Światowy Kongres Kopernikański zamknięty | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Światowy Kongres Kopernikański zamknięty

Kultura, Miasto
Data publikacji: 15 września 2023
Autor: Paula Gałązka

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Światowy Kongres Kopernikański zamknięty

Odbywająca się w dniach 12-15 września 2023 roku toruńska część Światowego Kongresu Kopernikańskiego, zorganizowanego z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, była jednocześnie zwieńczeniem wydarzenia, które rozpoczęło się w Toruniu 19 lutego br., a odbywało się także w Krakowie i Olsztynie. W uroczystej gali zamknięcia wziął udział Prezydent Torunia Michał Zaleski.

Światowy Kongres Kopernikański został zorganizowany przez trzy uczelnie: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski we współpracy z Instytutem Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk. Po toruńskim otwarciu wydarzenia, Kongres przeniósł się do Krakowa (tam spotkali się ekonomiści, filozofowie oraz badacze historii tych dyscyplin). Z kolei w czerwcu w Olsztynie rozmawiano o biografii słynnego astronoma: jego życiu, edukacji oraz działalności społecznej na Warmii, a także o zabytkach, które bezpośrednio związane są z postacią Mikołaja Kopernika. Kongres zatoczył koło i we wrześniu wrócił do Grodu Kopernika. Program toruńskiej części składał się z sześciu sekcji tematycznych: historii astronomii, historii medycyny, kulturoznawcza, lekarska, młodzieżowa i nauczycielska.

15 września br. w Centrum Kulturalno Kongresowym Jordanki odbyło się uroczyste zamknięcie Kongresu:

- Oto nadszedł dzień, którego wcale przez nas nie wyczekiwany, ale jednocześnie nieuchronny. Dziś oficjalnie zamykamy Światowy Kongres Kopernikański. Jedno z najbardziej interesujących, inspirujących i wszechstronnych wydarzeń naukowych w Polsce ostatnich lat. Bardzo wszystkim Państwu dziękuję za przybycie – mówił w swoim przemówieniu rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala. – Otwierając nasz Kongres we wtorek sięgnąłem do astronomicznej metafory porównując go do planety krążącej wokół gwiazdy Kopernika. Trzymając się tych porównań przypomnę, że według kryteriów Międzynarodowej Unii Astronomicznej planeta to takie ciało niebieskie, które swoją wielkością przewyższa inne względnie duże obiekty w pobliżu swojej orbity. My, organizatorzy i uczestnicy Światowego Kongresu Kopernikańskiego z dumą możemy myśleć o jego randze i przesłaniu, które pozostanie. Tak, jak we wszechświecie wszystko jest w nieustannym ruchu oddziałując na siebie wzajemnie, tak i dziesiątki wydarzeń, spotkań i projektów wprawiły w ruch każdy element naszego kongresowego wszechświata. To kongresowe uniwersum stworzyło i spopularyzowało pełen obraz Kopernika, a także jego życia i dzieła oraz dziedzin nauki, którymi się zajmował.

Prezydent Torunia Michał Zaleski w swoim wystąpieniu zwracał uwagę, że Kongres na długo pozostanie w pamięci:

- To zamknięcie Kongresu, ale nie zamknięcie serc wobec tego wydarzenia, tylko oficjalnych części spotkań, debat wokół sześciu tematów, które wiodły w czasie Kongresu. To, co pozostaje w naszych wspomnieniach i w sercach jest nieodwracalnie bardzo, bardzo pozytywnym spojrzeniem. Wszędzie, zarówno w Krakowie, jak i w Olsztynie, znajdujemy wartości kopernikańskie, wyjątkowe. I potencjał kopernikańskiego wizerunku przejawiający się chociażby w studenckich latach Kopernika w Akademii Krakowskiej, obrony zamków warmińskich i administrowania biskupstwem warmińskim. W Toruniu to kopernikańskie dziedzictwo ma wymiar zupełnie wyjątkowy: jest namacalne, bardzo serdeczne i ludzkie, bo odwołuje się do dzieciństwa, młodości i rodzinnego kręgu przyszłego geniusza.  Światowy Kongres Kopernikański należy uznać w jego trzech odsłonach, za najważniejszą inicjatywę okołonaukową jubileuszowego Roku Mikołaja Kopernika w Polsce.

