sierpnia 2019 roku rusza tegoroczny Bella Skyway Festival. Organizatorzy przygotowali szereg udogodnień dla kierowców i pasażerów MZK na czas wydarzenia.
 • Toruń dołączył do rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, która startuje 1 września 2019 roku.
 • 20 sierpnia 2019 r. przedstawiciele miasta wizytowali trwającą adaptację Koszarów Bramy Chełmińskiej na Muzeum Twierdzy Toruń. Nowy oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu ma być otwarty w przyszłym roku.
 • Toruńscy drogowcy poprawią bezpieczeństwo i płynność przejazdu na ulicy Poznańskiej, na wysokości nowego cmentarza. Wszystko to za sprawą zatoki przystankowej, która powstaje w tym miejscu. W ramach inwestycji wybudowany będzie także chodnik i zostanie ustawiona wiata. Obecnie autobusy komunikacji miejskiej zatrzymują się na jezdni, na wysokości...
 • Miasto uruchomiło specjalną podstronę z informacjami o nadchodzących wyborach do Sejmu RP i do Senatu RP, które odbędą się 13 października 2019 r.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego w 2018 roku torunianie zarabiali przeciętnie 4629 zł i 36 groszy brutto miesięcznie.
 • Na tegorocznym, 11. Bella Skyway Festival pojawi się instalacja dotycząca komunikacji miejskiej. Będzie wyświetlana m.in. na autobusie Miejskiego Zakładu Komunikacji.