www.torun.pl

Święto Chełmińskiego Przedmieścia

Kultura, Miasto
Data publikacji: 15 września 2020
Autor: Magdalena Kujawa
plakat wydarzenia

Występy teatralne, akrobatyczne, zabawy terenowe, pokazy służb mundurowych, wystawa o historii Chełmionki czy zwiedzanie zabytkowej Wieży Ciśnień — to wszystko czeka na uczestników 3. Święta Chełmińskiego Przedmieścia. Odbędzie ono się 20 września 2020 r. w godz. 12.00-16.00 na placu przy Toruńskich Wodociągach oraz na terenie posesji „Willi z pasją” przy Centrum Aktywności Lokalnej.

Święto Chełmińskiego Przedmieścia realizowane jest w ramach toruńskiego Budżetu Obywatelskiego. Za organizację święta odpowiedzialna jest Lokalna Grupa Działania Dla Miasta Torunia, Rada Okręgu Chełmińskie Przedmieście, Toruńska Agenda Kulturalna, Centrum Aktywności Lokalnej „Willa z Pasją” oraz wiele innych podmiotów, które zapewnią doskonałą zabawę. Święto ma na celu integrację mieszkańców, wzmocnienie więzi z lokalnym środowiskiem oraz uwydatnienie historycznych i estetycznych cech starej zabudowy Chełmionki. Dla mieszkańców zaplanowano szereg zabaw, które z pewnością zainteresują zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Z historią Chełmionki będzie można zapoznać się specjalnej wystawie o historii dzielnicy, a jej artystyczny charakter pokaże wystawa obrazów. Równie ciekawie zapowiada się także pokaz filmów o Chełmionce. Dużą atrakcją 3. Święta Chełmińskiego Przedmieścia będzie zwiedzanie zabytkowej Wieży Ciśnień i terenu wokół niej, który na co dzień jest niedostępny dla zwiedzających. Charakter, funkcje budynku i ciekawe historii z nim związane przybliży profesjonalny przewodnik. To pozycja obowiązkowa dla miłośników zabytków poprzemysłowych.

Uwaga! Przez wzgląd na wytyczne związane z COVID-19 na wycieczkę po Wieży Ciśnień obowiązywać będą wcześniejsze zapisy bezpośrednio w dzień wydarzenia przed wejściem do budynku Wieży. Zwiedzanie odbywać się będzie w czterech turach: o godz. 12.00, 13.00, 14.00 i 15.00. Na każdą turę ilość miejsc jest ograniczona, obowiązuje zatem kolejność zgłoszeń.

Na terenie Toruńskich Wodociągów (ul. Św. Józefa 37-49) nie zabraknie także spotkania z policją i strażą pożarną, a dla ochotników przeprowadzone zostaną warsztaty z udzielania pierwszej pomocy przez zespół wykwalifikowanych ratowników medycznych NZOZ Ratuj. Uczestnicy Święta spotkać będą mogli także zastęp harcerzy, który przeprowadzi szereg animacji i konkursów dla całych rodzin. Podczas wydarzenia swoje rękodzieło przedstawi Klub Serniora Supełek, a ciekawe warsztaty przeprowadzi filia nr 11 Książnicy Kopernikańskiej. Na miłośników muzyki czekać natomiast będzie nie lada gratka, czyli giełda winylowa. O muzyczne doznania podczas Święta Chełmińskiego Przedmieścia zadba DJ Martinez.

Podczas święta szczególnie dobrze bawić będą się najmłodsi uczestnicy. Duże emocje z pewnością wzbudzą kule Virtual Cinema, które przeniosą widzów do innej rzeczywistości. Przez całe wydarzenie nie zabraknie pokazów akrobatycznych, a także warsztatów cyrkowych czy nauki najprostszych cyrkowych trików. Na najmłodszych czekać będzie wykwalifikowany zespół animatorów. Malowanie twarzy, skręcanie balonów, bańki i inne zabawy to tylko część bogatej oferty animacyjnej.

