Światowy Dzień Wody | www.torun.pl

Światowy Dzień Wody

Eko
Data publikacji: 22 marca 2021
Autor: Magdalena Kujawa
kran z lecącą wodą

„Docenianie wody” – pod takim hasłem w2021 r. odbywa się  Światowy Dzień Wody (ang. World Water Day). Obchodzony jest na całym świecie 22 marca.

Dzień ten został ustanowiony rezolucją w 1992 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, w czasie konferencji Szczyt Ziemi w Rio de Janeiro. W jego obchody możemy i powinniśmy włączyć się wszyscy, oszczędzając ten prosty, ale niezbędny dla naszego życia związek chemiczny. Zwłaszcza że zasoby dostępnej wody pitnej na Ziemi się kurczą i wiele wskazuje na to, że przyszłe pokolenia będą żyć w cieniu jej stałych niedoborów. Szklanka słodkiej wody to nas rzecz oczywista, podczas gdy w wielu częściach świata jest prawdziwym luksusem. Jedni zużywają wodę ponad miarę, inni każdego dnia pokonują kilometry, by zdobyć jej minimalną ilość.

Kampania Oszczędzamy wodę

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy prowadzi kampanię „Oszczędzamy wodę”. Dekalog IMGW-PIB to deklaracja świadomego korzystania z zasobów środowiska, w którą wszyscy powinniśmy się włączyć. Oto dziesięć prostych sposobów na oszczędzanie wody.

1. Czekasz na ciepłą wodę w kranie? Zimną zbierz w kubek, nim ciepła się stanie. - Odkręcasz kurek z ciepłą wodą i… przez kilka chwil płynie zimna? Wykorzystaj ją! Podstaw jakiekolwiek naczynie i zebranej wody użyj do płukania naczyń lub podlewania roślin.
2. W kąpieli tracisz mnóstwo czasu, z prysznicem mniej jest ambarasu. - Prysznic to oszczędność wszystkiego: wody, czasu i energii. Wygodnie, zdrowo i szybko – czego chcieć więcej?
3. Zęby, ręce szybko myjesz? Zakręć wodę, mniej zużyjesz. - To tylko wrażenie, że przez kilka sekund mycia dłoni, zębów czy golenia zużywamy mało wody. Zakręcaj kran i zamontuj na nim perlator, czyli urządzenie, które napowietrza wodę. Dzięki niemu rachunki za wodę będą mniejsze.
4. Zmywanie co chwilę to słaba zabawa, a to przecież całkiem poważna sprawa. - Nie zmywaj jednego kubka czy talerza. Kiedy zbierze się większa liczba naczyń, napełnij komorę zlewu, dodaj trochę płynu do naczyń i umyj je wszystkie w tej samej wodzie. Inną opcją jest wykorzystanie zmywarki. Pamiętaj, przy ręcznym zmywaniu możesz zużyć nawet do 100 litrów wody, podczas gdy dobrej klasy zmywarka potrzebuje jedynie 15 litrów! Włącz ją, gdy będzie pełna.
5. Zielona prawda jest taka – twój ogród na deszcz naprawdę ma smaka! - Zbieraj deszczówkę w zbiornikach, wiaderkach itp. Używaj jej do podlewania roślin. Zrób to wcześnie rano, rzadziej, ale za to większą ilością wody – wówczas dotrze ona do korzeni zamiast wyparować.
6. Kiedy bęben napełniony – program eko ustawiony! - Włączaj pranie tylko wtedy, kiedy pralka jest maksymalnie załadowana. Używaj programów eko. Na tradycyjne pranie potrzeba około 100 litrów wody. Dzięki programom oszczędzającym wodę i energię wykorzystasz tylko 30 litrów.
7. Teraz każda takie ma – dobra spłuczka jest na dwa. - Liczby mówią same za siebie. Aż 30 proc. wody zużywanej w każdym gospodarstwie domowym jest spuszczane w toalecie. Warto zmniejszać tę ilość do minimum.
8. Moc korzyści jeszcze stąd – oszczędź wodę, oszczędź prąd! - Elektrownie wykorzystują olbrzymie ilości wody do chłodzenia. Mniejsze zapotrzebowanie na prąd = mniejsza ilość zużytej wody.
9. Dowód jest to oczywisty – rześki, zdrowy i też czysty! - Używaj chłodniejszej wody do kąpieli. To udowodnione, że zimny prysznic jest korzystniejszy dla naszego zdrowia, a do tego dużo bardziej oszczędny!
10. Sprzątać dobrze szybko chcesz – sposób naturalny bierz. - Detergenty trują środowisko. Sprzątaj przy użyciu octu, soku z cytryny, sody oczyszczonej lub naturalnych olejków. To naprawdę działa!

