www.torun.pl

Światowe gwiazdy odwiedzą Toruń!

Kultura, Miasto
Data publikacji: 30 października 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz

Edward Norton, Danny deVito, Richard Gere i wiele innych gwiazd światowego kina będzie gośćmi EnergaCAMERIMAGE Festival. Po 20 latach to prestiżowe wydarzenie wraca do Torunia!

9 listopada 2019 roku rozpocznie się tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE. Ta międzynarodowa, rozpoznawalna na świecie impreza, kierująca uwagę przede wszystkim na sztukę operatorską, wraca do Toruniu po 20 latach! Z tej okazji nasze miasto odwiedzi plejada największych i najbardziej rozpoznawalnych gwiazd światowego kina!

Organizatorzy sukcesywnie podają do wiadomości kolejne nazwiska osób, które przyjadą na festiwal organizowany w Toruniu. Nasze miasto odwiedzą m.in. reżyser Peter Greenaway, Richard Gere, który odbierze Specjalną Nagrodę Camerimage dla Aktora, Danny DeVito – uhonorowany Specjalną Nagrodą Camerimage za Całokształt Twórczości dla Aktora oraz Edward Norton – tegoroczny laureat Nagrody im. Krzysztofa Kieślowskiego. Festiwal odwiedzą także Quentin Tarantino i autor zdjęć Robert Richardson, którzy uhonorowani zostaną Nagrodą dla Duetu Autor Zdjęć-Reżyser. Ta lista już teraz robi wrażenie, ale organizatorzy zapewniają, że to jeszcze nie koniec i niebawem poznamy kolejnych gości, których będziemy mogli spotkać w Toruniu od 9 do 16 listopada: aktorów, reżyserów i innych twórców światowego kina najwyższej klasy.

Program Festiwalu EnergaCAMERIMAGE obfituje w projekcje filmowe, spotkania z ludźmi kina, seminaria i pokazy sprzętu.

Centrum festiwalowe mieścić się będzie na Jordankach. Pokazy dokumentów odbędą się w Teatrze Wilama Horzycy. Pozostałe miejsca festiwalowe to: Cinema City, Kino Centrum w CSW oraz X LO, gdzie mieścić się będzie Centrum Warsztatów Filmowych.

Szczegóły dotyczące programu znajdują się na oficjalnej stronie internetowej festiwalu.

Festiwal organizowany będzie w naszym mieście przynajmniej przez 20 kolejnych lat - wynika to z umowy podpisanej przez Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego oraz prezesa Fundacji "Tumult" Marka Żydowicza. Umowa zakłada także, że w 2025 roku w Toruniu otwarte zostanie Europejskie Centrum Filmowe Camerimage. Inwestycja ma kosztować ok. 600 mln złotych. Dwie trzecie kosztów poniesie Skarb Państwa, pozostałe środki zapewni Gmina Miasta Toruń. Umowa reguluje także kwestię utrzymywania instytucji kultury Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Państwowa dotacja działalności ECF ma wynosić 4 mln zł rocznie. Drugie tyle dołoży toruński samorząd.

Więcej o Europejskim Centrum Filmowym tutaj.

Galeria festiwalowa -

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura
  W Centrum Sztuki Współczesnej 3 lipca 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów kulturalnych Miasta Torunia na II półrocze 2020 r.
 • Miasto
  Zasłanianie nosa i ust znacznie obniża ryzyko zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą kropelkową. Dlatego nośmy maseczki!
 • Inwestycje
  W poniedziałek 6 lipca 2020 r. nastąpi czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do budynków przy ul. Włocławskiej. Trwa podłączanie kolejnych ulic w Toruniu do nowo wybudowanego wodociągu.
 • Miasto, Sport
  Najnowocześniejszy żużlowy obiekt świata - toruńska Motoarena - będzie gospodarzem inauguracji, a nieco później również wielkiego finału zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Cykl TAURON Speedway Euro Championship zagości w Toruniu 4 oraz 29 lipca 2020 r. Bilety na oba wydarzenia są jeszcze w sprzedaży i można nabyć je wyłącznie przez...
 • Biznes, Miasto
  Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna i Centrum Wsparcia Biznesu zapraszają przedsiębiorców z Torunia na bezpłatny webinar „Wsparcie dla firm”. Wydarzenie odbędzie 9 lipca 2020 r. o godz. 11:00.
 • Miasto
  W piątek 26 czerwca na platformie TVP Stream ruszył nowy kanał internetowy TVP Kultura 2. W ten weekend na platformie wyemitowane zostaną programy „Zakochaj się w Polsce” oraz „Pomniki Historii” poświęcone Toruniowi i regionowi.
 • Jeśli chcesz pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania lub złożyć wniosek o dopisanie się do spisu bądź rejestru wyborców, możesz to zrobić dodatkowo także w sobotę w Wydziale Spraw Administracyjnych przy ul. Batorego 38/40.
 • W ramach cyklu „Starówka Mistrzów” Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu zaprasza do świata kolorowych kompozycji owocowo-warzywnych podanych w łupinie kokosa. Coco Bowl to inspirujące miejsce, od nowa definiujące pomysł na prowadzenie restauracji.
 • Prace na pływalni przy ul. Bażyńskich idą zgodnie z planem, zatem już na początku grudnia 2020 r. zostanie ona otwarta.
 • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu został pełnoprawnym członkiem konsorcjum Young Universities for the Future of Europe (YUFE). To ogromne wyróżnienie dla toruńskiego uniwersytetu oraz miasta Torunia.
 • Przez Przysiek, Rozgarty i Łążyn wiedzie trasa rajdu rowerowego organizowanego 12 lipca przez Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu i Klub Turystyki Kolarskiej "PRZYGODA".
 • Toruń znalazł się wśród 23 miast i gmin w województwie kujawsko-pomorskim, które otrzymały dofinansowanie z programu Kujawsko-Pomorska Mała Infrastruktura Sportowa Edycja 2020.
 • Popisy cyrkowe i fireshow, niezwykłe instrumenty, teatr lalek, pantomima – tak różnorodne będą propozycje 6. Festiwalu Teatrów Ulicznych. Między 4 lipca a 9 sierpnia mali i duzi widzowie zobaczą 11 przedstawień.
 • 3 lipca br. nastąpi czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do budynków przy ul. Akacjowej.