Specjalnie dla dzieci wystąpią także aktorzy z Teatru Baj Pomorski, którzy zaprezentują spektakl „Przypadki doktora Bonifacego Trąbki”. Przedstawienie pozwoli na oswojenie się dzieci z wizytami u lekarza, które mogą być dla nich stresujące.

Nieopodal terenu Toruńskich Wodociągów, w Centrum Aktywności Lokalnej „Willa z Pasją” (ul. Grunwaldzka 38), odbywać się będą zabawy, gry i warsztaty rękodzieła. Wśród nich pojawi się także gra terenowa, w której śmiałkowie odkryją tajemnice Chełmionki, warsztaty paper plate loom dla tych młodszych, czy string art dla tych starszych uczestników. Ponadto w willi odbywać będą się specjalne pokazy multimedialne, które pozwolą jeszcze lepiej zapoznać się historią miejsca.

Najczęściej czytane aktualności

 • Eko, Miasto
  Trwa realizacja projektu obywatelskiego, w ramach którego w Toruniu pojawią się tzw. zielone przystanki komunikacji miejskiej. Gotowa jest koncepcja projektowa.
 • Na zdjęciu: budynek Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu
  Kultura, Miasto
  Krzysztof Stanisławski 1 października 2020 roku obejmie stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.
 • Na zdjęciu: tramwaj jadący po ulicach miasta
  MZK
  W najbliższą sobotę 26 września 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • Na zdjęciu: gala Festiwalu Camerimage 2019 na toruńskich Jordankach
  Kultura, Miasto
  Radni wyrazili zgodę na zmiany w budżecie miasta na rok 2020 i w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2020-2050. Dotyczyły one przesunięć w finansowaniu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Władze ECF zwróciły się z prośbą o zgodę na wykorzystanie 1 miliona złotych z dotacji celowej na wydatki inwestycyjne, a nie na organizację...
 • Miasto
  Co roku w ostatnią niedzielę września przypada Międzynarodowy Dzień Głuchych. To okazja do przypomnienia o potrzebach i problemach osób dotkniętych utratą słuchu.
 • 22. sesja Rady Miasta Torunia - ekran monitora na tle banera Toruń
  Miasto
  Radni podczas sesji Rady Miasta 24 września przegłosowali stanowisko ws. treści budżetu na rok 2021.
 • Koncerty klasyczne i rozrywkowe, Noc Naukowców w Młynie Wiedzy, jesienne wycieczki miejskie i podmiejskie, a dla dzieciaków przegląd filmów w CSW - to tylko mały wyjątek z tego, co będzie się działo w ten weekend w toruńskiej kulturze. A w sporcie decydujący mecz o awans do PGE Ekstraligi rozegra Apator Toruń.
 • Toruńscy radni zgodzili się na wydłużenie kadencji organów pomocniczych Gminy Miasta Toruń.
 • 85 billboardów promujących potencjał gospodarczy Torunia zostanie odśłoniętych w 10 polskich miastach w ramach projektu „Invest in BiT CITY2”.
 • 1 października 2020 roku w Dworze Artusa odbędzie się tegoroczny koncert Fundacji Platon. Gwiazdą wieczoru będzie zespół KROKE.
 • Toruńscy radni podczas sesji 24 września 2020 roku przyjęli uchwałę w sprawie nadania parkowi w obrębie al. Niezależnego Zrzeszenia Studentów, al. Jana Pawła II, ulic: Chopina i Tujakowskiego oraz al. 500-lecia nazwy „Park 100-lecia Powrotu Torunia do Wolnej Polski”.
 • Radni jednogłośnie wyrazili zgodę na zmianę wysokości stawek podatków od środków transportowych i podatków od nieruchomości.
 • Wieloletni dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu Marek Rubnikowicz otrzyma Medal "Za zasługi dla Miasta Torunia" na wstędze – tak jednogłośnie zdecydowali radni podczas 22. sesji Rady Miasta Torunia 24 września 2020 r.
 • W poniedziałek 28 września 2020 r. zmieni się organizacja ruchu drogowego w rejonie pl. Niepodległości.