Dotacje z programu Moja Woda

Od 22 marca 2021 r. 16 wojewódzkich funduszy ochrony środowiska zacznie przyjmować wnioski w drugiej edycji programu Moja Woda. Podobnie jak w 2020 r. na program zarezerwowano 100 mln zł, a właściciele domów jednorodzinnych będą mogli otrzymać dotację ma instalację służącą retencji wody w wysokości do 5 tys. zł, ale nie więcej niż 80 % kosztów inwestycji, które zostaną poniesione po 1 czerwca 2021 r. Wnioski o dotację należy składać przed zakończeniem przedsięwzięcia.
NFOŚiGW przewidział warunki:

 • Jeśli będziemy chcieli zainstalować zbiornik bądź zbiorniki na wodę, dofinansowanie będzie można otrzymać, jeśli ich sumaryczna pojemność będzie wynosiła minimalnie 2 m3 czyli 2 tys. litrów.
 • Okres trwałości przedsięwzięcia musi wynosić 3 lata od daty jego zakończenia.
 • Realizacja inwestycji musi być też zgodna z przepisami prawa, a zastosowane urządzenia i materiały (nowe lub używane) muszą być dopuszczone do stosowania na rynku polskim.
 • Minimalny koszt inwestycji, przy której będzie można ubiegać się o dotację to 2 tys. zł.
 • Z Mojej Wody będzie można dofinansować zakup, montaż, budowę i uruchomienie instalacji pozwalających na zbieranie, retencjonowanie i wykorzystywanie wód opadowych oraz roztopowych na terenie prywatnej nieruchomości.
 • Do programu kwalifikują się instalacje do zbierania wód opadowych z dachów, chodników, pojazdów jak np. łapacze, wpusty, odwodnienie liniowe, przewody odprowadzające wody opadowe bez orynnowania ale również na m.in. pompy, przewody, zraszacze, sterowniki, centrale dystrybucji wody, czy podziemne lub zewnętrzne zbiorniki o pojemności minimum 2 tys. litrów.

Na stronie WFOŚiGW w Toruniu dostępne są linki, za pomocą których można elektronicznie złożyć wniosek o dotację. W celu pobrania i wypełnienia aktualnego formularza wniosku należy zarejestrować konto na Portalu Beneficjenta i zalogować się.

Kliknij, aby poznać szczegółowe informacje na temat programu

Wioski w programie „Moja woda” będzie można też składać w tradycyjnej, papierowej formie.

Program Moja Woda ma być realizowany w latach 2020-2024, z czego umowy o dotacje będą podpisywane do końca czerwca 2024 roku. Z danych Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że z dotacji w ramach pierwszej edycji skorzystało blisko 25 tys. rodzin.

Dotacje na bioretencję

W te działania wpisuje się również Gmina Miasta Toruń, której radni 18 marca 2021 r. jednogłośnie przyjęli uchwałę nr w sprawie zasad udzielania dotacji celowej na zadania służące ochronie zasobów wodnych, polegające na gromadzeniu i wykorzystaniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania. Wkrótce zostanie ogłoszony nabór wniosków.

