Światowy Dzień Wody | www.torun.pl

Światowy Dzień Wody

Eko
Data publikacji: 22 marca 2021
Autor: Magdalena Kujawa
kran z lecącą wodą

„Docenianie wody” – pod takim hasłem w2021 r. odbywa się  Światowy Dzień Wody (ang. World Water Day). Obchodzony jest na całym świecie 22 marca.

Dzień ten został ustanowiony rezolucją w 1992 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, w czasie konferencji Szczyt Ziemi w Rio de Janeiro. W jego obchody możemy i powinniśmy włączyć się wszyscy, oszczędzając ten prosty, ale niezbędny dla naszego życia związek chemiczny. Zwłaszcza że zasoby dostępnej wody pitnej na Ziemi się kurczą i wiele wskazuje na to, że przyszłe pokolenia będą żyć w cieniu jej stałych niedoborów. Szklanka słodkiej wody to nas rzecz oczywista, podczas gdy w wielu częściach świata jest prawdziwym luksusem. Jedni zużywają wodę ponad miarę, inni każdego dnia pokonują kilometry, by zdobyć jej minimalną ilość.

Kampania Oszczędzamy wodę

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy prowadzi kampanię „Oszczędzamy wodę”. Dekalog IMGW-PIB to deklaracja świadomego korzystania z zasobów środowiska, w którą wszyscy powinniśmy się włączyć. Oto dziesięć prostych sposobów na oszczędzanie wody.

1. Czekasz na ciepłą wodę w kranie? Zimną zbierz w kubek, nim ciepła się stanie. - Odkręcasz kurek z ciepłą wodą i… przez kilka chwil płynie zimna? Wykorzystaj ją! Podstaw jakiekolwiek naczynie i zebranej wody użyj do płukania naczyń lub podlewania roślin.
2. W kąpieli tracisz mnóstwo czasu, z prysznicem mniej jest ambarasu. - Prysznic to oszczędność wszystkiego: wody, czasu i energii. Wygodnie, zdrowo i szybko – czego chcieć więcej?
3. Zęby, ręce szybko myjesz? Zakręć wodę, mniej zużyjesz. - To tylko wrażenie, że przez kilka sekund mycia dłoni, zębów czy golenia zużywamy mało wody. Zakręcaj kran i zamontuj na nim perlator, czyli urządzenie, które napowietrza wodę. Dzięki niemu rachunki za wodę będą mniejsze.
4. Zmywanie co chwilę to słaba zabawa, a to przecież całkiem poważna sprawa. - Nie zmywaj jednego kubka czy talerza. Kiedy zbierze się większa liczba naczyń, napełnij komorę zlewu, dodaj trochę płynu do naczyń i umyj je wszystkie w tej samej wodzie. Inną opcją jest wykorzystanie zmywarki. Pamiętaj, przy ręcznym zmywaniu możesz zużyć nawet do 100 litrów wody, podczas gdy dobrej klasy zmywarka potrzebuje jedynie 15 litrów! Włącz ją, gdy będzie pełna.
5. Zielona prawda jest taka – twój ogród na deszcz naprawdę ma smaka! - Zbieraj deszczówkę w zbiornikach, wiaderkach itp. Używaj jej do podlewania roślin. Zrób to wcześnie rano, rzadziej, ale za to większą ilością wody – wówczas dotrze ona do korzeni zamiast wyparować.
6. Kiedy bęben napełniony – program eko ustawiony! - Włączaj pranie tylko wtedy, kiedy pralka jest maksymalnie załadowana. Używaj programów eko. Na tradycyjne pranie potrzeba około 100 litrów wody. Dzięki programom oszczędzającym wodę i energię wykorzystasz tylko 30 litrów.
7. Teraz każda takie ma – dobra spłuczka jest na dwa. - Liczby mówią same za siebie. Aż 30 proc. wody zużywanej w każdym gospodarstwie domowym jest spuszczane w toalecie. Warto zmniejszać tę ilość do minimum.
8. Moc korzyści jeszcze stąd – oszczędź wodę, oszczędź prąd! - Elektrownie wykorzystują olbrzymie ilości wody do chłodzenia. Mniejsze zapotrzebowanie na prąd = mniejsza ilość zużytej wody.
9. Dowód jest to oczywisty – rześki, zdrowy i też czysty! - Używaj chłodniejszej wody do kąpieli. To udowodnione, że zimny prysznic jest korzystniejszy dla naszego zdrowia, a do tego dużo bardziej oszczędny!
10. Sprzątać dobrze szybko chcesz – sposób naturalny bierz. - Detergenty trują środowisko. Sprzątaj przy użyciu octu, soku z cytryny, sody oczyszczonej lub naturalnych olejków. To naprawdę działa!

Dotacje z programu Moja Woda

Od 22 marca 2021 r. 16 wojewódzkich funduszy ochrony środowiska zacznie przyjmować wnioski w drugiej edycji programu Moja Woda. Podobnie jak w 2020 r. na program zarezerwowano 100 mln zł, a właściciele domów jednorodzinnych będą mogli otrzymać dotację ma instalację służącą retencji wody w wysokości do 5 tys. zł, ale nie więcej niż 80 % kosztów inwestycji, które zostaną poniesione po 1 czerwca 2021 r. Wnioski o dotację należy składać przed zakończeniem przedsięwzięcia.
NFOŚiGW przewidział warunki:

 • Jeśli będziemy chcieli zainstalować zbiornik bądź zbiorniki na wodę, dofinansowanie będzie można otrzymać, jeśli ich sumaryczna pojemność będzie wynosiła minimalnie 2 m3 czyli 2 tys. litrów.
 • Okres trwałości przedsięwzięcia musi wynosić 3 lata od daty jego zakończenia.
 • Realizacja inwestycji musi być też zgodna z przepisami prawa, a zastosowane urządzenia i materiały (nowe lub używane) muszą być dopuszczone do stosowania na rynku polskim.
 • Minimalny koszt inwestycji, przy której będzie można ubiegać się o dotację to 2 tys. zł.
 • Z Mojej Wody będzie można dofinansować zakup, montaż, budowę i uruchomienie instalacji pozwalających na zbieranie, retencjonowanie i wykorzystywanie wód opadowych oraz roztopowych na terenie prywatnej nieruchomości.
 • Do programu kwalifikują się instalacje do zbierania wód opadowych z dachów, chodników, pojazdów jak np. łapacze, wpusty, odwodnienie liniowe, przewody odprowadzające wody opadowe bez orynnowania ale również na m.in. pompy, przewody, zraszacze, sterowniki, centrale dystrybucji wody, czy podziemne lub zewnętrzne zbiorniki o pojemności minimum 2 tys. litrów.

Na stronie WFOŚiGW w Toruniu dostępne są linki, za pomocą których można elektronicznie złożyć wniosek o dotację. W celu pobrania i wypełnienia aktualnego formularza wniosku należy zarejestrować konto na Portalu Beneficjenta i zalogować się.

Kliknij, aby poznać szczegółowe informacje na temat programu

Wioski w programie „Moja woda” będzie można też składać w tradycyjnej, papierowej formie.

Program Moja Woda ma być realizowany w latach 2020-2024, z czego umowy o dotacje będą podpisywane do końca czerwca 2024 roku. Z danych Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że z dotacji w ramach pierwszej edycji skorzystało blisko 25 tys. rodzin.

Dotacje na bioretencję

W te działania wpisuje się również Gmina Miasta Toruń, której radni 18 marca 2021 r. jednogłośnie przyjęli uchwałę nr w sprawie zasad udzielania dotacji celowej na zadania służące ochronie zasobów wodnych, polegające na gromadzeniu i wykorzystaniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania. Wkrótce zostanie ogłoszony nabór wniosków.

Kliknij, aby przeczytać więcej o uchwale https://www.torun.pl/pl/beda-dotacje-na-gromadzenie-wody

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: grafika z danymi epidemicznymi
  Koronawirus
  Od soboty 10 kwietnia w Toruniu wykryto 122 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, przy 434 wykonanych testach Ministerstwo Zdrowia nie poinformowało o kolejnych ofiarach śmiertelnych pandemii w naszym mieście.
 • Koronawirus
  W ciągu ostatniej doby w Toruniu wykryto 81 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. 3 osoby zmarły przez COVID-19.
 • Wylewanie asfaltu na moście Piłsudskiego
  Drogi, Inwestycje, Miasto
  Przed nami betonowanie i asfaltowanie na moście. Prace rozpoczną się nocą 9 kwietnia 2020 r. Na moście będzie obowiązywał ruch wahadłowy.
 • Na zdjęciu PIUM w centrum handlowym
  Miasto
  Mimo zamknięcia galerii handlowych, mieszkańcy Torunia mogą załatwić sprawy w Punktach Informacyjnych Urzędu Miasta w centrach Plaza i Copernicus. Na wizytę trzeba się jednak umówić.
 • Na zdjęciu budynek Urzędu Miasta Torunia oraz znak Śródmiejskiej Strefy Parkowania
  Drogi, Miasto
  Obowiązek wpisania numeru rejestracyjnego, zwolnienia z opłat w dni wolne od pracy, reklamacje wezwań do zapłaty - 15 kwietnia 2021 r. Rada Miasta Torunia zagłosuje nad zmianami w uchwale dot. stref płatnego parkowania.
 • Na zdjęciu: jeden z parkletów na starówce
  Eko, Miasto
  Na torunian spacerujących po ulicach starówki czeka dziewięć parkletów w ośmiu lokalizacjach. To idealne miejsce do wypoczynku w otoczeniu kwitnącej na wiosnę zieleni.
 • W ciągu ostatniej doby w Toruniu wykryto 124 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV2. W naszym mieście przebadano 542 osoby. 3 mieszkańców miasta zmarło przez choroby współistniejące z zakażeniem.
 • 31 dotacji na łączną kwotę 940 tys. zł przewidzianych jest w projekcie uchwały o dotacjach konserwatorskich, którą rozpatrzy na najbliższej sesji Rada Miasta Torunia.
 • Podczas najbliższej sesji Rady Miasta Torunia radni zagłosują nad uchwałą, która wprowadzi zmiany w budżecie obywatelskim.
 • Największy polski serwis zajmujący się komercyjnymi nieruchomościami opisuje potencjał inwestycyjny Torunia. Dziennikarze portalu Propertynews.pl prezentują ofertę terenów inwestycyjnych miasta i wskazują świetnie zlokalizowane działki pod produkcję czy centra logistyczne. W rozmowie z dziennikarzami Propertynews.pl Łukasz Szarszewski, dyrektor...
 • Do 30 kwietnia 2021 r. można nadsyłać oferty w II turze konkursu na wykonanie zadań miasta w zakresie wspierania rozwoju kultury i ochrony jej dóbr oraz podtrzymywania tradycji narodowej w 2021 r.
 • 28 projektów z zakresu kultury i ochrony dóbr narodowych uzyskało wsparcie miasta w I turze otwartego konkursu ofert w 2021 r. Wyniki zostały ogłoszone 8 kwietnia 2021 r.
 • Miasto intensywnie przygotowuje się do zwiększenia potencjału szczepień powszechnych. Znane są już miejsca Punktów Szczepień Masowych w Toruniu.
 • W sobotę 10 kwietnia na Barbarce można będzie dostać sadzonki drzew w ramach akcji "Posadź drzewo dla przyszłych pokoleń 2021".