www.torun.pl

Święto Kolegium Jagiellońskiego 2019

Miasto
Data publikacji: 10 sierpnia 2019

10 sierpnia 2019 roku, w rocznicę nadania praw miejskich Nowemu Miastu Toruń, swoje święto obchodziło Kolegium Jagiellońskie – Toruńska Szkoła Wyższa. Sobotnia uroczystość była okazją do przypomnienia historii uczelni, wymienienia jej ostatnich osiągnięć czy wyróżnienia wybitnych profesorów. Swoje dyplomy odebrali też świeżo upieczeni absolwenci.


Według rankingu miesięcznika „Perspektywy” Kolegium Jagiellońskie jest najlepszą niepubliczną uczelnią w Toruniu. Świetnie wypada również w skali krajowej, zajmując wysokie piętnaste miejsce. Choć funkcjonuje raptem od 2003 roku, poszczycić się może niebagatelnym wkładem w rozwój toruńskiej oświaty, wpisując się w ponad 700-letnią historię tutejszego szkolnictwa.


- Drodzy studenci, dzisiaj dla was najszczęśliwszy moment zakończenia studiów i odebrania dyplomów - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. - Oby każdy ośrodek nauki i kształcenia rozwijał się tak jak Kolegium Jagiellońskie, które działa dopiero piętnaście lat, a zajmuje już piętnaste miejsce wśród trzystu niepublicznych uczelni w Polsce. Trzeba mieć dynamiczne umiejętności rozwoju, aby tak szybko dojść do takiego sukcesu. Życzę Kolegium Jagiellońskiemu, aby nigdy nie spuszczało z tonu i w tak dynamiczny, efektowny i sukcesywny sposób promowało miasto Toruń.


Kolegium Jagiellońskie kontynuuje tradycje powstałej w XIV wieku Szkoły Nowomiejskiej, której siedziba od początku XVII wieku znajdowała się nigdzie indziej, jak w Nowym Mieście przy ulicy Prostej. Toruńska Szkoła Wyższa odwołuje się również do tradycji toruńskiego Kolegium Jezuickiego, które było jedną z najbardziej elitarnych szkół dawnej Rzeczpospolitej.


Obecnie Kolegium Jagiellońskie prowadzi zarówno studia licencjackie, jak i magisterskie w obszarze administracyjno-ekonomicznym, pedagogicznym i bezpieczeństwa narodowego. Uczelnia w ofercie ma także studia podyplomowe. Tam spotkamy takie kierunki jak doradztwo i pośrednictwo zawodowe, wczesne nauczanie języka angielskiego, organizacja i zarządzanie oświatą zarządzanie bezpieczeństwem państwa czy administracja publiczna. Ciekawym urozmaiceniem jest również nauka języka chińskiego czy pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, która wykładana jest za darmo.


- Rozpoczęty przed kilkoma laty proces podnoszenia jakości kształcenia w naszej uczelni w świetle obiektywnych kryteriów jest potwierdzany i weryfikowany. Kolejny rok z rzędu sto procent naszych absolwentów ma zatrudnienie - powiedział rektor Kolegium Jagiellońskiego prof. Grzegorz Górski. - Jesteśmy dumni, że mury naszej uczelni opuszcza dziś grupa blisko dwustu absolwentów, w ten sposób powstaje grupa czterech tysięcy absolwentów ogółem. Zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym jest to potencjał, który znacząco wpływa na nasz region i nasze miasto.


Do coraz liczniejszego grona absolwentów Kolegium Jagiellońskiego oficjalnie dołączyli dziś kolejni uczeni, którzy w wypełnionej po brzegi auli odebrali dyplomy.


Fot. Adam Zakrzewski
Najczęściej czytane aktualności

 • Drogi, Inwestycje, Miasto, MZK
  Nowe drogi, chodniki, ścieżki rowerowe, zintegrowany węzeł przesiadkowy, pas tramwajowo-autobusowy i łącznik torowy – tak w przyszłości będzie wyglądał plac Rapackiego i jego okolice. 12 grudnia 2019 r. rusza kolejny etap prac – przebudowa alei św. Jana Pawła II.
 • Biznes, Miasto
  22.635.100 zł – to łączna suma, która zasili budżet miasta Torunia. Miasto Toruń sprzedało kompleks 11 działek inwestycyjnych przy ul. Równinnej 34 / Kociewskiej 33-41, o łącznej powierzchni 28,76 ha. To oznacza nowe inwestycje!
 • Miasto
  Bożena Mleczek-Dąbrowska, dyrektor Miejskiej Przychodni Specjalistycznej, została wyróżniona przez Kapitułę konkursu Sukces Roku 2019 w Ochronie Zdrowia - Liderzy Medycyny w kategorii: Menedżer Roku 2019 w Ochronie Zdrowia - Placówki publiczne.
 • Miasto
  10 grudnia 2019 roku w Centrum Pielęgnacji Caritas Diecezji Toruńskiej zorganizowano tradycyjne spotkanie świąteczne, podczas którego wręczono nagrody „Cor Bonum”. Trafiły one do rąk osób najbardziej zaangażowanych w pomoc drugiemu człowiekowi.
 • Biznes, Miasto
  Kolejna działka w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń Wschód” została sprzedana. Nabywcą jest spółka Exodus z siedzibą w Toruniu. Firma działająca w branży motoryzacyjnej zapłaciła za teren inwestycyjny 2 020 000 złotych.
 • Miasto
  Na Rudaku zostały zagospodarowane tereny zieleni w czterech lokalizacjach. Zadanie pn. „Skwery wśród nas” zostało wykonane w ramach budżetu obywatelskiego.
 • Rusza rozbudowa ulicy Grudziądzkiej w Toruniu. Roboty będą realizowane od ul. Polnej w kierunku północnym, na odcinku o długości około 700 m.
 • Plaża nad Wisłą na lewobrzeżu to atrakcja, z której w pełni skorzystać będzie można wiosną 2020 roku.
 • 11 grudnia 2019 roku zaplanowano specjalny koncert charytatywny, wcześniej zorganizowano m.in. akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego i poboru krwi. W ten sposób społeczność I Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu wspiera chorego na białaczkę szpikową 16-letniego Jarka Aleksandrowicza.
 • 29 listopada 2019 roku na Rynku Staromiejskim rozpocznie się tegoroczny jarmark. Dla odwiedzających przygotowano masę atrakcji.
 • W 2020 roku Toruń będzie świętował 100. rocznicę powrotu do wolnej Polski.
 • Dokładnie sześć lat temu, 9 grudnia 2013 r. około godziny 14:00 pierwsze samochody przejechały po nowym moście drogowym w Toruniu.
 • 8 grudnia 2019 roku w CKK Jordanki wystąpił Robbie Williams z koncertem promującym nowy dwupłytowy album artysty pt. „Christmas Present”.
 • Koncert galowy „Złote Miotły 2019” podsumował kolejny rok działalności popularnej Korporacji Tanecznej Baby Jagi.