Kliknij, aby przeczytać więcej o uchwale https://www.torun.pl/pl/beda-dotacje-na-gromadzenie-wody

Najczęściej czytane aktualności

 • Prezydent Torunia przyklęka i całuje dłoń siedzącej w fotelu stulatki
  Miasto
  Setne urodziny świętowała 25 września 2021 r. Janina Robaczewska - zasłużona torunianka, wybitna nauczycielka i wychowawczyni wielu pokoleń torunian.
 • Na zdjęciu prezydent Michał Zaleski i Anna Kulbicka-Tondel rzecznik prasowy w maseczkach podczas konferencji prasowej
  Koronawirus, Miasto
  We wrześniu 2021 roku wzrosła liczba zachorowań na COVID-19 w Toruniu – w ciągu czterech tygodni zanotowano 80 przypadków.
 • Danuta Gadziomska
  Miasto
  Zawodową pracę kończy 28 września 2021 r. dyrektor Izby Wytrzeźwień Danuta Gadziomska. Odchodzącą na emeryturę pożegnał zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski.
 • Na zdjęciu rodzina wypełnia kwestionariusz
  Koronawirus, Miasto
  Szczepienie podczas sobotnich zakupów? W Toruniu to możliwe! W każdy weekend października. W najbliższą sobotę, 2 października w Toruniu będzie możliwość zaszczepienia się przeciw COVID-19 bez wcześniejszej rejestracji: w godz. 9:00-18:00 w centrum handlowym PLAZA, w godz. 11:00-18:00 w centrum handlowym Atrium Copernicus, w godz. 11:00-18:00 w...
 • Na zdjęciu: budynek Urzędu Miasta Torunia, ul. Wały gen. Sikorskiego 8
  Miasto
  Od 1 października 2021 roku zostanie wyłożony do wglądu projekt uchwały w sprawie Kodeksu Reklamowego Torunia.
 • rachmistrzynie w punkcie spisowym
  Miasto
  30 września 2021 r. upływa termin dopełnienia obowiązku udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Aby umożliwić spisanie się wszystkim, którzy jeszcze tego nie zrobili, Punkt Spisowy w Urzędzie Miasta Torunia będzie działał 30 września aż do północy.
 • W ostatni weekend w dniach 24-26 września w Górkach Zachodnich na wodach Zatoki Gdańskiej odbyły się Mistrzostwa Polski w klasach olimpijskich. To najważniejsze krajowe regaty sezonu 2021. W rywalizacji medalowej udział wzięło 200 żeglarzy i żeglarek w 7 klasach. Toruń reprezentowało 12 żeglarzy z Uczniowskiego Klubu Żeglarskiego Wiking w trzech...
 • W ramach realizacji wniosku z Budżetu Obywatelskiego na rok 2021 na terenach znajdujących się w zarządzie Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej powstały łąki kwietne. Obejmują ok. 2 ha powierzchni.
 • Kariera w sieci – pod tym hasłem odbędą się XII Toruńskie Dni Kariery połączone z V Targami Pracy on-line.
 • W związku z modernizacją torowisk tramwajowych w ul. Broniewskiego i Bydgoskiej dojazd kibiców na zawody Speedway Grand Prix of Poland w dniach 1 i 2 października 2021 r. odbywać się będzie tramwajami linii nr 1 i 4 do przystanku „Okrężna”.
 • Realizując wnioski mieszkańców dotyczące funkcjonowania komunikacji miejskiej po rozpoczęciu roku szkolnego, od piątku 1 października 2021 r. wprowadzone zostaną zmiany na liniach autobusowych 23 i 44.
 • Toruńskie instytucje włączyły się do ministerialnego programu „60+ Kultura”, w ramach którego w sobotę i niedzielę 2-3 października 2021 r. odbędzie się Weekend Seniora z Kulturą. Zaplanowano wydarzenia przeznaczone specjalnie dla tej grupy odbiorców, w kilku miejscach będzie też można skorzystać ze zniżek na bilety.
 • Przy obelisku na pl. Św. Katarzyny w dniu 27 września 2021 roku uczczono Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. To święto ustanowione na pamiątkę powołania Służby Zwycięstwu Polski.
 • Zakończył się kolportaż do mieszkańców Torunia broszury dotyczącej prawidłowej segregacji odpadów. Przygotował ją Wydział Gospodarki Komunalnej. Broszurę można także pobrać w wersji elektronicznej.