Gala Zakończenia Światowego Kongresu Kopernikańskiego w Toruniu stała się okazją do docenienia tych, którzy odpowiadali za jego organizację. Medale okolicznościowe wydane z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika z rąk Prezydenta Torunia oraz Przewodniczącego Rady Miasta Torunia Marcina Czyżniewskiego odebrali: dr. Tomasz Jędrzejewski, Kanclerz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz dr. hab. Mieczysław Kunz, prof. UMK. Panowie są członkami Komitetu Organizacyjnego toruńskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego, którzy byli najmocniej zaangażowani w tworzenie programu oraz koordynację działań przygotowawczych do wrześniowego kongresu.

fot. Sławomir Kowalski

 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: Zbigniew Fiderewicz i Adrian Mól, zastępcy prezedenta Torunia, stoją wśród przedstawicieli rządu i posłów i pokazują promesy na dofinansowanie
  Miasto
  2 października 2023 r. w Ratuszu Staromiejski miało miejsce wręczenie promes samorządowcom z dawnych województw toruńskiego i włocławskiego z VI edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dla gmin popegeerowskich oraz II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
 • Nabór projektów społecznych, które znajdą się w Gminnym Programie Rewitalizacji pn. „Program Rewitalizacji Torunia do roku 2027”.
  Miasto
  Ruszył nabór projektów społecznych, które znajdą się w Gminnym Programie Rewitalizacji pn. „Program Rewitalizacji Torunia do roku 2027”.
 • Na zdjeciu: fragment białego autobusu miejskiego
  Miasto, MZK
  W związku z zawodami Speedway Grand Prix, jak i korektami w rozkładach jazdy, pasażerów czekają zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej.
 • Miasto
  Uroczysta inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024 Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbyła się w poniedziałek 2 października w Auli UMK. Po okresie wakacyjnym 17 878 studentów toruńskiej uczelni przystąpi do zajęć.
 • Miasto
  W Toruniu trwają obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939. - Nie zapomnimy. Pamięć o tych którzy stracili życie niech pozostanie na zawsze, niech będzie częścią naszej wspólnej aktywności i wspólnej obecności w życiu społecznym - apelował w trakcie głównych uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjeciu: biału biurowiec firmy Pulscenter
  Biznes, Miasto
  Pulscenter to kolejna firma która prowadzi działalność w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń-Wschód”. Na ponad półhektarowej działce kupionej od miasta za 606 tys. zł powstał budynek magazynowo-biurowy. Spółka Pulscenter działa w branży drogeryjnej.
 • W ciągu 11 lat osobiście prowadzili zajęcia profilaktyczne w ponad 1500 szkołach, w których uczestniczyło około 500 tysięcy młodych ludzi oraz co najmniej 9000 nauczycieli i dyrektorów szkół. W tym roku, dzięki wsparciu Gminy Miasta Torunia, pojawią się w siedmiu toruńskich szkołach ponadpodstawowych.  Łukasz Bęś i Jonatan Blank to członkowie...
 • Koncertem "Brzmienia Uniwersum #2" Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainaugurowała 45. sezon artystyczny.
 • Bartosz Zmarzlik wytrzymał presję i obronił tytuł mistrza świata. Zdecydował ostatni wyścig GP Polski na toruńskiej Motoarenie.
 • Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki życzenia dla toruńskich muzyków przekazuje prezydent Torunia.
 • Widowisko balonowe EXIT w wykonaniu francuskiej grupy Cirque Inextremiste oczarowało Toruń!
 • W pierwszym meczu przed własną publicznością Arriva Twarde Pierniki Toruń pokonały w Arenie Toruń Enea Zastal BC Zielona Góra 85:74.
 • 29 września 2023 r. miało miejsce uroczyste ślubowanie uczniów trzech klas pierwszych rozpoczynających naukę w Szkole Podstawowej nr 32.
 • Prezydent Miasta Torunia ogłosił konkurs wniosków o przyznanie stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury. Nabór wniosków odbywa się w terminie od 1 do 31 października 2023 r.